news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتعکسعکسصوتصوت
1380/01/01

دیدار زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی حضرت علی بن موسی الرضا(ع) با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز در اجتماع پرشور هزاران نفر از زائران حرم ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا (ع) سال نو را سال رفتار علوی جامعه بویژه مسئولان نظام خواندند و با تبیین شعارهای اصلی سال 80 یعنی اقتدار ملی و ایجاد اشتغال تاکید کردند ملت عظیم الشان ایران راهی که امام خمینی با تاسی به حکومت علوی شاخص‌های اصلی آنرا ترسیم کرده است، با عزت، افتخار و اقتدار ادامه خواهد داد.

مقام معظم رهبری در این اجتماع که در صحن امام خمینی حرم مطهر حضرت رضا(ع) برگزار شد، ملت ایران را ملتی علوی نامیدند و تصریح کردند امیر مؤمنان مظهر اعلای خصوصیاتی است که این کشور و این ملت برای دستیابی به سعادت دنیا و آخرت به این نیاز دارد، اما برای پیروی از این خصوصیات باید به شعار اکتفا نکرد و تمامی احاد مردم بخصوص مسئولان باید در سال نو رفتار علوی و پیروی عملی از امیر مؤمنان را هدف و وظیفه خود قرار دهند.

ایشان با اشاره به برخی ویژگیهای شخصیتی مولای متقیان از جمله تقوا ، تعبد ، امانت‌داری، صراحت و صداقت در گفتار و رفتار، توجه به ضعفا و محرومان، قاطبعیت در برابر زورگویان ، کار زیاد و بهره‌مندی کم، پرهیز شدید از مصرف بیت المال در امور شخصی ، مبارزه با تحجر و مقدس مآبی و بی توجهی به عکس العمل مثبت یا منفی جناحها و جریانهای مختلف افزودند: امیر مؤمنان تمام نیروهای جامعه را در راه حق وبرای مقابله با ناحق بسییج می‌کرد و هرکس پیرو آن امام همام است باید تمام قشرهای جامعه و استعدادهای و ظرفیتها را برای مقابله با دشمنان خدا و پیشرفت و آبادانی کشور بسیج کند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر اینکه اسلام امیر مؤمنان ،‌شور و طراوت معنوی ،‌کار و سازندگی و جهاد و ایثار را همراه هم دارد خاطر نشان کردند رفتار علوی باید در میان مسئولان نظام نهادینه شود که اگر این امر تحقق یابد هیچ آسیب و خطری نظام و تهدید نخواهد کرد.

مقام معظم رهبری با اشاره به الگوپذیری انقلاب اسلامی از حکومت علوی افزودند امام راحل عظیم الشان نیز با تاسی به امیر مؤمنان ، شاخص های راه تعالی و سعادت ملت و کشور را تعیین و ترسیم کرد و به همین علت دشمن ،‌امروز تلاش می‌کند با حمله به این شاخص ها ، راه مقابله با امام و نظام و ملت ایران را ترویج کند.

ایشان با یادآوری تأکیدات مکرر امام خمینی (رض) در مورد لزوم رسیدگی مسئولان به قشرهای مختلف مردم بویژه ضعفا و پا برهنه های افزودند امام به ملت یاد داد که هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید اما امروز عده ای فریادهای خود را بر سرخودی ها می‌کشند و از هر چیزی که آمریکا بدش می‌آید پرهیز می‌کنندکه این نقطه مقابل حرکت امام است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به هشدار امام راحل در مورد مقابله با نامحرمان ، نا اهلان و نفوذیها تصریح کردند آن بزرگوار مدام وحدت کلمه را مورد تأکید قرار می‌داد اما امروز رادیوهای بیگانه با تقسیم بندی مصنوعی جامعه به الفاظی نظیر محافظه کار،‌ نوگرا و یا تعابیر مشابه، وحدت عمومی ملت ایران را هدف قرار داده‌اند و در داخل نیز عده‌ای مطابق با میل

دشمن مسائلی نظیر قومیت‌ها و مذاهب مختلف را عمده می‌کنند و ضمن بازی با الفاظی از قبیل حزب و امثال آن، وحدت عمومی را دچار خدشه می‌سازند.

ایشان، انقلاب اسلامی را راه صلاح و فلاح ملت خواندند و افزودند عده‌ای مدام از لزوم تجدید نظر سخن می‌گویند اما انقلاب به عنوان یک حرکت عظیم ضد فساد و ضد بی کفایتی و در مقام یک اصلاح بزرگ نیازی به تجدید نظر ندارد ولی آن چیزی که مشکل آفرین است عملکرد برخی افراد است که با دلدادگی به مادیات، کم بصیرتی، ترس و دیگر مشکلات خصلتی و بینشی تلاش می کنند ضعف‌های خود را به پای عملکرد انقلاب بنویسند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان به تبیین شعارهای اصلی سال 1380 یعنی اقتدار ملی و ایجاد اشتغال مفید و مولد پرداختند و با تأکید بر لزوم توجه کامل به بحث اقتدار ملی افزودند اقتدار ملی یعنی اینکه قوای سه گانه همچون ید واحد و دستی قدرتمند، وظایف خود را با شجاعت ، اقتدار ، امید به آینده و همکاری و وحدت کامل انجام دهند که در اینصورت مردم نیز اقتدار ،‌عزت ، توانایی و ابروی خود را در چهره مسئولان کشور مشاهده خواهند کرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در تشریح ابعاد مختلف اقتدار ملی خاطر نشان کردند اگر مسئولان اقتصادی ، با تقویت پول ملی ، مهار تورم و ایجاد رونق اقتصادی ،‌قشرهای مختلف مردم بویژه محرومان را از حقوق خود بهره‌مند کنند، ملت نیز احساس اقتدار و توانایی می‌کند همچنان که اگر مسئولان نظام در مجامع بین المللی و مراودات سیاسی با دیگر کشورها، حرف حق خود را با عزت و سربلندی بیان نمایند و منافع و مصالح ملی را محقق کنند، مردم هم احساس عزت و سرافرازی می ‌نمایند.

ایشان با اشاره به یکی از وظایف رهبری نظام در قانون اساسی یعنی هماهنگ کردن قوای سه گانه افزودند: ضد انقلاب با همه امکانات تبلیغاتی خود نقطه مقابل این هدف یعنی ایجاد تفرقه در قوای سه گانه و دستگاههای مختلف را دنبال می‌کند و به همین دلیل با تمجید از یک دسته و اهانت به گروه مقابل ، ایجاد شکاف در حاکمیت نظام را در دستور کار خود قرار داده است اما هیچ گروه ، جناح و شخصیتی نباید از این گونه تمجیدها فریب بخورد زیرا اعلام حمایت بیگانگان از یک شخص یا مجموعه،‌در نظر ملت ایران ننگ است.

مقام معظم رهبری با اشاره به اعلام حمایت اخیر یکی از مقامات حکومت آمریکا از یک جریان داخلی افزودند: آمریکائیها بیشترین حمایت را از شاه بعمل آوردند اما ملت ایران از همین پیوستگی و حمایت، حقایق را بیشتر درک کرد و اکنون نیز آمریکا از هر کسی در ایران حمایت کند او منفور ملت می‌شود.

ایشان همه مسئولان کشور را در سال 80 ،‌به تفاهم ، انس و همکاری بیشتر فراخواندند و افزودند : قوای مجریه و قضائیه دو بازوی فعال کشورند و قوه مقننه باید با تصویب قوانین اسلامی و مطابق با منافع و مصالح ملت، زمینه حل مشکلات وادای وظایف قوای مجریه و قضائیه را فراهم آورد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین با تأکید بر لزوم توجه کامل به ایجاد اشتغال مفید و مولد خاطر نشان کردند: زمینه کار در کشور فراوان است و می‌توان با اجرای برنامه‌هایی که در اواخر سال گذشته با جدیت رئیس جمهور و مسئولان دولتی تدوین شد برای خیل عظیم جوانان،‌کارهای مولد ایجاد کرد.

مقام معظم رهبری با اشاره به آثار مثبت اجرای طرح بسیج سازندگی در تابستان سال 79 تأکید کردند: وزارت جهاد کشاورزی ، وزارت آموزش و پرورش و بسیج می‌توانند با برنامه‌ریزی صحیح حتی در ایام تابستان برای جوانان کارهای مولد و مفید ایجاد کنند رهبر معظم انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنان خود، انتخابات هشتمین دوره ریاست جمهوری را،‌ رویدادی بسیار مهم خواندند و با تأکید بر لزوم پرهیز از ایجاد دو دستگی ، تخریب و بدبینی در رقابت‌های انتخاباتی افزودند: انتخابات مظهر اقتدار ملی است و امیدوارم ملت بزرگ ایران، با شور و هیجان و شعور کامل در این انتخابات حضوری چشمگیر یابد و با آرای آزادانه خود، یکبار دیگر عزت و اقتدار ملی خود را به جهانیان نشان دهد.

در این دیدار قبل از سخنان مقام معظم رهبری ، حجت الاسلام و المسلمین واعظ طبسی نماینده ولی فیقه در استان خراسان و تولیت آستان قدس رضوی ضمن خیر مقدم به مقام معظم رهبری به بیان گزارش کوتاهی از عملکرد آستان قدس رضوی از جمله نصب ضریح جدید مضجع رضوی و ایجاد رواق دار الاجابه پرداخت و گفت صحن جامع رضوی نیز بزودی به بهره‌برداری می‌رسد.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی