news/photo/album
1394/6/22نسخه قابل چاپ
دیدار دبیرکل وقت سازمان ملل با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در در دوران ریاست جمهوری

منطق ملت ما

در بحبوحه‌ی جنگ تحمیلیِ رژیم بعث علیه ایران نورهیده از حصارهای تنگ استعمار و استبداد، سازمان ملل و شورای امنیت آن، از بازیگران مهم و تأثیرگذار در وقایع جنگ بودند. هر چند که سازمان ملل خیلی زود نشان داد که «در مواقع حسّاس، در مشت ابرقدرت‌ها قرار می‌گیرد» اما جایگاه خوبی بود برای اعلان مواضع ایران مقاوم و مدافع، و رئیس‌جمهور ایران اسلامی هم شاید، بهترین زبان گویا برای رساندن «منطق قوی ملت» به گوش سردمداران جامعه‌ی جهانی و مردم دنیا به شمار می‌آمد.
بیست و دوم شهریور ۱۳۶۶، یکی از بزنگاه‌ها بود تا رئیس‌جمهور وقت کشورمان، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، و خاویر پرز دکوئیار، دبیرکل وقت سازمان ملل متحد، یک‌بار دیگر درباره‌ی جنگ تحمیلی به گفت‌وگو بپردازند. این ملاقات، دومین دیدار از دیدارهای سه‌گانه‌ی این دو شخصیت در طول دوران ریاست جمهوری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بود. یک‌بار پیش از این در ۱۹ فروردین ۱۳۶۴ و یک‌بار هم پس از آن و در جریان سفر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مقر سازمان ملل متحد، با یکدیگر دیدار کردند.
دکوئیار در این تاریخ، برای سفری چند روزه به ایران آمده بود تا با مسئولان کشور گفت‌وگو کند. با اینکه موضوع اصلی گفت‌وگوها جنگ تحمیلی و سفر پیش روی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به نیویورک بود، فحوای صحبت‌ها حکایت از آن دارد که رئیس‌جمهور وقت کشورمان صریح‌‌ترین مواضع جمهوری اسلامی و قاطعانه‌ترین درخواست‌های به‌حق ملت را به گوش دبیرکل سازمان ملل رسانده‌اند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هم به نقد عملکرد سازمان ملل در موضوع جنگ پرداختند و هم مهمترین دغدغه‌ی نظام و ملت ایران یعنی «تعیین متجاوز» جنگ  و محاکمه‌ی آن را اعلام کردند. از این رو، «تنها فرمولی» که از نظر ایشان می‌توانست مورد قبول ملت ایران باشد، فرمولی بود که در آن «تنبیه متجاوز» پیش‌بینی شده باشد. آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار از «منطق ملت ما» به دبیرکل سازمان ملل گفتند؛ ملتی «سرسخت و مبارز و مؤمن» که «هرگز تسلیم فشار» نخواهند شد.
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR، در سالروز این دیدار دیپلماتیک که در تهران و در دفتر ریاست جمهوری به انجام رسیده است، تصاویر این دیدار را برای نخستین بار منتشر می‌کند.
 
در این رابطه بخوانید :
لطفاً نظر خود را بنویسید:
نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما : *
نظرات مخاطبان : [ تعداد نظرات منتشره : 4 نظر ]
،
1394-06-22 - 23:54

خدایش رهبر رو باید فداش شد ما که نوکرشیم
محمد ،
1394-06-22 - 22:18

جان فدای امام خامنه ای
رها ،
1394-06-22 - 20:54

به به .... دست شما درد نکنه ولی بازم از عکسا و فیلمای دوره ریاست جمهوری آقا بذارین
رشیدیان ،
1394-06-22 - 12:53

سلام لطفا تصاویر وفیلم های بیشتری از رهبر انقلاب در دهه شصت وهفتاد قرار دهید ممنون
سال 1398
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی