news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتنقشه راهنقشه راهعکسعکس
1387/01/01

دیدار زائران و مجاوران حرم رضوی با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای عصر امروز در جمع ده‌ها هزار نفر از زائران و مجاوران حضرت علی‌بن‌موسی‌الرّضا علیه‌السلام در محل صحن جامع رضوی، ضمن تبیین مهم‌ترین دستاوردهای نظام اسلامی در ۳۰ سال گذشته و همچنین اهمیت و ضرورت نیاز کشور به نوآوری و شکوفایی در آخرین سال از دهه‌ی سوم انقلاب اسلامی تصریح کردند: برای ورود به دهه‌ی چهارم انقلاب اسلامی، کشور نیازمند به دو شاخص بسیار مهم پیشرفت و عدالت است که لازمه‌ی پیشرفت همراه با عدالت هم این است که همه‌ی مسئولان در بخش‌های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روش‌ها را وظیفه‌ی خود بدانند و با پشتیبانی ملت، همه‌ی طرح‌ها و کارهایی را که از مدت‌ها پیش و یا در سال‌های اخیر شروع شده، در سال ۱۳۸۷ به شکوفایی برسانند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح علت نام‌گذاری سال ۱۳۸۷ به عنوان سال نوآوری و شکوفایی، به نوآوری بزرگ و تاریخی ملت ایران در پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کردند و افزودند: پیروزی انقلاب اسلامی خط‌کشی باطلی را که سال‌های متمادی در جهان وجود داشت و کشورها را به دو دسته‌ی سلطه‌گر و سلطه‌پذیر تقسیم می‌کرد، در هم شکست و نظام جمهوری اسلامی ایران صراحتاً اعلام کرد با سلطه‌گری مخالف است و هرگز نیز سلطه‌گری نخواهد کرد.
ایشان با تأکید بر این‌که نظام جمهوری اسلامی در طول حدود ۳۰ سال گذشته با این موضع‌گیری برجسته و تاریخی خود در مقابل سلطه‌گران ایستاده و این ایستادگی موجب تغییر اوضاع خاورمیانه به نفع ملت‌ها و به ضرر قدرت‌های سلطه‌گر شده است، خاطرنشان کردند: خاورمیانه که روزی مرکز تاخت و تاز و قدرت‌نمایی مستکبران و دولتمردان آمریکایی بود، امروز به نمایشگاه ناکامی‌ها و شکست‌های آمریکا تبدیل شده است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به ایستادگی قاطعانه‌ی نظام جمهوری اسلامی به پشتیبانی ملت بزرگ و رشید ایران در مقابل انواع توطئه‌ها و فشارها در طول سال‌های گذشته افزودند: دشمن در این ۳۰ سال هر آن‌چه را که توانست، اعمّ از جنگ تحمیلی، تحریم اقتصادی، جنگ روانی، هیاهو و جنجال انجام داد، اما جمهوری اسلامی در مقابل آن‌ها ایستاد و توانست قدرت خود را روز‌به‌روز افزایش دهد و امروز پیام انقلاب اسلامی علاوه بر گسترش در سطح، در عمق هم ریشه دوانیده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، عشق و علاقه‌ی ملت‌های منطقه و همچنین ملت‌های مناطق بسیاری از دنیا به انقلاب اسلامی و نگاه تحسین‌آمیز آنان به ملت ایران را نشانه‌ی گسترش پیام انقلاب در سطح دانستند و تأکید کردند: پیشرفت‌های کشور در عرصه‌های علمی، فناوری و اجتماعی و همچنین ارائه‌ی خدمات عظیم و انبوه دولت‌ها به مردم نیز از نتایج گسترش پیام انقلاب اسلامی در عمق است.
ایشان حرکت رو به جلو نظام جمهوری اسلامی در ۳۰ سال گذشته را نتیجه‌ی اتکا‌ی ملت ایران به همّت و استعداد خود به‌ویژه جوانان و ایستادگی مردم در مقابل دشمنان ارزیابی و خاطرنشان کردند: نظام جمهوری اسلامی ایران در آستانه‌ی ورود به دهه‌ی چهارم حیات پربرکت خود است که لازمه‌ی ورود به دهه‌ی چهارم، برطرف‌کردن کمبودها و حرکت با شتابی بیشتر از حد متعارف برای جبران عقب‌ماندگی‌های تاریخی و رسیدن به اهداف و آرمان‌های تعیین‌شده است.
رهبر انقلاب اسلامی پیشرفت و عدالت را دو شاخص بسیار مهم دهه‌ی چهارم نظام جمهوری اسلامی دانستند و افزودند: عدالت بدون پیشرفت منجر به برابری در فقر خواهد شد و پیشرفت بدون عدالت هم هرگز مطلوب نخواهد بود، زیرا در کنار رفاه و پیشرفت جامعه باید فواصل طبقاتی کم شود و همه‌ی کسانی که استعداد تحرک، کار و تولید دارند، از فرصت‌های برابر برخوردار شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تصریح کردند: مطالبه‌ی مردم از مسئولان در دولت، مجلس و قوه‌ی قضاییه همواره باید پیشرفت کشور در بخش‌های مختلف، اعم از تولید ثروت و افزایش بهره‌وری، عزم و اراده‌ی ملی، اتحاد ملی، دستاوردهای علمی و فناوری، اخلاق و معنویت، کم‌کردن فاصله‌ی طبقاتی، رفاه عمومی، انضباط اجتماعی، وجدان کاری، امنیت اخلاقی، آگاهی و رشد سیاسی و اعتماد به نفس ملی باشد و رسیدن به این پیشرفت‌ها نیز تنها در سایه‌ی تأمین عدالت امکان‌پذیر است.
ایشان با اشاره به برخی دیدگاه‌ها در خصوص ممکن‌نبودن پیشرفت اقتصادی در کنار کاهش فاصله‌ی طبقاتی خاطرنشان کردند: در این گونه موارد نباید نسخه‌های غرب به عنوان تنها راه حل تصور شوند، بلکه در چنین مسائلی تأکید بر نوآوری و استفاده از ایده‌ها و فکرهای نو است.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که شرایط برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های تولیدی و افزایش تولید با بهره‌دهی بالا فراهم است، افزودند: سرمایه‌گذاری ثروتمندان در بخش‌های تولیدی و تولید ثروت در جامعه، یک عبادت و ثواب است که این فرهنگ باید بیش از پیش در جامعه عمومیت یابد؛ ضمن آن‌که مدیریت کشور نیز باید به گونه‌ای باشد که همه‌ی طبقات و قشرهای مختلف از نتایج این سرمایه‌گذاری‌ها بهره‌مند شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به توفیقات و پیشرفت‌های فراوان نظام جمهوری اسلامی به رغم همه‌ی فشارها و توطئه‌ها تصریح کردند: دشمنان ملت ایران که همان شبکه‌ی شیطانی صهیونیسم و رژیم مستکبر آمریکا هستند، تا به امروز شکست خورده‌اند و در میان افکار عمومی دنیا منفور و منزوی هستند و شعارهایشان هم رنگ باخته است.
ایشان با اشاره به ادعای رژیم آمریکا مبنی بر طرفداری از حقوق بشر افزودند: در حالی که دولت آمریکا بنا بر آمار رسمی خود، در شش سال گذشته از ۳۲ میلیون نفر از مردم این کشور بازجویی کرده و مکالمات تلفنی مردم را شنود می‌کند و رئیس‌جمهور این کشور نیز مانع اجرای قانون منع شکنجه می‌شود، چگونه می‌تواند شعار حمایت از حقوق بشر سر دهد!؟
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به ۲۰۰ بازداشتگاه مخفی آمریکا در دنیا به‌ویژه در اروپا خاطرنشان کردند: اروپایی‌ها که به هر بهانه‌ای دم از حقوق بشر می‌زنند، چرا در مقابل این بازداشتگاه‌ها که نقض صریح حقوق بشر است، سکوت کرده‌اند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: اروپایی‌ها که در مقابل هرگونه سؤالی از هولوکاست جنجال بپامی‌کنند، چرا در مقابل اهانت به پیامبر عظیم‌الشأن اسلام اعتراض نمی‌کنند؛ بلکه همراهی هم می‌کنند؟
ایشان با تأکید بر این‌که برخی دولت‌های اروپایی باید از نفرت عمومی موجود از آمریکا و رژیم صهیونیستی عبرت بگیرند، افزودند: امروز حقوق بشر به همه‌ی دولت‌ها و ملت‌ها حکم می‌کند که صف واحدی را در مقابل زورگویی‌های آمریکا و صهیونیست‌های مسلط بر آمریکا تشکیل بدهند و ملت ایران در این میانه از همه‌ی ملت‌ها صریح‌تر و شجاع‌تر ایستاده است.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به شعار آمریکا و دولت‌های غربی در حمایت از دموکراسی خاطرنشان کردند: دروغ‌بودن این شعار نیز به اثبات رسیده است، زیرا در هر نقطه از دنیا که آراء مردم بر خلاف نظر آن‌ها باشد، با مشت آهنین با رأی مردم برخورد می‌کنند که یک نمونه‌ی بارز آن، دولت مردمی حماس در فلسطین است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اظهارات بی‌محتوا بر ضد مردم‌سالاری نظام جمهوری اسلامی را نمونه‌ی دیگری از واهی‌بودن شعارهای دولت‌های غربی دانستند و افزودند: نظام جمهوری اسلامی ایران که دارای یک مردم‌سالاری وسیع و کم‌نظیر در دنیا است، تهدید به تحریم و حمله‌ی نظامی می‌شود. در حالی که این مسائل در طول ۳۰ سال گذشته همواره وجود داشته است و مسأله‌ی جدیدی نیست.
ایشان تأکید کردند: ملت ایران از این‌گونه اظهارات و تهدیدها هراسی ندارد، زیرا با شجاعت و ایستادگی به دستاوردهای بزرگی رسیده و قدرت خود را از درون ذات خود به دست آورده است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به عزم و آمادگی ملت و مسئولان برای حرکت در مسیر پیشرفت روزافزون و در جهت ارزش‌های اسلامی، خاطرنشان کردند: نظام جمهوری اسلامی روزبه‌روز شاهد شکوفایی بیشتر خواهد بود و امید است روزهای پایانی سال ۸۷، بسیار بهتر و پرثمرتر از روزهای آغازین آن برای ملت ایران باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان، پیامبر مکرّم اسلام را مظهر پاکی، امانت، صداقت و جوانمردی دانستند و خاطرنشان کردند: امروز نیز همانند دوران جاهلیت، علت دشمنی و توهین به پیامبر اعظم صلّی‌الله‌علیه‌وآله، دشمنی با پیام توحید، عدل و آزادگی پیامبر اسلام است.
ایشان با تأکید بر این‌که اهانت‌کنندگان به پیامبر صلّی‌الله‌‌‌علیه‌وآله از موضع ضعف و ترس و شکست به این رفتار ناشایست دست می‌زنند، تصریح کردند: اسلام، زورگویان و مستکبران را به‌شدت ترسانده است و آن‌ها به توهین به پیامبر اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله روی‌آورده‌اند، اما در این توطئه نیز شکست خواهند خورد.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به نقش برجسته‌ی امام صادق علیه‌السلام در گسترش معارف اهل بیت علیهم‌السلام و اسلام ناب و تلاش در جهت هم‌افزایی مسلمانان تأکید کردند: امروز نیز دنیای اسلام بیش از گذشته نیازمند وحدت و اتحاد است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به نزدیکی هفته‌ی وحدت افزودند: پیام هفته‌ی وحدت و دعوت جمهوری اسلامی، برجسته‌شدن مشترکات مذاهب اسلامی است.
ایشان با تأکید بر این‌که آمریکا و صهیونیست‌ها با مسلمانان، أعمّ از شیعه و سنّی دشمن هستند، خاطرنشان کردند: نمونه‌ی بارز این دشمنی را می‌توان در مخالفت استکبار با حزب‌الله در لبنان و حماس و جهاد اسلامی در فلسطین دید. بنابراین امت اسلامی به‌ویژه نخبگان، متوجه این مسأله باشند و در جهت اتحاد بیش از پیش مسلمانان و جلوگیری از هرگونه تفرقه تلاش کنند.
 
در آغاز این دیدار، آیت‌الله واعظ طبسی -نماینده‌ی ولیّ فقیه در استان خراسان رضوی و تولیت آستان قدس رضوی- ضمن خیر مقدم به رهبر انقلاب اسلامی، اظهار امیدواری کرد در سال جاری که سال نوآوری و شکوفایی نام‌گذاری شده است، در همه‌ی بخش‌ها به‌ویژه حوزه، دانشگاه و مراکز علمی و پژوهشی از همه‌ی تجارب و اندیشه‌ها برای ابتکار، خلاقیت و نوآوری استفاده شود.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی