others/index
RSS دیگران
صفحه اصلیRSS سایت رهبریدرباره سایت رهبریتماس با مازبانهای دیگر
امروز شنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۸
  • يادداشت
  • گفتگو
  • خاطره
  • گزارش
  • پرونده
  • صفحات ویژه‌
  • مقالات جستار
مطالبی از : مجید شفیعی -


تعداد مطالب : 16

عکس / چهار مرحله مواجهه صحیح با مشکلات جوانان1394/07/21گفت‌و‌گو با دکتر بانکی‌پور نویسنده‌ کتاب «دختران آفتاب»
چهار مرحله مواجهه صحیح با مشکلات جوانان
بیشتر از اینکه بخواهیم فکر را اصلاح کنیم، متأسفانه دنبال اصلاح رفتار بوده‌ایم. غالباً پیش‌فرض‌هایی مطرح شده که باعث می‌شود دختران ما احساس جدایی کنند و نگاه جبهه‌گیرانه داشته باشند و به همین دلیل، اصل حرف را نشنوند. ما باید ابتدا در سطح‌های اولیه پاسخ جوان‌ها را بدهیم و بعد وارد بحث‌های عمیق شویم.


عکس / خطر تبدیل خانواده به اقامتگاه مشترک1394/07/20گفت‌وگو درباره آسیب‌های فرهنگی نظام خانواده
خطر تبدیل خانواده به اقامتگاه مشترک

خانواده در غرب تعاریف گوناگونی دارد. مثلاً می‌گویند اقامتگاه مشترک. آیا خانواده یک اقامتگاه مشترک است؟ خانواده نه اقامتگاه مشترک است و نه کانون پاسخ‌گویی به نیاز جنسی. متأسفانه این‌قدر معنای خانواده را توسعه می‌دهند که شامل همجنس‌گرایان و ازدواج با حیوانات هم می‌شود.


عکس / الگویی برای مدیریت جهادی1393/10/10درباره‌ی خصوصیات علمی و مدیریتی دکتر کاظمی آشتیانی
الگویی برای مدیریت جهادی

نیت پاک دکتر کاظمی و اخلاصی که در این کارها داشت، خیلی از مشکلات را حل می‌کرد. واقعاً کار را به‌خاطر رضای خدا و سربلندی نظام جمهوری اسلامی انجام می‌داد و تمام قدرت مدیریت عالی‌اش را در این مسیر به خرج می‌داد.


عکس / «مدیریت پنهان» زن در خانواده1393/02/07گفت‌وگو با حجت‌الاسلام زیبایی‌نژاد، رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده
«مدیریت پنهان» زن در خانواده
زن عملاً «مدیریت پنهان» دارد. ما معتقدیم زن، مرد را مدیریت می‌کند. آمادگی روانی را فقط زن در خانواده تولید می‌کند. زن از احساسات بیشتری برخوردار است و این کاملاً متناسب با کارکردهای مادرانه و همسرانه‌ی او است.


عکس / چند تأمل درباره فرزندآوری1392/11/06گفتاری از دکتر فرامرز سهرابی، روانشناس
چند تأمل درباره فرزندآوری
هانتینگتون می‌گوید تمدن اسلامی تمدنی است که چالش آن تا حدودی متفاوت از دیگر چالش‌هاست، چراکه این تمدن ریشه در نوعی پویایی جمعیت دارد / یک کج‌فهمی در جامعه‌ی ما این است که والدین برای فرزندانشان زندگی می‌کنند و نه برای خودشان! این باعث می‌شود فرزندان بی‌اراده بار بیایند.


عکس / سلطه «فرزند کمتر، زندگی بهتر» بر زندگی ایرانی1392/09/13گفت‌وگو با دکتر ایمانی، استاد دانشگاه تربیت مدرس
سلطه «فرزند کمتر، زندگی بهتر» بر زندگی ایرانی
دیر کردن در ازدواج عاملی است که فرزندآوری کم را تحمیل می‌کند / یکی دیگر از عوامل، تفکرات فمینیستی در برخی جوانان است / الگو گرفتن از دیگران و توصیه‌های دیگران که «اطراف خودت را زیاد شلوغ نکن» اثرگذار است.


عکس / غرور ملی نمی‌گذارد کالای خارجی بخریم1392/08/21گفت‌وگو با دکتر علی انتظاری
غرور ملی نمی‌گذارد کالای خارجی بخریم
وظیفه‌ی نظام تعلیم و تربیت ماست تا شرایطی به وجود بیاید که ایرانی به ایرانی بودن خودش افتخار کند و غرور و تعصب داشته باشد و نسبت به استفاده از کالای خارجی حساسیت نشان دهد.


عکس / نفت و جامعه مصرفی1392/08/19گفت‌وگو با دکتر ابراهیم رزاقی
نفت و جامعه مصرفی
در زمان محمدرضا شاه که درآمد نفت به کشور سرازیر شد، این شد یکی از عوامل مهم واردات. درآمد نفت که قبلاً چیزی در حدود ۱۰۰ میلیون بود، از سال ۴۸ و ۴۹ می‌شود پنج میلیارد و تا ۲۰ میلیارد دلار هم می‌رسد. به همان نسبتی که این درآمد ارزی می‌رود بالا، دلار ارزان داده می‌شود و واردات آغاز می‌شود.


عکس / بررسی مهم‌ترین عوامل انتخاب «خانه مجردی»1392/07/22گفت‌وگو با دکتر گلزاری، روانشناس و استاد دانشگاه
بررسی مهم‌ترین عوامل انتخاب «خانه مجردی»
بنده حدود هشت عامل را بررسی کرده‌ام. از مهم‌ترین این دلایل، افزایش سن ازدواج است. میل به استقلال پیدا‌کردن را اصلاً خداوند در انسان قرار داده و یکی از زمینه های فطری ازدواج همین گرایش است؛ اما فرد ...


عکس / اردوی جهادی بخشی از یک سبک زندگی1392/05/30گفت‌وگو با دبیر مرکز مطالعات راهبردی حرکت‌های جهادی
اردوی جهادی بخشی از یک سبک زندگی
به نظر من سبک اردوی جهادی موضوع الگوی موفق سبک زندگی اسلامی است. این سبک زندگی در بیداری جهان اسلام و در بیداری اسلامی هم نقش دارد و در ساختارهای مدیریتی جامعه‌ی اسلامی بی‌تأثیر نیست.


عکس / اردویی برای ساخته شدن جوان‌ها1392/05/28تدبیر رهبری برای نسل جدید انقلاب
اردویی برای ساخته شدن جوان‌ها
اخلاص، ساده‌زیستی، قناعت، ترجیح‌دادن دیگری بر خود، جلب رضایت خدا، تقوا و بی‌ریا بودن از جمله شاخص‌های یک عنصر جهادی است که عدول از این‌ها تهدیدکننده‌ی عناصر جهادی است.


عکس / فکر کردن در قرآن ابزار نیست؛ سبک زندگی است1392/04/21گفت‌وگویی درباره‌ی تفاوت مبانی در «آموزش فکر و فلسفه به کودکان»
فکر کردن در قرآن ابزار نیست؛ سبک زندگی است
در غرب تفکر را تبدیل به ابزار کرده‌اند، ولی «تفکر در قرآن» ابزار نیست؛ روش و سبک زندگی است. اولین کار ما این است که توجه کودک را به فطرتش جلب می‌کنیم. بعدش تجزیه و تحلیل را به او یاد می‌دهیم.


عکس / «فکرکردن» آموختنی است1392/04/18گزارشی درباره‌ی آموزش فکر و فلسفه به کودکان
«فکرکردن» آموختنی است
فلسفه برای کودکان، به معنای فلسفه گفتن برای کودکان نیست. باید به چند عنصر مهم توجه کنیم؛ عنصر اول منطق مکالمه است؛ یعنی گوش‌سپردن به تمامی حرف‌های آن‌ها. عنصر دوم هدایت به سمت فکرورزی است و سومین عنصر خلاقیت است.


عکس / «خبر» حق ورود به همه حریم‌ها را ندارد1392/04/02گفت‌وگویی درباره‌ی موضوعات فقه رسانه
«خبر» حق ورود به همه حریم‌ها را ندارد
یکی از عناوینی که دست خبرنگار را می‌بندد، همین عنوان تجسس است. اگر بناست مصلحت آگاهی‌یافتن را در نظر بگیریم، باید توجه کنیم که عنوانش تزاحم است و باید میان مصالح سنجش کنیم.


عکس / تقویت سواد رسانه‌ای متناسب با فرهنگ اسلامی1392/04/02گفت‌وگو با دکتر سعیدرضا عاملی
تقویت سواد رسانه‌ای متناسب با فرهنگ اسلامی
امروز ما باید شاهد تیترشدن راه حل‌های مثبت باشیم. باید شاهد سرمقاله‌ها و یادداشت‌هایی باشیم که بایسته‌های الهی را معرفی می‌کند. امروز نیاز به سرمقاله‌ شدن اخلاق و عقلانیت داریم.


عکس / دو کتاب برای دو مطالبه رهبر انقلاب1392/02/18دو کتاب برای دو مطالبه رهبر انقلاب
برای نخستین‌بار دو حوزه از مطالبات رهبر انقلاب را در اقتراحی با دو تن از کارشناسان متخصص، طرح کردیم و از آن‌ها خواستیم که برای این دو موضوع کتاب مطلوب و مناسبی را پیشنهاد بدهند.


پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی