[ بازگشت ] | [ چـاپ ]

مربوط به :بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری - 1397/06/15
عنوان فیش :پیشرفت جوانان در معنویت علی‌رغم فتنه‌های گمراه کننده در فضای مجازی
کلیدواژه(ها) : جوان, تربیت جوانان, جوان مؤمن انقلابی, معنویت‎گرایی, فضای مجازی, حماسه راهپیمایی اربعین
نوع(ها) : حدیث

متن فیش :
این‌همه جوانِ خوب در کشور هست؛ شما ببینید الان در فضای مجازی چه خبر است! چقدر «مُضِلّاتُ الفِتَن»(1) در این فضای مجازی و در ماهواره‌ها و در این تشکیلات وجود دارد و جوان در معرض همه‌ی اینها است، درعین‌حال شما ببینید راه‌پیمایی اربعین چه‌جوری است، اعتکاف چه‌جوری است، نمازجماعت‌های دانشگاه‌ها چه‌جوری است. اینها خیلی مهم است؛ چرا ما اینها را نباید ببینیم؟ اینها نشان‌دهنده‌ی این است که حتّی معنویّت که سخت‌ترین [بخش] است -آن بخش معنویِ فرهنگ- دارد پیشرفت میکند. جلسات ماه رمضان را شما ملاحظه کنید؛ بنده بخصوص در ماه رمضان‌ها و همچنین محرّم و صفر از این معنا استفسار میکنم و از کسانی سؤال میکنم که بروند تحقیق کنند، کار کنند و ببینند نسبتِ جلساتِ امسالِ ماه رمضان به سال گذشته چیست؛ میروند گزارش می‌آورند؛ انسان واقعاً حیرت میکند از این پیشرفت، از این حرکتِ رو به جلو. اینها را ما چرا نباید ملاحظه کنیم، چرا نباید ببینیم؟ اینها دیده بشود، تحلیل بشود و گفته بشود؛ اینهایی که بلندگوهای پُرمخاطب در اختیار دارند، اینها را بایستی بیان کنند و بگویند.
1 )
الكافي، ثقة الاسلام کلینی، ج‏2، ص79.

ثَلَاثٌ أَخَافُهُنَّ عَلَى أُمَّتِي مِنْ بَعْدِي الضَّلَالَةُ بَعْدَ الْمَعْرِفَةِ وَ مَضَلَّاتُ الْفِتَنِ وَ شَهْوَةُ الْبَطْنِ وَ الْفَرْجِ.
ترجمه :
پيامبر خدا(صلّی‌الله‌علیه‌وآله): سه چیز است که از آنها بر امّت خود بیمناکم: گمراهى بعد از شناخت، فتنه‌های گمراه‌كننده، و شکم بارگی و شهوترانی.


مربوط به :بیانات در دیدار نخبگان جوان علمی - 1396/07/26
عنوان فیش :شکر خدا، برای نعمت وجود جوانان
کلیدواژه(ها) : جوان, نخبگان جوان, شکر نعمت
نوع(ها) : قرآن

متن فیش :
من همیشه وقتی در بین جوانها هستم ــ بخصوص جوانهای نخبه ــ در درجه‌ی اوّل، احساس شکر میکنم؛ شکر خدای متعال؛ما بِکُم مِن نِعمَةٍ فَمِنَ اللّه؛[1] شما نعمت خدا هستید برای ما؛ عطیّه‌ی الهی برای دلسوزان نظام محسوب میشوید. برای ما ــ کسانی که عمر طولانی گذرانده‌اند ــ شما جوانها حقیقتاً یک لطف الهی و نعمت الهی هستید؛ شکر. دوّم امید؛ به آینده‌ی کشور اهمّیّت میدهیم؛ به افقی که در مقابل چشممان هست اهمّیّت میدهیم؛ شما را که انسان میبیند، امیدوار میشود به اینکه این آینده، آنچنان که امید و آرزو داشتیم ان‌شاءاللّه تحقّق پیدا خواهد کرد.
1 ) سوره مبارکه النحل آیه 53
وَما بِكُم مِن نِعمَةٍ فَمِنَ اللَّهِ ۖ ثُمَّ إِذا مَسَّكُمُ الضُّرُّ فَإِلَيهِ تَجأَرونَ
ترجمه :
آنچه از نعمتها دارید، همه از سوی خداست! و هنگامی که ناراحتی به شما رسد، فقط او را می‌خوانید!


مربوط به :بیانات در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان - 1395/08/12
عنوان فیش :ایستادگی در مقابل انحرافات
کلیدواژه(ها) : ایستادگی در راه خدا, جوان, آگاهی جوانان
نوع(ها) : قرآن, نهج‌البلاغه

متن فیش :
[بعضی‌ها]جوان را به آینده بی‌اعتماد میکنند، به انقلاب بی‌اعتماد میکنند، جوان را از نفَس گرم امام دور میکنند؛ خب این خراب میشود دیگر؛ آن‌وقت از زمانه هم مینالند! از زمانه هم مینالند. زمانه را چه کسی میسازد؟ به قول صائب: جُرم زمانه‌ساز فزون از زمانه است؛ زمانه را چه کسی میسازد؟ زمانه را من و شما میسازیم؛ ما زمانه‌سازیم. اگر زمانه بد باشد، به من و شما باید نگاه کرد؛ ما هستیم که زمانه را میسازیم. ما وقتی‌که گامهایمان را محکم برنداشتیم، ما وقتی‌که توصیه‌ی امام را ندیده گرفتیم -آن چشم تیزبین، آن دل حکیم، دل سرشار از حکمت؛ خوب میدید، خوب میفهمید، درست تشخیص میداد؛ راه را برای ما روشن کرده؛ وصیّت‌نامه‌ی امام دمِ دست ما است؛ خب، آن کسانی که تردید دارند این وصیّت‌نامه را نگاه کنند؛ ببینند چه گفته امام- وقتی مردم را از اینها دور میکنیم، جوانها را از اینها دور میکنیم، جوان را به لاابالی‌گری سوق میدهیم، جوانی را که تمایل به عفّت دارد، به‌سمت بی‌مبالاتی نسبت به مسائل عفّتی و مانند اینها سوق میدهیم، خب معلوم میشود نتیجه بد خواهد شد، زمانه خراب خواهد شد. البتّه خوشبختانه تا امروز نتوانسته‌اند و نخواهند هم توانست؛ جوان ما خیلی خوب است. [اگر] به اسم آزادی، لاابالی‌گری را تزریق کنیم، به اسم عقل و نگاه عقلائی، سازش و تسلیم در مقابل دشمن را القا کنیم، خب زمانه خراب میشود دیگر؛ این راه را بایست با استحکام ادامه داد. امیرالمؤمنین در نهج‌البلاغه میفرماید: فَتَزیغُ قُلوبٌ بَعدَ استِقامَةٍ وَ تَضِلُّ رِجالٌ بَعدَ سَلامَة؛(۱) بعضی از دلها یک روزی مستقیم بودند، در راه راست قرار داشتند، درست حرکت میکردند امّا بعد برگردانده شدند. زیغ، یعنی واژگونه شدن؛ رَبَّنا لا تُزِغ قُلوبَنا(۲) -که در قرآن هست- یعنی خدایا! دلهای ما را واژگونه نکن؛ [اگر] درست میفهمیدیم، ما را دچار بدفهمی و کج‌فهمی نکن. امیرالمؤمنین میگوید: بعضی‌ها یک روزی درست حرکت میکردند، امّا دلهایشان واژگونه شد. حالا چرا واژگونه میشود؟ خدا که به کسی ظلم نمیکند؛ خودمان هستیم که آلوده‌ی دنیا میشویم، آلوده‌ی محبّتهای بیجا میشویم، آلوده‌ی جاه‌طلبی میشویم، آلوده‌ی رفیق‌بازی میشویم، آلوده‌ی جناح‌بازی و حزب‌بازی میشویم، دلمان واژگونه میشود و از آن راه درست، از آن استقامت اوّلی بر میگردیم. وَ تَضِلُّ رِجالٌ بَعدَ سَلامَة؛ یک روزی سالم بودند، بعد گمراه میشوند. آفت اینها است؛ جلوی اینها را بایستی گرفت و از اینها باید به خدا پناه برد.
سفارش من به جوانها این است که با چشم باز نگاه کنید، با بصیرت نگاه کنید، هر حرفی را از هر گوینده‌ای نپذیرید. مبدأ حرکت و مبدأ انقلاب، امام بزرگوار است، حرف او را حجّت بدانید؛ نگاه کنید ببینید امام چه میگفت. نگویند اگر امام هم امروز بود، این‌جوری عمل میکرد؛ نخیر، این غلط است؛ ما سالهای متمادی با امام بودیم و امام را بهتر از آنها می‌شناسیم. امام اگر امروز بود، همان فریاد ابراهیمی، همان فریاد بت شکن را امروز هم میزد؛ همان فریادی که ملّت را بیدار کرد و به انقلاب رساند.
1 ) خطبه 151 : از خطبه‏هاى آن حضرت است در تحذير از فتنه‏ها
وَ أَحْمَدُ اللَّهَ وَ أَسْتَعِينُهُ عَلَى مَدَاحِرِ الشَّيْطَانِ وَ مَزَاجِرِهِ وَ الِاعْتِصَامِ مِنْ حَبَائِلِهِ وَ مَخَاتِلِهِ وَ أَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَ أَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّداًعَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ وَ نَجِيبُهُ وَ صَفْوَتُهُ لَا يُؤَازَى فَضْلُهُ وَ لَا يُجْبَرُ فَقْدُهُ أَضَاءَتْ بِهِ الْبِلَادُ بَعْدَ الضَّلَالَةِ الْمُظْلِمَةِ وَ الْجَهَالَةِ الْغَالِبَةِ وَ الْجَفْوَةِ الْجَافِيَةِ وَ النَّاسُ يَسْتَحِلُّونَ الْحَرِيمَ وَ يَسْتَذِلُّونَ الْحَكِيمَ يَحْيَوْنَ عَلَى فَتْرَةٍ وَ يَمُوتُونَ عَلَى كَفْرَةٍ . ثُمَّ إِنَّكُمْ مَعْشَرَ الْعَرَبِ أَغْرَاضُ بَلَايَا قَدِ اقْتَرَبَتْ فَاتَّقُوا سَكَرَاتِ النِّعْمَةِ وَ احْذَرُوا بَوَائِقَ النِّقْمَةِ وَ تَثَبَّتُوا فِي قَتَامِ الْعِشْوَةِ وَ اعْوِجَاجِ الْفِتْنَةِ عِنْدَ طُلُوعِ جَنِينِهَا وَ ظُهُورِ كَمِينِهَا وَ انْتِصَابِ قُطْبِهَا وَ مَدَارِ رَحَاهَا تَبْدَأُ فِي مَدَارِجَ خَفِيَّةٍ وَ تَئُولُ إِلَى فَظَاعَةٍ جَلِيَّةٍ شِبَابُهَا كَشِبَابِ الْغُلَامِ وَ آثَارُهَا كَآثَارِ السِّلَامِ يَتَوَارَثُهَا الظَّلَمَةُ بِالْعُهُودِ أَوَّلُهُمْ قَائِدٌ لِآخِرِهِمْ وَ آخِرُهُمْ مُقْتَدٍ بِأَوَّلِهِمْ يَتَنَافَسُونَ فِي دُنْيَا دَنِيَّةٍ وَ يَتَكَالَبُونَ عَلَى جِيفَةٍ مُرِيحَةٍ وَ عَنْ قَلِيلٍ يَتَبَرَّأُ التَّابِعُ مِنَ الْمَتْبُوعِ وَ الْقَائِدُ مِنَ الْمَقُودِ فَيَتَزَايَلُونَ بِالْبَغْضَاءِ وَ يَتَلَاعَنُونَ عِنْدَ اللِّقَاءِ ثُمَّ يَأْتِي بَعْدَ ذَلِكَ طَالِعُ الْفِتْنَةِ الرَّجُوفِ وَ الْقَاصِمَةِ الزَّحُوفِ فَتَزِيغُ قُلُوبٌ بَعْدَ اسْتِقَامَةٍ وَ تَضِلُّ رِجَالٌ بَعْدَ سَلَامَةٍ وَ تَخْتَلِفُ الْأَهْوَاءُ عِنْدَ هُجُومِهَا وَ تَلْتَبِسُ الْآرَاءُ عِنْدَ نُجُومِهَا مَنْ أَشْرَفَ لَهَا قَصَمَتْهُ وَ مَنْ سَعَى فِيهَا حَطَمَتْهُ يَتَكَادَمُونَ فِيهَا تَكَادُمَ الْحُمُرِ فِي الْعَانَةِ قَدِ اضْطَرَبَ مَعْقُودُ الْحَبْلِ وَ عَمِيَ وَجْهُ الْأَمْرِ تَغِيضُ فِيهَا الْحِكْمَةُ وَ تَنْطِقُ فِيهَا الظَّلَمَةُ وَ تَدُقُّ أَهْلَ الْبَدْوِ بِمِسْحَلِهَا وَ تَرُضُّهُمْ بِكَلْكَلِهَا يَضِيعُ فِي غُبَارِهَا الْوُحْدَانُ وَ يَهْلِكُ فِي طَرِيقِهَا الرُّكْبَانُ تَرِدُ بِمُرِّ الْقَضَاءِ وَ تَحْلُبُ عَبِيطَ الدِّمَاءِ وَ تَثْلِمُ مَنَارَ الدِّينِ وَ تَنْقُضُ عَقْدَ الْيَقِينِ يَهْرُبُ مِنْهَا الْأَكْيَاسُ وَ يُدَبِّرُهَا الْأَرْجَاسُ مِرْعَادٌ مِبْرَاقٌ كَاشِفَةٌ عَنْ سَاقٍ تُقْطَعُ فِيهَا الْأَرْحَامُ وَ يُفَارَقُ عَلَيْهَا الْإِسْلَامُ بَرِيئُهَا سَقِيمٌ وَ ظَاعِنُهَا مُقِيمٌ . منها : بَيْنَ قَتِيلٍ مَطْلُولٍ وَ خَائِفٍ مُسْتَجِيرٍ يَخْتِلُونَ بِعَقْدِ الْأَيْمَانِ وَ بِغُرُورِ الْإِيمَانِ فَلَا تَكُونُوا أَنْصَابَ الْفِتَنِ وَ أَعْلَامَ الْبِدَعِ وَ الْزَمُوا مَا عُقِدَ عَلَيْهِ حَبْلُ الْجَمَاعَةِ وَ بُنِيَتْ عَلَيْهِ أَرْكَانُ الطَّاعَةِ وَ اقْدَمُوا عَلَى اللَّهِ مَظْلُومِينَ وَ لَا تَقْدَمُوا عَلَيْهِ ظَالِمِينَ وَ اتَّقُوا مَدَارِجَ الشَّيْطَانِ وَ مَهَابِطَ الْعُدْوَانِ وَ لَا تُدْخِلُوا بُطُونَكُمْ لُعَقَ الْحَرَامِ فَإِنَّكُمْ بِعَيْنِ مَنْ حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَعْصِيَةَ وَ سَهَّلَ لَكُمْ سُبُلَ الطَّاعَةِ .
ترجمه :
خدا را سپاس مى‏گويم، و از او در موجبات طرد و باز داشتن شيطان، و محفوظ ماندن از دچار شدن در دامها و فريبهايش يارى مى‏خواهم. و گواهى مى‏دهم كه خدايى جز اللّه نيست، و گواهى مى‏دهم كه محمّد (صلّى اللّه عليه و آله) بنده و فرستاده و انتخاب شده و برگزيده اوست، در فضيلت همتايى ندارد، و فقدانش را چيزى جبران نمى‏كندد. شهرها از پس گمراهى تاريك، و جهالت غالب بر مردم، و درشتخويى ستم آميز به وجود او روشن شد، آن هم در زمانى كه مردم حرام خدا را حلال دانسته، و انسان حكيم را خوار مى‏شمردند، در روزگار خالى از پيامبران مى‏زيستند، و بر حالت كفر از دنيا مى‏رفتند. شما اى مردم عرب، نشانه بلاهايى هستيد كه بسيار نزديك است. پس از مستى‏هاى نعمت‏ بپرهيزيد، و از سختى‏هاى عقوبت حذر كنيد، و در گرد و غبار ظلمت شبهه، و ناهموارى راه فتنه، به وقت پديد آمدن طليعه‏اش، و آشكار شدن نهانش، و برقرارى محورش، و گردش آسيايش بر جاى خويش ثابت بمانيد. آن فتنه‏هايى كه از مدارج پنهان شروع، و به سختى و زشتى آشكارى منتهى مى‏شود. رشد آن فتنه همچون رشد جوانى سريع و نيرومند، و آثارش همچون آثار سنگ محكم و سفت است. ستمكاران بر اساس پيمانها كه با هم دارند آن فتنه را از هم ارث مى‏برند. اول آنان پيشواى آخرشان، و آخرشان تابع اوّل آنان است. با هم در به دست آوردن دنياى پست رقابت مى‏كنند، و چون سگان بر سر مردار بو گرفته به جان هم مى‏افتند. و زمانى نمى‏گذرد كه تابع از متبوع، و راهنما از پيرو بيزارى مى‏جويد. با كينه و دشمنى از هم جدا مى‏شوند، و زمانى كه يكديگر را مى‏بينند به هم لعنت مى‏كنند. پس از اين فتنه، فتنه‏اى ديگر پيش آيد لرزاننده و درهم كوبنده و حمله‏آور، كه دلهايى پس از استوارى دچار لغزش مى‏شوند، و مردانى از پس سلامتى در دين به گمراهى مى‏افتند. زمان هجوم اين فتنه هوسها و اميال گوناگون مى‏شود، و به هنگام طلوع آن آراء درست به نادرست اشتباه مى‏گردد. كسى كه به مقابله با اين فتنه برخيزد پشتش را مى‏شكند، و آن كه در دفع آن بكوشد او را درهم بكوبد. فتنه گران در آن فتنه چون گورخران در جمع خود يكديگر را گاز گيرند. رشته محكم دين لرزان شود، و چهره حقيقى حقيقت پوشيده گردد. حكمت فروكش كند، و ستمگران سخنران شوند. آن فتنه باديه نشينان را با آهن لجام خود بكوبد، و با فشار سينه‏اش آنان را در هم شكند. تكروان در غبارش ضايع شوند، و سواران در راهش هلاك گردند. آن فتنه با سرنوشتى تلخ وارد شود، و خونهاى خالص و تازه را بدوشد. در نشانه‏هاى دين رخنه مى‏كند، و پيمان يقين را مى‏شكند. زيركان از آن مى‏گريزند، و ناپاكان در تدبيرش مى‏كوشند. فتنه‏اى است پر رعد و برق، سخت و با شتاب. خويشان در آن فتنه از هم جدا شوند، و مردم در فضاى آن فتنه از اسلام دل بردارند. سالم از آن فتنه بيمار، و نجات براى فرارى از آن مشكل خواهد بود. از اين خطبه است در آن فتنه كشته‏اى است خونش به هدر رفته، و ترسويى است طالب امان. با بستن عهد فريبشان دهند، و با اسم ايمان مغرورشان كنند. شما اى اهل ايمان، پرچم‏هاى فتنه و نشانه‏هاى بدعت نباشيد، و به آنچه پيوند جماعت با آن گره خورده، و اركان طاعت بر آن بنا شده ملتزم باشيد. مظلوم بر خدا وارد شويد و ظالم وارد نشويد. از راههاى شيطان و موارد كينه و دشمنى پرهيز كنيد. در شكم‏هاى خود لقمه‏هاى حرام وارد نكنيد، زيرا در برابر مراقبت خداوندى هستيد كه گناه را بر شما حرام كرده، و راه بندگى را بر شما آسان نموده است

2 ) سوره مبارکه آل عمران آیه 8
رَبَّنا لا تُزِغ قُلوبَنا بَعدَ إِذ هَدَيتَنا وَهَب لَنا مِن لَدُنكَ رَحمَةً ۚ إِنَّكَ أَنتَ الوَهّابُ
ترجمه :
(راسخانِ در علم، می‌گویند:) «پروردگارا! دلهایمان را، بعد از آنکه ما را هدایت کردی، (از راه حق) منحرف مگردان! و از سوی خود، رحمتی بر ما ببخش، زیرا تو بخشنده‌ای!


مربوط به :بیانات در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان - 1395/08/12
عنوان فیش : سیزده آبان, کشتار دانش‌آموزان در 13 آبان, جوان, جوان مؤمن انقلابی
کلیدواژه(ها) : سیزده آبان, کشتار دانش‌آموزان در 13 آبان, جوان, جوان مؤمن انقلابی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
روز سیزدهم آبان که نام آن را در کشور روز [مبارزه با] استکبار نهاده‌اند، به نظر من -ضمن اینکه آن نام، نام درستی است- روز جوان است؛ روز جوان مؤمن، جوان انقلابی، جوان شجاع، جوان دلاور، جوان مبتکر، جوانی که دست به کاری میزند که دشمن را از ابتکار، و از حرکت بازمیدارد.

مربوط به :بیانات در دیدار ائمه جماعات مساجد استان تهران - 1395/05/31
عنوان فیش :جذب جوانان به مساجد بوسیله مسائل معنوی
کلیدواژه(ها) : جوان, مسجد, مدیریت محتوایی و معنویِ مسجد, تربیت جوانان
نوع(ها) : قرآن

متن فیش :
راه جذب جوانها(به مساجد) تصرّف دل جوان است. دل جوان یک قیامتی است، اوضاعی است. گرایش جوان به معنویّت یکی از آن رازهای بزرگ الهی است. یک حرف معنوی را برای امثال بنده که بگویند، خب گوش میکنم، حدّاکثر اندکی تأثّر پیدا میکنم، [امّا] همان حرف را به یک جوان بزنند، منقلب میشود، از این رو به آن رو میشود. دل جوان حقیقت‌پذیر است، دل جوان به فطرت الهی نزدیک است؛ فِطرَتَ اللهِ الَّتی فَطَرَ النّاسَ عَلَیها.(۱) دل جوان با نصایح و مطالب معنوی و سلوکی و عرفانی اُنس پیدا میکند، زود اُنس پیدا میکند، زود دلباخته و دلبسته میشود؛ جاذبه‌ی جوانها اینها است. شما سخن را، حرف را، اقدام را با معنویّت، با عرفان واقعی، نه عرفانهای تخیّلی و توهّمی و صوری، یک مقداری آمیخته بکنید، خواهید دید جوان چطور مجذوب میشود و می‌آید. جاذبه‌ی جوان در مسجد اینها است. وَالّا حالا یک وسیله‌ی بازی هم آنجا فراهم کردیم، گذاشتیم، خب اگر بنا است برای بازی بیاید، برود در باشگاه بازی کند.
1 ) سوره مبارکه الروم آیه 30
فَأَقِم وَجهَكَ لِلدّينِ حَنيفًا ۚ فِطرَتَ اللَّهِ الَّتي فَطَرَ النّاسَ عَلَيها ۚ لا تَبديلَ لِخَلقِ اللَّهِ ۚ ذٰلِكَ الدّينُ القَيِّمُ وَلٰكِنَّ أَكثَرَ النّاسِ لا يَعلَمونَ
ترجمه :
پس روی خود را متوجّه آیین خالص پروردگار کن! این فطرتی است که خداوند، انسانها را بر آن آفریده؛ دگرگونی در آفرینش الهی نیست؛ این است آیین استوار؛ ولی اکثر مردم نمی‌دانند!


مربوط به :بیانات در دیدار ائمه جماعات مساجد استان تهران - 1395/05/31
عنوان فیش : مسجد, جوان
کلیدواژه(ها) : مسجد, جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
بایستی برای جوانها جایگاه خاص در مسجد ایجاد کرد؛ یعنی واقعاً باید برای جذب جوان برنامه‌ریزی کرد.

مربوط به :بیانات در دیدار ائمه جماعات مساجد استان تهران - 1395/05/31
عنوان فیش : مسجد, جوان
کلیدواژه(ها) : مسجد, جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
مؤمنین همه باید بیایند به مسجد و استفاده کنند، امّا جوانها را باید جذب مسجد بکنیم.

مربوط به :بیانات در دیدار ائمه جماعات مساجد استان تهران - 1395/05/31
عنوان فیش : مسجد, جوان
کلیدواژه(ها) : مسجد, جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
اینکه جوان مسجد را خانه‌ی خود و جایگاه خود بشناسد و به آن اُنس پیدا کند و رفت‌وآمد پیدا بکند، خیلی برکات دارد.

مربوط به :بیانات در دیدار ائمه جماعات مساجد استان تهران - 1395/05/31
عنوان فیش : جوان
کلیدواژه(ها) : جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
راه جذب جوانها تصرّف دل جوان است. دل جوان یک قیامتی است، اوضاعی است. گرایش جوان به معنویّت یکی از آن رازهای بزرگ الهی است.

مربوط به :بیانات در دیدار ائمه جماعات مساجد استان تهران - 1395/05/31
عنوان فیش : جوان
کلیدواژه(ها) : جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
دل جوان حقیقت‌پذیر است، دل جوان به فطرت الهی نزدیک است؛ فِطرَتَ اللهِ الَّتی فَطَرَ النّاسَ عَلَیها. دل جوان با نصایح و مطالب معنوی و سلوکی و عرفانی اُنس پیدا میکند، زود اُنس پیدا میکند، زود دلباخته و دلبسته میشود؛ جاذبه‌ی جوانها اینها است.

مربوط به :بیانات در دیدار ائمه جماعات مساجد استان تهران - 1395/05/31
عنوان فیش : جوان
کلیدواژه(ها) : جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
شما سخن را، حرف را، اقدام را با معنویّت، با عرفان واقعی، نه عرفانهای تخیّلی و توهّمی و صوری، یک مقداری آمیخته بکنید، خواهید دید جوان چطور مجذوب میشود و می‌آید.

مربوط به :بیانات در حرم مطهر رضوی - 1394/01/01
عنوان فیش : فرصت, فرصت شناسی, فرصت‌ها و تهدیدهای انقلاب اسلامی, حضور مردم در صحنه, راهپیمایی ۲۲ بهمن, روز قدس, جوان, رسانه‌های بیگانه
کلیدواژه(ها) : فرصت, فرصت شناسی, فرصت‌ها و تهدیدهای انقلاب اسلامی, حضور مردم در صحنه, راهپیمایی ۲۲ بهمن, روز قدس, جوان, رسانه‌های بیگانه
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
من به شما برادران و خواهران عزیز توجّه میدهم که نگاه کنید در این راهپیمایی‌های روز قدس یا بیست‌ودوّم بهمن، عمده جوانها هستند؛ این جوانها همان جوانهایی هستند که شبانه‌روز به‌وسیله‌ی رسانه‌های صوتی و تصویری و اینترنتی، در زیر بمباران تخریب قرار دارند؛ غوغایی است در دنیا؛ در دنیای مجازی.

مربوط به :بیانات در حرم مطهر رضوی - 1394/01/01
عنوان فیش : رسانه‌های بیگانه, تهاجم فرهنگی, جوان
کلیدواژه(ها) : رسانه‌های بیگانه, تهاجم فرهنگی, جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
در دنیای رسانه‌های صوتی و تصویری، صدها رسانه، و با یک اعتبار هزارها رسانه، در حال بمباران افکار جوانهای ما هستند .

مربوط به :بیانات در حرم مطهر رضوی - 1394/01/01
عنوان فیش : فرصت, فرصت شناسی, فرصت‌ها و تهدیدهای انقلاب اسلامی, راهپیمایی ۲۲ بهمن, تهاجم فرهنگی, جوان
کلیدواژه(ها) : فرصت, فرصت شناسی, فرصت‌ها و تهدیدهای انقلاب اسلامی, راهپیمایی ۲۲ بهمن, تهاجم فرهنگی, جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
این بمباران به‌طور دائم بر روی سر جوانهای ما و به‌وسیله‌ی همین دستگاه‌ها و رسانه‌های صوتی و تصویری و اینترنتی در حال انجام است؛ درعین‌حال شما نگاه میکنید می‌بینید ده‌ها میلیون از همین جوانها در سرتاسر کشور در روز بیست‌و‌دوّم بهمن می‌آیند و شعار میدهند و ابراز احساسات میکنند و نسبت به امام، نسبت به اسلام، نسبت به نظام اسلامی ابراز ارادت میکنند؛ این چیز کوچکی نیست، این فرصت بسیار بزرگی است.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم قم - 1393/10/17
عنوان فیش : حماسه نهم دی, جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی
کلیدواژه(ها) : حماسه نهم دی, جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
نهم دى را همین جوانها، همین نسل سوّم انقلاب به راه انداختند؛ آن حادثهى عظیم را بهوجود آوردند؛ آن سیلى محکم را بهصورت کسانى نواختند که سعىشان این بود که مسیر حرکت اسلامى را با ایجاد فتنه منحرف بکنند؛ این کار را چه کسى کرد؟ جوانها کردند، نسل سوّم انقلاب کردند

مربوط به :بیانات در دیدار شرکت‌کنندگان در هشتمین همایش ملی نخبگان جوان - 1393/07/30
عنوان فیش : رابطه با خدا, جوان
کلیدواژه(ها) : رابطه با خدا, جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
دلهاى شما جوانها، پاک است؛ هرچه این دلهاى پاک و نورانى با خداى متعال آشناتر باشد - با خدا حرف بزنید، از خدا بخواهید، به خدا پناه ببرید، با خداى متعال درد دل کنید، هرچه این حالت را بیشتر توانستید در خودتان بهوجود بیاورید - بدانید توفیقات شما در آینده بیشتر خواهد بود

مربوط به :بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم‌ - 1392/02/25
عنوان فیش : جوان
کلیدواژه(ها) : جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
واقعاً چقدر منظره‌ی زیبا و معطّری است كه جمع كثیری از جوانهای ما برخلاف سیره‌ی متعارف جوانهای دنیا كه غرق در شهوات و تمایلات نفسانی هستند، روزها و شبهائی را روزه بگیرند؛ بروند در یك مسجدی بنشینند، اعتكاف كنند.

مربوط به :بیانات در دیدار شرکت‌کنندگان در ششمین همایش ملی نخبگان جوان - 1391/07/12
عنوان فیش : جوان
کلیدواژه(ها) : جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانان عزیز، از خودتان در معنویت، در تهذیب نفس مراقبت كنید ؛ این به شما كمك خواهد كرد.

مربوط به :بیانات در حرم رضوی در آغاز سال ۹۱ - 1391/01/01
عنوان فیش : جوان
کلیدواژه(ها) : جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوان مركز نوآوری است، مركز خلاقیت و ابتكار است.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از مردم و خانواده شهدا و ایثارگران - 1390/12/10
عنوان فیش :آگاهی شهدا از اعمال ما
کلیدواژه(ها) : شهید, جوان, الگو
نوع(ها) : قرآن

متن فیش :
هر جوانی که با انگیزه‌ای، با یک ایمان مقدس و پاکی حرکت کرد، از خانه‌ی خود، از راحتی خود، از آغوش پدر و مادر خود، از هوای خنک در گرمای تابستان، از محیط گرم و نرم در سرمای زمستان دل کند و رفت در دل آن حوادث خونین، پر اضطراب و پر وحشت، تن خود و جان خود را کف دست گرفت تا در برابر تکلیف و وظیفه فدا کند، او یک الگوست. این یک عظمتِ مجسم است در مقابل چشم ما.

امثال ما افرادی که پا به سن گذاشته‌ایم و پیرمرد شده‌ایم، لذت ما از دیدن اینها، یک لذت قلبی است؛ اما جوانها علاوه‌ی بر این احتظاظ روحی و قلبی، درس میگیرند، الگو میگیرند. و شهدای ما زنده‌اند؛ همچنان که خدای متعال خبر داده است: «و لا تحسبنّ الّذین قتلوا فی سبیل اللّه امواتا بل احیاء عند ربّهم یرزقون»؛(1) پیش خدای متعالند، زنده هستند، مشرف بر این عالَمند، حوادث را می‌بینند، سرنوشتها را می‌بینند، اعمال من و شما را می‌بینند. آن وقتی که پای ما به سنگی بخورد، آن وقتی که نتوانیم خودمان را درست هدایت کنیم، اداره کنیم، زمین بخوریم، آنها نگران میشوند. آن وقتی که میفهمیم، می‌بینیم، محکم قدم برمیداریم، راه را مستقیم حرکت میکنیم، به هدف نزدیک میشویم، آنها خوشحال میشوند. آن وقتی که ملت ایران در یک عرصه‌ای پیروز میشود، آن ارواح طیبه به احتظاظ در می‌آیند. آن وقتی که خدای نکرده بر اثر غفلت ما، کوتاهی ما، ملت عقب بماند، مشکل اساسی و عمومی پیدا کند، آنها نگران میشوند. و من به شما عرض کنم؛ در این دورانی که اکنون ما زندگی میکنیم، دشمن در مقابل ما این جبهه‌ی وسیع را به وجود آورده است و پی‌درپی شکست خورده است، حدس انسان این است که شهدای عزیز ما در حال احتظاظند، شادمانند، خرسندند. یک ملت با این هماهنگی، با این شکوه، با وجود این همه سختی در راه، در حرکت، با وجود این همه دشمنی‌های خباثت‌آلود و عنادآمیز، باز وقتی اینجور محکم حرکت میکند، گامها را محکم برمیدارد، به سمت هدف پیش میرود، آنها خوشحال میشوند؛ روح مطهر امام خوشحال میشود، ارواح طیبه‌ی شهدا خوشحال میشوند. نه اینکه بخواهیم صحنه را برخلاف واقع تصویر کنیم؛ عین واقعیت همین است که عرض کردم.
1 ) سوره مبارکه آل عمران آیه 169
وَلا تَحسَبَنَّ الَّذينَ قُتِلوا في سَبيلِ اللَّهِ أَمواتًا ۚ بَل أَحياءٌ عِندَ رَبِّهِم يُرزَقونَ
ترجمه :
(ای پیامبر!) هرگز گمان مبر کسانی که در راه خدا کشته شدند، مردگانند! بلکه آنان زنده‌اند، و نزد پروردگارشان روزی داده می‌شوند.


مربوط به :بیانات در دیدار شرکت‌کنندگان در اجلاس جهانی «جوانان و بیداری اسلامی» - 1390/11/10
عنوان فیش :صدق وعده نصرت الهی، تجربه انقلاب اسلامی
کلیدواژه(ها) : صداقت وعده الهی, نصرت الهی, بیداری اسلامی, آمادگی برابر دشمن, آمادگی مردم, جوان, تجربیات انقلاب اسلامی
نوع(ها) : قرآن

متن فیش :
آنچه امروز مهم است، این است که دشمن در مقابل ضربه‌ای که در مصر و تونس و لیبی و بقیه‌ی کشورهای منطقه کم‌وبیش بر او وارد آمده است، مشغول طراحی و توطئه‌چینی است. باید متوجه توطئه‌های دشمن بود. باید مراقب بود انقلابهای مردم را از آنها نربایند، راه‌ها را منحرف نکنند. از تجربه‌های دیگران استفاده کنید. دشمن کارهای زیادی میکند برای اینکه انقلابها را منحرف کند، برای اینکه حرکتها را خنثی کند، برای اینکه مجاهدتها و خونهای ریخته‌شده را ناکام کند؛ باید مراقب بود، باید هوشیار بود. شما جوانها موتور این حرکتها هستید؛ هوشیار باشید، متوجه باشید.
ما در این سی و دو سال تجربیات زیادی داریم. سی و دو سال است که ما با دشمنی‌ها معارضه کرده‌ایم، ایستادگی کرده‌ایم و بر دشمنی‌ها فائق آمده‌ایم. ... هیچ توطئه‌ای نبوده است که غرب و آمریکا بتوانند علیه جمهوری اسلامی انجام بدهند و انجام نداده باشند. هر کاری نکردند، چون نمیتوانستند. هر کاری توانستند، کردند و در همه‌ی مراحل توی دهنشان خورده است و شکست خورده‌اند. ... بعد از این هم همین جور خواهد بود. بعد از این هم در همه‌ی توطئه‌ها علیه جمهوری اسلامی شکست خواهند خورد؛ این وعده‌ی الهی است به ما، و ما شک نداریم.
ما در صدق وعده‌ی الهی تردید نمیکنیم. ما به خدای متعال سوءظن نداریم. خدای متعال ملامت میکند کسانی را که به او سوءظن دارند؛ «و یعذّب المنافقین و المنافقات و المشرکین و المشرکات الظّانّین باللَّه ظنّ السّوء علیهم دائرة السّوء و غضب اللَّه علیهم و لعنهم و اعدّ لهم جهنّم و سائت مصیرا».(1) وعده‌ی خدای متعال، وعده‌ی صادق است. ما چون وارد میدانیم، داخل عرصه‌ی مبارزه هستیم - ملت ایران همه‌ی امکانات خود را وارد عرصه کرده است - بنابراین نصرت الهی قطعی است. در همه‌ی کشورهای دیگر هم همین جور است. منتها باید هوشیار باشیم. همه‌ی ما باید هوشیار باشیم. همه‌ی ما بایستی متوجه مکائد دشمنان باشیم. دشمن سعی میکند حرکتها را خنثی کند، اختلاف ایجاد کند.
1 ) سوره مبارکه الفتح آیه 6
وَيُعَذِّبَ المُنافِقينَ وَالمُنافِقاتِ وَالمُشرِكينَ وَالمُشرِكاتِ الظّانّينَ بِاللَّهِ ظَنَّ السَّوءِ ۚ عَلَيهِم دائِرَةُ السَّوءِ ۖ وَغَضِبَ اللَّهُ عَلَيهِم وَلَعَنَهُم وَأَعَدَّ لَهُم جَهَنَّمَ ۖ وَساءَت مَصيرًا
ترجمه :
و (نیز) مردان و زنان منافق و مردان و زنان مشرک را که به خدا گمان بد می‌برند مجازات کند؛ (آری) حوادث ناگواری (که برای مؤمنان انتظار می‌کشند) تنها بر خودشان نازل می‌شود! خداوند بر آنان غضب کرده و از رحمت خود دورشان ساخته و جهنم را برای آنان آماده کرده؛ و چه بد سرانجامی است!


مربوط به :بیانات در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان - 1390/08/11
عنوان فیش :دهه اول ذی‌حجه، مصداق ایام معلومات
کلیدواژه(ها) : ماه ذیحجة, جوان, ذکر خدا, رابطه با خدا, روز عرفه
نوع(ها) : قرآن, حدیث

متن فیش :
این ایام، ایام دهه‌ی ذی‌حجه است. شما جوانان عزیز، دلهای نورانی، روحیه‌های شاداب، فرزندان عزیز من، توجه داشته باشید که یکی از بهترین روزها و شبهای دوره‌ی سال، از لحاظ فضیلت و امکان ارتباط دلها با خدا، همین روزهاست. مایه و قوام اصلی همه‌ی حرکتهای بزرگ و پیروز، ذکر الهی است؛ یاد خدا بودن، با خدا ارتباط داشتن. در قرآن میفرماید: «و یذکروا اسم الله فی ایّام معلومات».(1) در حدیث دارد که «ایام معلومات» که خدای متعال به ذکر در این ایام دستور داده است، همین ده روز اول ذی‌حجه است.(2)
در این ده روز، روز عرفه وجود دارد، که روز دعا و استغفار و توجه است. دعای سراسر عشق و شور و سوز در روز عرفه، که سیدالشهداء امام حسین (علیه‌السّلام) در مراسم عرفات انشاء فرموده است، نشان‌دهنده‌ی آن روحیه‌ی شیدائی و عشق و شوری است که پیروان اهل‌بیت در یک چنین ایامی باید داشته باشند. این ایام را قدر بدانید. فرصت مال شماست. همچنان که امروز فرصت پیشرفت، فرصت شکوفائی، فرصت حرکتهای بزرگ سیاسی و انقلابی و اجتماعی مال شما جوانهاست، فرصت توجه به خدای متعال و ذکر الهی و مستحکم کردن رابطه‌ی قلبی با خدا هم متعلق به شماست.
1 ) سوره مبارکه الحج آیه 28
لِيَشهَدوا مَنافِعَ لَهُم وَيَذكُرُوا اسمَ اللَّهِ في أَيّامٍ مَعلوماتٍ عَلىٰ ما رَزَقَهُم مِن بَهيمَةِ الأَنعامِ ۖ فَكُلوا مِنها وَأَطعِمُوا البائِسَ الفَقيرَ
ترجمه :
تا شاهد منافع گوناگون خویش (در این برنامه حیاتبخش) باشند؛ و در ایّام معیّنی نام خدا را، بر چهارپایانی که به آنان داده است، (به هنگام قربانی‌کردن) ببرند؛ پس از گوشت آنها بخورید؛ و بینوای فقیر را نیز اطعام نمایید!

2 )
تهذيب الأحكام ، شیخ طوسی، ج ‏5، ص 447 ؛
الوافی، فیض كاشانی، ج ‏14، ص 1261؛
ملاذ الأخيار فی فهم تهذيب الأخبار، علامه مجلسی، ج ‏8، ص 480 ؛

اذْكُرُوا اللَّهَ‏ فِی أَيَّامٍ‏ مَعْلُوماتٍ‏ قَالَ قَالَ عَشْرُ ذِی الْحِجَّةِ وَ أَيَّامٍ مَعْدُوداتٍ‏ قَالَ أَيَّامُ التَّشْرِيقِ.
ترجمه :
حماد بن عیسی گفت از امام صادق(علیه السلام) شنیدم كه فرمود پدرم از قول امام علی(علیه السلام) فرمودند: در «روزهای معین»، [كه] فرمود دهه ذی حجه است و «روزهای مشخص»، [كه] فرمود ایام تشریق [روزهاى يازدهم و دوازدهم و سيزدهم بعد از اعمال حج] است؛ خدا را یاد كنید.


مربوط به :بیانات در اجتماع مردم کنگاور - 1390/07/27
عنوان فیش : جوان
کلیدواژه(ها) : جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
نسل جوان كشور ما یك نسل امیدبخش است.

مربوط به :بیانات در دیدار دانشجویان کرمانشاه - 1390/07/24
عنوان فیش :تمتع از جوانی یعنی جوانی را در اطاعت خدا گذراندن
کلیدواژه(ها) : جوان, فرصت جوانی
نوع(ها) : حدیث

متن فیش :
پیغمبر اکرم از جوانی از صحابه‌ی خودشان خوششان آمد و برای او دعائی کردند و فرمودند: «اللّهمّ امتعه بشبابه»؛(1) یعنی پروردگارا ! او را از جوانیِ خود متمتع کن، بهره‌مند کن. معلوم میشود همه‌ی جوانان از جوانیِ خود بهره‌مند نمیشوند که پیغمبر برای این جوان چنین دعائی را کرد. تمتع از جوانی، بهره‌مندی از جوانی به چه معناست؟ خطاست اگر خیال کنیم بهره‌مندی از جوانی به معنای لذت بردن از شهوات مادی جوانی است، سرگرمی‌های جوانی است، استفاده‌ی از لهویات در دوره‌ی جوانی است؛ این نیست بهره بردن از جوانی. در یک بیان دیگری پیغمبر اکرم فرمودند: «ما من شابّ یدع لذّة الدّنیا و لهوها و اهرم شبابه فی طاعة الله الّا اعطاه الله اجر اثنین و سبعین صدّیقا»؛(2) یعنی جوانی که دامن خودش را پاک نگه میدارد، از شهوات مادی دوری میگزیند، در پیش خدای متعال اجر هفتاد و دو صدیق را دارد. «در جوانی پاک بودن شیوه‌ی پیغمبری است». مثالی هم که خدای متعال به عنوان الگو در مقابل جوانان گذاشته است، یوسف پیغمبر است. تمتع از جوانی به این نیست؛ تمتع از جوانی این است که انسان - همچنان که در این حدیث هست - «اهرم شبابه فی طاعة الله»؛ جوانی را در اطاعت خدا بگذراند. اطاعت خدا هم فقط نماز خواندن نیست. البته نماز خواندن خیلی با فضیلت و مهم است و سازنده است، اما فقط این نیست. در عرصه‌ی وسیع زندگی، مصداقهای زیادی برای اطاعت خدا هست؛ که یکی از مهمترین آنها ترک گناه است، آلوده نکردن دامن است. درس هم که شما میخوانید، اطاعت خداست؛ ابتکار هم که میورزید، اطاعت خداست؛ همین کارهائی که این جوانهای عزیز اینجا گفتند - در زمینه‌ی مسائل شیمی، انرژی، علوم انسانی، پزشکی و غیره - تلاش در این راه‌ها، همه اطاعت خداست.
1 )
المصنف، ابن أبی شيبة، ج 7، ص 437 ؛
تهذيب الكمال، مزی، ج 21، ص 598 ؛
الإصابة، ابن حجر عسقلانی، ج 4، ص 514 ؛
الخرائج و الجرائح، قطب الدین راوندی، ج ‏1، ص 52؛
بحار الأنوار، علامه مجلسی، ج‏ 18، ص 12، ح 27؛

أنه سقى النبی صلى الله عليه وسلم لبنا فقال: " اللّهُمَّ أمتِعهُ بِشَبابِهِ " ، فلقد أتت عليه ثمانون سنة لا يرى شعرة بيضاء . عمرو بن حَمِق به پيامبر (صلى اللّه عليه و آله) شير نوشاند. پيامبر (صلى اللّه عليه و آله) فرمودند: «بار
ترجمه :
خدايا! او را از جوانى‏اش برخوردار بدار». پس، هشتاد ساله شد و يك موى سپيد در خود نديد.

2 )
مجموعة ورّام، ورام بن ابی فراس، ج ‏2، ص 51 ؛
الأمالی، شیخ طوسی، ص 535 ؛
أعلام الدين فی صفات المؤمنين، حسن بن محمد دیلمی، 198؛
بحار الأنوار، علامه مجلسی، ج ‏74، ص 84 ؛
كنز العمال، متقی هندی، ج 15، ص 785 ؛

(...) يَا أَبَا ذَرٍّ مَا مِنْ شَابٍّ يَدَعُ لَذَّةَ الدُّنْيَا وَ لَهْوَهَا وَ أَهْرَمَ‏ شَبَابَهُ‏ فِی طَاعَةِ اللَّهِ إِلَّا أَعْطَاهُ‏ اللَّهُ أَجْرَ اثْنَيْنِ وَ سَبْعِينَ صِدِّيقا.
ترجمه :
پيامبر(صلی الله علیه و آله) فرمودند: ای اباذر! هيچ جوانى خوشى‏هاى دنيا و سرگرمى‏هاى آن را كنار نمى‏نهد و جوانيش را در فرمانبردارى از پروردگار صرف نمی‌كند ، مگر آن كه خداوند به وى پاداش هفتاد و دو صدّيق مى‏‌بخشد.


مربوط به :بیانات در دانشگاه افسری امام حسین(ع) - 1390/03/10
عنوان فیش : جوان, نیروهای مسلح
کلیدواژه(ها) : جوان, نیروهای مسلح
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
امروز جوانان ما در نیروهای مسلح به معنا می‌اندیشند و این فرصت بزرگی است و آینده‌ی بزرگی را نوید میدهد.

مربوط به :بیانات در دیدار طلاب غیرایرانی حوزه‌ی علمیه‌ی قم‌ - 1389/08/03
عنوان فیش :تابش نور معرفت الهی به دل‌ها، نتیجه ارتباط با خدا
کلیدواژه(ها) : جوان, رابطه با خدا
نوع(ها) : قرآن

متن فیش :
شما جوانید. بزرگترین سرمایه‌ی جوان، دل پاک و نورانی اوست. عزیزان من! از این دل نورانی استفاده کنید. رابطه‌تان را با خدای متعال مستحکم کنید. اگر جوان که آمادگی دارد، بتواند با خشوع، با ذکر، با تضرع، با توسل، دل خود را با خدای متعال آشنا کند، همان چیزی خواهد شد که مصداق «نورٌ علی نور»(1) است؛ نور معرفت الهی به دلهای شما خواهد تابید. از گناه دوری کردن، با خدا انس گرفتن، نماز را مغتنم شمردن، جزو کارهای مهم است.
1 ) سوره مبارکه النور آیه 35
اللَّهُ نورُ السَّماواتِ وَالأَرضِ ۚ مَثَلُ نورِهِ كَمِشكاةٍ فيها مِصباحٌ ۖ المِصباحُ في زُجاجَةٍ ۖ الزُّجاجَةُ كَأَنَّها كَوكَبٌ دُرِّيٌّ يوقَدُ مِن شَجَرَةٍ مُبارَكَةٍ زَيتونَةٍ لا شَرقِيَّةٍ وَلا غَربِيَّةٍ يَكادُ زَيتُها يُضيءُ وَلَو لَم تَمسَسهُ نارٌ ۚ نورٌ عَلىٰ نورٍ ۗ يَهدِي اللَّهُ لِنورِهِ مَن يَشاءُ ۚ وَيَضرِبُ اللَّهُ الأَمثالَ لِلنّاسِ ۗ وَاللَّهُ بِكُلِّ شَيءٍ عَليمٌ
ترجمه :
خداوند نور آسمانها و زمین است؛ مثل نور خداوند همانند چراغدانی است که در آن چراغی (پر فروغ) باشد، آن چراغ در حبابی قرار گیرد، حبابی شفاف و درخشنده همچون یک ستاره فروزان، این چراغ با روغنی افروخته می‌شود که از درخت پربرکت زیتونی گرفته شده که نه شرقی است و نه غربی؛ (روغنش آنچنان صاف و خالص است که) نزدیک است بدون تماس با آتش شعله‌ور شود؛ نوری است بر فراز نوری؛ و خدا هر کس را بخواهد به نور خود هدایت می‌کند، و خداوند به هر چیزی داناست.


مربوط به :بیانات در دیدار دانشجویان در یازدهمین روز ماه رمضان - 1389/05/31
عنوان فیش :قدر دل نورانی و پاکیزه جوانی را دانستن
کلیدواژه(ها) : جوان, تقوا, اثر گناه
نوع(ها) : حدیث

متن فیش :
این دل نورانی و پاکیزه را که در شما هست، قدر بدانید. نه اینکه من بخواهم برای خوشامد شما حرف بزنم؛ نه، جوانهای عالَم که فقط شما نیستید؛ جوان خاصیتش این است. دلتان پاکیزه است. حالا چون برای شما قابل مقایسه نیست، نمیتوانید این موضوع را احساس کنید. در طول زمان، گرفتاری‌ها، غبارها، لجنها و زنگارها دل را میپوشاند. در روایت دارد که وقتی گناهی میکنید، یک نقطه‌ی سیاهی در قلب شما به وجود می‌آید - البته اینها زبان نمادین است، زبان سمبلیک است - گناه دوم را که میکنید، این نقطه‌ی سیاه دو برابر میشود. هرچه گناه بکنید، این نقطه‌ها هی اضافه میشود، تا اینکه همه‌ی قلب را سیاهی میگیرد(1). ترجمه‌ی مفهوم عرفی‌اش همین است که من گفتم؛ یعنی شما الان دل و جان و روح آماده‌ای دارید، بمرور گناهان، گرفتاری‌ها و مشکلات فراوانی که در مسیر مبارزات زندگی انسان به وجود می‌آید - در سیاست، در اقتصاد، در یک لقمه نان، در به دست آوردن امکانات زندگی - چنانچه انسان از حالا تمرین نکرده باشد، اینها گرفتاری‌ها را زیاد میکند، دل را تاریک میکند. پس عرض اول ما و حرف اصلی ما این است. شما مثل فرزندان من هستید. من اگر بخواهم به بچه‌های صلبی و نسبیِ خودم بهترین سفارشها را بکنم، همینی که به شما عرض کردم، به آنها خواهم گفت.
1 )
الكافی، ثقة الإسلام كلينى‏ ج2 ص 273 ؛

مَا مِنْ عَبْدٍ إِلَّا وَ فِی قَلْبِهِ نُكْتَةٌ بَيْضَاءُ فَإِذَا أَذْنَبَ ذَنْباً خَرَجَ فِی النُّكْتَةِ نُكْتَةٌ سَوْدَاءُ فَإِنْ تَابَ ذَهَبَ ذَلِكَ السَّوَادُ وَ إِنْ تَمَادَى فِی الذُّنُوبِ زَادَ ذَلِكَ السَّوَادُ حَتَّى يُغَطِّيَ الْبَيَاضَ فَإِذَا غَطَّى الْبَيَاضَ لَمْ يَرْجِعْ صَاحِبُهُ إِلَى خَيْرٍ أَبَداً وَ هُوَ قَوْلُ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ- كَلَّا بَلْ رانَ عَلى‏ قُلُوبِهِمْ ما كانُوا يَكْسِبُون ؛
ترجمه :
امام باقر عليه السّلام فرمود: هر بنده‏ئى در دلش نقطه سفيديست كه چون گناهى كند، خال سياهى در آن پيدا شود، سپس اگر توبه كند آن سياهى برود، و اگر از گناه دنبال‏گيرى كند، آن سياهى بيفزايد تا روى سفيدى را بپوشاند، و چون سفيدى پوشيده شد، ديگر صاحب آن دل هرگز بخير نگرايد و همين است، گفتار خداى عز و جل: «نه چنين است، بلكه آنچه مرتكب شدند بر دلشان زنگارى بست، 14 سوره 83»


مربوط به :بیانات در دیدار قاریان قرآن‌ - 1389/04/24
عنوان فیش : تدبر در قرآن, جوان, قرآن, مجالست با قرآن, انس با قرآن
کلیدواژه(ها) : تدبر در قرآن, جوان, قرآن, مجالست با قرآن, انس با قرآن
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
هر باری كه شما جوانان با قرآن نشست و برخاست كنید، یك پرده از پرده‌های جهالت شما برداشته می‌شود؛ یك چشمه از چشمه‌های نورانیت در دل شما گشایش پیدا می‌كند و جاری می‌شود.

مربوط به :دیدار مردم مازندران در سالگرد حماسه شش بهمن - 1388/11/06
عنوان فیش : حضور در صحنه, آحاد ملت ایران, جوان, حضور مردم در صحنه, احساس مسئولیت, کارگزاران نظام, مردم
کلیدواژه(ها) : حضور در صحنه, آحاد ملت ایران, جوان, حضور مردم در صحنه, احساس مسئولیت, کارگزاران نظام, مردم
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
آحاد مردم، مسئولین، غیر مسئولین، بخصوص جوانها، بخصوص كسانی كه سخن و حرفشان تاثیر دارد، احساس مسئولیت حضور در صحنه را از دست ندهند.

مربوط به :بیانات در دیدار با جمعی از طلاب و روحانیون - 1388/09/22
عنوان فیش : جوان, رستگاری انسان
کلیدواژه(ها) : جوان, رستگاری انسان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانهای ما جوانهائی هستند که به معنای حقیقی کلمه از عمق جانشان برای سعادت تلاش میکنند؛ سعادتی که در اسلام هست.

مربوط به :بیانات در دیدار جمع کثیری از بسیجیان کشور - 1388/09/04
عنوان فیش : بسیجی, جوان, ایمان, بصیرت, بسیج مستضعفین, ارکان بسیجی بودن, انگیزه
کلیدواژه(ها) : بسیجی, جوان, ایمان, بصیرت, بسیج مستضعفین, ارکان بسیجی بودن, انگیزه
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانان بسیجی باید ایمان، بصیرت، انگیزه، رعایت موازین و معیارها، اینها همه را با هم ملاحظه کنند.

مربوط به :بیانات در دیدار جمع کثیری از بسیجیان کشور - 1388/09/04
عنوان فیش : بسیجی, جوان, بسیج مستضعفین, نظام جمهوری اسلامی ایران, مردم, انقلاب, خدمت به مردم, خدمت بی منت, دشمن, دشمنان نظام, ماندگاری و مصونیت و آسیب‌‌‏ناپذیری جمهوری اسلامی
کلیدواژه(ها) : بسیجی, جوان, بسیج مستضعفین, نظام جمهوری اسلامی ایران, مردم, انقلاب, خدمت به مردم, خدمت بی منت, دشمن, دشمنان نظام, ماندگاری و مصونیت و آسیب‌‌‏ناپذیری جمهوری اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
تا بسیج در این کشور هست، تا این روحیه‌ی صدق و صفا و خدمت بی‌مزد و منت در میان مردم ما بخصوص جوانان ما وجود دارد، دشمن هیچگونه لطمه‌ای به این انقلاب و به این نظام و به این کشور نمی تواند وارد کند.

مربوط به :بیانات در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان و خانواده‌های شهدا - 1388/08/12
عنوان فیش : جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی, بصیرت
کلیدواژه(ها) : جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی, بصیرت
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
امروز بصیرت جوانهای ما از جوانان آن روزگار اول انقلاب و در اثنای انقلاب، یقینا بیشتر است.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از نخبگان علمی کشور - 1388/08/06
عنوان فیش : احساس مسئولیت, جوان, جوانِ تحصیلکرده‌ی پرانرژیِ پرانگیزه, تعهد دینی
کلیدواژه(ها) : احساس مسئولیت, جوان, جوانِ تحصیلکرده‌ی پرانرژیِ پرانگیزه, تعهد دینی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
حقیقتا نقطه‌ی امید اصلی كشور جوانان تحصیل‌كرده و فرزانه، بخصوص آن‌وقتی كه این فرزانگی با تعهد و احساس مسئولیت همراه باشد، هستند.

مربوط به :بیانات در دیدار عمومی مردم چالوس و نوشهر - 1388/07/15
عنوان فیش : بصیرت, جوان, مردم, آگاهی مردم, آگاهی جوانان, آمادگی مردم, بیداری, دشمن, غلبه بر دشمن
کلیدواژه(ها) : بصیرت, جوان, مردم, آگاهی مردم, آگاهی جوانان, آمادگی مردم, بیداری, دشمن, غلبه بر دشمن
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
ملتی که بصیرت دارد، مجموعه‌ی جوانان یک کشور وقتی بصیرت دارند، آگاهانه حرکت میکنند و قدم برمیدارند، همه‌ی تیغهای دشمن در مقابل آنها کند میشود.

مربوط به :بیانات در دانشکده علوم دریایی نوشهر - 1388/07/14
عنوان فیش : جوان, امیدواری, عزت ملی, عزت ملت ایران
کلیدواژه(ها) : جوان, امیدواری, عزت ملی, عزت ملت ایران
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانان عزیز من! فرزندان برومند! این دوران آموزش را، جوانی را، عزت و خوشنامی ملت ایران را، شکوه سیاسی ملت و کشور و نظام را قدر بدانید و خودتان را برای فرداهای بهتر و فتح میدانهای بیشتر آماده کنید. آینده متعلق به شماست.

مربوط به :بیانات در دیدار فعالان عرصه هنر دفاع مقدس - 1388/06/24
عنوان فیش : جوان, دفاع مقدس, حضور جوانان در صحنه دفاع مقدس, دستاوردهای دفاع مقدس
کلیدواژه(ها) : جوان, دفاع مقدس, حضور جوانان در صحنه دفاع مقدس, دستاوردهای دفاع مقدس
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جنگ توانست از یک مجموعه‌ ی جوان، مجموعه ه‌ای از عناصر کارآمد و بااستعداد درست کند و تحویل بدهد.

مربوط به :خطبه‌های نماز جمعه‌ی تهران - 1388/06/20
عنوان فیش : جوان, اقتدار ملی, اقتدار علمی, اقتدار اقتصادی, اقتدار بین‌المللی, عزت, عزت ملی, اقتدار همه جانبه
کلیدواژه(ها) : جوان, اقتدار ملی, اقتدار علمی, اقتدار اقتصادی, اقتدار بین‌المللی, عزت, عزت ملی, اقتدار همه جانبه
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانهای عزیز! این كشور مال شماست، فردا متعلق به شماست. یك نظام مقتدر - چه اقتدار علمی، چه اقتدار سیاسی، چه اقتدار اقتصادی، چه اقتدار اطلاعاتی، چه اقتدار تحرك در مناطق گوناگون جهان و اقتدار بین‌‌‌‌‌المللی - مایه‌‌‌‌‌ی عزت و افتخار شماست

مربوط به :بیانات در دیدار اساتید دانشگاه‌ها - 1388/06/08
عنوان فیش : جنگ نرم, دانشجو, جوان, افسران جوانِ جبهه‌ی جنگ نرم
کلیدواژه(ها) : جنگ نرم, دانشجو, جوان, افسران جوانِ جبهه‌ی جنگ نرم
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
در این جنگ نرم، شما جوانهای دانشجو، افسران جوان این جبهه‌ اید.

مربوط به :بیانات در دیدار اساتید دانشگاه‌ها - 1388/06/08
عنوان فیش : جوان, جوان مؤمن انقلابی, پایبندی به مبانی ارزشی, پایبندی به اسلام, رابطه با خدا
کلیدواژه(ها) : جوان, جوان مؤمن انقلابی, پایبندی به مبانی ارزشی, پایبندی به اسلام, رابطه با خدا
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
هرچه جوان ما بیشتر متعبد و متدین باشد و بیشتر به یاد خدا بوده و بیشتر به خدا احساس نیاز کند و دست نیاز به سوی او دراز کند، عمل ، رفتار و فکر او از آسیب کمتری برخوردار خواهد بود و جامعه از او بهره‌ ی بیشتری خواهد برد .

مربوط به :بیانات در دیدار دانشجویان و نخبگان علمی - 1388/06/04
عنوان فیش : جوان, نگاه خوشبینانه و امیدوارانه, نگاه بدبینانه, امیدواری, یأس, یاس, خواست دشمن
کلیدواژه(ها) : جوان, نگاه خوشبینانه و امیدوارانه, نگاه بدبینانه, امیدواری, یأس, یاس, خواست دشمن
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
شما جوان هستید ، مواظب باشید نگاهتان به آینده، نگاه امیدوارانه باشد، نه نگاه بدبینانه و نومیدانه. اگر نگاه نومیدانه و بدبینانه شد، نگاه «چه فایده‌ای دارد» شد، به دنبالش بی‌عملی، بی‌تحرکی و انزواء است؛ مطلقاً دیگر حرکتی وجود نخواهد داشت؛ همان چیزی است که دشمن می خواهد.

مربوط به :بیانات در دیدار اساتید و دانشجویان در دانشگاه علم و صنعت‌ - 1387/09/24
عنوان فیش : جوان, دانشجو
کلیدواژه(ها) : جوان, دانشجو
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
حضور قشر جوان، بخصوص دانشجو، موتور حرکت یک جامعه است.

مربوط به :بیانات در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان - 1387/08/08
عنوان فیش : جوان, احساس مسئولیت, سرنوشت کشور
کلیدواژه(ها) : جوان, احساس مسئولیت, سرنوشت کشور
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوان باید در درون خود، در دل خود، در وجدان خود احساس کند که نسبت به آینده‌ ی این کشور، آینده‌ ی این ملت، آینده‌ ی این تاریخ، مسئولیت دارد.

مربوط به :بیانات در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان - 1387/08/08
عنوان فیش : احساس مسئولیت, جوان, مبارزه با رژیم پهلوی
کلیدواژه(ها) : احساس مسئولیت, جوان, مبارزه با رژیم پهلوی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
احساس مسئولیت جوان‌ها، این معجزه‌ی بزرگ تاریخی را آفرید كه سنگر و قلعه‌ی مستحكم استكبار در این منطقه- یعنی رژیم پادشاهی ایران- را همین دستهای استوار و مومن فروریختند و یك نظام مردمی و اسلامی برپا كردند.

مربوط به :بیانات در مراسم نوزدهمین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله) - 1387/03/14
عنوان فیش : جوان, نشاط و نیروی جوان, نشاط جوان, پیشرفت, پیشرفت ملت ایران, تلاشگری, روحیه کار و تلاش
کلیدواژه(ها) : جوان, نشاط و نیروی جوان, نشاط جوان, پیشرفت, پیشرفت ملت ایران, تلاشگری, روحیه کار و تلاش
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوان یک کشور اگر بخواهد مثل موتور پیش‌برنده‌ای آن ملت را پیش ببرد، احتیاج دارد به اینکه سر حال، بانشاط، تندرست، قوی و دلبسته ‌ی به کار و پیشرفت باشد.

مربوط به :بیانات در مراسم نوزدهمین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله) - 1387/03/14
عنوان فیش : جوان, عقب‌ ماندگی
کلیدواژه(ها) : جوان, عقب‌ ماندگی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
اغفال جوان و سست کردن جوانها، به معنای عقب نگهداشتن ملت است.

مربوط به :بیانات در مراسم نوزدهمین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله) - 1387/03/14
عنوان فیش : جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی
کلیدواژه(ها) : جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانهای امروز هم مثل جوانهای دوران دفاع مقدس صاحبان انقلابند.

مربوط به :بیانات در مراسم نوزدهمین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله) - 1387/03/14
عنوان فیش : جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی, حفظ نظام اسلامی
کلیدواژه(ها) : جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی, حفظ نظام اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
طبقه‌ی جوان، نسلهای پی‌درپی نسبت واحدی با انقلاب دارند؛ همه در انقلاب و در تكلیف حفظ امانت این انقلابن سهیم اند.

مربوط به :بیانات در مراسم نوزدهمین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله) - 1387/03/14
عنوان فیش : جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی, راه انقلاب, همت, ایمان، عزم و جهاد, ایمان
کلیدواژه(ها) : جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی, راه انقلاب, همت, ایمان، عزم و جهاد, ایمان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانهای امروز ما، جوانهای نسل معاصر ما و جوانهائی كه در آینده خواهند آمد، بدانند راه انقلاب، راهی است كه به عزم، ایمان و ثبات قدم احتیاج دارد.

مربوط به :بیانات در مراسم نوزدهمین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله) - 1387/03/14
عنوان فیش : جوان, پیشرفت, پیشرفت ملت ایران
کلیدواژه(ها) : جوان, پیشرفت, پیشرفت ملت ایران
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانهای عزیز! برای پیشرفت و تعالی كشورتان، هر چه میتوانید به این صراط مستقیم تمسك كنید.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم و عشایر شهرستان نورآباد ممسنی - 1387/02/15
عنوان فیش : جوان, ایمان, عقاید اسلامی, پیروزی
کلیدواژه(ها) : جوان, ایمان, عقاید اسلامی, پیروزی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانهای عزیز عشایری! امروز دنیا دنیائی است که اعتقاد و ایمان راسخی که متکی به مبانی مستحکم باشد، یک ملت را پیروز می‌کند.

مربوط به :بیانات در دیدار بسیجیان استان فارس - 1387/02/14
عنوان فیش :شجره طیبه بسیج،نمومنه ای از پرانگیزه ترین و با ایمان ترین جوانان
کلیدواژه(ها) : جوان, بسیج مستضعفین
نوع(ها) : قرآن

متن فیش :
امیدهای آینده‌ی کشور شما جوانان هستید و در میان جوانان کشور، پرانگیزه‌ترینها و با ایمان‌ترین‌ها بیشترین امیدها را برای این کشور و برای این ملت به وجود می‌آورند و یقیناً مجموعه‌ی بسیج از این قبیلند. از خداوند متعال مسئلت میکنیم که این راه روشن، این شجره‌ی طیبه،(1) این هویت نورانی را برای انقلاب اسلامی روز به روز سرزنده‌تر و شاداب‌تر بفرماید.
1 ) سوره مبارکه ابراهيم آیه 24
أَلَم تَرَ كَيفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصلُها ثابِتٌ وَفَرعُها فِي السَّماءِ
ترجمه :
آیا ندیدی چگونه خداوند «کلمه طیبه» (و گفتار پاکیزه) را به درخت پاکیزه‌ای تشبیه کرده که ریشه آن (در زمین) ثابت، و شاخه آن در آسمان است؟!


مربوط به :بیانات در دیدار بسیجیان استان فارس - 1387/02/14
عنوان فیش :کسب معارف عامل نفوذناپذیرشدن جوانان
کلیدواژه(ها) : جوان, شجره طیبه
نوع(ها) : قرآن, حدیث

متن فیش :
شما جوانان باید دائماً هشیار باشید. معارف دینی خود و معارف انقلابی خود را هر چه میتوانید تعمیق کنید. مثل پاره‌های پولاد؛ « زبر الحدید»(1) - آنطوری که در تعبیرات حدیث و در بعضی دعاها وجود دارد - نفوذ ناپذیر و نفوذ کننده و در مقابل دشمن برنده و با اراده‌ی قوی باشید.
اگر بخواهید این هویت را به صورت کامل برای خودتان تأمین کنید و حفظ کنید، و ان‌شاء‌الله کسانی که در آینده به شما ملحق خواهند شد در نسلهای بعدی، همین‌طور این شجره‌ی طیبه)2) و این جریان مقدس ادامه پیدا کند، بایستی پایه‌های معارف را در دلهاتان مستحکم کنید. من توصیه میکنم در زمینه‌ی مسائل دینی، جوانها از معارف بلندی که جزو بهترین آنها آثار شهید مطهری است، حتماً استفاده کنند. شعارها خیلی خوب است، جهتگیری‌ها خیلی خوب است؛ بایستی به این جهتگیری‌ها و به این شعارها عمق داد. جوانها از کتابهای شهید مطهری استفاده کنید، از شرح حال سرداران غفلت نکنید؛ آگاهی از شرح حال این شهدای راه حق. در درجه‌ی اول سردارانند، اما مخصوص سرداران نیست.
1 )
الكافی،ثقة الإسلام كلينى‏ ج 8 ص 294؛
الخصال،صدوق،ج2،ص541 ؛ 
مشكاةالأنوار،طبرسی،ص79 ؛ 
بحارالأنوار،مجلسی،ج52،ص335 ؛

قُمْتُ مِنْ عِنْدِ أَبِی جَعْفَرٍ ع فَاعْتَمَدْتُ عَلَى يَدِی فَبَكَيْتُ فَقَالَ مَا لَكَ فَقُلْتُ كُنْتُ أَرْجُو أَنْ أُدْرِكَ هَذَا الْأَمْرَ وَ بِيَ قُوَّةٌ فَقَالَ أَ مَا تَرْضَوْنَ أَنَّ عَدُوَّكُمْ يَقْتُلُ بَعْضُهُمْ بَعْضاً وَ أَنْتُمْ آمِنُونَ فِی بُيُوتِكُمْ إِنَّهُ لَوْ قَدْ كَانَ ذَلِكَ أُعْطِيَ الرَّجُلُ مِنْكُمْ قُوَّةَ أَرْبَعِينَ رَجُلًا وَ جُعِلَتْ قُلُوبُكُمْ كَزُبَرِ الْحَدِيدِ لَوْ قُذِفَ بِهَا الْجِبَالَ لَقَلَعَتْهَا وَ كُنْتُمْ قِوَامَ الْأَرْضِ وَ خُزَّانَهَا
ترجمه :
عبد الملك بن اعين گويد: در نزد امام باقر عليه السّلام از جا برخاستم و (از پيرى) تكيه بر دستم‏ زده گريستم، حضرت فرمود: تو را چه شده؟ عرضكردم: من اميد آن داشتم كه تا نيروئى در تن دارم حكومت حقه شما و پيروزيتان را درك كنم؟ فرمود: آيا خوشنود نيستيد كه دشمنان شما همديگر را بكشند، و شما آسوده در خانه‏هاى خود باشيد، براستى اگر اين جريان بشود، (و هنگام ظهور و پيروزى ما گردد) بر مردى از شما نيروى چهل مرد داده شود و دلهاى شما چون پاره‏هاى آهن گردد كه اگر با آنها بكوهها زنند آنها را از جاى بركند، و شما در آن زمان حاكمان روى زمين و خزينه داران آن باشيد

2 ) سوره مبارکه ابراهيم آیه 24
أَلَم تَرَ كَيفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصلُها ثابِتٌ وَفَرعُها فِي السَّماءِ
ترجمه :
آیا ندیدی چگونه خداوند «کلمه طیبه» (و گفتار پاکیزه) را به درخت پاکیزه‌ای تشبیه کرده که ریشه آن (در زمین) ثابت، و شاخه آن در آسمان است؟!


مربوط به :بیانات در دیدار بسیجیان استان فارس - 1387/02/14
عنوان فیش : جوان, جوان بسیجی, جهاد, بسیجی, بسیج مستضعفین
کلیدواژه(ها) : جوان, جوان بسیجی, جهاد, بسیجی, بسیج مستضعفین
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
مجموعه‌ی جوانان بسیجی در هر نقطه‌ای از این کشور که اجتماع می کنند، با آنها عطر جهاد همراه است.

مربوط به :بیانات در دیدار بسیجیان استان فارس - 1387/02/14
عنوان فیش : بسیج مستضعفین, مردم, بسیجی, امیدهای انقلاب, جوان
کلیدواژه(ها) : بسیج مستضعفین, مردم, بسیجی, امیدهای انقلاب, جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
امیدهای آینده‌ی کشور شما جوانان هستید و در میان جوانان کشور، پرانگیزه‌ترینها و با ایمان‌ترین‌ها بیشترین امیدها را برای این کشور و برای این ملت به وجود می‌آورند و یقیناً مجموعه‌ی بسیج ازاین قبیلند.

مربوط به :بیانات در دیدار بسیجیان استان فارس - 1387/02/14
عنوان فیش : معارف اسلامی, جوان, تعمیق اعتقادات
کلیدواژه(ها) : معارف اسلامی, جوان, تعمیق اعتقادات
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
شما جوانان معارف دینی خود و معارف انقلابی خود را هر چه میتوانید تعمیق کنید.

مربوط به :بیانات‌ در دیدار اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های شیراز - 1387/02/14
عنوان فیش : عدالت‏خواهی, دانشجو, دانشجویان, جوان, عدالت
کلیدواژه(ها) : عدالت‏خواهی, دانشجو, دانشجویان, جوان, عدالت
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوان و دانشجو و مومن شانش همین است که عدالت را بخواهد.

مربوط به :بیانات در دیدار جانبازان و ایثارگران و خانواده‌های شهدای استان فارس - 1387/02/13
عنوان فیش : بیداری, آمادگی برابر دشمن, جوان, آگاهی جوانان, دشمن, ایالات متحده امریکا, انگیزه
کلیدواژه(ها) : بیداری, آمادگی برابر دشمن, جوان, آگاهی جوانان, دشمن, ایالات متحده امریکا, انگیزه
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
هر جائى كه بيدارى از آن‌جا مى‌تراود و هشيارى و انگيزه و آمادگى جوانان ملت از آن‌جا بيشتر بروز و درخشش پيدا مى‌كند، [امریکاییها] با آن‌جا بيشتر دشمنند.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم آذربایجان شرقی‌ - 1385/11/28
عنوان فیش : جوان امروز انقلاب اسلامی, جوان, هویت اسلامی, هویت انقلابی, شجاعت, غیرت دینی
کلیدواژه(ها) : جوان امروز انقلاب اسلامی, جوان, هویت اسلامی, هویت انقلابی, شجاعت, غیرت دینی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوان امروز در آمادگی خود و شجاعت خود و غیرت خود برای دفاع از هویت دینی و انقلابی خود، از جوان نسل اول هیچ كمتر نیست، شاید هم جلوتر است.

مربوط به :بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم ‌در آستانه انتخابات‌ مجلس خبرگان - 1385/09/22
عنوان فیش : جوان
کلیدواژه(ها) : جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانها از هر قشری باید بدانند آینده‌ی این كشور متعلق به آنها و دست آنهاست.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم گرمسار - 1385/08/21
عنوان فیش : جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی
کلیدواژه(ها) : جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
نسل جوان انقلاب بااستعداد و قدردان زحمات گذشتگان خود است.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم گرمسار - 1385/08/21
عنوان فیش : جوان, پایبندی به مبانی ارزشی
کلیدواژه(ها) : جوان, پایبندی به مبانی ارزشی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
در دل و زندگی جوان ما باورهای دینی هست؛ بی‌مبالاتی و بی‌اعتنایی به ارزشها در جوانان ما بسیار کم است.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم گرمسار - 1385/08/21
عنوان فیش : جوان
کلیدواژه(ها) : جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانهای ما دل در گروِ حقیقت دارند؛ دلهایشان نرم و نورانی است.

مربوط به :بیانات در مراسم مشترک نیروهای نظامی استان سمنان - 1385/08/20
عنوان فیش : جوان, مسئولیت‏‌پذیری
کلیدواژه(ها) : جوان, مسئولیت‏‌پذیری
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
شما جوانها خود را برای مسئولیتهای سنگین‌تر و بزرگتر آماده کنید.

مربوط به :بیانات در دیدار خانواده‌‌های شهدا و ایثارگران استان سمنان - 1385/08/18
عنوان فیش : جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی
کلیدواژه(ها) : جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
امروز نسل جوان ما در برابر هر امتحانی مثل همان نسل جوان دوران جبهه است.

مربوط به :بیانات‌ در دیدار کارگزاران نظام به مناسبت عید سعید فطر - 1385/08/02
عنوان فیش : مردم, جوان, حضور در صحنه, حضور مردم در صحنه, آمادگی مردم
کلیدواژه(ها) : مردم, جوان, حضور در صحنه, حضور مردم در صحنه, آمادگی مردم
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
این ملّت و جوانان ما در صحنه‌اند. در هر میدانی که این ملّت احساس کرد که حضور او مورد نیاز کشور است، با همه‌ی شور و شوق وارد شد.

مربوط به :بیانات در دیدار دانشجویان نمونه‌ و نمایندگان تشکل‌های مختلف دانشجویی - 1385/07/25
عنوان فیش : جوان امروز انقلاب اسلامی, جوان, تربیت جوانان, جوان مؤمن انقلابی, سرنوشت کشور
کلیدواژه(ها) : جوان امروز انقلاب اسلامی, جوان, تربیت جوانان, جوان مؤمن انقلابی, سرنوشت کشور
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
برای اینكه ما بتوانیم به آینده‌های مطلوب برسیم، احتیاج به نسل جوان باهمت پرانگیزه‌ی مومن تلاشگر كاردان راه‌بلد داریم

مربوط به :بیانات در دیدار اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها - 1385/07/13
عنوان فیش : جوان, هویت ملی, هویت ملی, باور ملی, تربیت جوانان, دانشگاهیان, اساتید دانشگاه
کلیدواژه(ها) : جوان, هویت ملی, هویت ملی, باور ملی, تربیت جوانان, دانشگاهیان, اساتید دانشگاه
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
باید جوان را به هویّت ملّی و باورهای ملّی خودش پایبند کرد؛ طوری که افتخار کند که ایرانی است و افتخار هم دارد.

مربوط به :بیانات در دیدار اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها - 1385/07/13
عنوان فیش : هویت اسلامی, جوان, پیشرفت, هویت ایرانی, تربیت جوانان
کلیدواژه(ها) : هویت اسلامی, جوان, پیشرفت, هویت ایرانی, تربیت جوانان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
احیاء و رشد بخشیدنِ به هویّت اسلامی و دینی و ایرانیِ جوانمان، یکی از مهمترین مسائل ماست و کمک فراوانی هم به پیشرفت کشور میکند.

مربوط به :بیانات در دیدار نخبگان جوان - 1385/06/25
عنوان فیش : اخلاق اسلامی, دین, علم و دین, تحصیل علم و دانش, جوان, نخبگان
کلیدواژه(ها) : اخلاق اسلامی, دین, علم و دین, تحصیل علم و دانش, جوان, نخبگان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
علم را باید با دین و اخلاق توأم کرد.

مربوط به :بیانات در دیدار نخبگان جوان - 1385/06/25
عنوان فیش : جوان, نقش‌آفرینی, اعتماد به نیروی خود
کلیدواژه(ها) : جوان, نقش‌آفرینی, اعتماد به نیروی خود
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
شما جوانها خودتان باید احساس کنید نقش‌آفرینید؛ منتظر این نباشید که حالا در جاهای دیگر اتفاق خاصی بیفتد.

مربوط به :بیانات در دیدار بسیجیان‌ - 1385/01/06
عنوان فیش : مردم, بیداری, آمادگی مردم, جوان
کلیدواژه(ها) : مردم, بیداری, آمادگی مردم, جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
امروز بحمداللَّه جوانهای ما، مردم ما، مرد و زن ما، و همه‌ی اقشار ملّت ما با آگاهی و بیداری، راه خودشان را پیدا کرده‌اند و پیش می‌روند.

مربوط به :بیانات در دیدار زائرین و مجاورین حرم مطهر رضوی - 1385/01/01
عنوان فیش : جهاد علمی, دانشگاه‏, جوان, دانشگاهیان, اساتید دانشگاه, حرکت علمی ایران, پیشرفت‏ علمی و فناوری, پیشرفت علمی ایران
کلیدواژه(ها) : جهاد علمی, دانشگاه‏, جوان, دانشگاهیان, اساتید دانشگاه, حرکت علمی ایران, پیشرفت‏ علمی و فناوری, پیشرفت علمی ایران
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
ما باید علم را با همه‌ی معنای کامل آن به عنوان یک جهاد دنبال کنیم؛ این را من به جوانها، استادان و دانشگاهها می‌گویم.

مربوط به :‌‌بیانات در دیدار روحانیان و مبلغان در آستانه‌ی ماه محرم‌ - 1384/11/05
عنوان فیش : جوان, دین
کلیدواژه(ها) : جوان, دین
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوان‌های ما دل را به طرفِ دین دارند و تشنه‌ی حقایق دینند و دل‌هاشان تشنه است.

مربوط به :بیانات در دیدار کشاورزان‌‌ - 1384/10/14
عنوان فیش : روحیه جهادی, جوان, کار, اعتماد به جوانان, شعار ما میتوانیم
کلیدواژه(ها) : روحیه جهادی, جوان, کار, اعتماد به جوانان, شعار ما میتوانیم
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
روحیه‌ی جهادی یعنی اعتقاد به این‌که «ما می‌توانیم»؛ و کارِ بی‌وقفه و خستگی‌ناپذیر و استفاده از همه‌ی ظرفیت وجودی و ذهنی و اعتماد به جوان‌ها.

مربوط به :بیانات در دیدار کشاورزان‌‌ - 1384/10/14
عنوان فیش : جوان, اخلاص, توکل به خدا, اعتماد به جوانان, کشاورزی, کشاورزان
کلیدواژه(ها) : جوان, اخلاص, توکل به خدا, اعتماد به جوانان, کشاورزی, کشاورزان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
اعتماد به جوانان و افراد با تجربه به همراه توکل به خدای متعال و اخلاص نیت برای خدا، اساس کار است.

مربوط به :بیانات در دیدار کشاورزان‌‌ - 1384/10/14
عنوان فیش : دانشگاه‏, جوان, کشاورزی
کلیدواژه(ها) : دانشگاه‏, جوان, کشاورزی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
بخش آموزش کشاورزی و ترویج و استفاده از دانش موجود دنیا در دانشگاه‌های ما و فرستادن جوان‌ها برای کمک به روستایی‌ها، جزو کارهای بسیار مهم است.

مربوط به :بیانات‌ در مراسم مشترک دانشگاه‌‌های افسری ارتش‌ - 1384/09/30
عنوان فیش : جوان, همت, مسئولیت‏‌پذیری
کلیدواژه(ها) : جوان, همت, مسئولیت‏‌پذیری
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانهای عزیز! خودتان را قوی کنید و عزم راسخ را در درون خودتان پرورش دهید؛ شما مسؤولیت‌های سنگینی را بر دوش دارید.

مربوط به :بیانات‌ در مراسم مشترک دانشگاه‌‌های افسری ارتش‌ - 1384/09/30
عنوان فیش : جوان
کلیدواژه(ها) : جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
شماها پاکید، دلهای جوان شما نورانی است؛ قدر این نورانیت و قدر استعدادهای ذاتی خودتان را بدانید و این استعدادها را بروز دهید.

مربوط به :بیانات‌ در دیدار قاریان قرآن کریم‌ - 1384/07/14
عنوان فیش : جوان, قرآن
کلیدواژه(ها) : جوان, قرآن
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانهای عزیز، بدانید در قرآن حكمت ، نور و شفا هست.

مربوط به :بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری - 1384/06/17
عنوان فیش : دشمن, جوان, هدف دشمن, تبلیغات دشمن, توطئه تبلیغاتی, سلاح تبلیغات
کلیدواژه(ها) : دشمن, جوان, هدف دشمن, تبلیغات دشمن, توطئه تبلیغاتی, سلاح تبلیغات
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
دشمن از ابزارهای هنری و ابزارهای مدرنِ تبلیغی استفاده می‌کند و حرفها را پخش می‌کند؛ آماج عمده هم جوانهای ما هستند.

مربوط به :بیانات در مراسم صبحگاه رده‌های مختلف نیروی مقاومت بسیج‌ - 1384/06/02
عنوان فیش : بسیج مستضعفین, جوان, دشمن
کلیدواژه(ها) : بسیج مستضعفین, جوان, دشمن
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
بسیج برای جوانان، شورآفرین؛ برای دوستان، امیدآفرین و برای دشمنان، بیم‌آفرین است.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از دانشجویان بسیجی - 1384/03/05
عنوان فیش : بسیج مستضعفین, جوان
کلیدواژه(ها) : بسیج مستضعفین, جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
مجموعه‌ی بسیجی، یک مجموعه‌ی جوان و یک چهره‌ی جوانی است.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از دانشجویان استان کرمان - 1384/02/19
عنوان فیش :عملکرد انسان، عامل پایداری یا زوال نعمت
کلیدواژه(ها) : نظام جمهوری اسلامی ایران, شهید, بنی اسرائیل, دانشجو, جوان, نعمت الهی, انبیای الهی
نوع(ها) : قرآن

متن فیش :
جمهوری اسلامی - یعنی نظام مردمی، نظام مستقل، نظام مبتنی بر ارزش‌های اصیل، نظام مبتنی بر آزادی فکر و عدالت اجتماعی - یک هدیه‌ی الهی به ملت ایران است. خدای متعال این هدیه را مفت و مجانی به ملت ایران نداده است. نسل‌هایی تلاش کردند، نسل قبل از شما مجاهدتِ سخت و دشواری را متحمل شدند؛ خدای متعال هم وعده کرده است که برای مجاهدت پاداش قائل است. پاداش نه فقط پاداش اخروی است، بلکه در همین نشئه‌ی زندگی هم پاداش داده می‌شود؛ «کلاً نمد هؤلاء و هؤلاء من عطاء ربک»(1)؛ هرکس تلاش کند، به نتیجه‌ی آن تلاش خواهد رسید. ملت ایران تلاش کردند؛ خدای متعال هم این هدیه را به آنها داد؛ یعنی یک نظام مردمی که پایه‌های آن بر ضدیت با فساد و انحراف و کجروی و وابستگی نهاده شده است. این هدیه را باید نگه داشت. این‌طور نیست که اگر خدا به قومی نعمت داد، آن قوم خاطرجمع باشند که این نعمت برای آنها خواهد ماند. شما در سوره‌ی حمد می‌خوانید: «صراط الّذین انعمت علیهم غیرالمغضوب علیهم و لاالضّالّین»(2)؛ یعنی «مغضوب علیهم» و «ضالّین» هم جزو «انعمت علیهم»اند. نباید تصور شود که خدا به عده‌یی نعمت می‌دهد و عده‌یی را گمراه می‌کند و مورد غضب قرار می‌دهد؛ نه، «غیر المغضوب علیهم» به حسب ترکیب نحوی عربی، صفت «انعمت علیهم» است. خدا به انسان‌های زیادی نعمت داده است. نعمت دادشده‌گان دو نوع‌اند؛ یک عده کسانی هستند که با عمل خود، با سوء رفتار خود، با تنبلی خود، با انحراف خود و با دل سپردن و تن سپردن به هوس‌های زودگذرِ منحرف کننده، نعمت را بر باد دادند؛ یک عده هم کسانی هستند که نعمت را با کوشش و تلاش و شکرانه‌ی خود نگه داشتند. کسانی که نعمت را بر باد دادند، «مغضوب علیهم» و «ضالین»اند؛ آنهایی که نعمت را نگه داشتند، «غیرالمغضوب علیهم و لا الضّالّین»اند.
خدای متعال، هم به انبیا و اولیا و شهدا و صالحین نعمت داده است - «فاولئک مع الّذین انعم اللَّه علیهم من النّبیّین و الصّدیقین و الشّهداء و الصّالحین»(3) - هم به بنی‌اسرائیل نعمت داده است؛ «اذکروا نعمتی الّتی انعمت علیکم».(4) در سوره‌ی بقره سه مرتبه این تعبیر تکرار شده است. خدا به بنی‌اسرائیل هم نعمت داد، منتها آنها نعمت را کفران کردند. خدای متعال در سوره‌ی سبأ می‌فرماید: «ذلک جزیناهم بما کفروا و هل نجازی الّا الکفور»(5). خداوند کفران کنندگان نعمت را تنبیه و مجازات می‌کند. پس باید نعمت را نگه‌داشت. انبیا و شهدا و صالحین و صدیقین کسانی هستند که نعمت خدا را نگه‌داشتند. نعمت خدا را باید نگه‌دارید، پرورش دهید، کامل کنید و نقایص‌اش را برطرف سازید - که این نقایص هم باز از عمل ما ناشی می‌شود - این کار بزرگی است که بر عهده‌ی شما جوانها و بخصوص جوانان دانشجوست، که امیدهای آینده‌اید و در افق آینده، انسان شماها را می‌بیند. مدیران و تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان کشور در آینده شماها هستید؛ هم می‌توانید این کشور را به اوج قله‌ی افتخار و ترقی برسانید - همان‌طور که آرزوی نظام جمهوری اسلامی است - هم می‌توانید خدای نکرده نعمتِ به دست آمده را از دست بدهید. لذا به افق دوردست نگاه کنید و ببینید چه باید کرد و چالش‌هایی که در مقابل ماست، چیست.
1 ) سوره مبارکه الإسراء آیه 20
كُلًّا نُمِدُّ هٰؤُلاءِ وَهٰؤُلاءِ مِن عَطاءِ رَبِّكَ ۚ وَما كانَ عَطاءُ رَبِّكَ مَحظورًا
ترجمه :
هر یک از این دو گروه را از عطای پروردگارت، بهره و کمک می‌دهیم؛ و عطای پروردگارت هرگز (از کسی) منع نشده است.

2 ) سوره مبارکه الفاتحة آیه 7
صِراطَ الَّذينَ أَنعَمتَ عَلَيهِم غَيرِ المَغضوبِ عَلَيهِم وَلَا الضّالّينَ
ترجمه :
راه کسانی که آنان را مشمول نعمت خود ساختی؛ نه کسانی که بر آنان غضب کرده‌ای؛ و نه گمراهان.

3 ) سوره مبارکه النساء آیه 69
وَمَن يُطِعِ اللَّهَ وَالرَّسولَ فَأُولٰئِكَ مَعَ الَّذينَ أَنعَمَ اللَّهُ عَلَيهِم مِنَ النَّبِيّينَ وَالصِّدّيقينَ وَالشُّهَداءِ وَالصّالِحينَ ۚ وَحَسُنَ أُولٰئِكَ رَفيقًا
ترجمه :
و کسی که خدا و پیامبر را اطاعت کند، (در روز رستاخیز،) همنشین کسانی خواهد بود که خدا، نعمت خود را بر آنان تمام کرده؛ از پیامبران و صدّیقان و شهدا و صالحان؛ و آنها رفیقهای خوبی هستند!

4 ) سوره مبارکه البقرة آیه 40
يا بَني إِسرائيلَ اذكُروا نِعمَتِيَ الَّتي أَنعَمتُ عَلَيكُم وَأَوفوا بِعَهدي أوفِ بِعَهدِكُم وَإِيّايَ فَارهَبونِ
ترجمه :
ای فرزندان اسرائیل! نعمتهایی را که به شما ارزانی داشتم به یاد آورید! و به پیمانی که با من بسته‌اید وفا کنید، تا من نیز به پیمان شما وفا کنم. (و در راه انجام وظیفه، و عمل به پیمانها) تنها از من بترسید!

4 ) سوره مبارکه البقرة آیه 47
يا بَني إِسرائيلَ اذكُروا نِعمَتِيَ الَّتي أَنعَمتُ عَلَيكُم وَأَنّي فَضَّلتُكُم عَلَى العالَمينَ
ترجمه :
ای بنی اسرائیل! نعمتهایی را که به شما ارزانی داشتم به خاطر بیاورید؛ و (نیز به یاد آورید که) من، شما را بر جهانیان، برتری بخشیدم.

4 ) سوره مبارکه البقرة آیه 122
يا بَني إِسرائيلَ اذكُروا نِعمَتِيَ الَّتي أَنعَمتُ عَلَيكُم وَأَنّي فَضَّلتُكُم عَلَى العالَمينَ
ترجمه :
ای بنی اسرائیل! نعمت مرا، که به شما ارزانی داشتم، به یاد آورید! و (نیز به خاطر آورید) که من شما را بر جهانیان برتری بخشیدم!

5 ) سوره مبارکه سبإ آیه 17
ذٰلِكَ جَزَيناهُم بِما كَفَروا ۖ وَهَل نُجازي إِلَّا الكَفورَ
ترجمه :
این کیفر را بخاطر کفرانشان به آنها دادیم؛ و آیا جز کفران کننده را کیفر می‌دهیم؟!


مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از دانشجویان استان کرمان - 1384/02/19
عنوان فیش :تشکیل حیات طیبه اسلامی،آرزوی جوانان ایران اسلامی
کلیدواژه(ها) : جوان, حیات طیبه
نوع(ها) : قرآن

متن فیش :
جوان ما مایل است در کشوری که خانه‌ی اوست، فقر و عقب‌افتادگی و بدبختی نباشد؛ امنیت و عزت و افتخار وجود داشته باشد؛ صفا و محبت و روشن‌بینی بر فضای زندگی حاکم باشد؛ میدان کار و تلاش و پیشرفت در برابر او باز باشد؛ احساس پوچی نکند؛ هدف روحی و معنوی و والایی که در دل هر انسانی هست، بتواند آن را اشباع کند. این یک ترسیم کلی از آرمان‌هایی است که قاعدتاً یک جوان ایرانی دارد.
این چیزهایی که عرض کردم، مجموعاً در اصطلاح قرآنی حیات طیبه است؛ «فلنحیینّه حیاة طیّبه»(1). حیات طیبه یعنی زندگی در رویه‌ی مادی و نیازهای جسمانی و همچنین در لایه‌ی نیازهای معنوی - چه علمی، چه عملی، چه روحی - پاسخگو باشد.
1 ) سوره مبارکه النحل آیه 97
مَن عَمِلَ صالِحًا مِن ذَكَرٍ أَو أُنثىٰ وَهُوَ مُؤمِنٌ فَلَنُحيِيَنَّهُ حَياةً طَيِّبَةً ۖ وَلَنَجزِيَنَّهُم أَجرَهُم بِأَحسَنِ ما كانوا يَعمَلونَ
ترجمه :
هر کس کار شایسته‌ای انجام دهد، خواه مرد باشد یا زن، در حالی که مؤمن است، او را به حیاتی پاک زنده می‌داریم؛ و پاداش آنها را به بهترین اعمالی که انجام می‌دادند، خواهیم داد.


مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از دانشجویان استان کرمان - 1384/02/19
عنوان فیش :یأس و بدبینی عامل چشم پوشی از حیات طیبه
کلیدواژه(ها) : جوان
نوع(ها) : قرآن

متن فیش :
به واقعیت که نگاه می‌کنیم، با جوانها که برخورد می‌کنیم، گزارش‌ها را که مشاهده می‌کنیم، می‌بینیم با وجودی که آرمان‌گرایی در جوانهای ما موج می‌زند و بدون تردید وجود دارد، اما درعین‌حال مجموعه‌ی جوان کشور ما - که مجموعه‌ی بزرگی هم هست - همه در برابر احساس آرمان‌گرایی یک‌طور نیستند و یک‌طور فکر نمی‌کنند: بعضی دچار غفلتند، دچار روزمرگی‌اند، سرشان گرم مسائل روزمره است و یادشان نمی‌آید که آرمانی هم وجود دارد - از این قبیل جوانها شما دیده‌اید؛ بنده هم با این‌که پیرم، این‌گونه جوانها را سراغ دارم و می‌شناسم و دیده‌ام؛ نه فقط از صفحه‌ی تلویزیون، بلکه در واقعیت هم مشاهده کرده‌ام - یک دسته هم کسانی هستند که دغدغه دارند، اما مأیوس و غمگین و افسرده‌اند؛ نگاهشان بدبینانه است؛ می‌گویند نمی‌شود کاری کرد؛ لذا از خیر حیات طیبه(1) می‌گذرند؛ اینها هم با این‌که دغدغه دارند و غافل نیستند، در نهایت به دام غفلت و روزمرگی می‌افتند. از این قبیل هم شما دیده‌اید، بنده هم دیده‌ام. در جلسات جوانها و دانشجوها - که شما می‌دانید بنده از این جلسات دارم و کم هم نیست - انسان گاهی نشانه‌های یأس و بدبینی و نگاه منفی را می‌بیند: آقا! چه فایده‌یی دارد؟ نمی‌شود، فایده‌یی ندارد. البته در بعضی‌ها این احساس سطحی است، در بعضی‌ها هم این احساس عمیق است و تغییر دادن آن مشکل است.
1 ) سوره مبارکه النحل آیه 97
مَن عَمِلَ صالِحًا مِن ذَكَرٍ أَو أُنثىٰ وَهُوَ مُؤمِنٌ فَلَنُحيِيَنَّهُ حَياةً طَيِّبَةً ۖ وَلَنَجزِيَنَّهُم أَجرَهُم بِأَحسَنِ ما كانوا يَعمَلونَ
ترجمه :
هر کس کار شایسته‌ای انجام دهد، خواه مرد باشد یا زن، در حالی که مؤمن است، او را به حیاتی پاک زنده می‌داریم؛ و پاداش آنها را به بهترین اعمالی که انجام می‌دادند، خواهیم داد.


مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از دانشجویان استان کرمان - 1384/02/19
عنوان فیش : جوان, امیدواری, دانشجو
کلیدواژه(ها) : جوان, امیدواری, دانشجو
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
شما جوانها و بخصوص جوانان دانشجو، امیدهای آینده‌اید و در افق آینده، انسان شماها را می‌بیند.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از دانشجویان استان کرمان - 1384/02/19
عنوان فیش : جوان, کشاورزی, صنعت
کلیدواژه(ها) : جوان, کشاورزی, صنعت
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوان‌های ما دارند می‌جوشند. صنعت، معدن و کشاورزی ما می‌تواند به همین استعدادهای داخلی متکی باشد.

مربوط به :بیانات در دیدار کارکنان مجتمع مس سرچشمه - 1384/02/18
عنوان فیش : جوان, خلاقیت, حرکت علمی ایران, پیشرفت علمی ایران, پیشرفت‏ علمی و فناوری, تحقیق و پژوهش علمی, نوآوری و شکوفایی
کلیدواژه(ها) : جوان, خلاقیت, حرکت علمی ایران, پیشرفت علمی ایران, پیشرفت‏ علمی و فناوری, تحقیق و پژوهش علمی, نوآوری و شکوفایی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
من به همه‌ی جوانان و همه‌ی كسانی كه در راه علم حركت می‌كنند، موكدا توصیه می‌كنم كه رشته‌ی علم و تحقیق و نوآوری در دانش و زنده كردن روح ابتكار و خلاقیت و آفرینش درونی و حقیقی خود را رها نكنند.

مربوط به :‌بیانات در دیدار جمعی از نخبگان استان کرمان - 1384/02/14
عنوان فیش : جوان, اعتماد به نفس, حرکت علمی ایران, پیشرفت علمی ایران, پیشرفت‏ علمی و فناوری
کلیدواژه(ها) : جوان, اعتماد به نفس, حرکت علمی ایران, پیشرفت علمی ایران, پیشرفت‏ علمی و فناوری
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جریان علمی کشور، خوشبختانه جریان خوبی است؛ این جوانهای ما امروز اعتمادبه‌نفس دارند.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم بم - 1384/02/13
عنوان فیش : جوان, نشاط و نیروی جوان, نشاط جوان, کار
کلیدواژه(ها) : جوان, نشاط و نیروی جوان, نشاط جوان, کار
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
نشاط و روحیه‌ی جوان با كار كردن است؛ جوان باید بتواند كار كند.

مربوط به :بیانات‌ در دیدار جمعی از روحانیون استان کرمان‌ - 1384/02/11
عنوان فیش : موسیقی, جوان, هنر, کار فرهنگی, تبلیغ, ابزار تبلیغ, مبلغان
کلیدواژه(ها) : موسیقی, جوان, هنر, کار فرهنگی, تبلیغ, ابزار تبلیغ, مبلغان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
سرود وسیله‌ی تبلیغیِ بسیار خوبی است و باب جوانان و نوجوانان است.

مربوط به :بیانات‌ در دیدار جمعی از اعضای انجمن‌‌های اسلامی دانش‌آموزان‌ - 1383/12/24
عنوان فیش : اخلاص, جوان
کلیدواژه(ها) : اخلاص, جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
فضایی که شما جوانهای عزیز، با اخلاص و صفای خودتان در هر محیطی که حضور دارید، ایجاد می‌کنید، حقیقتاً برای بنده یک فضای بسیار شیرین و جذاب است.

مربوط به :بیانات‌ در دیدار جمعی از اعضای انجمن‌‌های اسلامی دانش‌آموزان‌ - 1383/12/24
عنوان فیش : جوان, دانشجو, روحانی‌ها, طلاب جوان, دانش‌آموزان
کلیدواژه(ها) : جوان, دانشجو, روحانی‌ها, طلاب جوان, دانش‌آموزان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
یقیناً زبده‌ی جوانان کشور، جوانان دانش‌آموز ، دانشجویان و طلاب علوم دینی‌اند.

مربوط به :بیانات‌ در دیدار جمعی از اعضای انجمن‌‌های اسلامی دانش‌آموزان‌ - 1383/12/24
عنوان فیش : جوان, بیداری, آگاهی
کلیدواژه(ها) : جوان, بیداری, آگاهی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
خوشبختانه جوانهای ما بیدار و آگاهند.

مربوط به :بیانات‌ در دیدار جمعی از اعضای انجمن‌‌های اسلامی دانش‌آموزان‌ - 1383/12/24
عنوان فیش : جوان, سیاست, قدرت تحلیل سیاسی
کلیدواژه(ها) : جوان, سیاست, قدرت تحلیل سیاسی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
بنده طرفدار این هستم که جوانها در جریان مسائل سیاسی کشور قرار بگیرند و بتوانند تحلیل کنند.

مربوط به :بیانات‌ در دیدار جمعی از اعضای انجمن‌‌های اسلامی دانش‌آموزان‌ - 1383/12/24
عنوان فیش : جوان, انتخابات, حضور در صحنه, شرکت در انتخابات
کلیدواژه(ها) : جوان, انتخابات, حضور در صحنه, شرکت در انتخابات
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
حضور جوانان در صحنه‌های انتخابات این کشور در طول زمان، یک حضور شاد و مؤثر و تعیین‌کننده بوده؛ حالا هم باید همین‌طور باشد.

مربوط به :بیانات‌ در دیدار جمعی از اعضای انجمن‌‌های اسلامی دانش‌آموزان‌ - 1383/12/24
عنوان فیش : جوان, انتخابات, عمل صالح, اهمیت انتخابات
کلیدواژه(ها) : جوان, انتخابات, عمل صالح, اهمیت انتخابات
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوان ما باید به مسأله‌یی مثل انتخابات، به چشم یک عمل صالح و یک کارِ بزرگ نگاه کند.

مربوط به :بیانات‌ در دیدار جمعی از اعضای انجمن‌‌های اسلامی دانش‌آموزان‌ - 1383/12/24
عنوان فیش : جوان, انتخابات, جشن تکلیف سیاسی
کلیدواژه(ها) : جوان, انتخابات, جشن تکلیف سیاسی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
انتخابات برای جوانان ما که برای بار اول وارد این صحنه می‌شوند، جشن تکلیف سیاسی است.

مربوط به :بیانات‌ در دیدار جمعی از اعضای انجمن‌‌های اسلامی دانش‌آموزان‌ - 1383/12/24
عنوان فیش : جوان, عفت, خیلی خوب درس خواندن
کلیدواژه(ها) : جوان, عفت, خیلی خوب درس خواندن
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
درس خواندن، پاکدامنی و پرهیزِ از سرگرمی‌های باطل، جزو وظایف جوانهاست.

مربوط به :بیانات‌ در دیدار جمعی از اعضای انجمن‌‌های اسلامی دانش‌آموزان‌ - 1383/12/24
عنوان فیش : احساس مسئولیت, جوان, دانشجو, دانش‌آموزان, روحانی‌ها, طلاب جوان
کلیدواژه(ها) : احساس مسئولیت, جوان, دانشجو, دانش‌آموزان, روحانی‌ها, طلاب جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
هرچه احساس تعهد و مسئولیت و كار در بین قشر عظیم و میلیونی جوانان دانش‌آموز، دانشجو و طلبه بیشتر باشد، ارزش جوان بالاتر می رود.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم قم - 1383/10/19
عنوان فیش : جوان, عزت, آینده انقلاب
کلیدواژه(ها) : جوان, عزت, آینده انقلاب
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
این آینده، متعلق به شما جوانهاست و بدانید که روزهای عزت و شوکت حقیقی ملتها را ان‌شاءاللَّه خواهید دید و ثمره‌ی این ایستادگی‌ها را خواهید چشید.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از رؤسای دانشگاه‌ها - 1383/10/17
عنوان فیش : جوان, فرصت جوانی
کلیدواژه(ها) : جوان, فرصت جوانی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
از این حوصله‌ی جوانی که به جوان روح کنکاش و کنجکاوی و پیگیری و ژرف‌کاوی می‌دهد، باید حد اکثر استفاده را کرد.

مربوط به :‌بیانات در دانشگاه افسری امام علی(ع) - 1383/10/02
عنوان فیش : جوان, علم‌آموزی, تحصیل علم و دانش, دانشجویان و فارغ‌التحصیلان نظامی
کلیدواژه(ها) : جوان, علم‌آموزی, تحصیل علم و دانش, دانشجویان و فارغ‌التحصیلان نظامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
اولین کار شما جوانان، فراگیری آموزشها و بالا بردن سطح دانایی‌هاست. با دانایی است که یک انسان، یک جامعه و یک کشور توانایی به‌دست می‌آورد.

مربوط به :‌بیانات در دانشگاه افسری امام علی(ع) - 1383/10/02
عنوان فیش : جوان, فرصت جوانی
کلیدواژه(ها) : جوان, فرصت جوانی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
روحیه‌ی صفای جوانی و درخشندگی دل جوانان ، نعمت بزرگی است که در دوران جوانی باید قدر آن را بدانید.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از نخبگان علمی - 1383/07/05
عنوان فیش : دفاع مقدس, جوان, حفظ فرهنگ دفاع مقدس
کلیدواژه(ها) : دفاع مقدس, جوان, حفظ فرهنگ دفاع مقدس
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
فرزندان عزیز من! مواظب باشید از مسأله‌ی دفاع مقدس که در این کشور اتفاق افتاد، غافل نشوید؛ کار بزرگی انجام گرفت. آن جوانها مثل شماها بودند.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از روحانیون استان همدان‌ - 1383/04/15
عنوان فیش : جوان, شهید مطهری‏, کتاب و کتاب‏خوانی, جوانان ایران اسلامی
کلیدواژه(ها) : جوان, شهید مطهری‏, کتاب و کتاب‏خوانی, جوانان ایران اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانان عزیز ما باید با آثارشهیدمطهری آشنا شوند.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از دانشجویان قزوین - 1382/09/26
عنوان فیش :توجه جوانان به حفظ دین با دانش
کلیدواژه(ها) : جوان, علم و دین
نوع(ها) : حدیث

متن فیش :
من در اوّلِ سخنم می‌خواهم دو حدیث کوتاه عرض کنم، یکی از امیرالمؤمنین علیه‌الصّلاةوالسّلام است که خطاب به شماست. خطاب علی‌بن‌ابی‌طالب (علیه‌السّلام) به جوانان، یک خطاب سیاستگرانه و سیاستبازانه نیست؛ یک نگاه و خطاب حکیمانه و پدرانه است. او نمی‌خواهد جوان را در راه رونق بخشیدن به بازار اقتصادی یا معرکه‌ی سیاسی خود استخدام کند، بلکه می‌خواهد جوان را در راه رشد و هدایت و صلاحی که مظهر آن خودِ علی‌بن‌ابی‌طالب است، هدایت فرماید. ایشان این دو جمله را خطاب به جوانان فرمود: «یا معشر الفتیان حصّنوا اعراضکم بالادب و دینکم بالعلم»(1)؛ شرف و حیثیّت انسانی خود را با ادب، و دین خود را با دانش حفظ کنید. خیلی حرف مهمّی است. دانش، دین را حفظ می‌کند؛ این منطق اسلام است. حال بگذار یاوه‌گوهای معاندِ با اسلام دائماً درباره‌ی این‌که اسلام با علم کنار نمی‌آید، حرف بزنند.
1 )
تاریخ یعقوبی : ج 2 ص 210 ؛
نهج السعاده : ج 7 ص 266

«يا معشر الفتيان حصّنوا اعراضكم بالادب و دينكم بالعلم»
ترجمه :
اى گروه جوانان، آبرویتان را با ادب و دینتان را با علم و دانش حفظ نمایید.


مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از اعضای تشکل‌ها و جمعی از نخبگان دانشجویی - 1382/08/15
عنوان فیش :لزوم جدیت جوانان در مسائل اساسی کشور
کلیدواژه(ها) : جوان, پشتکار
نوع(ها) : حدیث

متن فیش :
من همین‌جا یک نکته‌ی اساسی را - که در نظرم بود اگر فرصتی شد به شما بگویم - مطرح می‌کنم و آن، این است که ما از جوانان عزیزمان - چه دختران و چه پسران - توقّع داریم که در مورد مسائل اساسی کشور، جدّی باشند و جدّی برخورد کنند. پیشنهاد می‌کنم روی این مسأله‌ی «جدّی بودن» فکر کنید، بعد خواهید دید خیلی از کارهایی که در گوشه و کنار انجام می‌گیرد، ناشی از جدّی نبودن است.در دعای کمیل می‌خوانیم: «قوّ علی خدمتک جوارحی و اشدد علی العزیمة جوانحی و هب لی الجدّ فی خشیتک(1)». خیال نکنید این دعاها فقط تضرّع و انابه است. البته تضرّع و انابه خیلی ارزش دارد؛ اما در لابه‌لای این حالت تضرّع و انابه، معرفتهای لازم برای زندگی گنجانده شده است. این دعاها چشمه‌ی معارف اسلامی است.«قوّ علی خدمتک جوارحی»؛ مرا بر انجام این خدماتی که بر عهده‌ام است، از لحاظ جسمانی توانا کن. «و اشدد علی العزیمة جوانحی»؛ اراده و عزم مرا مستحکم کن. «و هب لی الجدّ فی خشیتک»؛ به من حالتِ جد بده؛ سرسری نگرفتن؛ بازیچه نینگاشتن.
1 )
مصباح‏ المتهجد،شیخ طوسی ص 844 ؛ 
إقبال‏الأعمال ، سيد ابن طاووس‏ ص 706 ؛
 البلدالأمين ، ابراهيم بن على عاملى كفعمى‏ص 188 ؛
 مفاتیح الجنان ، شیخ عباس قمی ، ص 62 (دعای كمیل)؛

يا رب يا رب يا رب يا إلهی و سيدی و مولای و مالك رقی يا من بيده ناصيتی يا عليم بفقری و مسكنتی يا خبيرا بفقری و فاقتی يا رب يا رب يا رب أسألك بحقك و قدسك و أعظم صفاتك و أسمائك أن تجعل أوقاتی من الليل و النهار بذكرك معمورة و بخدمتك موصولة و أعمالی عندك مقبولة حتى تكون أعمالی و أورادی كلها وردا واحدا و حالی فی خدمتك سرمدا يا سيدی يا من عليه معولی يا من إليه شكوت أحوالی يا رب يا رب قو على خدمتك جوارحی و اشدد على العزيمة جوانحی و هب لی الجد فی خشيتك و الدوام فی الاتصال بخدمتك حتى أسرح إليك فی ميادين السابقين و أسرع إليك فی البارزين و أشتاق إلى قربك فی المشتاقين و أدنو منك دنو المخلصين و أخافك مخافة الموقنين و أجتمع فی جوارك مع المؤمنين اللهم و من أرادنی بسوء فأرده ومن كادنی فكده و اجعلنی من أحسن عبادك نصيبا عندك و أقربهم منزلة منك و أخصهم زلفة لديك فإنه لا ينال ذلك إلا بفضلك و جد لی بجودك و اعطف علی بمجدك و احفظنی برحمتك و اجعل لسانی بذكرك لهجا و قلبی بحبك متيما و من علی بحسن إجابتك و أقلنی عثرتی و اغفر زلتی فإنك قضيت على عبادك بعبادتك و أمرتهم بدعائك و ضمنت لهم الإجابة فإليك يا رب نصبت وجهی و إليك يا رب مددت يدی فبعزتك استجب لی دعائی و بلغنی منای و لا تقطع من و الإنس من أعدائی يا سريع الرضا اغفر لمن لا يملك إلا الدعاء فإنك فعال لما تشاء يا من اسمه دواء و ذكره شفاء و طاعته غنى ارحم من رأس ماله الرجاء و سلاحه البكاء يا سابغ النعم يا دافع النقم يا نور المستوحشين فی الظلم يا عالما لا يعلم صل على محمد و آل محمد و افعل بی ما أنت أهله و صلى الله على رسوله و الأئمة الميامين من آله و سلم تسليما كثيرا
ترجمه :
اى پروردگار من اى پروردگار من اى پروردگار من ای خدای من اى سرور و آقای من ای مالك من، اى كسى كه زمام اختيارم به دست توست اى آگاه از حال زار و بیچارگیم اى آگاه از نداری و وضع پريشانم اى پروردگار من اى پروردگار من اى پروردگار من از تو درخواست مى‏كنم به حقيقتت و به پاكیت و برترین صفات و نامهایت كه اوقات مرا در شب و روز به ياد خود آباد گردانى و پيوسته به خدمت بندگيت بگذرانى و اعمالم را مقبول حضرتت فرمايى تا اینكه كردار و گفتارم همه يك جهت و یك سو براى تو باشد و احوالم تا ابد به خدمت و طاعتت باشد اى سرور من، اى كسى كه تمام اعتماد و توكلم بر توست و شكايت از احوالم به حضرت توست اى پروردگار من اى پروردگار من اى پروردگار من به اعضایم در مقام بندگيت نیرو بخش و دلم را عزم ثابت ده و كوشش در خوف و خشيتت را واینكه پيوسته در خدمتت باشم، بر من مقدر فرما تا آنكه من در ميدان های طاعتت بر همه پيشينيان سبقت گيرم و از همه شتابندگان به درگاهت زودتر آيم و عاشقانه با مشتاقانت به مقام قرب حضرتت بشتابم و مانند نزدیكی اهل خلوص به تو نزديك گردم و از تو مانند ترسيدن يقين كنندگان بترسم و با اهل ايمان در جوار رحمتت همنشين باشمخدايا هر كه بد مرا خواهد بدش را بخواه، و هر كه به من مكر و حیله كند به مكر خويش دچارش كن و مرا جزء بندگانت كه بهترین بهره ات را نصيبشان كردی و همچنین مقرب ترین آنان نسبت به خود و نیز مخصوص ترین مقام و نزدیكی به خودت قرار بده. .... « اى خدائى كه زود خشنود می گردی بيامرز كسى را كه جز دعا چيزى ندارد، براستى كه تو هر چه خواهى انجام می دهى، اى كسى كه نامش دواست، و يادش شفاست، و طاعتش توانگرى است، بر كسى كه سرمايه‏اش اميد، و ساز و برگش گريه و زارى است ترحم فرما ، اى تمام و كامل دهنده نعمتها، و اى برطرف‏كننده گرفتاريها، اى روشنى وحشت‏زدگان در تاريكيها، اى داناى بى‏معلم درود فرست بر محمد و خاندان محمد و انجام ده در باره من آنچه را كه تو شايسته آنى و درود و سلام فراوان خدا بر پيامبر و پيشوايان با بركت از خاندانش باد.


مربوط به :بیانات در دیدار دانش‌آموختگان نیروهای سه‌گانه ارتش - 1382/06/29
عنوان فیش : نیروهای مسلح, جوان, دانشجویان و فارغ‌التحصیلان نظامی
کلیدواژه(ها) : نیروهای مسلح, جوان, دانشجویان و فارغ‌التحصیلان نظامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
افسران جوان ما با ذخیره‌ی ایمان و شجاعت و کارآمدی و کاردانی، می‌توانند برای آینده‌ی کشور و ملتشان تأثیرهای عمیق و بزرگی داشته باشند.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از دانش‌آموزان - 1382/06/26
عنوان فیش : جوان, ایران, آینده انقلاب
کلیدواژه(ها) : جوان, ایران, آینده انقلاب
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوان و نوجوان، چشمه‌ی جوشان نیرو و استعداد است. جوان، یعنی آینده. جوان خوب برای یک کشور، یعنی آینده‌ی خوب.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از دانش‌آموزان - 1382/06/26
عنوان فیش : جوان, تفکر, امتیازات نظام اسلامی
کلیدواژه(ها) : جوان, تفکر, امتیازات نظام اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانان و نوجوانانِ ما اهل فکر کردن و دریافتن و تحلیل کردنند این امتیاز است.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از دانش‌آموزان - 1382/06/26
عنوان فیش : جوان, تقوا, گناه, ورع
کلیدواژه(ها) : جوان, تقوا, گناه, ورع
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانی که سعی کند به گناه و لغزش آلوده نشود، توفیقات و نورانیّت و درخشندگی او بسیار بیشتر خواهد بود؛ همه‌ی تلاشتان باید این باشد.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از دانش‌آموزان - 1382/06/26
عنوان فیش : جوان, مسئله هسته‌ای ایران, دانشمندان هسته‌ای, پیشرفت‏ علمی و فناوری, پیشرفت علمی ایران, پیشرفت هسته‌ای ایران
کلیدواژه(ها) : جوان, مسئله هسته‌ای ایران, دانشمندان هسته‌ای, پیشرفت‏ علمی و فناوری, پیشرفت علمی ایران, پیشرفت هسته‌ای ایران
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
امروز یك نمونه از كارهای شگفت‌آمیز جوانان کشور همین غنی‌سازی مواد هسته‌ای است كه جزو محرمانه‌ترین فناوریهای جهانی است كه قدرتها آن را دربست در اختیار خود نگاه داشته‌اند؛

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از دانش‌آموزان - 1382/06/26
عنوان فیش : انحراف, جوان امروز انقلاب اسلامی, جوان
کلیدواژه(ها) : انحراف, جوان امروز انقلاب اسلامی, جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
من به‌هيچ‌وجه حرفها و تحليلهاى كسانى را كه گاهى در برخى از مطبوعات يا رسانه‌ها از انحراف نسل جوان سخن مى‌گويند قبول نمى‌كنم. اين‌طور نيست.

مربوط به :بیانات در دیدار کارگزاران نظام - 1382/05/15
عنوان فیش : جوان
کلیدواژه(ها) : جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
بگذارید نسل جوان احساس افتخار كند كه در ایران اسلامی زندگی می‌كند.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از جوانان اهواز - 1382/05/08
عنوان فیش : پیشرفت علمی ایران, جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی
کلیدواژه(ها) : پیشرفت علمی ایران, جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
نسل جوان ما از لحاظ علمی باید پیشرفت کند؛ همچنان که تا امروز پیشرفت کرده است.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از جوانان اهواز - 1382/05/08
عنوان فیش : کارگزاران نظام, جوان, مردم, اعتماد به نفس
کلیدواژه(ها) : کارگزاران نظام, جوان, مردم, اعتماد به نفس
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
مسؤولان ما با اتّکاءِ به این نسل جوان و با اتکاءِ به این ملت، باید دل خود را قرص کنند.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از جوانان اهواز - 1382/05/08
عنوان فیش : مردم, جوان, تزکیه نفس, آحاد ملت ایران
کلیدواژه(ها) : مردم, جوان, تزکیه نفس, آحاد ملت ایران
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
آحاد ملت بخصوص جوانان قدر خودشان را بدانند و به خودسازی روی آورند.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از جوانان اهواز - 1382/05/08
عنوان فیش :ارزش سیاحت جوانان، در ضمن کار برای مردم
کلیدواژه(ها) : جوان
نوع(ها) : حدیث

متن فیش :
الان در فصل تابستان، بسیاری از جوانان خوب ما اوقات فراغتشان را یا در بسیج سازندگی و یا در بسیج نیروی مقاومت می‌گذرانند و یا به بالا بردن علم و سواد دیگران کمک می‌کنند. عدّه‌ای به تن خودشان زحمت می‌دهند و برای دیگران کار می‌کنند. عدّه‌ای با برنامه‌های خوب و منظّم، به کتابخوانی و ارتقای سطح فکر خودشان می‌پردازند. فراغت جوانان مؤمن، این‌گونه می‌گذرد. من گزارشهای متعدّدی داشته‌ام از جوانانی که در تابستان، تعطیلات دانشگاهی یا دبیرستانی خود را در نقاط دوردست گذرانده‌اند و برای روستاییان مسجد، درمانگاه، راه، حسینیه، جادّه و پل ساخته‌اند. عکسهای این فعّالیتها را برای من آورده‌اند و من آنها را دیده‌ام. پیغمبر طبق روایتی فرمود: «انّما سیاحة امّتی الجهاد فی‌سبیل‌اللَّه»(1). جوانان ما سیاحتشان را هم از این راه تأمین می‌کنند؛ سیاحتشان در ضمنِ کار برای مردم است. این ارزش دارد.
1 )
تهذيب‏الأحكام،شیخ طوسی ج 6 ص 122 ؛ 
مناقب،ابن شهر آشوب ج 2 ص 100 ؛
بحارالأنوار،مجلسی ج 40 ص 328 ؛ 
سنن ابی داود ، ابن اشعث سجستانی ج 1 ص557 ؛ 
مستدرك علی الصحیحین ، حاكم نیشابوری ج 2 ص 73 ؛ 
سنن كبری ، بیهقی ج 9 ص 161 ؛ 
كنزالعمال ، متقی هندی ج 4 ص 286 ح 10526 ؛

قُلْتُ لِرَسُولِ اللَّهِ ص إِنَّ نَفْسِی تُحَدِّثُنِی بِالسِّيَاحَةِ وَ أَنْ أَلْحَقَ بِالْجِبَالِ قَالَ يَا عُثْمَانُ لَا تَفْعَلْ فَإِنَّ سِيَاحَةَ أُمَّتِی الْغَزْوُ وَ الْجِهَادُ
ترجمه :مربوط به :بیانات در دیدار مردم ورامین‌ - 1382/03/22
عنوان فیش : مردم, کارگزاران نظام, جوان, بصیرت, بیداری, آمادگی برابر دشمن
کلیدواژه(ها) : مردم, کارگزاران نظام, جوان, بصیرت, بیداری, آمادگی برابر دشمن
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
ملت ایران، مسؤولان و بخصوص جوانان باید هشیار باشند.

مربوط به :بیانات در دیدار دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی - 1382/02/22
عنوان فیش :اهل ذکر بودن لازمه مفید بودن انذار پیامبر(ص)
کلیدواژه(ها) : جوان, غفلت
نوع(ها) : قرآن

متن فیش :
گاهی که گفته می‌شود جوانی را قدر بدانید، ذهن به راههای دیگر می‌رود. مهمترین مظهر قدردانی از جوانی همین است که از این صفا و نورانیّت و از این ناآلودگی و پیراستگیِ طبیعیِ انسان جوان استفاده کنید و خود را در زمینه‌های تزکیه و اخلاق پیش ببرید. این ان‌شاءاللَّه ذخیره‌ی همه‌ی زندگی شما خواهد شد. راهش هم رعایت دو نکته است: ذکر و توبه. ذکر یعنی یاد. یاد در مقابل غفلت است؛ غفلت از خدا، غفلت از وظیفه و مسؤولیت، غفلت از هنگام حسّاسِ مواجهه با مأموران الهی در عالم ملکوت - عالم بعد از عبور از جسمانیّت - و محاسبه‌ی بزرگ انسان در مقابل خدا در قیامت. این یادها تعیین‌کننده است. این‌طور نبوده که فقط به ما بگویند به قیامت معتقد باشید، برای این‌که اعتقادی مثل اعتقاد علمی داشته باشید؛ نه. برای این‌که این اعتقاد در زندگی و حرکت و تصمیم‌گیری ما تأثیر بگذارد، این یاد را در خودتان حفظ کنید. «انّما تنذر من اتّبع الذّکر(1)»؛ انذار پیغمبر و انذار الهی هم مفید به حال کسانی است که به دنبال یاد هستند و خود را از غفلت دور نگه می‌دارند.
1 ) سوره مبارکه يس آیه 11
إِنَّما تُنذِرُ مَنِ اتَّبَعَ الذِّكرَ وَخَشِيَ الرَّحمٰنَ بِالغَيبِ ۖ فَبَشِّرهُ بِمَغفِرَةٍ وَأَجرٍ كَريمٍ
ترجمه :
تو فقط کسی را انذار می‌کنی که از این یادآوری (الهی) پیروی کند و از خداوند رحمان در نهان بترسد؛ چنین کسی را به آمرزش و پاداشی پرارزش بشارت ده!


مربوط به :بیانات در دیدار دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی - 1382/02/22
عنوان فیش : دانشجو, جوان, تقوا
کلیدواژه(ها) : دانشجو, جوان, تقوا
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
من پرهیزکارترین و نورانیترین جوانان را هم در مواردی در میان دانشجویان دیده‌ام.

مربوط به :بیانات در دیدار دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی - 1382/02/22
عنوان فیش : جوان, معنویت‎گرایی, فرصت جوانی, تزکیه نفس
کلیدواژه(ها) : جوان, معنویت‎گرایی, فرصت جوانی, تزکیه نفس
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
همان‌طور که در میدان رقابت ورزشی، قوا و نشاط شما جوانان از یک پیرمرد بیشتر است، در مسابقه معنویت هم توانتان بیشتر از یک پیرمرد است.

مربوط به :بیانات در دیدار دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی - 1382/02/22
عنوان فیش : جوان, فرصت جوانی, نشاط و نیروی جوان, نشاط جوان
کلیدواژه(ها) : جوان, فرصت جوانی, نشاط و نیروی جوان, نشاط جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
قوّت و نشاط جوان، هم در زمینه‌ی مادّی و هم در زمینه‌ی معنوی، جوان است.

مربوط به :بیانات در دیدار دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی - 1382/02/22
عنوان فیش : جوان, فرصت جوانی, تزکیه نفس
کلیدواژه(ها) : جوان, فرصت جوانی, تزکیه نفس
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
مهمترین مظهر قدردانی از جوانی همین است كه از این صفا و نورانیت و از این پاکی و پیراستگی طبیعی انسان جوان استفاده كنید و خود را در زمینه‌های تزكیه و اخلاق پیش ببرید.

مربوط به :بیانات در دیدار دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی - 1382/02/22
عنوان فیش : جوان, فرصت جوانی
کلیدواژه(ها) : جوان, فرصت جوانی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانان! قدر جوانی را بدانید و این دلهای پاك، این نورانیت و این صفا را كه در شما وجود دارد، حفظ كنید.

مربوط به :بیانات در دیدار دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی - 1382/02/22
عنوان فیش : تزکیه نفس, جوان, فرصت جوانی
کلیدواژه(ها) : تزکیه نفس, جوان, فرصت جوانی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
مهمترین مظهر قدردانی از جوانی همین است كه از این صفا و نورانیت و از این پاکی و پیراستگی طبیعی انسان جوان استفاده كنید و خود را در زمینه‌های تزكیه و اخلاق پیش ببرید.

مربوط به :بیانات در دیدار زائرین و مجاورین حرم مطهر رضوی - 1382/01/01
عنوان فیش : آمادگی برابر دشمن, آمادگی مردم, بیداری, کارگزاران نظام, جوان, دشمن‌شناسی, هدف دشمن, تلاش دشمن, نقشه دشمن, دشمن, اختلاف‌افکنی, مردم
کلیدواژه(ها) : آمادگی برابر دشمن, آمادگی مردم, بیداری, کارگزاران نظام, جوان, دشمن‌شناسی, هدف دشمن, تلاش دشمن, نقشه دشمن, دشمن, اختلاف‌افکنی, مردم
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
مردم، مسؤولین، سیاسیها و جوانان عزیز ما خیلی مواظب باشند. دشمن، خواهان دسته‌بندیهای سیاسی و جدایی بین صفوف مردم است.

مربوط به :بیانات در دیدار زائرین و مجاورین حرم مطهر رضوی - 1382/01/01
عنوان فیش : جوان, دشمن, دشمن‌شناسی, نقشه دشمن, آمادگی برابر دشمن, بیداری
کلیدواژه(ها) : جوان, دشمن, دشمن‌شناسی, نقشه دشمن, آمادگی برابر دشمن, بیداری
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانان عزیز هوشیار باشند و بدانند که نقشه‌های دشمن در این کشور چیست و چه می‌خواهد.

مربوط به :بیانات در دیدار جوانان و دانشجویان سیستان و بلوچستان - 1381/12/06
عنوان فیش : جوان, مقاومت, فساد, فحشا, مبارزه با فساد, مبارزه با منکرات
کلیدواژه(ها) : جوان, مقاومت, فساد, فحشا, مبارزه با فساد, مبارزه با منکرات
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
وقتی که جوانان یک نسل فاسد شدند، دیگر ملتی وجود ندارد و مقاومتی به چشم نمی‌خورد.

مربوط به :بیانات در دیدار جوانان و دانشجویان سیستان و بلوچستان - 1381/12/06
عنوان فیش : جوان, مسئولیت‏‌پذیری, احساس مسئولیت
کلیدواژه(ها) : جوان, مسئولیت‏‌پذیری, احساس مسئولیت
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
مسؤولیت آن است که جوان به عنوان یک انسان، خود را امانت خدا و به عنوان یک جوان، ذخیره‌ی ملی بداند.

مربوط به :بیانات در دیدار جوانان و دانشجویان سیستان و بلوچستان - 1381/12/06
عنوان فیش : احساس مسئولیت, جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی, جوانان ایران اسلامی, حضور در صحنه
کلیدواژه(ها) : احساس مسئولیت, جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی, جوانان ایران اسلامی, حضور در صحنه
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوان ایرانی، هوشیار، حساس، آگاه و حاضر در صحنه است و بیش از جوانان سایر مناطق دنیا احساس تعهد و مسئولیت آگاهانه می‌كند.

مربوط به :بیانات در دیدار جوانان و دانشجویان سیستان و بلوچستان - 1381/12/06
عنوان فیش : جوان, جهاد, همکاری, اخلاق اسلامی, تحصیل علم و دانش, تحقیق و پژوهش علمی, تولید علم, حرکت علمی ایران, عرصه علم, جهاد علمی, جهاد سیاسی, جهاد فرهنگی
کلیدواژه(ها) : جوان, جهاد, همکاری, اخلاق اسلامی, تحصیل علم و دانش, تحقیق و پژوهش علمی, تولید علم, حرکت علمی ایران, عرصه علم, جهاد علمی, جهاد سیاسی, جهاد فرهنگی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
من جوانان عزیز را به یك مجاهدت حقیقی دعوت می‌كنم. مجاهدت فقط جنگیدن و به میدان جنگ رفتن نیست. كوشش در میدان علم، اخلاق، همكاریهای سیاسی و تحقیق نیز برای مردم جهاد محسوب می‌شود.

مربوط به :بیانات در دیدار جوانان و دانشجویان سیستان و بلوچستان - 1381/12/06
عنوان فیش : احساس مسئولیت, جوان
کلیدواژه(ها) : احساس مسئولیت, جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
آنچه براى شما جوانان مثل ديگران مهم است، عبارت است از احساس مسئوليت آگاهانه.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم آذربایجان شرقی - 1381/11/28
عنوان فیش : جوانان ایران اسلامی, جوان
کلیدواژه(ها) : جوانان ایران اسلامی, جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانان اين ملت در بين جوانان دنيا نمونه‌اند.

مربوط به :پیام به مناسبت دهه‌ی مبارک فجر - 1381/11/17
عنوان فیش : اخلاص, ایمان, جوان, مردم
کلیدواژه(ها) : اخلاص, ایمان, جوان, مردم
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
امروز صفا، اخلاص و ایمان جوانان، بزرگترین ذخیره‌ی این ملت است.

مربوط به :پیام به مناسبت دهه‌ی مبارک فجر - 1381/11/17
عنوان فیش : انقلاب اسلامی, جوان
کلیدواژه(ها) : انقلاب اسلامی, جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
امروز جوانان ما با روحیه و حماسه‌ای شورانگیز، مهیای دفاع از دست‌آوردهای انقلاب اسلامی‌اند.

مربوط به :پیام به مناسبت دهه‌ی مبارک فجر - 1381/11/17
عنوان فیش : آرمان‌های اسلامی, مردم, جوان
کلیدواژه(ها) : آرمان‌های اسلامی, مردم, جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
ملت ما و جوانان ما در همه‌ی میدانها آماده‌اند تا از افتخارات خود دفاع کنند و کشور خود را بسمت آرمانهای بلند اسلامی پیش ببرند.

مربوط به :بیانات در خطبه‌های نمازجمعه‌‌ - 1381/09/01
عنوان فیش : جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی, نقاط قوت جمهوری اسلامی
کلیدواژه(ها) : جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی, نقاط قوت جمهوری اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
نسل جوان ما یكی از مایه‌های قوت كشور و انقلاب ماست.

مربوط به :بیانات در خطبه‌های نمازجمعه‌‌ - 1381/09/01
عنوان فیش : آرمانخواهی, جوان, عدالت‏خواهی
کلیدواژه(ها) : آرمانخواهی, جوان, عدالت‏خواهی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوان، طبيعتش عدالت‌طلبى و ميل به اجرا و تحقق آرمانهاست.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از دانش‌آموزان و دانشجویان - 1381/08/13
عنوان فیش : مردم, جوان, امتیازات نظام اسلامی
کلیدواژه(ها) : مردم, جوان, امتیازات نظام اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
امتیاز ملت ما این است که بیشترین نسبت جوان را در بین ملتهای دنیا دارد.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از دانش‌آموزان و دانشجویان - 1381/08/13
عنوان فیش : جوان, نشاط و نیروی جوان, نشاط جوان, اعتماد به جوانان, استفاده از جوانان
کلیدواژه(ها) : جوان, نشاط و نیروی جوان, نشاط جوان, اعتماد به جوانان, استفاده از جوانان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوان، سرشار از امید و نشاط است و مایل است کاری به او محوّل کنند و آن را با شجاعت و خطرپذیری انجام دهد.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از دانش‌آموزان و دانشجویان - 1381/08/13
عنوان فیش : جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی, خواست دشمن, تلاش دشمن, دفاع از دین, دفاع از انقلاب اسلامی, آمادگی برابر دشمن
کلیدواژه(ها) : جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی, خواست دشمن, تلاش دشمن, دفاع از دین, دفاع از انقلاب اسلامی, آمادگی برابر دشمن
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
برخلاف خواست دشمن، اكثریت جوانان ما آماده هستند كه هروقت و هرطور لازم باشد، از كشور و نظام و دین و شرف و عزت ملی خود دفاع كنند.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از دانش‌آموزان و دانشجویان - 1381/08/13
عنوان فیش : جوان, تزکیه نفس, خودسازی اخلاقی, خودسازی علمی, ورزش, دفاع از انقلاب اسلامی
کلیدواژه(ها) : جوان, تزکیه نفس, خودسازی اخلاقی, خودسازی علمی, ورزش, دفاع از انقلاب اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانان خودسازی كنند - هم خودسازی علمی، هم خودسازی اخلاقی و معنوی و دینی، هم خودسازی جسمی - و روحیه و امید خود را برای دفاع از این كشور حفظ نمایند كه این سرمایه‌ی بسیار بزرگی است.

مربوط به :بیانات در دانشگاه افسری امام علی(ع) - 1381/08/07
عنوان فیش : فرصت جوانی, جوان, تحصیل علم و دانش
کلیدواژه(ها) : فرصت جوانی, جوان, تحصیل علم و دانش
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانی، بهترین دوران برای فراگیری است.

مربوط به :بیانات در دانشگاه افسری امام علی(ع) - 1381/08/07
عنوان فیش : فرصت جوانی, جوان
کلیدواژه(ها) : فرصت جوانی, جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانی بهترین زمان و موقعیت برای صیرورت واقعی انسانی است.

مربوط به :پیام به نشست سالیانه اتحادیه انجمنهای اسلامی دانشجویان در اروپا - 1381/06/21
عنوان فیش : جوان, عزت
کلیدواژه(ها) : جوان, عزت
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
شما جوانان برومند می‌توانید در امتداد عزّت و افتخار ملت خود نقش‌های سازنده و مؤثر ایفا کنید.

مربوط به :پیام‌ به مناسبت‌ صعود یکصد و پنجاه‌ هزار نفری‌ ورزشکاران‌ سپاه‌ و بسیج‌ دماوند - 1381/06/03
عنوان فیش : جوان, ورزش
کلیدواژه(ها) : جوان, ورزش
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانان عزیز به ورزش و به خصوص ورزشهای سالم که مایه‌ی پرورش جسم و آسایش روان است بیش از پیش اهمیت دهند.

مربوط به :بیانات در دیدار اعضای ستادهای نمازجمعه - 1381/05/05
عنوان فیش : نماز جمعه, جوان امروز انقلاب اسلامی, آگاهی, جوان
کلیدواژه(ها) : نماز جمعه, جوان امروز انقلاب اسلامی, آگاهی, جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
نسل جوان ما تشنه‌ی حقیقت، فهمیدن و آگاه شدن است. نمازهای جمعه باید بتواند این تشنگی را به نحو نیكوتر رفع كند.

مربوط به :بیانات در دیدار اعضای ستادهای نمازجمعه - 1381/05/05
عنوان فیش : جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی, آگاهی
کلیدواژه(ها) : جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی, آگاهی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
نسل جوان ما تشنه‌ی حقیقت، فهمیدن و آگاه شدن است.

مربوط به :پیام به مناسبت بزرگداشت روز شهیدان در دهه فجر انقلاب اسلامی - 1380/11/18
عنوان فیش : جوان, انقلاب اسلامی
کلیدواژه(ها) : جوان, انقلاب اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانان ما با روحیه و حماسه‌ای شورانگیز مهیای دفاع، از دست‌آوردهای انقلاب اسلامی‌اند.

مربوط به :پیام به مناسبت بزرگداشت روز شهیدان در دهه فجر انقلاب اسلامی - 1380/11/18
عنوان فیش : جوان, مردم, انقلاب اسلامی
کلیدواژه(ها) : جوان, مردم, انقلاب اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
ملت ما و جوانان ما در همه‌ی میدانها آماده‌اند تا از افتخارات خود دفاع کنند و کشور خود را بسمت آرمانهای بلند اسلامی پیش ببرند.

مربوط به :بیانات در جمع نیروهای بسیجی شرکت‌کننده در اردوی رزمی - فرهنگی علویّون - 1380/08/21
عنوان فیش : بسیج مستضعفین, جوان, فرهنگ بسیجی, هویت بسیج
کلیدواژه(ها) : بسیج مستضعفین, جوان, فرهنگ بسیجی, هویت بسیج
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
بسیج مظهر عشق و ایثار و فداکاری و گذشت و نگاه حکیمانه‌ی یک جوان به عالم وجود شد.

مربوط به :بیانات در دیدار جوانان استان اصفهان‌ - 1380/08/12
عنوان فیش : جوان, عقب‌ماندگی علمی ایران, شجاعت علمی, خیلی خوب درس خواندن, تحصیل علم و دانش
کلیدواژه(ها) : جوان, عقب‌ماندگی علمی ایران, شجاعت علمی, خیلی خوب درس خواندن, تحصیل علم و دانش
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
عزیزان من! کمبود علم و عقب‌افتادگی علمی ما را جبران کنید؛ و این با درس خواندن، فکر کردن، کار کردن و شجاعت علمی داشتن حاصل می‌شود.

مربوط به :بیانات در دیدار جوانان استان اصفهان‌ - 1380/08/12
عنوان فیش : جوان
کلیدواژه(ها) : جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
آنچه را كه من امروز به عنوان یك تكلیف برای جامعه جوان كشور حس می‌كنم، این است كه جوانان باید از سرمایه هویت ملی و جمعی كشور، با همه وجود و همت خود دفاع كنند.

مربوط به :بیانات در دیدار جوانان استان اصفهان‌ - 1380/08/12
عنوان فیش : جوان
کلیدواژه(ها) : جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوان، با هوشیاری و حوصله و همت جوانی‌اش باید در محیط كار و تحصیل و مسوولیتهای آینده، همه همتش این باشد كه از نظام حراست كند.

مربوط به :بیانات در دیدار جوانان استان اصفهان‌ - 1380/08/12
عنوان فیش : اصلاح‌طلبی, جوان
کلیدواژه(ها) : اصلاح‌طلبی, جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوان، اصلاح‌طلب است؛ يعنى به‌طور طبيعى طالب عدالت، آزاديهاى مشروع و تحقق آرمانهاى اسلامى است.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از حافظان و قاریان قرآن نونهال و نوجوان کشور - 1380/06/28
عنوان فیش : انس با قرآن, نعمت الهی, جوان
کلیدواژه(ها) : انس با قرآن, نعمت الهی, جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
اُنس با قرآن در دوران کودکی و نوجوانی، تا دوران جوانی، یک نعمت بسیار بزرگ است.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از حافظان و قاریان قرآن نونهال و نوجوان کشور - 1380/06/28
عنوان فیش : جوان, قرآن, تدبر در قرآن, انس با قرآن
کلیدواژه(ها) : جوان, قرآن, تدبر در قرآن, انس با قرآن
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
اگر جوان مسلمان با قرآن اُنس پیدا کند و فرصت تدبّر در قرآن را به خود بدهد، بسیاری از شبهات دشمنان بی‌اثر خواهد شد.

مربوط به :بیانات در خطبه‌های نماز جمعه‌ی تهران‌ - 1380/02/28
عنوان فیش : حضرت محمد مصطفی (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم), جوان, زندگی پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم), مطالعه تاریخ
کلیدواژه(ها) : حضرت محمد مصطفی (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم), جوان, زندگی پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم), مطالعه تاریخ
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
به همه‌ی برادران و خواهران بخصوص به جوانان توصیه می‌کنم که به تاریخ زندگی پیغمبر مراجعه کنند و آن را بخوانند و فرا گیرند.

مربوط به :بیانات در دیدار جوانان و فرهنگیان در مصلّای رشت‌ - 1380/02/12
عنوان فیش : جوان, هویت ملی
کلیدواژه(ها) : جوان, هویت ملی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
نیاز عمده‌ی جوان، هویّت است؛ باید هویّت و هدف خودش را بشناسد.

مربوط به :بیانات در دیدار جوانان و فرهنگیان در مصلّای رشت‌ - 1380/02/12
عنوان فیش : جوان, روحانی‌ها, دانشگاهیان, احساس مسئولیت
کلیدواژه(ها) : جوان, روحانی‌ها, دانشگاهیان, احساس مسئولیت
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
روحانیون خوشفكر و دانشگاهیان مومن باید در مقابل ایمان جوانان احساس مسوولیت كنند.

مربوط به :بیانات در دیدار جوانان و فرهنگیان در مصلّای رشت‌ - 1380/02/12
عنوان فیش : عزم ملی, جوان
کلیدواژه(ها) : عزم ملی, جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
من بارها این را گفته‌ام كه یك عزم ملی و همگانی در سطوح مختلف باید دنبال مساله‌ی جوان باشد.

مربوط به :بیانات در دیدار جوانان و فرهنگیان در مصلّای رشت‌ - 1380/02/12
عنوان فیش : جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی
کلیدواژه(ها) : جوان, جوان امروز انقلاب اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانی كه پرورش‌یافته‌ی دوران انقلاب است، از معرفت دینی برخوردار است؛ ایمانش هم ایمان عمیقی است؛ البته احتیاج دارد كه تغذیه‌ی معنوی و فكری دائمی شود.

مربوط به :بیانات در دیدار جوانان و فرهنگیان در مصلّای رشت‌ - 1380/02/12
عنوان فیش : جوان, ابزارهای فرهنگی, کار فرهنگی
کلیدواژه(ها) : جوان, ابزارهای فرهنگی, کار فرهنگی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
ابزارها و فعالیتها و كارهای فرهنگی باید در اختیار جوانان قرار گیرد.

مربوط به :بیانات در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر - 1379/12/22
عنوان فیش : جوان
کلیدواژه(ها) : جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوان ایرانی، روشن‌بین و باهوش و هم سیاسی است .

مربوط به :بیانات در دیدار اعضای اتحادیه‌‌های انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان‌ و مسئولان امور تربیتی سراسر کشور - 1379/12/08
عنوان فیش : جوان
کلیدواژه(ها) : جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوان، یک نهال بالنده و مرکز اغلب نیکیها و درخشندگیها و نورانیّتهاست.

مربوط به :بیانات در دیدار اعضای اتحادیه‌‌های انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان‌ و مسئولان امور تربیتی سراسر کشور - 1379/12/08
عنوان فیش : جوان, ورزش
کلیدواژه(ها) : جوان, ورزش
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
برای جوانان ورزش کردن یک سرمایه اندوزی است.

مربوط به :بیانات در دیدار اعضای اتحادیه‌‌های انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان‌ و مسئولان امور تربیتی سراسر کشور - 1379/12/08
عنوان فیش : ورزش, جوان, ورزش همگانی
کلیدواژه(ها) : ورزش, جوان, ورزش همگانی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
من اعتقاد دارم ورزش برای همه یک فریضه عمومی است. البته منظورم ورزش حرفه‌ای نیست.ورزش حرفه‌ای را هم رد نمی‌کنم، اما توصیه نمی‌کنم که همه‌ی جوانان سراغ ورزش حرفه‌یی بروند. ورزش برای سلامت و حفظ نشاط است.

مربوط به :بیانات در دیدار اعضای اتحادیه‌‌های انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان‌ و مسئولان امور تربیتی سراسر کشور - 1379/12/08
عنوان فیش : جوان, ایمان, تزکیه نفس
کلیدواژه(ها) : جوان, ایمان, تزکیه نفس
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
خودتان را پاکیزه کنید. جوانان عزیز ما با معارف دینی، با معارف الهی، با معارف بشری و با عمل صحیح دینی می‌توانند این کار را بکنند.

مربوط به :بیانات در دیدار اعضای اتحادیه‌‌های انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان‌ و مسئولان امور تربیتی سراسر کشور - 1379/12/08
عنوان فیش : جوان
کلیدواژه(ها) : جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوان یك انسان سرشار از استعداد و دارای حقوق فراوانی بر پدر و مادر، بر مدرسه، بر حكومت و بر مسوولان بخشهای گوناگون است.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از مردم قم‌ در سالروز قیام 19 دی - 1379/10/19
عنوان فیش : اسلام, مردم, جوان, بیداری
کلیدواژه(ها) : اسلام, مردم, جوان, بیداری
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
اسلام، ملت و جوانهای ما را بیدار کرد.

مربوط به :بیانات در مراسم اعطای سردوشی در دانشگاه افسری امام علی علیه‌السّلام‌ - 1379/09/06
عنوان فیش : نیروهای مسلح, جوان, ارتش جمهوری اسلامی, سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
کلیدواژه(ها) : نیروهای مسلح, جوان, ارتش جمهوری اسلامی, سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
برای هر جوانی، حضور در صفوف نیروهای مسلّح جمهوری اسلامی یک افتخار است.

مربوط به :بیانات در اجتماع بزرگ مردم اراک - 1379/08/24
عنوان فیش : جوان, نعمت الهی
کلیدواژه(ها) : جوان, نعمت الهی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
وجود نسل جوان در میان کشور ما یک نعمت الهی است.

مربوط به :بیانات در اجتماع بزرگ مردم اراک - 1379/08/24
عنوان فیش : جوان
کلیدواژه(ها) : جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانان عزیز من! نگاه مؤمنانه و خردمندانه به مسائل کشور را هرگز از دست ندهید.

مربوط به :بیانات در دیدار پاسداران، جانبازان، دانشجویان و دانش‌آموزان - 1379/08/11
عنوان فیش : جوان, آینده انقلاب
کلیدواژه(ها) : جوان, آینده انقلاب
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
این کشور و این ملت و این نظام برای آینده‌ی خود نیاز به این جوانان دارد .

مربوط به :بیانات در مراسم اختتامیه مسابقات حفظ و قرائت قرآن کریم‌ - 1379/08/09
عنوان فیش : قرآن, جوان, آشنایی با قرآن, فهم قرآن, انس با قرآن
کلیدواژه(ها) : قرآن, جوان, آشنایی با قرآن, فهم قرآن, انس با قرآن
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
از شما جوانان خواهش می‌كنم كه با معانی قرآن انس پیدا كنید و ترجمه‌ی قرآن را بفهمید.

مربوط به :بیانات در جمع بسیجیان حاضر در اردوی فرهنگی رزمىِ یاران امام علی(ع) - 1379/07/29
عنوان فیش : جوان, بسیج مستضعفین, جوان بسیجی
کلیدواژه(ها) : جوان, بسیج مستضعفین, جوان بسیجی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
امروز بحمداللَّه جوانان ما از قشرهای مختلف، در بسیج احساس حیات و نشاط می‌کنند؛ نسل جوان ما قدر می‌شناسد.

مربوط به :بیانات در مراسم فارغ‌التحصیلی جمعی از پرسنل نیروی انتظامی - 1379/07/18
عنوان فیش : جوان, حضور جوانان در صحنه انقلاب
کلیدواژه(ها) : جوان, حضور جوانان در صحنه انقلاب
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانان ایرانی در دوران مبارك انقلاب اسلامی به اثبات رساندند كه كار ناممكن برای آنها وجود ندارد.

مربوط به :پیام به سی‌وپنجمین نشست اتحادیه انجمنهای اسلامی دانشجویان در اروپا - 1379/06/26
عنوان فیش : جوان
کلیدواژه(ها) : جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوان ایران امروز باید بداند كه دست تقدیر، او را در مقطعی قرار داده كه برای ملت و تاریخ او تعیین كننده است.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از جوانان استان اردبیل‌ - 1379/05/05
عنوان فیش : نقشه دشمن, دشمن‌شناسی, دشمن, هدف دشمن, جوان
کلیدواژه(ها) : نقشه دشمن, دشمن‌شناسی, دشمن, هدف دشمن, جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
دشمن می‌خواهد ما صفا ، نورانیت و معنویت نداشته باشیم و جوان ما به یك عنصر مادی و بی‌عاطفه تبدیل شود.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از جوانان استان اردبیل‌ - 1379/05/05
عنوان فیش : جوان, آگاهی جوانان
کلیدواژه(ها) : جوان, آگاهی جوانان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
امروز جوانها باید خردمندی، معرفت و دانش، ایمان، همبستگی و یكپارچگی خودشان را هرچه ممكن است، تقویت كنند؛ درست همان مناطقی كه دشمن می‌خواهد تقویت نشود.

مربوط به :بیانات در دیدار با جوانان در مصلّای بزرگ تهران‌ - 1379/02/01
عنوان فیش : جوان, دغدغه‌های ملی
کلیدواژه(ها) : جوان, دغدغه‌های ملی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
مسأله‌ی جوانان در کشور ما، باید به یک مسأله‌ی ملی تبدیل شود.

مربوط به :بیانات در دیدار با جوانان در مصلّای بزرگ تهران‌ - 1379/02/01
عنوان فیش : جوان, استعداد ایرانی, جوانان ایران اسلامی
کلیدواژه(ها) : جوان, استعداد ایرانی, جوانان ایران اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
متوسّطِ استعداد جوانان ایرانی از متوسّطِ استعدادهای جوانان دنیا بالاتر است .

مربوط به :بیانات در دیدار با جوانان در مصلّای بزرگ تهران‌ - 1379/02/01
عنوان فیش : اسلام, جوان
کلیدواژه(ها) : اسلام, جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
نظر اسلام درباره‌ی جوانان، دقیقاً منطبق بر همان امری است که امروز پیشنهاد و نیاز ما از نسل جوان و برای نسل جوان است.

مربوط به :بیانات در دیدار با جوانان در مصلّای بزرگ تهران‌ - 1379/02/01
عنوان فیش : انقلاب اسلامی, جوان, مردم, خلاقیت, روحیه ابتکار, نوآوری و شکوفایی
کلیدواژه(ها) : انقلاب اسلامی, جوان, مردم, خلاقیت, روحیه ابتکار, نوآوری و شکوفایی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
به برکت انقلاب، روحیه‌ی جوانان و روحیه‌ی عموم مردم، روحیه‌ی کار و ابتکار و خلاقیّت است.

مربوط به :بیانات در دیدار با جوانان در مصلّای بزرگ تهران‌ - 1379/02/01
عنوان فیش : کارگزاران نظام, جوان, برنامه ریزی, قوه مجریه‏
کلیدواژه(ها) : کارگزاران نظام, جوان, برنامه ریزی, قوه مجریه‏
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
مسئولان باید مسأله‌ی جوانان، نیازهای جوانان، آینده‌ی جوانان و برنامه‌ریزی برای جوانان را یک مسأله‌ی درجه‌ی یک و جدّی به حساب آورند .

مربوط به :بیانات در دیدار با جوانان در مصلّای بزرگ تهران‌ - 1379/02/01
عنوان فیش : جوان, پیشرفت, موفقیت, استفاده از جوانان
کلیدواژه(ها) : جوان, پیشرفت, موفقیت, استفاده از جوانان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
در هر كشوری كه به مساله‌ی جوان و جوانان، آن‌چنان كه حق این مطلب است، درست رسیدگی شود، آن كشور در راه پیشرفت، موفقیتهای بزرگی به‌دست خواهد آورد.

مربوط به :بیانات در دیدار با جوانان در مصلّای بزرگ تهران‌ - 1379/02/01
عنوان فیش : جوان, جوانان ایران اسلامی
کلیدواژه(ها) : جوان, جوانان ایران اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوان ایرانی، جوانی است مومن، پاكدامن، پاك گوهر، دارای زمینه‌های دینی بسیار زیاد و مایل به جنبه‌های معنوی.

مربوط به :بیانات در دیدار با جوانان در مصلّای بزرگ تهران‌ - 1379/02/01
عنوان فیش : جوان, جوانان ایران اسلامی
کلیدواژه(ها) : جوان, جوانان ایران اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانان ایرانی هم از لحاظ امكانات روحی، معنوی و ذهنی و هم از لحاظ امكانات ایمانی، در حد بسیار خوبی هستند.

مربوط به :بیانات در خطبه‌های نماز جمعه تهران‌ - 1379/01/26
عنوان فیش : جوان, استقلال, عزت
کلیدواژه(ها) : جوان, استقلال, عزت
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
چهره‌ی جوانان این کشور، از احساس استقلال و عزّت، برافروخته و شادمان است .

مربوط به :بیانات در دیدار دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف‌ - 1378/09/01
عنوان فیش : آرمانخواهی, جوان
کلیدواژه(ها) : آرمانخواهی, جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
در محيط جوان، آرمانها محسوس، ملموس، زنده و قابل دسترسى و دستيابى است.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از پاسداران - 1378/08/22
عنوان فیش : ایمان, جوان, مردم, ایمان مردم
کلیدواژه(ها) : ایمان, جوان, مردم, ایمان مردم
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
امروز ایمان در دل جوانان ما، در دل مردم و در سرتاسر کشور ما گسترده است.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از دانش‌آموزان و دانشجویان - 1378/08/12
عنوان فیش : جوان, آگاهی جوانان, دشمن شناسی
کلیدواژه(ها) : جوان, آگاهی جوانان, دشمن شناسی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
شما جوانان باید خیلی هوشیار و بیدار باشید؛ باید اهداف دشمن را بشناسید.

مربوط به :پیام به اجلاس نماز - 1378/06/18
عنوان فیش : جوان, نماز
کلیدواژه(ها) : جوان, نماز
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانان با مضامین و معارف گنجانیده در نماز به درستی آشنا شوند.

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از بسیجیان - 1378/06/10
عنوان فیش : مردم, جوان, ایمان, اراده ملی, ایران
کلیدواژه(ها) : مردم, جوان, ایمان, اراده ملی, ایران
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
در این مملکت، با این ملت زنده و بیدار، با این جوانان مؤمن، همه چیز در مجرای اراده و خواست و ایمان این ملت باید حرکت کند .

مربوط به :بیانات در دیدار جمعی از بسیجیان - 1378/06/10
عنوان فیش : جوان, تزکیه نفس
کلیدواژه(ها) : جوان, تزکیه نفس
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانان عزیز! از تهذیب و تزکیه‌ی روحی و قلبی غافل نشوید .

مربوط به :بیانات در پی حادثه کوی دانشگاه تهران در سال ۷۸ - 1378/04/21
عنوان فیش : جوان
کلیدواژه(ها) : جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
جوانان این كشور فرزندان من هستند و هرگونه چیزی كه برای این مجموعه‌ها مایه‌ی اضطراب و ناراحتی و اشتباه در فهم باشد، برای من بسیار سخت و سنگین است.

مربوط به :بیانات در پی حادثه کوی دانشگاه تهران در سال ۷۸ - 1378/04/21
عنوان فیش : جوان
کلیدواژه(ها) : جوان
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
وقتی جوان مملكت هوشیارانه، با تدبیر، با حلم و با توجه به موقعیتها، حرف بزند و تصمیم بگیرد و عمل كند، كشور گلستان خواهد شد.