news/content
1388/02/24

دیدار صدها نفر از نخبگان استان کردستان با رهبر انقلاب

در نشست صمیمانه‌ی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با صدها نفر از نخبگان علمی، ادبی، هنری، فرهنگی، ورزشی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی استان کردستان که صبح امروز برگزار شد، نمایندگان نخبگان و فرهیختگان این استان به طرح دیدگاه‌های خود درباره‌ی مسائل مختلف پرداختند. در این دیدار که حدود ۳ ساعت طول کشید، این خانم‌ها و آقایان نظریات خود را مطرح کردند:
- احمد قاضی؛ مترجم، مؤلف دستور زبان کُردی و زندانی سیاسی رژیم ستمشاهی
- فردین صادق ایوبی؛ گرافیست، مجسمه‌ساز و نقاش برگزیده‌ی جهان اسلام
- اکرم بهرامچی؛ شاعر و برگزیده‌ی جشنواره‌ی سراسری شعر خرمشهر
- جمشید خیرآبادی؛ مربی تیم ملی کشتی فرنگی و دارای چند مدال
- دکتر حامد قادرزاده؛ عضو هیأت علمی دانشگاه کردستان
- محمدحسین صادقی؛ کشاورز نمونه
- تارا احمدی؛ پژوهشگر و عضو فعال انجمن‌های علمی داخل و خارج
- ماموستا ملاعمر صالحی‌صاحب، شاعر سنتی‌گوی کُرد، صاحب تألیفات متعدد و زندانی سیاسی رژیم ستمشاهی
- دکتر بایزید مردوخی، اقتصاددان
- فاروق کیخسروی، از مؤسسان مرکز نشر فرهنگ و ادبیات ک، ردی
مهم‌ترین مسائلی که برگزیدگان استان کردستان در این دیدار مطرح کردند، عبارت بود از:
- ضرورت تقویت و استفاده از ظرفیت فرهنگ‌های بومی برای مقابله با تهاجم فرهنگی بیگانگان
- همبستگی ریشه‌ای و تاریخی زبان فارسی و کُردی
- نقش قشرهای مختلف ملت ایران از جمله مردم کُرد در شکل‌گیری تمدن اسلامی در طول تاریخ
- توجه بیشتر به زبان و فرهنگ و ادبیات کردی
- نگاه به تکثر فرهنگی و زبانی موجود در ایران به عنوان فرصتی گرانقدر و ثروتی ملی
- تأسیس کتابخانه‌س تخصصی هنر
- توجه به اقتصاد هنر و وضع معیشتی هنرمندان
- تعلق خاطر و دلبستگی ذاتی کُردها به سرزمین آبا و اجدادی خود یعنی ایران
- افزایش امکانات و سرمایه‌گذاری ورزشی در استان کردستان
- موقعیت مناسب جغرافیایی استان کردستان برای افزایش مراودات و سرمایه‌گذاری خارجی
- ضرورت توجه بیشتر به بخش‌های کشاورزی، خدمات و صنعت استان
- تسریع در فعالیت‌های کنونی برای ایجاد زیرساخت‌های لازم و توسعه‌ی استان
- توجه کامل به رهنمودهای رهبر انقلاب اسلامی درباره‌ی تقویت نگاه مثبت و فرهنگی به استان کردستان در سطح ملی
- توجه ویژه به نیازهای جوانان و تلاش بیشتر برای حل مشکل اشتغال
- اعتماد به توانایی و ظرفیت‌های پژوهشی–اجرایی جوانان برای تقویت نهضت تولید علم و جنبش نرم‌افزاری
- لزوم توجه کامل به سند چشم‌انداز بیست ساله در همه‌ی برنامه‌ریزی‌ها و طرح‌ها برای تحقق توسعه‌ی همگون ملی
- افزایش کمّی و ارتقاء کیفی ۸۰۰ واحد صنعتی موجود در استان
- تلاش مضاعف برای رشد شاخص‌های مختلف توسعه‌ی استان کردستان
- ضرورت هوشیاری کامل شیعه و سنّی در قبال توطئه‌های تفرقه‌آمیز نفاق‌افکنان و دشمنان اسلام و ایران
پس از سخنان نمایندگان نخبگان استان کردستان که حدود دو ساعت و نیم طول کشید، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دیدار با فرزانگان استان را بسیار شیوا و دلنشین خواندند و تأکید کردند: نکات مفید و خوبی که در مطالب مطرح شده وجود داشت، باید در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها مورد توجه و بهره‌برداری قرار گیرد.
ایشان با اشاره به آشنایی نزدیک با برخی ادیبان و فرزانگان استان کردستان افزودند: با برخی از عناصر برجسته‌ی کُرد نیز از طریق آثار و ترجمه‌های آنان آشنا بوده‌ام و شخصیت فرهنگی مردم کُرد را به عنوان حقیقتی روشن درک کرده‌ام، اما جلسه‌ی امروز ظرفیت عمیق و گسترده‌ی نیروی انسانی برگزیده و نخبه‌ی کردستان را بیشتر آشکار کرد.
رهبر انقلاب اسلامی دلاوری و شجاعت مردم استان کردستان را از ویژگی‌های بارز آنان دانستند و در عین حال افزودند: انصافاً زیبایی‌های برجسته‌تری نیز در مردم این منطقه وجود دارد که ایمان، اخلاق خوش، مهربانی، فکر روشن، طبیعت زیبا، شعر لطیف و ادبیات والا از جمله‌ی آن‌ها به شمار می‌رود.
ایشان در همین زمینه، قدرشناسی از ارزش‌های فرهنگی و معنوی مردم کردستان و تمامی مناطق ایران عزیز را از وظایف مسئولان کشور برشمردند.
رهبر انقلاب اسلامی تنوع اقوام در سرزمین بزرگ ایران را فرصتی حقیقی خواندند و تأکید کردند: نظام جمهوری اسلامی مطلقاً با نگاه تعصب‌آمیز، قوم‌گرا، یک‌جانبه‌نگر و تبعیض‌آمیز به هیچ نقطه‌ای از کشور نگاه نمی‌کند، بلکه در قضاوت خود فقط اسلام و ایرانی بودن را ملاک قرار می‌دهد و لازم است نخبگان این حقیقت روشن را به‌خوبی تبیین کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تلاش‌های دشمنان اسلام و ایران را برای ایجاد تفرقه‌ی قومی و مذهبی و «امنیتی و نظامی» کردن استان کردستان در سال‌های اول پیروزی انقلاب یادآور شدند و افزودند: جمهوری اسلامی با اتکای به مردم بر این دشمنی‌ها غلبه کرده، اما لازم است همه، از جمله نخبگان، در مقابل ادامه‌ی شیطنت‌های بیگانگان، هوشیار و مراقب باشند.
رهبر انقلاب اسلامی بخشی از عقب‌ماندگی‌های استان کردستان را ناشی از توطئه‌های سال‌های اول انقلاب دانستند و تأکید کردند: باید همه باجدیّت تلاش کنیم تا عقب‌ماندگی‌های استان کردستان جبران شود و این استان به جایگاه مناسب خود در میهن عزیز برسد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح علل خصومت سلطه‌گران جهانی با ملت ایران افزودند: طبیعت نظام اسلامی یعنی داشتن نگاه مستقل و تأثیرناپذیری از سیاست‌های زورگویان جهانی، مراکز قدرت استکبار را به دشمنی با ملت ایران برمی انگیزد و نظام اسلامی نیز ناچار به دفاع در مقابل این خصومت‌هاست.
ایشان در همین بحث خاطرنشان کردند: البته اگر مستقل نبودیم و تابع ظلم و سیاست‌های تحقیرآمیز سلطه‌گران می‌شدیم، از دشمنی‌ها هم خبری نبود، اما همچون رژیم پهلوی از «عزت و غرور و پیشرفت ملی و افتخار حقیقی به فرهنگ و تمدن ایرانی» نیز خبری نبود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اقدام برخی مسئولان رژیم ستمشاهی در چاپ خاطراتشان افزودند: واقعیات تلخی که در این خاطرات درباره‌ی احساس حقارت و وابستگی عمیق رژیم پهلوی به بیگانگان بیان می‌شود، عرق شرم را بر پیشانی هر ایرانی می‌نشاند.
ایشان واژگون‌شدن بساط وابستگی و حقارت را از نتایج پیروزی انقلاب اسلامی برشمردند و افزودند: نظام اسلامی حرفی نو و حقیقتی بدیع، روشن و ارزشمند را عرضه کرده است که در محاسبات و تحلیل‌ها باید به این نکته‌ی اساسی توجه کامل شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ضرورت تأمین بودجه و ایجاد امکانات لازم برای پرورش استعدادهای جوانان، نخبه‌پروری را از دیگر وظایف فرزانگان و نخبگان دانستند و افزودند: البته بخشی از این وظیفه متوجه دستگاه‌های دولتی است که باید باجدّیت آن را دنبال کنند.
رهبر انقلاب اسلامی در پایان سخنانشان تأکید کردند: وجود ایرانی متحد، منسجم، پیشرو و ناظر به افتخارات بزرگ، ستمگران جهانی را نگران کرده است، اما همچنان که تاکنون نتوانسته‌اند حرکت امیدآفرین ملت ایران را متوقف کنند، از این پس نیز با وحدت قشرهای مختلف ملت، هوشیاری مسئولان و به‌خصوص تأثیرگذاری هوشیارانه‌ی نخبگان و فرزانگان قادر به کاری نخواهند بود.
 
در حاشیه‌ی دیدار رهبر انقلاب اسلامی با صدها نفر از نخبگان و فرزانگان استان کردستان، مصطفی حاجی‌مرادی -قهرمان کونگ‌فو- مدال‌های مختلف خود را تقدیم ایشان کرد.
 

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی