news/content
1387/08/29

دیدار شرکت‌کنندگان در هفدهمین اجلاس سراسری نماز با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امروز در دیدار شرکت‌کنندگان در هفدهمین اجلاس سراسری نماز، اقامه‌ی صحیح و توجه همزمان به قالب و روح نماز را کلیدی‌ترین عنصر برای اصلاح فرد و جامعه دانستند و تأکید کردند: نشانه‌های اسلامی، به‌ویژه نماز باید در بخش‌های مختلف جامعه‌ی اسلامی آشکار و عیان باشند و در همه‌ی امور نیز رعایت شوند.
ایشان واجبات شرعی و اجتناب از محرمات را مجموعه‌ای از عناصر تأمین‌کننده‌ی سعادت انسان برشمردند و افزودند: در میان این عناصر، اصلی‌ترین آن‌ها نماز است که نَفس سرکشِ انسان را کنترل می‌کند.
رهبر انقلاب اسلامی سعادت و هلاکت انسان را در نحوه‌ی برخورد با نَفس دانستند و خاطرنشان کردند: اگر این نفس سرکش به وسیله‌ی ذکر و یاد خدا مهار شود، انسان به اوج کمال می‌رسد، اما اگر این نفس رها شود، نتیجه‌ی آن ظلم، فحشاء، فقر و استکبار است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این‌که کنترل نَفسِ سرکش منوط به ذکر و یاد خدا به همراه احساس نیاز به پروردگار و احساس حقارت در برابر عظمت الهی است افزودند: این‌گونه نماز و ذکر الهی موجب می‌شود که انسان از گناهان و منکرات به دور بماند زیرا این ذکر موجب تذکر مستمر درونی انسان به او می‌شود و به همین دلیل، در هر روز نماز چند بار تکرار می‌شود.
ایشان گسترش نماز صحیح در جامعه را موجب آرامش فردی و درونی انسان و همچنین امنیت و آرامش جامعه دانستند و تأکید کردند: نماز صحیح نمازی است که جسم و روح آن کامل باشد.
رهبر انقلاب اسلامی نماز بدون روح را کم‌اثر خواندند و خاطرنشان کردند: قالب و شکل نماز در واقع متناسب با روح آن تنظیم شده است و در ترویج نماز در جامعه، به‌ویژه در میان جوانان، حتماً باید کامل‌بودن شکل و روح نماز مورد توجه قرار گیرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری تأثیر نماز صحیح در دل جوان مسلمان و ایجاد امید و بهجت معنوی در او، افزودند: اگر انسان از سنین جوانی به خواندن نماز صحیح و خوب، همت کند، در سنین بالا نیز نماز با حضور قلب استمرار خواهد داشت.
ایشان همچنین با اشاره به کمبود مسجد و نمازخانه در مراکز پرجمعیت تأکید کردند: همه‌ی کارهای مهندسی بزرگ باید یک پیوست مسجد داشته باشند و دولت نیز باید به طور جدی این مسأله را در دستور کار خود قرار دهد.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که باید در ایستگاه‌های مترو، قطار، اتوبوس‌های بین شهری، فرودگاه‌ها و شهرک‌های بزرگ مسجد لحاظ شود، خاطرنشان کردند: در پروازهای داخلی و خارجی نیز زمان پروازها به گونه‌ای تنظیم شوند که وقت خواندن نماز وجود داشته باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: در پروازهایی که این امکان وجود ندارد، باید در داخل هواپیما، محل اقامه‌ی نماز فراهم شود.
ایشان رعایت این مسائل را نشانه‌ی اهتمام به نماز دانستند و خاطرنشان کردند: در شهرها به‌ویژه شهرهای بزرگ، از جمله تهران، باید مساجد آباد و در اوقات نماز، نماز جماعت اقامه شود و به هنگام وقت نماز، صدای اذان در شهرهای کشور اسلامی شنیده شود.
ایشان افزودند: در شهرک‌سازی‌ها و انبوه‌سازی‌ها نیز باید مسجد به تناسب جمعیت لحاظ شود و نباید بدون در نظر گرفته شدن مسجد، به این طرح‌ها مجوز داده شود.
رهبر انقلاب اسلامی در پایان خاطرنشان کردند: نشانه‌های اسلامی باید در جامعه، به‌ویژه در مهندسی‌ها و ساختمان‌سازی‌ها مشهود باشند.
 
در این دیدار، حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی -رئیس ستاد اقامه‌ی نماز- در سخنانی با اشاره به وضعیت خوب نماز در جامعه و به‌ویژه در دانشگاه‌ها و استقبال بسیار خوب جوانان از نماز گفت: در هفدهمین اجلاس سراسری نماز که در دانشگاه تهران در حال برگزاری است، ۹۰۰ مقاله و ۷۰۰ اثر هنری ارائه شده است.
همچنین در ابتدای این دیدار، نماز ظهر و عصر به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اقامه شد.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی