شهید میرزا علی غروی تبریزی / آیت‌الله شهید غروی تبریزی
طراحی این صفحه تغییر کرده است، برای ارجاع به صفحه‌ی قبلی اینجا کلیک کنید.
شهید میرزا علی غروی تبریزی

بسم الله الرّحمن الرّحیم‏ 
انّا للّه و انّا الیه راجعون‏
 
اطلاع یافتیم که دستهای گنهکار در کشور عراق بار دیگر به جنایتی بزرگ دست زدند و حضرت آیت‏اللّه آقای حاج میرزا علی غروی تبریزی را که از فقهای بزرگ و در شمار مراجع معظم تقلید بودند در نجف اشرف به شهادت رساندند. دشمنان اسلام اکنون به حوزه‏ی کهن و عالی‏مقدار نجف که پشتوانه‏ی عظیم و تمام‏نشدنی فقاهت است روی آورده و به گمان باطل خود در صدد ضربه به این حصن منیع‏اند. شهادت این عالم مهاجر إلی اللّه که عمر مبارک خود را در راه تنقیح مبانی شریعت سپری کرد، پس از شهادت مرحوم آیت‏اللّه بروجردی به فاصله‏یی اندک، نشانه‏ی توطئه‏ی خباثت‏آمیزی نسبت به مرزداران حریم تشیع در جوارِ «باب مدینه علم» است، و این چیزی نیست که ملت بزرگ ایران و سراسر جهان تشیع نسبت به آن بی‏تفاوت بمانند. این شهید سعید یکی از ذخائر حوزه‏ی نجف و یکی از اعلام نامدار همه‏ی حوزه‏های علمیه بود. آثار علمی او هم‏اکنون در همه‏ی حوزه‏ها مورد استفاده‏ی مجتهدان و فقهای بزرگ است. نام او در ردیف مراجع معظم تقلید در همه جا منتشر است. شهادت این عالم جلیل هم‏اکنون حوزه‏های علمیه‏ی قم و نجف و همه‏ی حوزه‏های علمی جهان اسلام و شخص این‏جانب را داغ‏دار و عزادار کرده است. خواست جدی این‏جانب از دولت عراق آن است که به مسئولیت خود در این فاجعه‏ی بزرگ پی‏برده و به وظائف اسلامی و انسانی و بین‏المللی خود در قبال این دو حادثه عمل کند و ملت ایران و سایر شیعیان و همه‏ی مسلمانان علاقه‏مند به پرچم‏داران شریعت اسلامی را از نگرانی خارج سازد.
آن شهید سعید پاداش زحمات و مجاهدات خود در راه فقاهت و تحمل یک‏عمر غربت و بخصوص مرارتهای سالیان اخیر خود را که به خاطر حفظ کیان حوزه‏ی مبارکه‏ی نجف متحمل شد، با ورود بر جرگه‏ی شهیدان راه خدا دریافت کرد و به خواست خدا به بهشت الطاف ویژه‏ی الهی که خاص مجاهدان و صدیقین و شهداء است راه یافت، ولی ضایعه‏ی از دست دادن فقیهی بزرگ و عالمی ربانی برای جهان اسلام باقی ماند.
این‏جانب شهادت آن بزرگوار و دیگر کسان و نزدیکان ایشان را که هم‏زمان به شهادت رسیدند به حضرت ولی‏اللّه الاعظم روحی فداه و به مراجع معظم تقلید و حوزه‏های علمیه‏ی نجف و قم و سایر حوزه‏های علمیه و بخصوص به آقازادگان و خانواده و نیز به علاقه‏مندان و مقلدان ایشان تبریک و تسلیت می‏گویم و بقاء و استحکام و دوام حوزه‏ی علمیه‏ی نجف و علو درجات آن شهیدان را از خداوند متعال مسئلت می‏نمایم.
سید علیّ خامنه‏ای‏1377/03/30

لینک ثابت
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی