news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتعکسعکسصوتصوت
1387/09/27

دیدار اقشار مختلف مردم با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز در دیدار هزاران نفر از قشرهای مختلف ملت، اهمیت مسأله‌ی حکومت در اسلام و تبیین الگوی حکومت اسلامی را پیام و درس بزرگ غدیر خواندند و افزودند: «شیعه» ضمن حفظ عقاید درخشان و مستدلّ خود درباره‌ی واقعه‌ی غدیر، اجازه نخواهد داد این اعتقاد در جهان اسلام مایه‌ی اختلاف و تفرقه شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تبریک عید سعید غدیر به ملت مؤمن ایران و همه‌ی ملت‌های مسلمان، درک پیام غدیر را موجب حرکت امت اسلامی در راه صحیح دانستند و افزودند: مسأله‌ی بسیار مهم اعلام جانشینی امیرمؤمنان علیه‌السلام از جانب پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌وآله، آن هم در اواخر عمر پربرکت نبیّ اسلام، در حقیقت نشان‌دهنده‌ی اهمیت مسأله‌ی حکومت و وحدت دین و سیاست در اسلام است و این درس بزرگ، نیاز امروز همه‌ی امت اسلامی است.
ایشان تبیین الگوی حکومت اسلامی را درس دیگر واقعه‌ی عظیم غدیر برشمردند و افزودند: معرفی شخصیتی همچون حضرت علی ابن ابی‌طالب علیه‌السلام به جانشینی پیامبر مکرّم اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله نشان می‌دهد که غدیر فقط یک خاطره‌ی تاریخی مسلمانان نیست، بلکه بیان‌کننده‌ی معیارهای لازم برای اداره‌ی جوامع اسلامی و همه‌ی جوامع انسانی است.
رهبر انقلاب اسلامی دلبستگی به رضای الهی، مجاهدت دشوار و بی‌وقفه در راه خدا، جانفشانی در راه حق و حقیقت، صبر و استقامت پولادین در مقابل دشمنان خدا، بی‌اعتنایی به زخارف دنیوی و «تواضع و خاکساری در مقابل انسان‌های ضعیف و مظلوم» را از جمله خصوصیات امیر مؤمنان علیه‌السلام دانستند و افزودند: واقعه‌ی غدیر به امت اسلامی می‌آموزد که مدیریت جوامع اسلامی باید در دست کسانی باشد که امیرمؤمنان را معیار و شاخص می‌دانند و در راه نزدیک‌شدن به این قلّه‌ی عظیم، تلاش می‌کنند و این مهم، از جمله پیام‌های نو و پرطراوت اسلام و جمهوری اسلامی به بشر امروز است.
ایشان علی ابن ابی‌طالب علیه‌السلام را شاگرد برجسته‌ی پیامبر اعظم صلّی‌الله‌علیه‌وآله در صبر و مجاهدت و دیگر عرصه‌ها خواندند و افزودند: فقر بزرگ جامعه بشری امروز، فقدان سیاستمدارانی است که اسلام در غدیر خم، نمونه‌ی عالی آن را به تاریخ نشان داده است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به فهم متفاوت شیعه و سنّی درباره‌ی واقعه غدیر خم افزودند: با وجود این، شیعه و سنّی در اصل وقوع حادثه‌ی غدیر و عظمت شخصیت امیر مؤمنان، هم‌نظرند و آحاد امت اسلامی، حضرت علی ابن ابی‌طالب علیه‌السلام را نقطه‌ی عالی و قله‌ی دست‌نیافتنی علم و تقوا و شجاعت می‌دانند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم هوشیاری کامل شیعه و سنّی در مقابله با توطئه‌های تفرقه‌انگیز افزودند: اعتقاد عمیق به امامت امیر مؤمنان علیه‌السلام بعد از نبیّ مکرّم اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله، پایه‌ی اصلی عقیده‌ی شیعی است و شیعیان، این اعتقاد و دیگر معارف و علوم درخشان خود را با وجود همه‌ی ظلم‌ها و دشمنی‌ها حفظ کرده و خواهند کرد، اما به هیچ‌وجه اجازه نمی‌دهند که این اعتقاد، در جهان اسلام مایه‌ی اختلاف و دعوا قرار گیرد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تلاش مستمرّ امام خمینی رحمة‌الله‌علیه و جمهوری اسلامی برای جلوگیری از بروز اختلاف در میان مسلمانان افزودند: مستکبران جهان که از وحدت نظر و توجه دل‌های ملت‌های مسلمان اعم از شیعه و سنّی به انقلاب اسلامی ضربه خورده‌اند، دامن‌زدن به تعصّبات مذهبی را بهترین روش برای ایجاد اختلاف و جداکردن دل‌های مسلمانان از جمهوری اسلامی می‌دانند که باید در مقابل این توطئه‌ی خطرناک، کاملاً هوشیار و مراقب بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به هزینه‌کردن دشمنان امت اسلامی برای ایجاد تفرقه خاطرنشان کردند: ما از گذشته تا حال اطلاع داریم که پول برخی کتاب‌های سراسر دشنام و تهمت را که علیه شیعیان و اهل تسنن چاپ می‌شود، یک مرکز وابسته به استکبار می‌دهد و آیا این واقعیت خطرناک، هشداردهنده و بیدار‌کننده نیست؟
رهبر انقلاب اسلامی چاپ کتاب‌های حاوی تهمت و بدگویی را در دنیای تشیع و تسنّن، کمک به تحقق اهداف آمریکا و صهیونیسم دانستند و تأکید کردند: همه بدانند که این‌گونه کتاب‌ها هیچ شیعه‌ای را سنّی نمی‌کند و دل هیچ‌یک از اهل تسنّن را جذب عقاید شیعه نخواهد کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تمسک و استمداد از ولایت امیر مؤمنان تأکید کردند: انتشار کتاب‌های حاوی استدلال‌های مستحکم و منطقی -همچنان که علمای شیعه در طول تاریخ انجام داده‌اند و انجام خواهند داد- هیچ مانعی ندارد، اما اگر کسی تصور می‌کند که با بدگویی و تهمت به اهل تسنّن می‌تواند از شیعه دفاع کند، بداند که جز برانگیختن آتش دشمنی، هیچ نتیجه‌ای نخواهد گرفت و این کار در واقع دفاع از ولایت نیست، بلکه دفاع از آمریکا و صهیونیست‌هاست.
ایشان همچنین با اشاره به تلاش بیگانگان برای وادار کردن سران برخی دولت‌های عربی به مقابله با حقوق هسته‌ای و دیگر خواست‌های ملت ایران افزودند: این حداکثر کاری است که دشمن می‌تواند بکند. ضمن این‌که آن دولت‌ها هم ملاحظه‌کاری‌های خود را دارند و آماده نیستند در مسأله‌ی مقابله با ایران، خود را یکجا در اختیار آمریکا و صهیونیست‌ها قرار دهند.
ایشان در پایان سخنانشان تأکید کردند: به هر حال، استکبار هر توطئه‌ای انجام دهد، اگر ملت ایران و دیگر ملت‌های مسلمان هوشیار و بیدار باشند، نخواهد توانست اهداف خصمانه‌ی خود را در تضعیف امت اسلامی محقق سازد.
 
در آغاز این دیدار، یکی از مداحان اهل بیت، در وصف امیر مؤمنان و واقعه‌ی مبارک غدیر به مدیحه‌سرایی پرداخت.

برچسب‌ها: عید غدیر؛
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی