پیوندهای مرتبطبياناتبياناتعکسعکسصوتصوت
  1379/06/30

  دیدار جمع كثیری از زنان‌ و دختران‌ مسلمان‌ و انقلابی‌ با رهبر انقلاب به مناسبت میلاد حضرت‌ زهرا (س‌)

  حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ امروز تأكید كردند: زن‌ ایرانی‌ باید با بازیابی‌ و تأمل‌ در هویت‌ اسلامی‌ خود، در تمامی‌ عرصه‌های‌ معنوی‌، خانوادگی‌، سیاسی‌، اجتماعی‌، فرهنگی‌ و علمی‌، الگوی‌ زنان‌ جهان‌ باشد.

  مقام‌ معظم‌ رهبری‌ در دیدار هزاران‌ تن‌ از زنان‌ و دختران‌ مسلمان‌ و انقلابی‌، با تبیین‌ جایگاه‌ والای‌ زنان‌ در اسلام‌ افزودند: اسلام‌ بت‌ جاهلانه‌ مردگرایی‌ را شكسته‌ است‌ و ضمن‌ احترام‌ كامل‌ به‌ خصوصیات‌ و عواطف‌ و احساسات‌ زنان‌، راه‌ رشد و تعالی‌ آنان‌ را در تمامی‌ عرصه‌ها گشوده‌ است‌.

  ایشان‌ با انتقاد از نگرش‌ مبتذل‌ و سودجویانه‌ تمدن‌ غرب‌ به‌ مقوله‌ زن‌ افزودند: رسانه‌های‌ غربی‌ با نگاه‌ سوداگرانه‌ خود به‌زن‌، جامعه‌ بشری‌ را در مقابل‌ گمراهی‌ بزرگی‌ قرار داده‌اند و زنان‌ ایرانی‌ باید با تأمل‌ در مفاهیم‌ و ارزشهای‌ اسلامی‌ و با استدلال‌ و اندیشه‌ و عمل‌، جایگاه‌ زن‌ در اسلام‌ را در مقابل‌ سفسطه‌ها و وسوسه‌های‌ رسانه‌های‌ سرمایه‌داری‌ جهانی‌ به‌ دنیا ارائه‌ كنند.

  حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ زنان‌ را جزو پیشگامان‌ حركت‌ معنوی‌ انسان‌ برشمردند و با استناد به‌ آیات‌ قرآنی‌ خاطرنشان‌ كردند: در عرصه‌ كسب‌ فضائل‌ معنوی‌ و تقرب‌ به‌ پروردگار هیچ‌ تفاوتی‌ میان‌ زن‌ و مرد وجود ندارد و زنان‌ دوش‌ به‌ دوش‌ مردان‌، به‌ پیش‌ می‌روند.

  مقام‌ معظم‌ رهبری‌ با تأكید بر حقوق‌ كامل‌ سیاسی‌ ـ اجتماعی‌ زنان‌ در اسلام‌، به‌ حضور خردمندانه‌ و با معرفت‌ حضرت‌ فاطمه‌ زهرا(س‌) در مركز همه‌ حوادث‌ سیاسی‌ ـ اجتماعی‌ دوران‌ پیامبر اشاره‌ كردند و افزودند: پیامبر عظیم‌الشأن‌ اسلام‌ بر لزوم‌ بیعت‌ مستقل‌ زنان‌ تأكید می‌نمودند و این‌ نشان‌ می‌دهد كه‌ اسلام‌ از 1400 سال‌ پیش‌، برای‌ زنان‌ در قبال‌ حكومت‌ و نظم‌ سیاسی‌ ـ اجتماعی‌ همچون‌ مردان‌ نقش‌ مهمی‌ قائل‌ بوده‌ است‌.

  ایشان‌ محروم‌ بودن‌ زنان‌ غربی‌ از مالكیت‌ و حق‌ رأی‌ دادن‌ و انتخاب‌ را تا دهه‌های‌ اول‌ قرن‌ بیستم‌، نشان‌دهنده‌ حداقل‌ 1300 سال‌ عقب‌ماندگی‌ غربیها از اسلام‌ برشمردند و خاطرنشان‌ كردند: تمدن‌ غربی‌ با چنین‌ دیدگاهی‌ اكنون‌ خود را مدافع‌ حقوق‌ زنان‌ تبلیغ‌ می‌كند در حالی‌ كه‌ غربیها به‌ دلیل‌ خیانت‌ به‌ حقوق‌ معنوی‌ و مادی‌ زنان‌ و نگرش‌ كاملا انحرافی‌ به‌ جنس‌ زن‌ باید در مقابل‌ جامعه‌ بشری‌ پاسخگو باشند.

  حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ حضور زن‌ در خانواده‌ را به‌ گل‌ تشبیه‌ كردند و افزودند: پیامبر گرامی‌ اسلام‌، این‌ مسأله‌ را كه‌ زن‌ در داخل‌ خانواده‌ موظف‌ به‌ خدمت‌ به‌ مرد است‌، رد می‌كند و از دیدگاه‌ اسلام‌ مرد موظف‌ است‌ ضمن‌ خودداری‌ از اعمال‌ جاهلانه‌ و زورگویی‌ از همسر خود مانند یك‌ گل‌ مراقبت‌ كند.

  رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ با اشاره‌ به‌ نقش‌ بی‌بدیل‌ و تعیین‌كننده‌ زنان‌ كشور در مراحل‌ و عرصه‌های‌ گوناگون‌ افزودند: اگر حضور عظیم‌ و پیشرو زنان‌ در راهپیماییها و مبارزات‌ زمان‌ انقلاب‌ نبود، اگر مادران‌ و همسران‌ شهیدان‌ در مقابل‌ شوق‌ فرزندان‌ و همسران‌ خود برای‌ جهاد و شهادت‌ در راه‌ خدا، ایمان‌ و صبر و استقامت‌ نشان‌ نمی‌دادند و اگر زنان‌ در عرصه‌های‌ اجتماعی‌ ـ سیاسی‌ 20 سال‌ اخیر از جمله‌ در انتخابات‌ شركت‌ نمی‌كردند بی‌تردید انقلاب‌ به‌ ثمر نمی‌رسید، دفاع‌ مقدس‌ با پیروزی‌ همراه‌ نمی‌شد و نظام‌ اسلامی‌ نیز اینگونه‌ مقتدر تداوم‌ پیدا نمی‌كرد.

  ایشان‌ با اشاره‌ به‌ الگوپذیری‌ زنان‌ روشنفكر و دختران‌ مسلمان‌ دانشجو در كشورهای‌ مختلف‌ از حجاب‌ اسلامی‌ زنان‌ ایرانی‌ افزودند: زن‌ مسلمان‌ ایرانی‌ می‌تواند الگوی‌ همه‌ زنان‌ عالم‌ باشد كه‌ برای‌ تحقق‌ این‌ هدف‌ متعالی‌، زنان‌ كشور، بویژه‌ زنان‌ جوان‌ و دختران‌ دانشجو و دانش‌آموز باید ضمن‌ حفظ طبیعت‌ و فطرت‌ زنانه‌ خود در عرصه‌های‌ علم‌ و معنویت‌ و اخلاق‌ پیشرفت‌ كنند، با تكیه‌ بر درك‌ و هوش‌ سیاسی‌ ـ اجتماعی‌، شناخت‌ روشها و اهداف‌ دشمن‌، و حضور و خواست‌ سیاسی‌ در پدیده‌ها و رویدادها، برای‌ تحقق‌ اهداف‌ بزرگ‌ جامعه‌ اسلامی‌ تلاش‌ نمایند و محیط خانواده‌ را به‌ محیطی‌ سرشار از عدل‌ و آرامش‌ مبدل‌ سازند.

  در این‌ دیدار كه‌ به‌ مناسبت‌ خجسته‌ ایام‌ میلاد بانوی‌ دو عالم‌ حضرت‌ فاطمه‌ زهرا(س‌) صورت‌ گرفت‌ پیش‌ از سخنان‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌، خانم‌ خالقی‌ پور، مادر شهیدان‌ داود، رسول‌ و علیرضا خالقی‌ پور خاطرنشان‌ كرد: زنان‌ ایران‌ با تأسی‌ به‌ حضرت‌ صدیقه‌ كبری‌(س‌) با حضور در تمامی‌ عرصه‌ها، به‌ ایفای‌ وظایف‌ تاریخی‌ خود ادامه‌ خواهند داد.

  این‌ گزارش‌ حاكی‌ است‌، در این‌ دیدار، جمعی‌ از خانواده‌های‌ معظم‌ شهدا و همسران‌ جانبازان‌ سراسر كشور، خواهران‌ مجامع‌ فرهنگی‌ امور مساجد كشور، طلاب‌ خواهر مركز جهانی‌ علوم‌ اسلامی‌ قم‌، جمعی‌ از دانشجویان‌ خواهر علوم‌ پزشكی‌ و غیرپزشكی‌ و پرستاران‌ از سراسر كشور، جمعی‌ از فرهنگیان‌ و معلمان‌ آموزش‌ و پرورش‌، جمعی‌ از خواهران‌ شاغل‌ در صدا و سیما و فرودگاه‌ و جمعی‌ از اقشار مختلف‌ بانوان‌ از سراسر كشور حضور داشتند.

  پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی