news/content
پیوندهای مرتبطخبرخبربياناتبياناتفيلمفيلم
1395/12/03
مروری بر بیانات رهبر انقلاب در کنفرانس حمایت از فلسطین

پاسخ به ۱۵ سؤال مهم درباره مسئله فلسطین + جدول

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gifhttp://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، روز سه‌شنبه (۱۳۹۵/۱۲/۳) با حضور در مراسم گشایش ششمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه‌ی فلسطین در سالن اجلاس سران، سخنان مهمی درباره‌ی مسئله‌ی «فلسطین» بیان کردند.
به همین مناسبت پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به ۱۵ پرسش مهم درباره‌ی مسئه‌ی فلسطین، بر اساس بیانات رهبر انقلاب در این کنفرانس پاسخ می‌دهد.
دریافت جدول: عکس

پاسخ به ۱۵ پرسش مهم درباره مسئله فلسطین
بر اساس بیانات رهبر انقلاب در ششمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین ۱۳۹۵/۱۲/۳
۱ طرح مسئله فلسطین چه ضرورتی دارد؟ ملّتهای مسلمان و آزادی‌خواه میتوانند در مسئله فلسطین و ضرورت آزادی آن گرد هم آیند.
۲ چه ظلم تاریخی به ملت فلسطین روا شده است؟ در یک توطئه‌ی فرامنطقه‌ای، کشوری به طور کامل اشغال شده و ملّتی از خانه و کاشانه‌ی خود رانده شده است.
۳ شکل‌گیری رژیم صهیونیستی به چه صورتی بوده و استمرار موجودیّت این رژیم نامشروع در گرو چیست؟ شکل‌گیری رژیم صهیونیستی با توسعه‌طلبی و سرکوبگری بوده و موجودیّت آن در گروِ نابودی تدریجی هویّت و موجودیّت فلسطین است.
۴ امروز رژیم صهیونیستی چه جنایاتی و به پشتیبانی چه کشورهایی انجام می دهد؟ سرکوب وحشیانه‌ی ملّت فلسطین، قتل و غارت، غصب سرزمین‌های این ملّت و بسیاری از مظالم دیگر با پشتیبانی ایالات متّحده‌ی آمریکا و برخی دیگر از دولتهای غربی.
۵ امروز فضای منطقه‌ای و جهانی نسبت به موضوع فلسطین چگونه است؟ بحرانهای موجود در چندین کشور اسلامی منطقه موجب شده است تا حمایت از مسئله‌ی فلسطین و آرمان مقدّس آزادی قدس کم‌رنگ شود. اما فضای جهانی به سمت مقابله با اقدامات خصمانه و غیر قانونی و غیر انسانی رژیم صهیونیستی میل میکند.
۶ حفاظت از هویّت فلسطینی از چه اهمیتی برخوردار است؟ تا وقتی که نام و یاد فلسطین و شعله‌ی مقاومت برافراشته بماند، امکان ندارد که پایه‌های رژیم اشغالگر، مستحکم گردد.
۷ رسالت اصلی ملت فلسطین چیست؟ دفاع از این سرزمین مقدّس و مسجدالاقصی
۸ شیوه مقابله با غده سرطانی رژیم صهیونیستی چگونه باید باشد؟ این غدّه‌ی سرطانی مرحله‌ای رشد کرده و درمان آن نیز باید مرحله‌ای باشد.
۹ روند سازش با رژیم صهیونیستی چه تجربه‌ای به همراه داشته و چه خسارت‌هایی وارد کرده است؟ تنها فایده‌ی فرصت دادن به روند سازش، اثبات نادرستی تصوّر واقع بینی در عمل بود. روند سازش خصلتهای توسعه‌طلبانه صهیونیست‌ها را در نظر نمیگیرد.
۱۰ الگوی مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی چه دستاوردهایی داشته است؟ مقاومت توانسته مسئله‌ی فلسطین را زنده نگه دارد. مهم‌ترین دستاورد مقاومت، ایجاد مانع اساسی در برابر پروژه‌های صهیونیستی است.
۱۱ وظیفه‌ی ملّتها، دولتهای منطقه و آزادی‌خواهان جهان در قبال مسئله فلسطین چیست؟ بستر اصلی مقاومت،‌ ایستادگی و پایداری ملّت فلسطین است. ملّتها و دولتهای منطقه و همه‌ی آزادی‌خواهان جهان وظیفه دارند نیازهای اساسی این ملّت مقاوم را تأمین کنند.
۱۲ وظیفه مقاومت فلسطین در برابر مسائل کشورهای اسلامی و عربی چیست؟ گروه‌های مقاومت باید قدر جایگاه ارزشمند خود را بدانند و به اختلافات میان کشورهای اسلامی، اختلافات داخلی کشورها و یا اختلافات قومی و مذهبی ورود نکنند.
۱۳ موضع جمهوری اسلامی نسبت به مقاومت چیست؟ هر گروهی که در مسیر مقاومت استوار باشد، با او همراه هستیم و هر گروهی که از این مسیر خارج شود، از ما دور شده است.
۱۴ اختلاف میان گروه‌های مختلف فلسطینی را چگونه باید مدیریت کرد؟ مدیریّتِ اختلاف و تفاوت نگرش و سلیقه، هنری است که همه‌ی جریانهای اصلی باید آن را به کار گیرند و به‌گونه‌‌ای برنامه‌های مختلف مبارزاتی خود را برنامه‌ریزی کنند که فقط به دشمن فشار آورد.
۱۵ امروز چه خطر و توطئه‌ای پیش‌‌روی مقاومت فلسطین قرار دارد؟ توطئه‌ی دوست‌نمایانی که میکوشند مقاومت مردم فلسطین را از مسیر خود منحرف و آن را هزینه‌ی معاملات سرّی خود با دشمنان ملّت فلسطین بنمایند.


 ۱.طرح مسئله فلسطین چه ضرورتی دارد؟
هرگز نباید از اهمّیّت حمایت سیاسی از مردم فلسطین غافل بود که در جهان امروز از اولویّت ویژه‌ای برخوردار است. ملّتهای مسلمان و آزادی‌خواه با هر سلیقه و روش، امّا میتوانند در یک هدف گرد هم ­آیند و آن فلسطین و ضرورت تلاش برای آزادی آن است. با پدیدار شدن نشانه‌های افول رژیم صهیونیستی و ضعفی که بر متّحدان اصلی آن بویژه ایالات متّحده‌ی‌ آمریکا حاکم شده است، مشاهده میشود که اندک اندک، فضای جهانی نیز به سمت مقابله با اقدامات خصمانه و غیر قانونی و غیر انسانی رژیم صهیونیستی میل میکند.

 ۲.چه ظلم تاریخی به ملت فلسطین روا شده است؟
تاریخ فلسطین و اشغال ظالمانه­‌ی آن و آواره کردن میلیون‌ها انسان و مقاومت دلیرانه‌ی این ملّت قهرمان، پُر فرازونشیب است. کاوشی هوشمندانه در تاریخ نشان میدهد که در هیچ برهه‌ای از تاریخ، هیچ‌یک از ملّتهای جهان با چنین رنج و اندوه و اقدامی ظالمانه مواجه نبود­ه­اند که در یک توطئه­ی فرامنطقه‌ای، کشوری به طور کامل اشغال شود و ملّتی از خانه و کاشانه­ی خود رانده شوند و به جای آنان، گروهی دیگر از جای جای جهان بدان‌جا گسیل شوند؛ موجودیّتی حقیقی نادیده گرفته شود و موجودیّتی جعلی بر جای آن بنشیند.

* ۳.شکل‌گیری رژیم صهیونیستی به چه صورتی بوده و استمرار موجودیّت این رژیم نامشروع در گرو چیست؟
اساساً روش و طریقه‌ی شکل‌گیری رژیم صهیونیستی به ‌گونه‌ای است که نمیتواند از توسعه‌طلبی و سرکوبگری و تضییع حقوق حقّه‌ی فلسطینیان دست بردارد؛ زیرا موجودیّت و هویّت آن در گروِ نابودی تدریجی هویّت و موجودیّت فلسطین است. چه، آنکه موجودیّت نامشروع رژیم صهیونیستی، در صورتی قابلیّت استمرار خواهد داشت که بر ویرانه‌های هویّت و موجودیّت فلسطین بنا شود.

* ۴.امروز رژیم صهیونیستی چه جنایاتی و به پشتیبانی چه کشورهایی انجام می دهد؟
سرکوب وحشیانه‌ی ملّت فلسطین، دستگیری‌های گسترده، قتل و غارت، غصب سرزمین‌های این ملّت و بنای شهرک در آنها، تلاش برای تغییر چهره و هویّت شهر مقدّس قدس و مسجدالاقصی و دیگر اماکن مقدّس اسلامی و مسیحی در آن، سلب حقوق اوّلیّه‌ی شهروندان و بسیاری از مظالم دیگر همچنان ادامه دارد و از پشتیبانی همه‌جانبه‌ی ایالات متّحده‌ی آمریکا و برخی دیگر از دولتهای غربی برخوردار است و متأسّفانه با عکس‌العمل شایسته‌ی جهانی مواجه نیست.

* ۵.امروز فضای منطقه‌ای و جهانی نسبت به موضوع فلسطین چگونه است؟
بحرانهای موجود در چندین کشور اسلامی منطقه موجب شده است تا حمایت از مسئله‌ی فلسطین و آرمان مقدّس آزادی قدس کم‌رنگ شود... با پدیدار شدن نشانه‌های افول رژیم صهیونیستی و ضعفی که بر متّحدان اصلی آن بویژه ایالات متّحده‌ی‌ آمریکا حاکم شده است، مشاهده میشود که اندک اندک، فضای جهانی نیز به سمت مقابله با اقدامات خصمانه و غیر قانونی و غیر انسانی رژیم صهیونیستی میل میکند، البتّه هنوز جامعه‌ی جهانی و کشورهای منطقه نتوانسته‌اند به مسئولیّت خود در برابر این مسئله‌ی انسانی عمل کنند.

* ۶.چرا امروز حفاظت از هویّت فلسطینی یک «جهاد مقدّس» است؟
حفاظت از هویّت فلسطینی و پاسداری از همه‌ی نشانه‌های این هویّتِ بر حق و طبیعی،‌ امری واجب، ضروری و یک جهاد مقدّس است. تا وقتی که نام فلسطین، یاد فلسطین و شعله‌ی فروزان مقاومت همه‌جانبه‌ی این ملّت برافراشته بماند، امکان ندارد که پایه‌های رژیم اشغالگر، مستحکم گردد.

* ۷.مسئولیت و رسالت اصلی ملت فلسطین چیست؟
ملّت فلسطین مفتخر است که خدای متعال بر آنان منّت گذارده و رسالت عظیم دفاع از این سرزمین مقدّس و مسجدالاقصی را بر دوش آنان نهاده است. این ملّت، راهی جز این ندارد که با اتّکال به پروردگار متعال و اتّکاء به توانمندی‌های ذاتی خود، در صدد برآید تا شعله‌ی مبارزه را همچنان فروزان نگاه دارد و الحق که تاکنون چنین کرده‌ است.

* ۸.شیوه مقابله با غده سرطانی رژیم صهیونیستی چگونه باید باشد؟
این غدّه‌ی سرطانی، از هنگام آغاز، مرحله­ای رشد کرده و به بلای کنونی تبدیل شده و درمان آن نیز باید مرحله‌ای باشد، که چند انتفاضه و مقاومت پیگیر و مستمر توانسته است اهداف مرحله­ای بسیار مهمّی را محقّق سازد و همچنان توفنده به پیش میتازد تا دیگر اهداف خود را، تا زمان آزادی کامل فلسطین محقّق سازد.

* ۹.روند سازش با رژیم صهیونیستی چه تجربه‌ای به همراه داشته و چه خسارت‌هایی وارد کرده است؟
آن روز که با ادّعای نادرست واقع‌بینی و ضرورت پذیرش حداقل حقوق برای جلوگیری از ضایع شدن آن، طرحهای سازش به طور جدّی مطرح شد، ملّت فلسطین و حتّی همه­ی جریانهایی که نادرستی این دیدگاه برایشان از پیش اثبات شده بود، به آن فرصت دادند... فرصتی که به روند سازش داده شد، آثار مخرّبی در مسیر مقاومت و مبارزه‌ی ملّت فلسطین به همراه داشت، امّا تنها فایده‌ی آن، اثبات نادرستی تصوّر واقع بینی در عمل بود... مشکل روند سازش فقط در این نیست که با کوتاه آمدن از حقّ یک ملّت، به رژیم غاصب مشروعیّت میدهد، که خود خطائی بزرگ و نابخشودنی است، بلکه مشکل در آن است که اساساً هیچ تناسبی با شرایط کنونی مسئله‌ی فلسطین ندارد و خصلتهای توسعه‌طلبانه و سرکوبگرانه و آزمندانه‌ی صهیونیست‌ها را در نظر نمیگیرد.

* ۱۰. الگوی مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی تاکنون چه دستاوردهایی داشته است؟
درست است که مقاومت هنوز نتوانسته به هدف غائی خود یعنی آزادی کلِّ فلسطین دست یابد، لیکن مقاومت توانسته است مسئله­ی فلسطین را زنده نگه دارد. باید دید اگر مقاومت نبود، اینک در چه شرایطی به سر میبردیم؟ مهم‌ترین دستاورد مقاومت، ایجاد مانع اساسی در برابر پروژه­های صهیونیستی است. موفّقیّت مقاومت، در تحمیل یک جنگ فرسایشی به دشمن است، یعنی توانسته برنامه‌ی اصلی رژیم صهیونیستی را که سیطره بر کلِّ منطقه بود، به شکست بکشاند... این دستاورد بسیار مهم است، امّا این تنها دستاورد مقاومت نیست و آزادی جنوب لبنان و آزادی غزّه، تحقّق دو هدف مرحله‌ای مهم در روند آزادی فلسطین به شمار میرود که توانسته است روند گسترش جغرافیایی رژیم صهیونیستی را معکوس گرداند... مقاومتهای پی در پی غزّه،که اینک به قلعه‌ی شکست‌ناپذیر مقاومت مبدّل شده است، در طی چند جنگ پیاپی نشان داد که این رژیم، ضعیف‌تر از آن است که در مقابل اراده­ی یک ملّت، توان ایستادگی داشته باشد.

* ۱۱. وظیفه‌ی ملّتها، دولتهای منطقه و آزادی‌خواهان جهان در قبال مسئله فلسطین چیست؟
خطرات ناشی از حضور رژیم صهیونیستی هرگز نباید مورد غفلت قرار گیرد و لذا مقاومت باید از همه­ی ابزارهای لازم برای استمرار کار خود برخوردار باشد و در این مسیر، همه­ی ملّتها و دولتهای منطقه و همه­ی آزادی‌خواهان جهان وظیفه دارند نیازهای اساسی این ملّت مقاوم را تأمین کنند که بستر اصلی مقاومت،‌ ایستادگی و پایداری ملّت فلسطین است که خودْ فرزندان غیور و مقاوم را پرورش داده است. تأمین نیازهای مردم فلسطین و مقاومت فلسطین، وظیفه‌ای مهم و حیاتی است که همه باید به آن عمل کنیم. در این روند، نباید به نیازهای اساسی مقاومت در کرانه‌ی‌ِ باختری بی‌توجّه بود که اینک بار اصلی انتفاضه‌ی مظلوم را بر دوش میکشد... کشورهای اسلامی و عربی و همه­ی جریانهای اسلامی و ملّی، موظّفند در خدمت آرمان فلسطین قرار گیرند. حمایت از مقاومت، وظیفه­ی همه­ی ما است.

* ۱۲. وظیفه مقاومت فلسطین در برابر مسائل کشورهای اسلامی و عربی چیست؟
مقاومت فلسطین نیز باید با عبرت‌گیری از گذشته‌ی خود به این نکته‌ی مهم توجّه داشته باشد که «مقاومت» و «فلسطین»، ارزشمندتر و والاتر از آن است که در اختلافات میان کشورهای اسلامی و عربی و یا اختلافات داخلی کشورها و یا اختلافات قومی و مذهبی درگیر شود. فلسطینیان، بخصوص گروه‌های مقاومت باید قدر جایگاه ارزشمند خود را بدانند و به این اختلافات ورود نکنند.

* ۱۳. موضع جمهوری اسلامی نسبت به مقاومت چیست؟
موضع ما نسبت به مقاومت یک موضع اصولی‌ است و ربطی به گروه خاصّی ندارد. هر گروهی که در این مسیر استوار باشد، با او همراه هستیم و هر گروهی که از این مسیر خارج شود، از ما دور شده است. عمق رابطه­ی ما با گروه‌های مقاومت اسلامی فقط به میزان پایبندی آنان به اصل مقاومت مرتبط است.

* ۱۴. اختلاف میان گروه‌های مختلف فلسطینی را چگونه باید مدیریت کرد؟
تفاوت دیدگاه به دلیل تنوّع سلیقه در میان مجموعه­ها امری طبیعی و قابل درک است و تا آنجا که در همین محدوده باقی بماند، چه بسا موجب هم‌افزایی و غِنای هرچه بیشتر مبارزات مردم فلسطین شود، لیکن مشکل از زمانی آغاز میشود که این اختلافات، به نزاع و خدای ناکرده درگیری بینجامد... مدیریّتِ اختلاف و تفاوت نگرش و سلیقه، هنری است که همه‌ی جریانهای اصلی باید آن را به کار گیرند و به­ گونه‌‌ای برنامه‌های مختلف مبارزاتی خود را برنامه‌ریزی کنند که فقط به دشمن فشار آورد و موجب تقویت مبارزه شود. اتّحاد ملّی بر اساس برنامه‌ی جهادی، ضرورتی ملّی برای فلسطین است.

* ۱۵. امروز چه خطر و توطئه‌ای پیش‌‌روی مقاومت فلسطین قرار دارد؟
مقاومت، این روزها با توطئه­ی دیگری نیز دست به گریبان است و آن تلاش دوست‌نمایانی است که میکوشند مقاومت و انتفاضه‌ی مردم فلسطین را از مسیر خود منحرف ساخته و آن را هزینه‌ی معاملات سرّی خود با دشمنان ملّت فلسطین بنمایند. مقاومت هوشمندتر از آن است که در این دام فروافتد؛ بویژه آنکه ملّت فلسطین رهبر حقیقی مبارزات و مقاومت است... اگر گروهی پرچم مقاومت را بر زمین بگذارد، یقیناً گروهی دیگر از دل ملّت فلسطین بر‌می‌آید و آن پرچم را در دست خواهد گرفت.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

*
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی