news/content
1392/05/12

مراسم تنفیذ حکم یازدهمین دوره‌ی ریاست‌جمهوری اسلامی ایران‌

مراسم تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری هفتمین رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، عصر امروز (شنبه) در حسینیه‌ی امام خمینیرضوان‌الله‌علیه برگزار شد و رهبر انقلاب با تنفیذ رأی ملت، حجت‌الاسلام‌والمسلمین آقای دکتر حسن روحانی را به ریاست‌جمهوری اسلامی ایران منصوب کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در حکم تنفیذ ریاست‌جمهوری آقای روحانی که حجت‌الإسلام‌و‌المسلمین محمدی گلپایگانی -رئیس دفتر رهبری- آن را قرائت کرد، مشارکت گسترده‌ی مردم در انتخابات را نشانِ پختگی و بلوغ سیاسی ملت و دربردارنده‌ی پیام‌های روشنِ «وفاداری به انقلاب»، «اعتماد و امید به نظام» و «اعتماد به روحانیت شجاع» دانستند و تصریح کردند: ملت ایران به دشمنان که برای دلسردکردن مردم از هیچ تلاش سیاسی و تبلیغاتی فروگذار نکرده بودند، پاسخی قاطع و پرمعنی داد.
[متن حکم تنفیذ ریاست‌جمهوری آقای دکتر روحانی را از اینجا بخوانید]

پس از قرائت حکم تنفیذ ریاست‌جمهوری آقای روحانی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنانی  متانت، آرامش، شکوه، صفا و صمیمیت جاری در مراسمِ دست‌به‌دست شدن قدرت اجرایی کشور را پدیده ای بسیار ارزشمند و مهم خواندند که ریشه در مردم‌سالاری دینی دارد.
ایشان با اشاره به فقدان حاکمیت مردم در دوران دیکتاتوری وابسته‌ی پهلوی و قبل از آن افزودند: با پیروزی انقلاب اسلامی، ملت مزه‌ی مردم‌سالاری را چشید و کارها در مدار اسلام عزیز، به دست مردم افتاد.
رهبر انقلاب با اشاره به نقش‌آفرینی مردم در همه‌ی مسائل مهم و مسئولیت‌های اساسی کشور خاطرنشان کردند: در ۳۴ سال اخیر تقریباً هر سال یک انتخابات برگزار شده و مردم در روند مدیریت و برنامه‌های کلان کشور تصمیم‌گیری، نظارت و عمل کرده‌اند.
ایشان در تبیین بیشتر خصوصیات «مردم‌سالاری اسلامی» افزودند: در این نظام مردمی، رابطه‌ی مردم و مسئولان، به چهارچوب‌های قانونی منحصر نمی‌شود، بلکه رابطه‌ای مستحکم، عاطفی و ایمانی است که از عمق اعتقادات دینی و تعهد ملت به مبانی و اصول انقلاب سرچشمه می‌گیرد و مسئولان را هدایت می‌کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان نمونه‌ای از اعتقادات اسلامی و تعهد انقلابی ملت، به حضور پرشکوه مردم در راهپیمایی روز قدس اشاره کردند و افزودند: در این هوای گرم و با دهان روزه، چه انگیزه‌ای جز ایمان دینی و وفاداری به آرمان‌های انقلاب، مردم را به حضور در خیابان‌ها، ایستادگی در مقابل دشمنان اسلام و اعلام موضع درباره‌ی مسأله‌ی فلسطین کشانده بود؟
ایشان همچنین با یادآوری حضور شورانگیز همه‌ی قشرهای ملت در راهپیمایی ۲۲ بهمن هر سال تأکید کردند: در انتخابات نیز همین احساس تعهد و تکلیف است که ملت را پرشور و پرنشاط به میدان حضور سیاسی و اجتماعی می‌کشاند و حماسه می‌آفریند که همه‌ی مسئولان باید این حقیقت را همیشه به‌ یاد داشته باشند.
رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: این راه پربرکت را امام حکیم جلوی پای مردم ما گشود و ملت نیز تا امروز با وفاداری کامل آن را ادامه داده است و در آینده نیز به فضل الهی همین‌گونه خواهد بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان، پذیرش مسئولیت در نظام اسلامی را به معنی قبول زحمتِ کار و تلاش سنگین و خدمت بی‌وقفه به مردم خواندند و افزودند: خوشبختانه بر اثر زحمات متراکم مسئولان گذشته، ظرفیت‌های فراوانی در کشور وجود دارد که باید از همه‌ی آنها استفاده کرد.
ایشان با توصیه مردم و مسئولان به بردباری و صبر و شکیبایی افزودند: از خدا می‌خواهیم که کارهای کشور هر چه سریع‌تر به پیش برود، اما باید توجه داشت که کارهای کلان، طبیعتاً زمان‌بر است. بنابراین نباید توقع داشت که مشکلات اقتصادی و دیگر مشکلات در مدت کوتاهی برطرف شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  رئیس‌جمهور محترم و هیأت دولتی را که از مجلس رأی اعتماد می‌گیرد، به تلاش بی‌وقفه اما با پرهیز از شتاب‌زدگی توصیه و خاطرنشان کردند: باید با تکیه بر بشارت‌های گوناگونی که در کشور وجود دارد و استفاده از همه‌ی ظرفیت‌ها، گام‌ها را محکم و مطمئن برداشت.
رهبر انقلاب اسلامی برخوردهای خصمانه‌ی جبهه‌ی دشمنان و در رأس آنان آمریکا را با ملت ایران یادآوری کردند و افزودند: همانگونه که رئیس‌جمهور محترم نیز به تحریم‌ها و رفتارهای دشمنان اشاره کرد، این رفتارها برای مردم مشکلاتی به همراه می‌آورد، اما تجربه‌ها و درس‌های باارزشی هم در اختیار مسئولان و مردم قرار می‌دهد.
ایشان تلاش برای استحکام ساخت و اقتدار درونی کشور را درس بزرگ فشارهای اقتصادی دشمنان برشمردند و تأکید کردند: باید هرچه می‌توانیم، خود را در داخل مقتدر کنیم و دل به بیرون نبندیم، چرا که هرکس به بیرون دل ببندد، وقتی با فشارها مواجه می‌شود، خلع سلاح خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حل مسائل اقتصادی و استمرار پیشرفت‌های علمی را در استحکام ساخت درونی دارای اهمیت درجه‌یک خواندند و تأکید کردند: باید باجدیت این دو مسأله را دنبال کرد.
رهبر انقلاب با تأیید نظر دکتر روحانی درباره‌ی برخورد حکمت‌آمیز با ارتباطات بین‌المللی و مسائل سیاسی افزودند: مسائل سیاسی هم مهم است و حتماً باید کارها حکمت‌آمیز و عاقلانه انجام شود. البته ما دشمنانی هم داریم که زبان عقلایی، زیاد سرشان نمی‌شود، اما به‌هرحال وظیفه داریم که مسائل را حکیمانه، بااستحکام و با توجه به اهداف نظام به پیش ببریم.
ایشان با استناد به آیات قرآنی، راه وسط را همان راه اسلام خواندند و افزودند: اسلام وظیفه و راه موفقیت را مشخص کرده است و همه باید به دنبال جلب رضایت پروردگار و انجام‌دادن تکلیف باشیم.
رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: برخی دشمنان از روز اول پیروزی انقلاب  به‌صراحت، نابودی انقلاب و محو نظام اسلامی را هدف خود اعلام کردند، اما با گذشت ۳۴ سال از آن روز، نه‌تنها نتوانسته‌اند جمهوری اسلامی را متزلزل کنند، بلکه حتی قادر نبوده‌اند پیشرفت نظام را سد کنند.
رهبر انقلاب اسلامی الطاف الهی، حضور مردم و تلاش مسئولان را زمینه‌ساز ناکامی دشمنان و دستیابی به پیشرفت‌های تحسین‌برانگیز خواندند و خاطرنشان کردند: همه‌ی این موفقیت‌ها به برکت پایبندی به اسلام و ارزش‌های اسلامی و عمل به رهنمودها و خطوط روشنی بوده است که امام بزرگوار برای ملت به یادگار گذاشته است.
ایشان  مسئولان قوای اجرایی، مقننه و قضاییه را به حداکثر همکاری برای حل مشکلات توصیه کردند و افزودند: باید با تکیه بر امکانات فراوان کشور، به کارهای بزرگ همت بگماریم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان، با اشاره به مشکلات اقتصادی-سیاسی جهان اسلام و اوضاع ناآرام برخی کشورهای منطقه افزودند: حضور ظالمانه و جنایت‌بار رژیم غاصب صهیونیستی در ۶۵ سال اخیر، از جمله مشکلاتی است که متأسفانه با حمایت برخی مستکبران جهانی، استمرار یافته است که در این اوضاع منطقه و جهان، جمهوری اسلامی با مواضع روشن به راه پیشرفت خود ادامه می‌دهد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رئیس‌جمهور منتخب را فردی آزموده‌شده و جزو عناصر و خدمت‌گزاران قدیمی نظام اسلامی برشمردند و خاطرنشان کردند: آقای روحانی در دفاع مقدس، مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی کارها و خدمات فراوانی انجام داده و امروز هم که به آراء ملت مفتخر شده است، به فضل و یاری الهی، منشأ خدمات دیگر خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی با درخواست از همه‌ی جریان‌های گوناگون سیاسی و شخصیت‌ها و عناصر متنفذ برای کمک به آقای روحانی و دولت وی تأکید کردند: امیدواریم رئیس‌جمهور وظایف سنگین خود را به‌خوبی انجام دهد و توقعات مردم را به بهترین وجه برآورده سازد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با تشکر از آقای احمدی‌نژاد و دولت وی که خدمات بسیار و کارهای مهمی انجام داده‌اند، افزودند: کارهای فراوان دیگری نیز وجود دارد که ان‌شاءالله با همت مسئولان و ملت انجام می‌شود و نشان می‌دهد جریان پیشرفت ایران، توقف‌ناپذیر است.

در این مراسم همچنین دکتر حسن روحانی در سخنانی رأی اعتماد ملت بزرگوار ایران و امضای حکم ریاست‌جمهوری به‌دست رهبر معظم انقلاب را افتخاری برای خود دانست و با سپاس به درگاه خداوند منّان تأکید کرد: انتخابات خرداد ۹۲ با شفافیت، رقابت و آرامش کامل برگزار شد و با استقبال و تأیید عموم ملت روبه‌رو گشت.
رئیس‌جمهور با اشاره به نقشه‌های بدخواهان ایران برای ایجاد شکاف میان ملت و حاکمیت گفت: آنها تلاش می‌کردند کشور ما در پی تحریم، به انزوا و ستیز داخلی برود، اما مشارکت گسترده‌ی ملت در انتخاباتی پرشور، حماسه‌ای کم‌نظیر آفرید و اتکاء به خرد جمعی و مشارکت همه‌ی فعالان پایبند به نظام، نشانگر بلوغ و اعتماد هرچه بیشتر مردم و حاکمیت شد.
آقای روحانی در تبیین ابعاد مختلف انتخابات ۲۴ خرداد افزود: انتخاب فردی که سال‌ها در مسئولیت‌های خطیر نظام اسلامی انجام وظیفه کرده است، نشان‌دهنده‌ی عزت‌خواهی ملت، نبود شکاف میان مردم و دولت، نهادینه‌شدن مردم‌سالاری و پختگی و تعمیق انقلاب اسلامی است.
آقای روحانی، مشارکت بالا و برگزاری سالم و بدون حاشیه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری، شعارها و سیاست‌های نامزدها و حجم گسترده‌ی بحث و نقد را نشان‌دهنده‌ی فرآیند رو به کمال مردم‌سالاری دینی در نظام اسلامی دانست و گفت: نشاط و امیدی که از دل این انتخابات برآمد، سرمایه‌ی اجتماعی جدیدی برای ایران مهیا کرده که علاوه بر رفع تهدیدها، فرصت‌های نویی برای پیشرفت و توسعه‌ی همه‌جانبه و هدفمند کشور به‌وجود آورده است.
رئیس‌جمهور ضمن قدردانی از رهبر انقلاب اسلامی و مراجع، علما، نخبگان، جریانات و گروه‌های مختلف سیاسی و آحاد مردم که زمینه‌ساز امید و اعتماد بزرگ در انتخابات ۲۴ خرداد شدند، افزود: وظیفه‌ی محوری من، حفظ این عشق و امید و اعتماد است.
آقای روحانی  مردم را شگفتی‌آفرین انتخابات خواند و خواستِ آنها را تغییر و تحول دانست و خاطرنشان کرد: حداقل انتظار مردم از دولت جدید، ایجاد ثبات و آرامش در همه‌ی زمینه‌ها و رفع دغدغه‌ها و تنگناها به‌ویژه در عرصه‌ی اقتصادی و معیشتی است.
رئیس‌جمهور لازمه‌ی پاسخ‌گویی دولت به انتظارات مردم و پایبندی به عهد و پیمانی را که با مردم بسته است، راستگویی با مردم و وفاداری به آنها دانست و تأکید کرد: این دولت بر عهد خود در شکوفاکردن اخلاق اسلامی و تلاش برای تبیین و تحقق احکام نورانی اسلام وفادار خواهد بود.
آقای روحانی با اشاره به امکانات و توانایی‌های دولت افزود: برآورده‌کردن انتظارات و خواسته‌های مردم، به‌یک‌باره امکان‌پذیر نیست، اما دولت تلاش خواهد کرد مسائل را با مردم باصداقت در میان بگذارد و از قوای دیگر استمداد جوید.
رئیس‌جمهور با تأکید بر این‌که حفظ فضای امید و نشاط، با رویکرد اعتدالی و تعاملی و تمرکز بر قانون‌گرایی امکان‌پذیر است، گفت: اعتدال به معنای عدول از اصول و محافظه‌کاری در برابر تغییر و تحول نیست، بلکه اعتدال رویکرد خردورزانه، فعالانه و صبورانه در جامعه، برای دورشدن از افراط و تفریط است.
آقای روحانی  استمرار مسیر مردم‌سالاری دینی را از طریق رویکرد اعتدال امکان‌پذیر دانست و خاطرنشان کرد: من خود را موظف به پیگیری رویکرد اعتدالی در قالب برنامه‌ها و اقدامات دولت می‌دانم.
وی تمرکز بر مسائل اقتصادی و مهار آسیب‌های اجتماعی را از برنامه‌های اصلی دولت یازدهم برشمرد و افزود: دولت در عرصه‌های بین‌المللی نیز گام‌های اساسی برای تأمین منافع ملی و رفع تحریم‌های ظالمانه برخواهد داشت.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: اگر خلق حماسه‌ی سیاسی با تدبیر رهبر انقلاب اسلامی و مشارکت گسترده‌ی مردم، امکان‌پذیر شد، خلق حماسه‌ی اقتصادی نیز امکان‌پذیر خواهد بود.
آقای روحانی همچنین از خدمات دولت‌های گذشته به‌ویژه دولت دهم و آقای احمدی‌نژاد تشکر و قدردانی کرد و در پایان سخنان خود گفت: سنگینی بار این رأی و این تنفیذ را بر دوش خود احساس می‌کنم و به خدا پناه می‌برم و از او برای انجام این وظیفه‌ی سنگین استمداد می‌جویم.

در آغاز این مراسم نیز وزیر کشور گزارشی از روند برگزاری یازدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری و چهارمین دوره‌ی انتخابات شوراهای شهر و روستا بیان کرد.
آقای مصطفی‌نجار از چهار اصل «قانونمداری»، «امانتداری رأی مردم»، «عدالت‌مداری و برقراری شرایط برابر تبلیغاتی برای نامزدها» و «ایجاد زمینه‌ی مشارکت گسترده‌ی مردم» به عنوان خطوط و اصول کلی دستگاه‌های برگزارکننده‌ی انتخابات یاد کرد.
وزیر کشور با اشاره به همزمانی برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر و روستا، از حضور ۳۶ میلیون و ۹۳۸ هزار و ۶۵۱ نفر از میان ۵۰ میلیون و ۴۸۳ هزار  و ۱۹۲ نفر واجد شرایط رأی‌دادن و مشارکت حدود ۷۳ درصدی خبر داد و افزود: دکتر حسن روحانی با کسب ۱۸ میلیون و ۶۹۲ هزار و ۵۰۰ رأی و کسب اکثریت مطلق آراء به عنوان رئیس‌جمهور اسلامی ایران انتخاب شد.
وزیر کشور با اشاره به تدابیر حکیمانه‌ی رهبر انقلاب و تأکید بر برگزاری انتخابات قانونمند با مشارکت گسترده‌ی مردم و روشنگری‌های ایشان در خصوص نیات پلید و اهداف سوء دشمنان، گفت: انتخابات ۲۴ خرداد مانند همه‌ی انتخابات گذشته باشکوه، قانونمند، سالم و رقابتی برگزار شد و خط بطلانی بر سیاه‌نمایی‌های دشمنان و ادعاهای افرادی کشید که در سال ۸۸ با عبور از قانون، کام ملت را تلخ کردند.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

*
پیامک‌های این دیدار
  • رهبرانقلاب در حکمی رای ملت برای انتخاب حجت الاسلام دکتر روحانی را تنفیذ و ایشان را به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران منصوب کردند.
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی