news/content
پیوندهای مرتبطخبرخبرفيلمفيلم
1381/08/04

بیانات در دیدار جمعی از دانش‌آموزان‌ برگزیده‌‌ی المپیادها

بسم‌الله‌الّرحمن‌الّرحیم
من از دیدن هدیه‌ی شما عزیزان که در واقع مدالهای شما بود، بسیار خوشحال شدم. به‌نظرم از چند جهت، این یکی از ارزشمندترین هدایایی بوده که تا کنون به ما داده شده است. یکی این‌که سند افتخارات علمی جوانان ماست. همان‌طور که هر پدری وقتی فرزندش از مدرسه یا از دانشگاه بیاید و یک گواهینامه‌ی پیشرفت علمی همراه بیاورد، از ته دل خوشحال می‌شود، ما هم وقتی این مدالهای شما را دیدیم، همین احساس را داشتیم و از ته دل خوشحال شدیم که الحمدللَّه جوانان ما و فرزندان عزیز این ملت، این افتخارات را در زمینه‌های علمی برای خودشان کسب کردند. جهت دوم این بود که در این کارِ شما، نشانه‌ی توجّه به مسائل معنوی و اسلامی و انقلابی را مشاهده کردم. این هم بسیار برای من باارزش بود. گرایشهای دینی و انقلابی، بسیار برای این کشور باارزش است و خدا را شکر می‌کنیم که این گرایشها در بین جوانان به‌صورت گسترده‌ای هم وجود دارد. اگرچه بعضیها می‌خواهند انکار کنند و برخی از پدیده‌هایی را که در هر کشوری، بین همه‌ی جوانان نمونه‌هایی از آن گاهی پیدا می‌شود، بزرگ می‌کنند، برای این‌که اثبات کنند، جوانان ما با انقلاب، با اسلام و با دین، رابطه‌شان ضعیف شده است. بنده هرگز این را باور نکرده‌ام و نخواهم کرد؛ چون در بین جوانان هستم؛ آنها این‌جا می‌آیند، ما بین آنها می‌رویم و احساسات، نمونه‌های کار، گرایشها و جهتگیریهایشان را به چشم خود مشاهده می‌کنیم. این هم یکی از آن نمونه‌های بارز و برجسته بود.
ما در مشهد و در کنار آستان قدس رضوی، نمایشگاهی از هدایایی که به ما داده‌اند داریم که مربوط به آستان قدس است. همه‌ی چیزهای ارجمند و عزیزی را که به ما هدیه می‌دهند، ما به آن نمایشگاه‌تقدیم می‌کنیم. این مدالها را هم من گفته‌ام که ان‌شاءالله بفرستند در آن نمایشگاه که زینت آن‌جا باشد.
امیدواریم که شما پیشرفت کنید. راه پیشرفت علمی را هرگز به روی خودتان نبندید و به‌هیچ حدّی از پیشرفت علمی قانع نباشید. همه‌ی پیشرفتهایی که بشر در زمینه‌های معنوی می‌تواند کسب کند - مانند علم، اخلاق، دین و ارزشهای والای معنوی - بی‌نهایت است؛ یعنی همیشه امکان پیشرفت هست و جاده‌ی بی‌نهایتی است. ان‌شاءالله که هم در زمینه‌های علمی و هم در زمینه‌های دینی و معنوی و خودسازی روزبه‌روز پیشرفت کنید. ان‌شاءالله بیشتر به خودتان برسید و خودسازی کنید و خودتان را آماده نمایید؛ که برای این کشور بتوانید در آینده سهم وافری از این دیْن بزرگ را ادا کنید. ما همه مدیون این کشور و این تاریخ و این ملت هستیم. ان‌شاءالله شما با کوشش و تلاش روزافزون در دو جنبه‌ی معنوی و علمی، در آینده موفّق شوید مسؤولیتهای بزرگی را بر عهده گیرید.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

*
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی