news/content
پیوندهای مرتبطعکسعکس
1387/05/15

بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه فناوری و نوآوری‌های علمی در حسینیه امام خمینی (ره)

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز به مدت ۳ ساعت از جدیدترین دستاوردهای علمی و فناوری دانشمندان و متخصصان کشورمان در بخش‌های مختلف بازدید کردند.
در نمایشگاه فناوری و نوآوری‌های برگزیده در حسینیه‌ی امام خمینی رحمة‌الله‌علیه، ۵۱ طرح دانشمندان و متخصصان کشورمان در بخش‌های نانوفناوری، زیست‌فناوری، میکروالکترونیک، ارتباطات و فناوری اطلاعات، انرژی‌های نو، سلول‌های بنیادی، هوا-فضا، گیاهان دارویی و طب ایرانی، علوم و فنون هسته‌ای و مابین رشته‌ای ارائه شده بود.
برخی از این طرح‌ها و نوآوری‌ها برای نخستین بار در کشور انجام شده و دانش برخی از این فناوری‌ها در جهان محدود به یک یا چند کشور خاص است.
ساخت پوست مصنوعی با استفاده از بسترهای نانو، طرح ساخت کبد مصنوعی، مهندسی بافت به روش تک‌مرحله‌ای، تولید داروهای ضد سرطان با استفاده از فناوری نانو، طرح تولید میکروسکوپ تونلی روبشی و طراحی و ساخت دستگاه نانوفیلتراسیون برای تصفیه‌ی آب، طرح‌ها و نوآوری‌های ارائه‌شده در بخش نانوفناوری بود.
در بخش سلول‌های بنیادی، تولید سلول‌های بنیادی پرتوانِ القایی از جمله طرح‌های برجسته بود که پایه‌ای برای سلول‌درمانی است. ایران پنجمین کشور دنیا است که به این دانش دست پیدا می‌کند.
همچنین ساخت دستگاه همودیالیز نسل چهارم از جمله نوآوری‌ها در بخش سلول‌های بنیادی بود. تولید فرآورده‌های بیولوژیک مورد نیاز بیماران خاص با استفاده از حیوانات تراریخت از دیگر طرح‌ها در بخش سلول‌های بنیادی بود.
تولید فاکتور هفت نوترکیب که به عنوان یک فرآورده‌ی ارزشمند برای درمان بیماران هموفیلی کاربرد دارد، ساخت داروی نوترکیب اینترفرون بتابی‌یک-بی‌ که اولین داروی مشابه بتافرون در جهان است و طراحی و ساخت میلی‌بیوراکتور با پایش مستقیم به منظور کشت بافت و تولید آنزیم میکروارگانیسم‌ها و دارو، از جمله طرح‌ها با فناوری بالا در بخش زیست‌فناوری بود.
در بخش میکروالکترونیک طرح‌ها و نوآوری‌های متنوعی ارائه شد که از جمله‌ی آن‌ها طراحی و ساخت رباتِ دستیار جراح بود. تولید داروی جدید برای بیماران MS، تولید سیم‌کارت چندمنظوره‌ی نسل جدید تلفن همراه با قابلیت استفاده در کارت‌های هوشمند مختلف، طراحی و ساخت مدولاتور با کاربرد در فرستنده‌های پخش دیجیتال تلویزیونی، دستگاه جراحی الکتریکی فرکانس بالا، زیردریایی بدون سرنشین هدایت از راه دور به منظور شناسایی، تصویربرداری، اعمال مکانیکی و نمونه‌برداری در اعماق آب، اسکنر سه‌بعدی و تراش سه‌محور، دارای کاربرد در صنعت قطعه‌سازی و طراحی و ساخت ups onlin صنعتی، از دیگر طرح‌های بخش میکرو الکترونیک بود.
احداث اولین نیروگاه بادی بینالود، طراحی و ساخت سامانه‌ی تولید بخارِ دما بالا از انرژی خورشید، از جمله طرح‌های بخش انرژی‌های نو بود. در بخش هوا-فضا، طراحی و ساخت ماهواره‌ی مصباح برجسته‌ترین طرح بود. ماهواره‌ی مصباحِ یک هم‌اکنون، آماده‌ی پرتاب است و ماهواره‌ی مصباحِ دو در آینده پرتاب خواهد شد. این ماهواره مأموریت انتقالِ داده بین ایستگاه زمینی به صورت ذخیره و ارسال را دارد.
در بخش علوم و فنون هسته‌ای، تهیه و تولید رادیو داروها و رادیوایزوتوپ‌های مورد استفاده در درمان و تشخیص بیماری‌ها به نمایش گذاشته شده بود.
طرح بومی‌سازی و تولید فناوری ساخت تله‌متریِ خودکارِ هشدار سیل و خشکسالی، طرح دیسپاچینگ ملی آب کشور، گیربکس دستی اتوماتیک‌شده و تولید کربن فعال بهداشتی عیار بالا با کاربرد در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و تصفیه‌ی آب و فاضلاب، در بخش عمومی نمایشگاه فناوری نوآوری‌های برگزیده‌ ارائه شده بود.
در بخش گیاهان دارویی و طب ایرانی نیز دو طرح عمده وجود داشت؛ یکی از این طرح‌ها، طرح ازدیاد درون‌شیشه‌ای گیاه دارویی صبرزرد بود که ژل حاصل از برگ‌های آن به عنوان ماده‌ی اولیه در ساخت دارو کاربرد دارد.
تولید امولسیفایر گیاهی با کاربرد ارتقای کیفیت ماندگاری نان و ایجاد زمینه‌ی مناسب برای ترکیب آب و چربی در برخی مواد غذایی، طرح دیگری بود که در این بخش ارائه شده بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان بازدید از این نمایشگاه، بر لزوم آسان‌سازی روند اداری بررسی طرح‌ها و نوآوری‌های علمی تأکید کردند و افزودند: با توجه به استعدادهای فراوان در کشور، معاونت علمی ریاست‌جمهوری باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که با آسان‌سازی روند اداریِ بررسی طرح‌ها، نحوه‌ی دریافت مساعدت‌ها باسرعت انجام شود.
ایشان همچنین بر لزوم اطلاع‌رسانی مناسب در خصوص نوآوری‌ها در عرصه‌ی علمی و فناوری و جلوگیری از موازی‌کاری در این عرصه تأکید کردند.
نمایشگاه فناوری و نوآوری‌های برگزیده که تنها بخشی از توانمندی‌های علمی و فناوری دانشمندان ایرانی بود، به همت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برگزار شد.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی