others/index
RSS دیگران
صفحه اصلیRSS سایت رهبریدرباره سایت رهبریتماس با مازبانهای دیگر
امروز چهارشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
  • يادداشت
  • گفتگو
  • خاطره
  • گزارش
  • پرونده
  • صفحات ویژه‌
  • مقالات جستار
مطالبی از : دکتر سعدالله زارعی - استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی و كارشناس مسائل بین‌المللی


تعداد مطالب : 22

عکس / «راه‌حل»، مقاومت اقتصادی است، نه مذاکره و نه جنگ1398/03/20یادداشتی در تبیین اندیشه مقاومت؛
«راه‌حل»، مقاومت اقتصادی است، نه مذاکره و نه جنگ
| دکتر سعدالله زارعی
این نکته را هم باید در نظر داشت که نیروی بازدارنده باید بتواند در عمل ثابت کند که قدرت مواجهه با خطر و مدیریت آن را دارد. این را ما می‌توانیم «قدرت مقاومت» بنامیم. قدرت مقاومت یک قدرت بازدارنده است و سبب می‌شود که طرفی که از نظر نظامی در موقعیت برتری قرار دارد، با نگاه به هزینه‌ها، عواقب و احتمالات، از درگیری نظامی چشم بپوشد و در واقع گزینه جنگ را کنار بگذارد.


عکس / تیغ در دست زنگی مست...1398/01/25درباره عربستان و فتنه انگیزی‌هایش در منطقه
تیغ در دست زنگی مست...
| سعدالله زارعی
بر خلاف رویه‌ی معمولی که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مواجه با کشورها دارند و کمتر اسم دولت‌ها را با صراحت می‌برند، در این یک سال اخیر در چند نوبت از سعودی با عنوان رژیم یاد کرده‌اند و مستقیماً و بدون پرده‌پوشی دولت سعودی را مورد خطاب قرار داده‌اند. این به دلیل این است که ...


عکس / دستِ بسته امریکا و رژیم صهیونیستی در قضیه فلسطین1396/09/18یادداشتی از دکتر سعدالله زارعی
دستِ بسته امریکا و رژیم صهیونیستی در قضیه فلسطین

اقدام روز چهارشنبه دونالد ترامپ در اعلام انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت المقدس که در واقع اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل است، بیش از آنکه به صهیونیست‌ها کمکی کند، آنان را دچار مخمصه‌ای پیچیده می‌کند این در حالی است ...


عکس / خیانت و توطئه؛ فتنه جدید با روکش احقاق حقوق قومیتی1396/07/15درباره جدایی‌طلبی کردستان عراق:
خیانت و توطئه؛ فتنه جدید با روکش احقاق حقوق قومیتی

سران جدایی‌طلب اقلیم مدعی هستند که چون «کُرد» یک قوم است باید دولت جداگانه داشته باشد و حال آنکه در هیچ منطق و منشور محکمه­‌پسندی، «قومیت» ایجاد صلاحیت برای شکل­‌دهی به یک دولت متمایز ...


عکس / از میانمار تا فلسطین؛ آیینه تمام‌نمای وضع کنونی مسلمانان1396/06/09| درباره پیام حج رهبر انقلاب |
از میانمار تا فلسطین؛ آیینه تمام‌نمای وضع کنونی مسلمانان

راه علاج مشکلات منطقه کاملاً معلوم است؛ «وحدت و برحذر داشتن همگان از ستیزه‌گری‌های قومی و مذهبی» و «نشانه رفتن دشمنان آتش‌افروز»... «فلسطین» و «میانمار» دو نمونه‌اند که وضعشان نتیجه‌ی واگذاشتن صحنه به دشمنان و ...


عکس / درسى در حوزه دیپلماسى با غرب1393/11/12یادداشتی از دکتر سعدالله زارعی
درسى در حوزه دیپلماسى با غرب

بعضی از سیاست‌مداران با استناد به سنت گفت‌وگو، جای دیپلماسی رسمی را -که البته امر کاملاً لازمی هم هست- با دیپلماسی فرهنگی عوض کرده‌اند. این در حالی است که طرف مقابل، که غرب است، همواره در مواجهه با نظام و دولت جمهوری اسلامی، از ادبیات تند مطالبه‌گرایانه استفاده کرده.


عکس / کیهان | نامه‌ای برای نجات و تحول1393/11/03کیهان | نامه‌ای برای نجات و تحول
در یک جمعبندی کوتاه می‌توان گفت از جهت ساختاربندی، نامه ادبیاتی بسیار ساده و دلنشین دارد و با دعوت و توضیحی عزت‌مندانه آغاز می‌شود و با دعوتی عزت‌مدارانه به پایان می‌رسد.


عکس / درس‌ها و اندرزهای تحولات مصر1393/09/23یادداشتی از دکتر سعدالله زارعی
درس‌ها و اندرزهای تحولات مصر
از منظر آمریکا، شخص مبارک که نماد رژیمی وابسته به غرب و متحد رژیم صهیونیستی بود، باید از جایگاه «متهم» به جایگاه «مدعی» ارتقا می‌یافت تا مخالفان عرب آمریکا در منطقه دریابند که تغییر مهره‌های آمریکا به نتیجه نمی‌رسد و در نهایت هر طرح ضدآمریکاییی شکست می‌خورد.


عکس / درباره نامه اوباما به رهبر انقلاب1393/08/18| یادداشت |
درباره نامه اوباما به رهبر انقلاب
باراک اوباما در طول دوره‌ی ریاست جمهوری خود سه بار با رهبر معظم انقلاب مکاتبه کرده و در هر سه مورد تلاش کرده تا با کمک ایران گره‌های سخت سیاست خارجی آمریکا را باز کند و در عین حال در هر نامه تلاش کرده است تا کمک ایران به‌عنوان اولین گام برای اصلاح روابط ایران و آمریکا تلقی گردد.


عکس / حسن و قبح «مذاکره»1391/11/29یادداشتی از سعدالله زارعی
حسن و قبح «مذاکره»

وقتی بحث از مذاکره می‌شود، باید نشانه‌هایی از «عدالت» در آن دیده شود / مذاکره در صورتی از سوی یک دولت دنبال می‌شود که احتمال بدهد طرف مقابل میز را بر اساس بازی «برد - برد» بچیند.


عکس / تقسیم‌بندی اسلام میانه‌رو و تندرو از بین رفت1391/07/05با اهانت به پیامبر اکرم (ص)
تقسیم‌بندی اسلام میانه‌رو و تندرو از بین رفت
ساخت یک فیلم سینمایی دو ساعته حاوی اهانت‌های مکرر به پیامبر گرامی اسلام به هیچ‌ وجه با اهانت‌های قبلی قابل قیاس نیست. البته اقدامات قبلی هم مسلمان‌ها را عصبانی کرده بود، اما به گونه‌ای نبود که کل ظرفیت جهان اسلام را به میدان بیاورد.


عکس / چرا وحدت قوا فریضه است؟1391/05/03هویت فراقوه‌ای
چرا وحدت قوا فریضه است؟
حتی اگر تهدیدی هم متوجه محیط داخلی و منطقه‌ای و بین‌المللی جمهوری اسلامی نباشد، به لحاظ این‌که مأموریت رساندن ایران به قله‌ی کشور اول منطقه در دستور کار است، این وحدت ملی و وحدت قوا امری ضروری و لازم است.


عکس / چرا کلیدواژه اصلی سخن رهبری بازتاب نداشت؟1391/03/20یادداشتی درباره بیانات ۱۴ خرداد
چرا کلیدواژه اصلی سخن رهبری بازتاب نداشت؟
رسانه‌های نظام سلطه در بازتاب سخنان رهبر انقلاب اسلامی به بسیاری از نکات اشاره کردند، اما به «عزت ملی» که همه‌ی اجزای سخنان رهبری برآن استوار بود، اشاره‌ای نداشتند، زیرا اگر این پیام در سطح دنیا بازتاب پیدا کند...


عکس / غرب و مشکل نازایی تمدنی1391/02/31گفت‌وگو درباره وضعیت کنونی بیداری اسلامی
غرب و مشکل نازایی تمدنی
غربی‌ها دچار یک خلأ تمدنی شده‌اند و به همین خاطر نمی‌توانند هیچ حرکت تمدن‌ساز دیگری را تحمل کنند. پیری و عقیمی تمدن غرب هم‌زمان شده است با جوانی و زایش تمدن اسلامی و این مسأله غربی‌ها را به‌شدت دچار وحشت کرده است.


عکس / چرا ایران به دنبال اقتدار همسایگان خود است؟1391/02/16نگاه متفاوت ایران به سیاست خارجی
چرا ایران به دنبال اقتدار همسایگان خود است؟
بر این اساس پارادایم غرب، قدرت هر واحد سیاسی به ضعف واحدهای سیاسی پیرامونی بستگی دارد و مادامی که قدرت‌های پیرامونی ضعیف‌تر می‌شوند، قدرت متروپل افزایش پیدا می‌کند.


عکس / آمریکا از توهم اقتصادی هم خارج خواهد شد1390/12/23درباره بازتاب سخنان رهبر انقلاب در جمع اعضای مجلس خبرگان
آمریکا از توهم اقتصادی هم خارج خواهد شد
رهبری در سخنانشان از خروج آمریکایی‌ها از توهم استقبال کردند، زیرا فرد متوهم می‌تواند به خودش و دیگران آسیب بزند؛ چرا که در فضای واقعیت سیر نمی‌کند.


عکس / «آینده» از سیطره‌ غرب خارج شده است1390/10/28درباره زنجیره اقتدار ملت
«آینده» از سیطره‌ غرب خارج شده است
اگر نگاهی به سابقه‌ی سی‌وسه ساله‌ی انقلاب اسلامی بیندازیم، درمی‌یابیم که رهبری انقلاب همیشه در برابر زمزمه‌های مبتنی بر حسن‌ظن نسبت به دشمن یا ارعاب در برابر دشمن ایستاده‌اند و به‌شدت جامعه را از رواج چنین افکاری پرهیز داده‌اند.


عکس / تهدید سرد، تهدید گرم1390/08/30|بررسی سناروی تهدید / سه|
تهدید سرد، تهدید گرم
هم‌زمان با این مسئله، آمریکایی‌ها روی گزارش «احمد شهید» و گزارش «یوکیو آمانو» هم حساب کرده و معتقد بودند این 3 به مثابه 3 اقدام ضربتی پیاپی می‌تواند از یک سو به شکل‌گیری یک جبهه‌ی منسجم بین‌المللی بینجامد.

پادکست: مشت‌های پولادین


عکس / غرب برای عبور از پیچ تاریخی تربیت نشده است1390/07/23|یادداشتی درباره‌ی ریشه‌های بحران در آمریکا|
غرب برای عبور از پیچ تاریخی تربیت نشده است
این تک‌گویی اومانیستی البته با تولید به‌ظاهر ایدئولوژی‌های متفاوت -کاپیتالیسم، سوسیالیسم، فاشیسم، نازیسم و ...- توأم بوده است، ولی به هر حال الان غرب حرف جدیدی برای گفتن ندارد.


عکس / فلسطین و امنیت ملی1390/06/03|یادداشتی درباره‌ی روز قدس|
فلسطین و امنیت ملی
به ثمر نرسیدن طرح‌های خائنانه‌ی عربی و غربی علیه فلسطین، نشانه‌ی قدرت ایران ارزیابی شده و به موازات آن، این قدرت‌نمایی به سلاحی بازدارنده برای ایران تبدیل شده است.


عکس / جایگاه حقوقی و سیاسی «هیأت عالی حل اختلاف»1390/05/08جایگاه حقوقی و سیاسی «هیأت عالی حل اختلاف»
تشکیل «هیأت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه» با حکم اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی یک مجال جدید «حقوقی» و «سیاسی» در نظام پدید آورد و چشم‌انداز حل بعضی از چالش‌های حقوقی و سیاسی را که در سه دهه گذشته در پاره‌ای از موارد به صرف وقت، فرصت، هزینه و نیروی بسیاری منجر شد، ترسیم کرد.پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی