others/index
مطالبی از : دكتر رضا پورحسین - دانشیار و عضو هیئت علمی دانشكده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران
تعداد مطالب : 4
هنر ارزشی و ارزش هنری کدام است؟

هنر ارزشی و ارزش هنری کدام است؟

برخی از صاحبان قلم با تأسی از گزاره‌ی «هنر برای هنر» سعی دارند القا نمایند که هر هنری لزوماً دارای ارزش نیست، در حالی‌که هر اثر هنری منطقاً با شکل‌گیری، هدف‌گذاری و ارزیابی پدیده‌های مختلف به‌صورت نوشته و نانوشته آغاز شده و شکل می‌گیرد. اینکه گفته می‌شود «کار هنرمند روایت وقایع است، نه قضاوت» نیز دارای تناقض منطقی است...

آسیب‌های زندگی تک فرزندی

گفتاری از دکتر رضا پورحسین، روانشناس

آسیب‌های زندگی تک فرزندی

خیلی از پدرها و مادرها به مشاوران و روان‌شناسان مراجعه می‌کنند و از تربیت فرزندانشان اظهار ناتوانی می‌کنند. این مسأله شامل آدم‌های باسواد و تحصیل کرده هم هست. توصیه‌ی همیشگی ما به این پدرها و مادرها تنظیم کردن تربیت کودکشان با همسال خودش است. این کار باعث یک تربیت خودبه‌خودی در کودکان می‌شود.

برچسب زدن ایجاد مقاومت می‌کند

گفتاری درباره‌ی علوم انسانی

برچسب زدن ایجاد مقاومت می‌کند

«علوم انسانی بومی» در همه‌جای دنیا رایج است و مخصوص کشور ایران نیست. در قلب غرب هم به علوم انسانی بومی معتقدند / راه میان‌بُر این است که ما نظریه‌پردازی کنیم.

مهم‌ترین چالش در اصلاح سبک زندگی

گفت‌وگو با دکتر رضا پورحسین

مهم‌ترین چالش در اصلاح سبک زندگی

به نظر من مهم‌ترین مؤلفه‌ی سبک زندگی که باید تغییر کند، مسأله‌ی «فردگرایی» است. فردگرایی عامل اصلی مشکلات ما در سبک زندگی است.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی