news/content
پیوندهای مرتبطحاشیه دیدارحاشیه دیدارعکسعکس
1388/09/09

دیدار کارگردان، هنرمندان و عوامل تولید سریال حضرت یوسف علیه‌السلام با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امروز در دیدار کارگردان، هنرمندان و عوامل تولید سریال حضرت یوسف علیه‌السلام ضمن تشکر و قدردانی از این کار هنری برجسته تأکید کردند: این سریال در واقع شروعی برای کارهای هنری خلّاقانه با پردازش داستانی قوی در مجموعه‌ی هنر انقلابی است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیما و همچنین هنرمندان باید در این زمینه بیش از پیش سرمایه‌گذاری کنند.
ایشان پردازش هنرمندانه‌ی قصه در سریال حضرت یوسف علیه‌السلام را یکی از ویژگی‌های بارز این مجموعه‌ی تلویزیونی برشمردند و افزودند: در دنیای کنونی هنر و سینما، معمولاً برای جذب مخاطب، از برخی مسائل، از جمله جاذبه‌های جنسی استفاده می‌شود، اما در این سریال که بسیار پرمخاطب و مورد رضایت بینندگان در ایران و سایر کشورها هم بود، بر خلاف غالب فیلم‌ها و مجموعه‌های نمایشی، محور داستان عصمت و پاکدامنی است.
رهبر انقلاب اسلامی این موضوع را بسیار ارزشمند دانستند و خاطرنشان کردند: یکی دیگر از ویژگی‌های این سریال، به تصویر کشیده شدن شخصیتی جامع‌الاطراف و نبوّت واقعی از یوسف پیامبر بود که این شخصیت دینی علاوه بر معنویت و توجه به دعا و ذکر، در صحنه‌ی مدیریت جامعه، تدبیر امور، مبارزه با ظلم و ایستادگی در مقابل فشارها نقش بارزی داشت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صنعت سینمای امروز را صنعتی به‌ظاهر هنری، ولی در باطن سیاسی دانستند و افزودند: بیشتر شرکت‌ها و مؤسسات سینمایی در هالیوود مظهر اراده‌ی سیاسی دستگاه منسجمی هستند که پشت صحنه‌ی سیاست امریکا قرار دارد و حتی در برخی موارد، فراتر از دولت‌ها نیز قرار گرفته است.
ایشان با تأکید بر این‌که پیشرفت وسایل ارتباطاتی و هنری، صنعت سینما و فیلم‌سازی را به ابزاری تأثیرگذار برای بیان افکار و همچنین اهداف سیاسی تبدیل کرده، خاطرنشان کردند: نظام جمهوری اسلامی ایران حرف‌ها و ایده‌های جدیدی برای گفتن دارد که باید با استفاده از شیوه‌های هنرمندانه و تأثیرگذار، مطرح شوند.
رهبر انقلاب اسلامی مردم‌سالاری دینی را یکی از ایده‌های نو و بی‌سابقه در دنیا دانستند و افزودند: مردم‌سالاری همراه با حقیقت دینی، اکنون در ایران تحقق پیدا کرده و می‌توان با شیوه‌های هنری و نمایشی این واقعیت بی‌نظیر را به جهانیان معرفی کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ایستادگی بی‌محابای نظام اسلامی در مقابل ظلم را یکی دیگر از واقعیت‌های بی‌سابقه در دنیا برشمردند و افزودند: حرف‌ها و ایده‌های جذاب و بسیار پرطرفدار در میان ملت‌ها، در نظام اسلامی ایران وجود دارد که می‌توان آن‌ها را در قالب داستان‌های نمایشی بلند و یا کوتاه و با شیوه‌ای هنرمندانه عرضه کرد.
ایشان با تأکید بر لزوم استفاده‌ی بیشتر از این ظرفیت برای ترویج تفکر نظام اسلامی خاطرنشان کردند: چنین آثار هنری، قطعاً آثار بزرگی خواهند شد، اما هیچ‌گاه جایزه‌ی اسکار و یا نوبل هنری را دریافت نخواهند کرد، زیرا امروز کوس رسوایی دستگاه‌های جهانی پشتیبان هنر، در دنیا زده شده است.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: این جایزه‌ها هیچ ارزشی ندارند و هنرمندان نیز نباید برای کسب این جایزه‌ها به دنبال ساخت اثر هنری باشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این‌که هنرمندان باید به دنبال ساخت آثار هنری برای حقیقت باشند، خاطرنشان کردند: باید روش‌های هنرمندانه را فراگرفت و برای ساخت اثرهای هنری مبتنی بر حقیقت، همت کرد که این هدف نیز جز با تلاش هنرمندان متعهد و جوانان مؤمن محقق نخواهد شد.
ایشان تأکید کردند: در کارهای سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی به هیچ وجه نباید از هنر و روش‌های هنرمندانه کم گذاشت.
رهبر انقلاب اسلامی یکی از ضعف‌های اصلی فیلم‌ها و مجموعه‌های نمایشی داخل را نداشتن قصه‌ی خوب دانستند و افزودند: قوام یک اثر هنری به قصه‌پردازی مناسب، قوی و جذاب است که باید در این زمینه توجه جدی‌تری شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با قدردانی از تلاش‌های آقای سلحشور -کارگردان مجموعه تلویزیونی یوسف پیامبر- تأکید کردند: قطعاً همه‌ی عوامل این مجموعه‌ی باارزش و برجسته در پیشگاه خداوند مأجور هستند.
ایشان خاطرنشان کردند: البته برخی ایرادهایی هم که به این مجموعه گرفته شد یا صحیح نبود و یا آن‌قدر اهمیت نداشت که بخواهد به این کار بزرگ، خدشه‌ای وارد کند.

در این دیدار، آقای ضرغامی -رئیس سازمان صداوسیما- مجموعه‌ی تلویزیونی یوسف پیامبر را یکی از موفق‌ترین مجموعه‌های نمایشی رسانه‌ی ملی برشمرد و گفت: ارتباط گسترده با همه‌ی اقشار مردم، مخاطب بالای ۸۵ درصد، رضایتمندی بالای ۹۰ درصد، پژوهش قوی و گسترده، گروه حرفه‌ای و متعهد از هنرمندان و عوامل و استقبال بسیار گسترده در کشورهای مختلف دنیا از ویژگی‌ها و برجستگی‌های سریال حضرت یوسف علیه‌السلام است.
وی توجه به موضوعات معارفی در قالب کارهای نمایشی را از جمله رویکردهای رسانه‌ی ملی بیان کرد و افزود: با توجه به برخی تجربه‌های موفق، استفاده از ظرفیت داستان‌های کوتاه برای موضوعات معارفی در دستور کار صداوسیما قرار گرفته است.
آقای فرج‌الله سلحشور -کارگردان مجموعه تلویزیونی یوسف پیامبر- نیز در این دیدار با اشاره به استقبال گسترده از این سریال در داخل و خارج کشور گفت: قصه‌ی زیبای سریال، واقعی و مستندبودن داستان، عبرت‌آموزی داستان، محتوای غنی اسلامی و جلوه‌های بصری از عوامل اصلی موفقیت این مجموعه‌ی نمایشی بوده است.
وی همچنین خواستار توجه بیشتر مسئولان و هنرمندان به حقیقت‌گرایی در فیلم‌ها و مجموعه‌های نمایشی و استفاده از ظرفیت داستان‌های قرآنی شد.
در پایان این دیدار، عوامل و هنرمندان سریال حضرت یوسف علیه‌السلام از نزدیک با رهبر انقلاب اسلامی گفت‌وگو کردند و سپس نماز ظهر و عصر به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اقامه شد.

در این رابطه بخوانید :
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی