news/content
1393/04/21

دیدار جمعی از اهالی شعر و ادب با رهبر انقلاب

در شب ولادت کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبیعلیه‌السلام، جمعی از اهالی فرهنگ، اساتید شعر و ادب فارسی، شاعران جوان و پیشکسوت کشور، و تعدادی از شاعران پارسی‌گو از کشورهای تاجیکستان، هندوستان، افغانستان و پاکستان با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، با تبریک ولادت امام حسن مجتبیعلیه‌السلام و توصیه به بهره‌گیری از نسیم معنوی و قدسی شب‌های قدر، کارکرد اولیه و طبیعی شعر را پاسخگویی به افکار، احساسات و دلتنگی‌های شاعر خواندند و افزودند: البته کارکرد اصلی شعر، عبارت است از حضور و اثرگذاری بر خلوت ذهن و دل انسان‌ها و تغذیه‌ی فکری مخاطبان.
ایشان با اشاره به تلاش شیاطین برای ورود به این خلوت فکری با هدف تزریق ارزش‌های شیطانی، خاطرنشان کردند: شاعر وظیفه دارد همانند شعرای بزرگ تاریخ فارسی، با ورود هنرمندانه به این محدوده، خلوت مخاطبان خود را با معنویات و با دمیدن روحیه‌ی امید، نشاط و تحرک و پیشرفت غنی سازد  و این عناصر را که سازنده‌ی هویت حقیقی ملت هستند، تقویت کند.
رهبر انقلاب اسلامی اصلاح «ناهنجاری‌های اجتماعی» را در گروی اصلاح درونی انسان‌ها و انگیزه‌مندی و امیدواری و نشاط آن‌ها خواندند و در خصوص کارکرد اجتماعی شعر افزودند: «مشخصه‌های فرهنگی» و «مزیت‌های فرهنگی»، هویت فرهنگی یک ملت را تشکیل می‌دهند و شعر نیز باید پاسدار همین هویت ملی باشد و آن را غنی و پاکیزه کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیان اهمیت «هویت فرهنگی» خاطرنشان کردند: هویت فرهنگی همان «عقلانیت معنوی» و «خرد جمعی» است که اصل و منشأ حیات و امتیازات یک ملت است و انقلاب اسلامی و امام بزرگوار ما نیز ساخته و پرداخته‌ی همین هویت فرهنگیِ برخاسته از حکمت و اندیشه‌های والا هستند.
ایشان وجود انگیزه‌ی مهم «پاسداری از هویت فرهنگی» را زمینه‌ساز احساس وظیفه برای مقابله با تهاجم آشکار دشمن به هویت ملی خواندند و گفتند: اشکال برخی این است که اصل تهاجم گسترده‌ی جبهه‌ی سوگندخورده علیه هویت اسلامی و هویت فرهنگی را با وجود نشانه‌های آشکار آن نمی‌بینند، اما شاعر با روح هنری و نگاه تیزبین و دغدغه‌مند خود، به دفاع از این هویت برمی‌خیزد.
رهبر انقلاب در ادامه با یادآوری واقعیت‌های تلخ دنیای امروز  نظیر دست‌اندازی قدرت‌ها به «استقلال، ثروت، دین، معنویت، ناموس و اخلاق ملت‌ها» و دگرگون کردن حقایق با سلطه‌ی تبلیغاتی، به حوادث دردناک غزه اشاره و خاطرنشان کردند: گاهی برای کشته شدن یک حیوان در گوشه‌ای از دنیا، چنان جنجال تبلیغاتی به‌راه می‌اندازند، اما تهاجم اخیر به غزه و کشته شدن بیش از ۱۰۰ تن که اغلب آنان نیز کودکان معصوم و مظلوم هستند، نه‌تنها برایشان اهمیتی ندارد، بلکه آمریکا و انگلیس رسماً از این حملات حمایت می‌کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: واقعیت امروز دنیا، حمایت بی‌واهمه‌ی سلطه‌گران از هر بدی و پلشتی و فساد و نجاستی است که در خدمت منافعشان باشد و در مقابل، با هر پاکی و قداستی که با منافعشان سازگاری نداشته باشد، به‌طور وحشیانه برخورد و معارضه می‌کنند.
ایشان پس از تشریح این واقعیات تلخ، این سؤال را مطرح کردند: شاعرِ برخوردار از «شعور و درک و فهم و قدرت بیان»، چه تکلیفی در قبال این واقعیات و شرایط دارد؟
رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به این سؤال گفتند: شاعر باید با برخورداری از این امتیازات که در واقع نعمت و حجت الهی است، به یاریِ جبهه‌ی مظلوم برآید و حق و حقیقت را با شعر خود نشان دهد.
رهبر انقلاب در پایان با اظهار خرسندی از پیشرفت‌های کاروان شعر کشور و به‌خصوص شعر شاعران جوان و شعر انقلاب اسلامی، افزودند: شرط اصلی ماندگاری و اثرگذاری شعر، علاوه بر مفهوم و مضمون خوب، برخورداری از ترکیب و شاکله‌ی هنری قوی است.


پیش از سخنان رهبر معظم انقلاب نیز تعدادی از شاعران جوان و پیشکسوت به ارائه‌ی اشعار خود پرداختند.

پیامک‌های این دیدار
  • رهبرانقلاب شب گذشته دردیدار شعرا:دردنیای امروز گاهی برای کشته شدن یک حیوان در گوشه ای از دنیا،جنجال براه می اندازند،اما تهاجم اخیر به غزه و کشته شدن بیش از 100تن که اغلب کودک بودند،نه تنها برایشان اهمیت ندارد بلکه امریکا و انگیس رسما از این حملات حمایت میکنند. ‌‌
  • رهبرانقلاب دردیدار شعرا: انسان شاعری که دارای درک و فهم و قدرت بیان است تکلیفش این است که در صدد یاری جبهه مظلوم باشد و حقیقت را بگوید و نشان بدهد.
  • رهبرانقلاب:دردنیای امروز گاهی برای کشته شدن یک حیوان در گوشه ای از دنیا،جنجال براه می اندازند،اما تهاجم اخیر به غزه و کشته شدن بیش از 100تن که اغلب آنان کودک بودند،نه تنها برایشان اهمیت ندارد بلکه امریکا و انگیس رسما از این حملات حمایت میکنند. ‌‌
  • رهبرانقلاب در دیدار شعرا: حضور در خلوت ذهن و خلوت دل انسانها یکی از مهمترین کارکردهای شعر است/شعر باید پاسدار هویت فرهنگی باشد.
  • در شب میلاد امام حسن علیه السلام، جمعی از اهالی شعر و ادب با رهبر انقلاب دیدار کردند.
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی