news/content
1388/03/29

اقامه نماز جمعه تهران به امامت رهبر انقلاب

تهران امروز در شکوه نماز جمعه‌ی رهبر و ملت، لبریز از معنویت و یاد عطرآگین امام زمان ارواحنا‌لمقدمه‌الفدا بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در نماز جمعه‌ی تاریخی و وحدت‌بخش امروز تهران، در سخنان بسیار مهمی، یاد خدا، اعتماد به کمک پروردگار و افزایش سکینه و آرامش را عامل مهم عبور سرافرازانه‌ی ملت مؤمن ایران از طوفان‌ها و حوادث ۳۰ سال اخیر خواندند و با تبیین صریح و روشن ابعاد مختلف رقابت‌های انتخاباتی و مسائل پس از انتخابات تأکید کردند: حضور بی‌نظیر و حماسی ملت در ۲۲ خرداد، نمایش عظیم اعتماد و امید و شادابی ملی، زلزله‌ای سیاسی برای دشمنان و جشنی تاریخی برای دوستان ایران و انقلاب بود و همه‌ی ۴۰ میلیون شرکت‌کننده‌ی پرشور و فهیم انتخابات، به امام و انقلاب و شهدا رأی داده‌اند و هر ۴ نامزد محترم نیز متعلق به نظام اسلامی هستند. بنابراین همه باید در چهارچوب قوانین روشن موجود مسائل را پیگیری کنند.
رهبر فرزانه‌ی انقلاب اسلامی در خطبه‌ی دوم نماز که بارها با تکبیر و ابراز احساسات مردم همراه شد، در تبیین و تشریح مسائل گوناگون مربوط به انتخابات، خطاب به ملت، نامزدهای ریاست‌جمهوری و نخبگان، فعالان سیاسی و نیز سران برخی دولت‌های مستکبر غربی، مطالب جداگانه‌ای مطرح کردند.
ایشان با تجلیل از ملت آگاه و مؤمن ایران، حضور نزدیک به ۴۰ میلیون رأی‌دهنده‌ی عزیز را در انتخابات ۲۲ خرداد، نمایش عظیم احساس مسئولیت و روح مشارکت‌جوی مردم دانستند و افزودند: حماسه‌ی پرشور اعلام دلبستگی یکپارچه‌ی مردم به نظام اسلامی و مشارکت بسیار کم‌نظیر ۸۵ درصدی مردم در انتخابات، نشان‌دهنده‌ی رحمت و تفضّل پروردگار و عنایت خاصّ ولیّ عصر عج‌الله‌تعالی‌فرجه به ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حضور لبریز از شور و شعور جوانان سراسر کشور را در انتخابات ریاست‌جمهوری دهم، تجلیّ استمرار تعهد سیاسی و احساس مسئولیت نسل اول انقلاب در نسل جوان امروز خواندند و افزودند: از اعماق دل در مقابل عظمت ملت ایران و جوانانمان، ابراز تواضع می‌کنم.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اختلاف سلیقه‌ی مردم و رأی‌دادن آنان به نامزدهای مختلف انتخابات ریاست‌جمهوری افزودند: در ورای همه‌ی آراء متفاوت مردم، احساس تعهد جمعی برای حفظ کشور و نظام موج می‌زند. به گونه‌ای که حضور زن و مرد و پیر و جوان، اقوام و پیروان مذاهب گوناگون، و شهری و روستایی، حماسه‌ای فراموش‌ناشدنی رقم زده است که برای دشمنان ایران و انقلاب، زلزله‌ای سیاسی و برای دوستان ملت ایران در سراسر جهان، جشنی واقعی و تاریخی محسوب می‌شود.
ایشان شرکت ۴۰ میلیون نفر در انتخابات ۲۲ خرداد را جنبش عمومی ملت برای ابراز وفاداری به امام و انقلاب و شهدا برشمردند و افزودند: با این حرکت عظیم، نظام اسلامی برای ادامه‌ی راه پیشرفت و سرافرازی، نفس تازه کرد و معنای حقیقی مردم‌سالاری دینی به رخ بدخواهان نظام کشیده شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حضور همراه با اعتماد، آزادی، امید و شادابی ملی را در انتخابات ریاست‌جمهوری، جواب ملت ایران به تبلیغات مغرضانه‌ی دستگاه رسانه‌ای مستکبران دانستند و خاطرنشان کردند: اعتماد ملت به نظام، به عنوان بزرگ‌ترین سرمایه‌ی جمهوری اسلامی، بار دیگر در انتخابات ۲۲ خرداد، متجلی شد و دشمنان اسلام و ایران تلاش می‌کنند با ایجاد شکّ و تردید درباره‌ی انتخابات، این اعتماد ملی را متزلزل کنند و با کاهش مشارکت مردم، مشروعیت نظام را زیر سؤال ببرند که اگر این هدف شوم محقق شود، با هیچ زیان و خسارت دیگری قابل مقایسه نیست.
ایشان با یادآوری تبلیغات چند ماهه‌ی جبهه‌ی استکبار مبنی بر تقلّب در انتخابات ۲۲ خرداد افزودند: در سخنرانی اول فروردین، به دوستان خوبمان در داخل تذکر دادم که حرف دشمن درباره‌ی تقلب را تکرار نکنند، چرا که بیگانگان درصددند اعتمادی را که نظام با مسئولان و عملکردش در طول سی سال به دست آورده، زیر سؤال ببرند.
رهبر انقلاب اسلامی رقابت‌های کاملاً آزاد و جدّی نامزدها در دوران تبلیغات انتخابات، از جمله مناظره‌های شفّاف و صریح تلویزیون را یادآور شدند و افزودند: رقابت‌های شدید ۴ نامزد محترم انتخابات، رقابت جریان‌های متعلّق به نظام اسلامی بود، اما رسانه‌های متعلق به صهیونیست‌های خبیث با دروغ‌پردازی محض سعی می‌کنند این رقابت‌ها را دعوا میان مخالفان و طرفداران نظام جلوه دهند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به آشنایی نزدیک و شناخت وسیع خود از ۴ نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افزودند: یکی از نامزدها، رئیس‌جمهور خدوم، پرکار، زحمتکش و مورد اعتماد است. یکی دیگر ۸ سال نخست‌وزیر خود بنده بوده است، نامزد دیگر فرمانده سپاه و از فرماندهان اصلی دفاع مقدس است و نامزد دیگر هم دو دوره ریاست مجلس بوده است. بنابراین همه‌ی این آقایان از عناصر نظام و متعلق به نظام هستند و رقابت آن‌ها بر خلاف تبلیغات خباثت‌آمیز رسانه‌های صهیونیستی، امریکایی و انگلیسی، رقابت درون‌نظام است.
رهبر انقلاب اسلامی اختلاف در دیدگاه‌ها، جهت‌گیری‌های سیاسی و برنامه‌های ۴ نامزد انتخابات را یادآور شدند و خاطرنشان کردند: این اختلاف دیدگاه، اختلاف نظر در درون چهارچوب نظام است. البته بنده برخی را برای خدمت به کشور مناسب‌تر می‌دانم، اما نظر و تشخیص خود را برای مردم بازگو نکردم و لازم هم نبود که مردم بر اساس آن عمل کنند، چرا که انتخابات مال مردم است و نتیجه‌ی آن بر اساس تشخیص ملت رقم می‌خورد.
ایشان مناظره‌های تلویزیونی را ابتکاری مهم و جالب ارزیابی کردند و افزودند: مناظره‌های شفّاف، جدّی و صریح، خنثی‌کننده‌ی تبلیغات بیگانگانی بود که رقابت‌های انتخاباتی را غیر واقعی می‌دانستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای جدیّت، صراحت، مجبورشدن افراد به دفاع و پاسخ‌گویی در مقابل سیلاب نقد و انتقاد و شفّاف‌شدن مواضع اشخاص و گروه‌ها را از نکات مثبت مناظره‌ها دانستند و افزودند: مردم با دیدن مناظره و دیگر برنامه‌های تبلیغاتی، قدرت قضاوت به دست آوردند و احساس کردند که نظام اسلامی، اندرونی و بیرونی ندارد و مردم را بیگانه نمی‌داند و حقیقتاً برای ملت حق انتخاب آگاهانه قائل است.
ایشان آزادی بیان، پرورش ذهن‌ها و افزایش قدرت انتخاب ملت را از دیگر آثار مثبت مناظره‌ها برشمردند و با اشاره به کشیده‌شدن مطالب مناظره‌ها به خیابان‌ها و خانه‌ها تأکید کردند: یقیناً یکی از عوامل افزایش ۱۰ میلیون آراء نسبت به دوره‌های قبل، مشارکت ذهنی و فکری مردم در انتخابات بود که باعث شد ملت به عرصه‌ی انتخاب بیایند. بنابراین از این دیدگاه مناظره‌ها، امری مطلوب به شمار می‌آید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ادامه‌ی مناظره‌ها در سطوح مدیریتی را خوب و ضروری دانستند و افزودند: باید با حذف عیوب و نکات منفی مناظره‌ها، آن‌ها را ادامه داد تا همه‌ی افراد و مسئولان خود را در معرض نقد و انتقاد و پاسخگویی ببینند.
رهبر انقلاب اسلامی در تبیین نکات منفی مناظره‌ها، به ایجاد کدورت و کینه، تکیه بر شایعات، ضعف جنبه‌ی منطقی مباحث، و احساساتی و عصبانی شدن طرفین مناظره اشاره کردند و با ابراز ناخرسندی از این عیوب افزودند: متأسفانه برخی مواقع مناظره‌ها حالت تخریبی پیدا می‌کرد و به سیاه‌نمایی افراطی خدمات دولت فعلی و در مقابل، سیاه‌نمایی عملکرد دولت‌های قبلی کشیده می‌شد و در میان طرفداران نامزدها التهاب و نگرانی ایجاد می‌کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مقصّر بودن دو طرف مناظره‌ها افزودند: یک طرف به رئیس‌جمهور قانونی کشور، صریح‌ترین و خجالت‌آورترین اهانت‌ها و تهمت‌ها را بیان می‌کرد و با پخش کارنامه‌های جعلی برای دولت، رئیس‌جمهور متّکی به آراء مردم را دروغگو، خرافاتی و رمال می‌نامید و اخلاق و قانون و انصاف را زیر پا می‌گذاشت و طرف دیگر هم با اقداماتی مشابه، کارنامه‌ی درخشان ۳۰ ساله‌ی انقلاب را کمرنگ جلوه می‌داد و شخصیت‌هایی که عمرشان را در راه نظام صرف کرده‌اند، زیر سؤال می‌برد و اتهاماتی را که در مراجع قانونی اثبات نشده است، بیان می‌کرد.
رهبر انقلاب اسلامی با انتقاد از طرح مباحثی درباره‌ی فساد مالی اطرافیان آقای هاشمی رفسنجانی و آقای ناطق نوری افزودند: البته کسی خود این آقایان را به فساد مالی متهم نکرد، اما هر کس هر ادعایی در مورد بستگان آن‌ها نیز دارد، نباید قبل از اثبات در مراجع و مجاری قانونی در رسانه‌ها بیان کند، چرا که این‌گونه اقدامات در جامعه و به‌ویژه در اذهان جوانان، تلقی نادرست ایجاد می‌کند.
ایشان با اشاره به شناخت بیش از ۵۰ ساله‌ی خود از آقای هاشمی رفسنجانی و خدمات وی به انقلاب و نظام افزودند: آقای هاشمی رفسنجانی در دوران مبارزه با رژیم ستم‌شاهی از اصلی‌ترین و جدّی‌ترین افراد نهضت و بعد از انقلاب هم از مؤثرترین شخصیت‌های همراه امام بوده و بارها تا مرز شهادت پیش رفته است. ضمن این‌که پس از رحلت امام بزرگوار هم تا امروز در کنار رهبری بوده است.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: آقای هاشمی قبل از انقلاب، اموال خود را صرف مبارزه می‌کرد و در ۳۰ سال اخیر هم با به‌عهده‌گرفتن مسئولیت‌های فراوان، در حساس‌ترین مقاطع در خدمت انقلاب و نظام بوده و هرگز از انقلاب برای خودش مالی نیندوخته است و مردم باید به این حقایق توجه داشته باشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در عین حال به اختلاف نظر طبیعی خود با آقای هاشمی رفسنجانی در موارد متعدد اشاره کردند و افزودند: این اختلاف نظر طبیعی است و مردم نباید دچار توهم شوند و به گونه‌ای دیگر فکر کنند.
ایشان افزودند: میان آقای هاشمی و رئیس‌جمهور نیز از سال ۸۴ اختلاف نظرهای متعددی درباره‌ی مسائل خارجی، نحوه‌ی اجرای عدالت اجتماعی و برخی مسائل فرهنگی وجود دارد که البته نظر رئیس‌جمهور به نظر بنده نزدیک‌تر است.
رهبر انقلاب اسلامی آقای ناطق‌نوری را نیز جزو شخصیت‌های خدوم انقلاب دانستند و افزودند: در دلبستگی آقای ناطق به نظام و انقلاب هیچ شکی وجود ندارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید مجدّد بر لزوم برطرف‌شدن آسیب‌های مناظره اعلام کردند: در همان ایّام بعد از مناظره به رئیس‌جمهور تذکّر دادم، چون می‌دانستم ترتیب اثر می‌دهد.
ایشان‌ با تکرار موضع نظام درباره‌ی مبارزه‌ی جدّی و پیگیری با فساد مالی افزودند: اگر فساد اقتصادی در کشور نبود، چند سال قبل نامه‌ی هشت‌ماده‌ای به رؤسای سه قوه ارسال نمی‌شد، اما بدون تردید جمهوری اسلامی از سالم‌ترین نظام‌های سیاسی-اجتماعی دنیاست و نباید به استناد مراکز و مراجع صهیونیستی، کشور را به فساد متهم کنید و یا در زمینه‌ی فساد مالی اشخاص و مسئولان را بی‌جهت زیر سؤال ببریم.
رهبر انقلاب اسلامی در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان خاطرنشان کردند: ملت عزیز ایران در ۲۲ خرداد حماسه‌ای تاریخی و جهانی آفرید، اما برخی از دشمنان تلاش می‌کنند این پیروزی مطلق نظام را به شکست ملی تبدیل کنند و با مشکوک و قابل تردید جلوه‌دادن انتخابات نگذارند بالاترین نصاب مشارکت جهانی به نام این ملت ثبت شود که البته ثبت شده است و نمی‌توان این واقعیت را تغییر داد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه‌ی جمع‌بندی این بخش از سخنان خود خطاب به ملت افزودند: همه‌ی کسانی که به یکی از چهار نامزد محترم رأی داده‌اند، در درون جبهه‌ی انقلاب و متعلق به نظامند و إن‌شاء‌الله از اجر الهی برخوردارند. به همین علت باید گفت خط انقلاب، ۴۰ میلیون رأی دارد نه بیست‌و‌چهار‌و‌نیم میلیون رأی که متعلق به رئیس‌جمهور منتخب است.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: مردم البته اطمینان دارند، اما برخی طرفداران نامزدها هم اطمینان داشته باشند که نظام جمهوری اسلامی اهل خیانت در آراء مردم نیست و سازوکارهای قانونی انتخابات در کشور ما اجازه‌ی تقلب نمی‌دهد؛ آن هم تقلب در حد یازده میلیون رأی.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: در عین حال، به شورای محترم نگهبان تأکید شده که به مستندات ارائه‌شده از جانب کسانی که شبهه دارند، حتماً رسیدگی شود و اگر در مواردی نیاز به بازشماری صندوق‌ها بود، با حضور نمایندگان نامزدها انجام شود.
ایشان مجاری قانونی را تنها مسیر رسیدگی به شبهات مطرح‌شده خواندند و تأکید کردند: بنده زیر بارِ بدعت‌های غیر قانونی نمی‌روم، چرا که در هر انتخاباتی طبعاً برخی برنده نیستند و اگر امروز چهارچوب‌های قانونی شکسته شود، در آینده نیز هیچ انتخاباتی مورد اعتماد نخواهد بود و مصونیت نخواهد داشت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به کامل‌بودن قانون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افزودند: قانون همان‌طور که به نامزدها حق نظارت و شکایت داده، راه رسیدگی به شکایات را هم مشخص کرده است و همه‌ی کارها باید بر اساس روال درست قانونی انجام شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه‌ی خطبه‌ی دوم خطاب به سیاسیون، نامزدها و گردانندگان احزاب و جریان‌های سیاسی خاطرنشان کردند: امروز یک لحظه‌ی حساس تاریخی برای کشور است و نگاهی به وضع دنیا، خاورمیانه، کشورهای همسایه و همچنین وضع اقتصادی جهان ثابت می‌کند که در نقطه‌ی تاریخی قرار داریم. بنابراین همه وظیفه داریم که در این مرحله‌ی تاریخی هوشیار و دقیق باشیم و اشتباه نکنیم.
ایشان با تأکید بر این‌که مردم در قضیه‌ی انتخابات حقّاً و انصافاً به بهترین وجه به وظیفه‌ی خود عمل کردند، افزوند: سیاسیون و کسانی که به نحوی مرجعیتی برای بخشی از افکار عمومی دارند، باید خیلی مراقب رفتار و گفتار خود باشند، زیرا با اندکی افراط‌گری آن‌ها، دامنه‌ی افراط‌گری در بدنه‌ی مردم به مراحل حساس و خطرناکی خواهد رسید که خود آن‌ها نیز نخواهند توانست ابعاد آن را جمع کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به این‌که هر حرکت افراطی، به افراطی‌گری دیگران دامن خواهد زد، تأکید کردند: اگر نخبگان سیاسی بخواهند قانون را زیر پا بگذارند، خواسته یا ناخواسته، مسئول خون‌ها، خشونت‌ها و هرج و مرج‌ها خواهند بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: به همه‌ی این دوستان قدیمی و برادران توصیه می‌کنم با سعه‌ی صدر بر خود مسلط باشند و دست‌های دشمن و گرگ‌های گرسنه و کمین‌کرده را که امروز به‌تدریج نقاب دیپلماسی را کنار زده‌اند، ببینند و از آن‌ها غفلت نکنند.
ایشان با تأکید بر این‌که این آقایان باید به مسئولیت کارهای خود در نزد خداوند فکر کنند، خاطرنشان کردند: برادران، آخرین وصایای امام بزرگوار را به یاد بیاورید که می‌گفت همه باید قانون را فصل‌الخطاب بدانند.
رهبر انقلاب اسلامی حل و فصل همه‌ی اختلافات را در سر صندوق رأی، فلسفه‌ی انتخابات خواندند و خاطرنشان کردند: انتخابات برای این است که در صندوق‌های رأی معلوم شود که مردم چه می‌خواهند؛ نه در کف خیابان‌ها.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: اگر قرار باشد بعد از هر انتخابات، آن‌هایی که رأی نیاورده‌اند، اردوکشی خیابانی کنند و در مقابل این حرکت، کسانی هم که رأی آورده‌اند، طرفدارانشان را به خیابان‌ها بکشانند، پس اصلاً چرا انتخابات برگزار می‌شود؟ ضمن آن‌که مردم چه گناهی کرده‌اند که باید به علت این کارهای ما، از کسب و کار و زندگی خود بازبمانند؟
ایشان با اشاره به این‌که تجمعات خیابانی بهترین پوشش برای تروریست‌های نفوذی و ضربه‌های تروریستی است، افزودند: اگر در این تجمعات اقدام تروریستی انجام شود، مسئولیت آن با کیست؟ مسئولیت همین افرادی که از مردم عادی و بسیج در روزهای گذشته جان‌باخته‌اند، با کیست و چه کسی جواب آن‌ها را می‌دهد؟ محاسبه و پاسخگویی در قبال واکنش‌های احساسی در مقابل ترورها با چه کسی است؟
رهبر انقلاب اسلامی با انتقاد شدید از برخی وقایع روی‌داده در کوی دانشگاه تهران خاطرنشان کردند: این‌که بروند در کوی دانشگاه و جوان دانشجوی مؤمن و حزب‌اللهی را آن هم با شعار رهبری مورد تهاجم قرار دهند، دل انسان را واقعاً خون می‌کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به این‌که زورآزمایی خیابانی بعد از انتخابات در واقع به چالش کشیده شدن اصل انتخابات و مردم‌سالاری است، تأکید کردند: از همه می‌خواهم به این روش غلط خاتمه دهند که اگر خاتمه ندهند، مسئولیت تبعات و هرج و مرج آن به عهده‌ی آن‌ها خواهد بود.
ایشان افزودند: برخی‌ها بدانند که با حرکات خیابانی نمی‌توان اهرم فشار بر ضد نظام به وجود آورد و مسئولان را وادار کرد تحت عنوان مصلحت زیر بار خواسته‌های آن‌ها بروند، چرا که تن‌دادن به مطالبات غیر قانونی زیر فشار، شروع نوعی دیکتاتوری است.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: این‌گونه تصورات و محاسبه‌ها اشتباه است و اگر این تصورات غلط، عواقبی هم پیدا کند، مستقیماً متوجه فرماندهان پشت صحنه خواهد بود که اگر ضروری شد، مردم آن‌ها را در وقت لازم خواهند شناخت.
ایشان با دعوت از همه‌ی دوستان و برادران برای برادری و تفاهم و رعایت قانون افزودند: راه قانون و راه محبت و صفا باز است و امیدوارم همه در این راه حرکت کنند و جشن پیروزی ۴۰ میلیونی مردم را گرامی بدارند و اجازه ندهند دشمن این جشن بزرگ را خراب کند.
رهبر انقلاب اسلامی در عین حال هشدار داد اگر کسانی بخواهند راه دیگری بروند، آن‌وقت من خواهم آمد و با مردم صریح‌تر صحبت خواهم کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه‌ی مباحث مربوط به انتخابات به مواضع مقامات برخی کشورهای اروپایی و آمریکا اشاره کردند و افزودند: قبل از شروع انتخابات، جهت‌گیری رسانه‌های غربی و دولتمردان آن‌ها تلاش برای ایجاد تردید در انتخابات و زمینه‌سازی به منظور حضور کمرنگ مردم بود، اما حضور عظیم ۴۰ میلیونی مردم در انتخابات، رسانه‌ها و مقامات غربی را شوکه کرد و به آن‌ها فهماند که سرفصل جدیدی در مسائل مربوط به جمهوری اسلامی ایران به وجود آمده است که چاره‌ای جز پذیرش آن ندارند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به برخی اعتراض‌ها و مسائل پیش‌آمده‌ی بعد از انتخابات افزودند: در چنین شرایطی برخی مقامات غربی فرصت را مغتنم شمردند تا موج‌سواری کنند و لحن آن‌ها نیز تغییر کرد و به‌تدریج نقاب‌ها کنار رفت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: از اوایل هفته، تعدادی از سران دولت‌ها و وزیران خارجه‌ی غربی موضع‌گیری کردند و دشمنی خود را با نظام اسلامی نشان دادند که از همه خبیث‌تر دولت انگلیس بود.
ایشان با اشاره به نقل قولی از برخی مقامات آمریکایی مبنی بر این‌که ما منتظر چنین روزهایی بودیم که مردم به خیابان‌ها بریزند، افزودند: این سخنان در حالی بیان می‌شود که از آن طرف نامه می‌نویسند و ابراز علاقه برای روابط و اظهار احترام به جمهوری اسلامی می‌کنند، کدام را باید باور کرد؟
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: هم‌زمان در داخل کشور هم، عوامل این عناصر خارجی به کار افتادند و خط تخریب، آتش‌سوزی، غارت اموال عمومی مردم و سلب امنیت مردم شروع شد که البته این تخریب‌ها ارتباطی به مردم و حامیان نامزدها ندارد، بلکه مربوط به بدخواهان ملت ایران و مزدوران و دست‌نشاندگان سرویس‌های جاسوسی غرب و رژیم صهیونیستی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: این وضعیت دشمنان را به طمع انداخت و تصور کردند که در ایران هم می‌توانند همچون برخی کشورهای کوچک، با چند ده میلیون دلارِ یک سرمایه‌دار صهیونیست، انقلاب مخملی کنند، اما مشکل اصلی این دشمنانِ نادان این است که هنوز هم ملت ایران را نشناخته‌اند.
ایشان خاطرنشان کردند: آن‌چه در این میان از همه زشت‌تر بود، دلسوزی مقامات امریکایی برای حقوق بشر و ادعای سخت‌گیری بر مردم ایران بود، اما کسانی که در افغانستان و عراق آن جنایات را به وجود آورده‌اند و از رژیم ظالم صهیونیستی حمایت مادّی و سیاسی می‌کنند، چگونه دم از حقوق انسان می‌زنند!؟
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری اقدام دولت دموکرات کلینتون در قتل عام بیش از ۸۰ نفر از وابستگان فرقه‌ی داودیان افزودند: شما که بیش از هشتاد زن، مرد و کودک را زنده‌زنده در آتش سوزاندید، اصولاً حقوق بشر را می‌فهمید؟
ایشان با تأکید بر این‌که جمهوری اسلامی ایران پرچمدار حقوق انسان و دفاع از مظلومان است و نیازی به نصیحت غربی‌ها ندارد، خاطرنشان کردند: مسئولان و سیاستمداران اروپایی و امریکایی قدری شرم و حیا کنند و از این کارها دست بردارند.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایان خطبه‌ی دوم نماز جمعه، خطاب به حضرت ولی‌ّعصر عج‌الله‌تعالی‌فرجه فرمودند:‌ ای سیّد و مولای ما، ما آن‌چه را لازم بود انجام دادیم و آن‌چه را باید گفت، گفتیم و خواهیم گفت. ما جان ناقابل و اندک آبروی خود را در کف دست گرفته‌ایم و آن را در راه انقلاب و اسلام فدا خواهیم کرد، ما این راه را باقدرت ادامه خواهیم داد و شما که صاحب حقیقی این انقلاب و کشور هستید، برای ما دعا کنید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خطبه‌ی اول نماز نیز با اشاره به نقش یاد خدا و ایمان الهی در سکینه و آرامش روحی مؤمنان تأکید کردند: در مقابل حوادث گوناگون که دل‌ها را به تشویش و اضطراب می‌اندازد، باید به یاد و ذکر خدا پناه برد و به وعده‌های پروردگار اعتماد کرد که در این صورت، خداوند کریم آرامش روحی را بر مؤمنان نازل می‌کند و این سکینه و طمأنینه موجب محکم‌کردن دل‌ها و استواری گام‌ها خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به حوادث گوناگونی که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی رخ داده است، خاطرنشان کردند: هر یک از این حوادث و طوفان‌ها می‌توانست یک ملت و نظام را از جا بکند، اما این کشتی استوار که متکی به ایمان و اراده‌ی استوار مردم مؤمن است، در این طوفان‌ها اندک اضطرابی پیدا نکرد که این مسأله نشان‌دهنده‌ی رحمت و تفضّلات الهی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای غرور و غفلت از یاد خدا را موجب پایان‌یافتن رحمت الهی دانستند و افزودند: باید مراقب بود تا هیجانات سیاسی و بگو مگوهایی که در یک کشور آزاد، طبیعی است، ما را از یاد خدا و هدف اصلی منحرف نکند.
رهبر انقلاب اسلامی با یادآوری ایمان و معنویت جوانان عزیز، به همه‌ی مردم و به‌ویژه جوانان، بهره‌گیری کامل از فرصت‌های معنوی را توصیه کردند و افزودند: ایام ماه رجب نزدیک است و باید دعاهای این ماه را که دریایی از معرفت است، غنیمت شمرد.

برچسب‌ها: نماز جمعه؛
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی