news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتعکسعکسفيلمفيلمصوتصوت
1387/07/07

دیدار جمعی از دانشجویان و برگزیدگان علمی دانشگاه‌ها با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای عصر امروز در دیدار جمع زیادی از دانشجویان و برگزیدگان علمی دانشگاه‌ها، مهم‌ترین وظیفه‌ی نسل جوان و به‌ویژه حرکت فعال دانشجویی را تلاش پرنشاط و همراه با عقلانیت برای تحقق پیشرفت و عدالت در دهه‌ی چهارم انقلاب اسلامی خواندند و تأکید کردند: نسل جوان با همت و مسلمان باید با نگاهی سرشار از امید و با تلاش بی‌وقفه و برنامه‌ریزی صحیح و اصولی در مسیر تولید اندیشه‌ی نو و رسیدن به جامعه‌ی اسلامی برخوردار از پیشرفت همزمان مادی و معنوی گام بردارد.
ایشان نظام اسلامی را با وجود گذشت ۳۰ سال از عمر آن نظام جوان و نیازمند کار و تلاش بیشتر در مبانی دانستند و افزودند: بر همین اساس، شعار و هدف دهه‌ی چهارم انقلاب، پیشرفت و عدالت نام‌گذاری شده است تا همه‌ی تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در جهت رسیدن به این اهداف بزرگ باشد.
رهبر انقلاب اسلامی در تبیین پیشرفت مورد نظر در نظام اسلامی خاطرنشان کردند: این پیشرفت، همه‌جانبه و دربرگیرنده‌ی پیشرفت مادی و معنوی است و باید ضمن تلاش برای برخورداری جامعه از سطح معیشت، اشتغال، رفاه و رشد علمی مناسب، جامعه از نظر برخورداری از عدالت، اخلاق والای اسلامی، معنویت، ایمان عمیق و انگیزه‌ی روزافزون نیز در سطح مطلوب باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر مراقبت از نیفتادن در بیراهه‌ها در مسیر پیشرفت، خاطرنشان کردند: یکی از این بیراهه‌ها، همان مسیر غلط قبل از انقلاب است که دنباله روی از ظواهر غربی‌ها به عنوان پیشرفت قلمداد می‌شد.
ایشان افزودند: یکی دیگر از نمونه‌های بیراهه در مسیر پیشرفت، تفکری است که هویت ایرانی اسلامی را نفی نمی‌کند، اما نسبت به پیشرفت کشور حالت ناامیدی و یأس دارد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به ترویج این تفکر از جانب برخی افراد تأکید کردند: متأسفانه نام این تفکر، واقع‌بینی گذاشته می‌شود و معنای آن هم این است که یک ملت مسلمان همواره محکوم به دنباله‌روی از غرب است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: این تفکر غلط، خلاف تجربه‌ی طولانی‌مدت بشری است، زیرا خداوند هیچ‌گاه یک دسته از انسان‌ها را به عنوان انسان‌های صاحب پیشرفت نیافریده است.
ایشان با اشاره به پیشرفت‌های علمی سال‌های اخیر در کشور افزودند: این تفکر بیراهه، پیشرفته‌ی علمی کنونی را در زمان آغاز آن بی‌فایده و بدون نتیجه می‌دانست، اما جوان باهمت و مسلمان ایرانی با تلاش و پشتکار علمی خود اکنون در برخی رشته‌ها به سطحی رسیده که از سطح جهانی نیز جلوتر است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: برای رسیدن به پیشرفت واقعی باید با نگاه امیدوارانه و تلاش بی‌وقفه و همراه با برنامه‌ریزی حرکت کرد.
ایشان مهم‌ترین وظیفه‌ی نسل جوان انقلاب را حرکت پرنشاط و همراه با تفکر برای رسیدن به یک جامعه‌ی اسلامی الگو و برخوردار از پیشرفت مادی و معنوی برشمردند و افزودند: در این مسیر، وظیفه‌ی دانشجویانِ دارای رسالت یا همان جنبش دانشجویی سنگین است، اما وظیفه‌ی مسئولان و انواع نخبگان جامعه سنگین‌تر است.
رهبر انقلاب اسلامی تدبر و استفاده از اندیشه را برای رسیدن به جامعه‌ی اسلامی و پیشرفت واقعی بسیار مهم ارزیابی و خاطرنشان کردند: یکی از کارهای لازم، تشکیل جلسات فکری وسیع با حضور مجموعه‌های دانشجویی و حوزوی و بحث و تفکر در خصوص مسائل مختلف است تا از طریق این جلسات، اندیشه‌های نو وارد میدان شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: اندیشه و فکر نو باید همراه با جهت‌گیری صحیح باشد و لازمه‌ی جهت‌گیری درست نیز انحراف‌پیدا‌نکردن از اصول است.
ایشان اصول را شاخص‌های نشان‌دهنده‌ی مسیر صحیح پیشرفت برشمردند و افزودند: حرکت در چهارچوب اصول، مانع از افتادن در بیراهه می‌شود.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود، بیان صریح و به‌دور از محافظه‌کاری را از خصوصیات دانشجویی برشمردند و تأکید کردند: در کنار صراحت در بیان باید صداقت در نیت و سرعت در پذیرش خطا هم وجود داشته باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سخنان یکی از دانشجویان در خصوص چگونگی دست‌یابی به اندیشه‌های امام خمینی رحمة‌الله‌علیه خاطرنشان کردند: باید با مطالعه‌ی مجموعه‌ی سخنان و دیدگاه‌های امام رحمة‌الله‌علیه از آن‌ها تفکر امام خمینی رحمة‌الله‌علیه را استنباط کرد.
ایشان افزودند: البته در سخنان و دیدگاه‌های امام، کلام عام، خاص، مطلق و مقیّد وجود دارد که باید با تشکیل گروه‌های کاری، همه‌ی این سخنان با یکدیگر تطبیق شوند و از مجموعه‌ی آن‌ها، تفکرات امام راحل را به‌دست آورد.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به سخنان برخی از دانشجویان در خصوص سازمان صداوسیما خاطرنشان کردند: تعیین رئیس این سازمان از جانب رهبری، دلیلی برای انتقادنکردن از صداوسیما نیست، زیرا اداره‌ی رسانه‌ی ملی به عهده‌ی رئیس سازمان صداوسیما است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: من از منافع مختلف، گزارش‌های زیادی درباره‌ی صداوسیما دریافت می‌کنم و اشکالات و اعتراض‌های خود را هم بیان کرده‌ام و در مقابل نیز مسئولان صداوسیما ضرورت‌ها و پاسخ‌هایی دارند که برخی از آن‌ها درست و برخی هم نادرست است.
 
در ابتدای این دیدار، برخی خانم‌ها و آقایان حاضر در این نشست به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص مسائل علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها و مسائل روز جامعه پرداختند. این عده عبارت بودند از:
- عطیةالسادات عدنانی؛ رتبه‌ی برتر آزمون سراسری ۸۷ در رشته‌ی علوم انسانی
- زهرا سلطانی؛ نماینده‌ی اتحادیه‌ی انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور
- محمدصالح مفتاح؛ نماینده‌ی جنبش عدالتخواه دانشجویی از دانشگاه امام صادق علیه‌السلام
- جمال ارغوان هادی؛ رتبه‌ی برتر المپیاد مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف
- دهنوی؛ نماینده‌ی بسیج دانشجویی
- سید مرتضی محمودی؛ نماینده‌ی اتحادیه‌ی دانشگاه‌های آزاد اسلامی
- میثم امیری؛ رتبه‌ی برتر المپیاد علمی اقتصاد
- علی جوادی؛ نماینده‌ی جامعه‌ی اسلامی دانشجویان
- مهدی عباسی‌مهر؛ نماینده‌ی دفتر تحکیم وحدت
- محمدمهدی کشاورزیان؛ نماینده‌ی اردوهای جهادی
 
محورهای اصلی مطالبی که دانشجویان بیان کردند، عبارت بود از:
- تبیین صحیح شاخص‌های اصلی جریان عدالتخواهی در میان دانشجویان
- تعمیق گفتمان و فرهنگ عدالت‌طلبی در بخش‌های مختلف جامعه
- لزوم برخورد جدی‌تر قوای سه‌گانه به‌ویژه دستگاه قضایی با مفاسد اقتصادی
- بستر‌سازی فرهنگی برای رشد حرکت علمی به‌ویژه تقویت اعتمادبه‌نفس ملی
- اهتمام بیشازپیش به تجهیز آزمایشگاه‌ها در دانشگاه‌ها
- اهمیت تبیین دقیق شاخص‌های اصلی انقلاب اسلامی و افکار امام خمینی رحمة‌الله‌علیه برای نسل جوان
- زمینه‌سازی برای شناسایی و شکوفایی استعدادهای جوان به‌ویژه مناطق محروم
- تغییر نظام آموزشی به سوی تحقیق‌محوری به منظور ایجاد فضای بحث و چالش علمی در مراکز آموزشی و علمی
- ایجاد فضای نقد علمی و کارشناسی در دانشگاه‌ها
- لزوم غنی‌شدن و روزآمد بودن دروس معارف دانشگاه‌ها
- اتخاذ رویکرد علمی به مقوله‌ی اقتصاد در کشور
- استفاده از ظرفیت نخبگان جوان در جریان تصمیم‌سازی
- برقراری عدالت در ارائه‌ی تسهیلات و امکانات به نخبگان
- هوشیاری نسل جوان در مقابل تلاش برای تحریف و مصادره‌ی جناحی و گروهی گفتمان امام راحل
- گسترش فضای نقد منصفانه به جای تخریب بی‌محابا در جامعه
- انطباق گفتار و عمل قوای سه‌گانه به‌ویژه دولت نهم در اجرای عدالت
- لزوم اتخاذ رویکرد منطبق با فرهنگ دینی و اسلامی در فیلم‌ها و برنامه‌های نمایشی رسانه‌ی ملی
- ارتباط بیشتر مسئولان فرهنگی و آموزشی به‌ویژه شورای عالی انقلاب فرهنگی با دانشجویان
- طراحی سازوکار مناسب و منسجم برای ارتباط مسئولان با نخبگان علمی
- ضرورت وجود پیوست فرهنگی در طرح‌های مختلف اقتصادی، علمی و اجتماعی
- ضرورت تسریع در روند ترسیم مهندسی فرهنگی و نقشه‌ی جامع علمی کشور
 
در پایان این دیدار، نماز مغرب و عشا به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اقامه شد و حاضران روزه‌ی خود را همراه با رهبر انقلاب اسلامی افطار کردند.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی