پیوندهای مرتبطبياناتبياناتعکسعکسصوتصوتروزنگارروزنگار
  1392/04/05

  دیدار مسئولان و كاركنان قوه قضائیه با رهبر انقلاب

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، صبح امروز در دیدار رئیس، مسئولان و قضات دستگاه قضایی، با تشكر از اقدامات دستگاه قضا، حماسه‌ی عظیم و حقیقی ملت بصیر و هوشمند ایران در انتخابات ۲۴ خرداد را كاری كارستان خواندند و با تأكید بر ضرورت كمك به رئیس‌جمهور منتخب افزودند: شكست همه‌جانبه‌ی برنامه‌ها و اهداف دشمنان، تجلی اعتماد عمومی ملت به نظام اسلامی و مجریان و ناظران انتخابات، وجود امنیت پایدار به عنوان زیرساخت پیشرفت و آبادانی، نجابت و قانون‌پذیری نامزدهای دیگر در قبال رئیس‌جمهور منتخب، و استحكام و اقتدار جمهوری اسلامی در دفاع از منافع ملت از نكات مهم انتخابات اخیر بود.

  در این دیدار كه در آستانه‌ی سالگرد حادثه‌ی هفتم تیر ۱۳۶۰ و شهادت شهید بهشتی و ۷۲ تن از یاران انقلاب برگزار شد، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تجلیل از شخصیت برجسته و نورانی آیت‌الله بهشتی افزودند: در آن جنایت خبیثانه، شخصیت‌های برجسته، علمای بزرگ و خدمتگزاران صادق به شهادت رسیدند، اما چهره‌ی پلید منافقین و حامیان مستكبر آنها نیز برای ملت افشا شد و این دستاورد بزرگی بود كه عملاً امكان حیات منافقین را در كشور از بین برد و برای جمهوری اسلامی سرنوشت‌ساز شد.

  رهبر انقلاب اسلامی همچنین با تشكر از سخنان مفید و روشنگر آیت‌الله آملی لاریجانی -رئیس قوه‌ی قضاییه- در این دیدار افزودند: باید از اقدامات و تلاش‌های ارزنده‌ی مسئولان و كاركنان شریف دستگاه قضایی حقیقتاً تشكر كرد.
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «سلامت» و «كارآمدی» قوه‌ی قضاییه را دو هدف راهبردی و همیشگی دستگاه قضا خواندند و تأكید كردند: این دو هدف عالی باید در تمام برنامه‌ها و اقدامات مورد توجه كامل قرار داشته باشد تا دستگاه قضایی به مجموعه‌ای كاملاً كارآمد و سالم تبدیل شود.

  ایشان كارآمدی و سلامت دستگاه قضا را موجب رضایت و احساس امنیت مردم برشمردند و افزودند: دستگاه قضا باید به جایی برسد كه هر مظلومی بتواند خود را به ساحل امن آن برساند و در مقابل ظلم بایستد.

  رهبر انقلاب مراقبت دائم و پیگیری مستمر را زمینه‌ساز تحقق اهداف قضایی خواندند و خاطرنشان كردند: باید با صیانت و هوشیاری، فاصله‌ی فعلی تا قوه‌ی قضاییه‌ی مطلوب اسلامی را پر كرد.

  ایشان افزودند: البته پیمودن این راه سخت، به زمان نیاز دارد، اما مهم این است كه همه‌ی حركت‌ها در جهت پركردن خلأها و رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب باشد.

  رهبر انقلاب آگاهی مسئولان قضایی از خلأهای موجود این دستگاه را امری مثبت دانستند و افزودند: همه‌ی كارها باید بر اساس برنامه‌های مصوب انجام شود تا در پرتو همت و تلاش امیدوارانه، نقائص موجود برطرف و دستگاه قضایی روزبه‌روز بهتر و شكوفاتر شود.

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین در سخنان مهمی درباره‌ی انتخابات ۲۴ خرداد با تجلیل و تشكر از ملت بزرگ و موقع‌شناس ایران افزودند: حقایق و نكات برجسته‌ی این انتخابات باید همچنان در دایره‌ی تحلیل و توجه قرار داشته باشد.

  رهبر انقلاب با اشاره به برنامه‌ریزی یك‌ساله، پیچیده و چندوجهی جبهه‌ی مخالف ملت ایران خاطرنشان كردند: دشمنان و مخالفان جمهوری اسلامی تلاش كردند یا انتخابات برگزار نشود و یا با سردی و بی‌اعتنایی ملت روبه‌رو شود.

  ایشان افزودند: آنها برای بعد از انتخابات هم برنامه داشتند تا به بهانه‌های مختلف مقاصد شوم خود را پیگیری كنند، اما به فضل الهی ملت، مهارت و عظمت خود را در روز رأی‌گیری نشان داد و آن‌چه اتفاق افتاد، ۱۸۰ درجه خلاف خواسته‌های دشمنان بود.

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تلاش بیگانگان برای القای تحلیل‌های سست و بی‌پایه درباره‌ی حضور شوق‌آفرین ملت در انتخابات خاطرنشان كردند: شبهه‌افكنی و تردیدآفرینی درباره‌ی صحت انتخابات، از جمله روش‌های دشمنان برای دلسردكردن مردم بود، اما ملت به گونه‌ای عمل كرد كه دستگاه‌های تبلیغاتی استكبار، در همان روز انتخابات مجبور شدند به حضور پرشور و عظیم مردم اعتراف كنند.

  رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: رمز حضور عظیم ملت در انتخابات امسال، اعتماد و علاقه‌ی عمومی به نظام جمهوری اسلامی، اعتماد به ناظران و مجریان انتخابات و امیدواری ملت به حركت مستمر و پیش‌رونده‌ی ایران عزیز بود و این حقیقتی بسیار مهم و انكارناپذیر است.

  ایشان در همین زمینه به سخنان خود در چند روز قبل از انتخابات اشاره و خاطرنشان كردند: آن روز گفته شد اگر احیاناً كسانی هستند كه دلشان با نظام خیلی صاف نیست، اما برای ایران و منافع ملی اهمیت قائلند، در انتخابات شركت كنند كه لابد برخی از رأی‌دهندگان در زمره‌ی این افراد هستند.

  ایشان افزودند: این واقعیت نشان می‌دهد حتی كسانی كه طرفدار نظام نیستند، به نظام و انتخابات آن اعتماد دارند، چرا كه می‌دانند جمهوری مستحكم اسلامی، مثل شیر در مقابل طمع‌ورزان ایستاده و از كشور، منافع ملی و عزت ملی، به‌خوبی دفاع می‌كند.

  رهبر انقلاب اسلامی در تبیین نكته‌ی برجسته‌ی دیگری از انتخابات یعنی «امنیت كامل در سراسر كشور»، همزمانی دو انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها را یادآور شدند و گفتند: در انتخابات شوراها به علت زمینه‌های پیچیده‌ی طایفه‌ای، منطقه‌ای و قومی معمولاً امكان بروز درگیری و ناامنی وجود دارد، اما به فضل الهی و در پرتو همراهی ملت و تلاش مسئولان و دستگاه‌های ذی‌ربط، در انتخابات اخیر هیچ نشانی از ناامنی وجود نداشت.

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه‌ی تبیین برخی نكات برجسته‌ی انتخابات ۲۴ خرداد، رفتار نجیبانه و قانون‌پذیری نامزدهای دیگر انتخابات را بسیار مهم و موجب شكرگزاری به درگاه پروردگار دانستند.

  ایشان گفتند: دیدار نامزدهای دیگر با رئیس‌جمهور منتخب و تبریك و ابراز خرسندی از انتخاب وی، موجب شیرینی كام مردم شد و جای تشكر دارد.

  رهبر انقلاب با اشاره به حوادث تلخ سال ۸۸ و تأكید مكرر خود بر قانون‌گرایی افزودند: در این انتخابات نیز می‌شد بهانه‌گیری كرد و با راه‌اندازی اختلاف و دعوا، عظمت و شكوه حضور ملت را نادیده گرفت و كام مردم را تلخ كرد، اما رفتار بانجابت و قانونمدارانه‌ی دیگر نامزدها، برای مردم احساس آرامش و شادی به همراه آورد و این قانون‌گرایی باید برای همیشه و برای همه درس باشد.

  رهبر انقلاب ورود نیروی عظیم مردم به عرصه‌ی انتخابات را ناشی از هدایت دل‌های ملت به دست توانای پروردگار برشمردند و افزودند: در پرتو این لطف الهی، انتخابات حقیقتاً حماسه شد و آرزوی خیرخواهان تحقق یافت.

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای كمك به رئیس‌جمهور منتخب را مورد تأكید قرار دادند و افزودند: اداره‌ی كشور واقعاً كار سختی است و همه‌ی افراد و همه‌ی دستگاه‌ها باید رئیس‌جمهور برگزیده‌ی مردم را یاری كنند.

  ایشان افزودند: ایراد و انتقاد و اعتراض سالم، قطعاً برای پیشرفت كشور مفید است، اما همه به یاد داشته باشیم كه «در حاشیه بودن و ایرادگرفتن» آسان است، اما كار اجرایی، دشوار و سخت است. بنابراین همه باید به رئیس‌جمهور منتخب  كمك كنیم.

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ضرورت پرهیز از دامن‌زدن به توقعات یا برخوردهای شتاب‌زده خاطرنشان كردند: نباید به‌سرعت قضاوت كرد، بلكه باید با همكاری و همدلی، كارهای كشور را به جلو برد.

  ایشان در پایانِ بخش انتخاباتی سخنانشان، با گلایه از برخی حرف‌های نامزدهای انتخاباتی در برنامه‌های دوران تبلیغات افزودند: دولت كنونی در كنار نقاط ضعفش، نقاط قوت فراوانی نیز دارد و چقدر خوب بود كه نامزدهای محترم با نگاهی منصفانه در كنار بیان نقاط ضعف، به خدمات مهم دولت و كارهای زیربنایی و سازندگی آن نیز اشاره می‌كردند.

  رهبر انقلاب اسلامی در ادامه‌ی سخنانشان به موضوع هسته‌ای پرداختند.

  ایشان تأكید كردند: همان‌گونه كه در اولین روز سال نو گفته شد، چند كشور كه جبهه‌ی مخالف ایران را تشكیل می‌دهند و خود را به‌دروغ جامعه‌ی جهانی می‌خوانند، با لجبازی نمی‌خواهند موضوع هسته‌ای حل شود، اما اگر لجبازی را كنار بگذارند، حل مسأله‌ی هسته‌ای ایران كاری سهل، آسان و روان است.

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان كردند: موضوع هسته‌ای بارها تا لحظه‌ی حل پیش رفته است، اما امریكایی‌ها بهانه‌های جدیدی پیش‌كشیده‌اند.


  ایشان با اشاره به سند مكتوبی كه آژانس بین‌المللی هسته‌ای امضا كرده است، افزودند: در این سند آژانس اذعان كرده كه اشكالاتی كه درباره‌ی هسته‌ای ایران داشته است، برطرف شده، بنابراین پرونده‌ی هسته‌ای ایران باید بسته می‌شد، اما امریكایی‌ها بلافاصله مسائل جدیدی را مطرح كردند، چرا كه موضوع هسته‌ای را نقطه‌ی مناسبی برای تهدید و فشار بر ایران می‌دانند.

  رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تحریكات صهیونیست‌ها خاطرنشان كردند: جمهوری اسلامی در بحث هسته‌ای، قانونی و شفاف عمل كرده و از لحاظ استدلالی دارای منطقی محكم است، اما هدف دشمنان، استمرار فشار، خسته‌كردن ملت و تغییر نظام است. بنابراین نمی‌گذارند مسأله‌ی حل شود.

  ایشان افزودند: البته دشمنان در حرف‌های خصوصی و نامه‌ها می‌گویند نمی‌خواهیم نظام را تغییر دهیم، اما عملكردشان خلاف این حرف را نشان می‌دهد.

  رهبر انقلاب تأكید كردند: برای آنها، هسته‌ای، حقوق بشر، دموكراسی و هیچ چیز دیگر اهمیتی ندارد. آنها دنبال سدكردن پیشرفت ملت و سلطه‌ی مجدد بر ایران عزیز ما هستند، اما جمهوری اسلامی با اقتدار، استقلال، تكیه بر مردم و اعتماد به پروردگار، ایستاده است و از منافع ایران دفاع می‌كند.

  ایشان خاطرنشان كردند: تجربه نیز نشان داده است هركسی در راه حق استقامت ورزد، پیروز است و بدون تردید ملت ایران در این زمینه نیز به دشمنان سیلی خواهد زد.

  در ابتدای این دیدار آیت‌الله آملی لاریجانی -رئیس قوه‌ی قضاییه- گزارشی از اهم اقدامات دستگاه قضایی در یك سال گذشته بیان كرد.
  رئیس دستگاه قضا تدوین و ابلاغ برنامه‌ی پنج‌ساله‌ی توسعه‌ی قوه‌ی قضاییه، بازسازی كمّی و كیفی نیروی انسانی سیستم قضایی، اهتمام به آموزش و پژوهش، تقویت برنامه‌های فرهنگی، به‌كارگیری فناوری‌های نوین در دستگاه قضایی؛ از جمله سامانه‌های خدمات الكترونیكی، تحول در نگاه به مسائل زندان و مجازات و همچنین قاطعیت در برخورد با اشرار سازمان‌یافته، متجاوزین به حریم اشخاص و قاچاقچیان مواد مخدر را از مهم‌ترین برنامه‌ها در زمینه‌ی ایجاد تحول و توسعه در دستگاه قضایی كشور معرفی كرد.

  لطفاً نظر خود را بنویسید:

  *
  پیامک‌های این دیدار
  • رهبرانقلاب:در این انتخابات خدا دلهای مردم را هدایت كرد و حقیقتا حماسه شد/حال همه باید به منتخب مردم كمك كنند. اداره امور كشور كار سختی است.
  • ‫رهبرانقلاب:درقضیه هسته ای،مسئله این است كه چندكشور معدود زیاده خواه نمیخواهند مسئله حل بشود/لج بازی آنها باعث شده كه این موضوع تاكنون حل نشود.‬
  • رهبرانقلاب درخصوص اظهارات نامزدهای انتخابات:دولت فعلی نقاط قوت فراوانی دارد/چقدر خوب بود وقتی معضل اقتصاد و گرانی را میگفتند،كارها و زحمات را هم بیان میكردند، این انصاف است.
  • رهبرانقلاب امروز درديدار بامسئولان قوه قضائيه:آنچه در اين انتخابات اتفاق افتاد،180درجه مخالف برنامه ريزی دشمنان بود/ملت ايران كار بزرگ و كارستان انجام داد و در مقابله بادشمنان از خود مهارت نشان داد.
  • رهبرانقلاب:ما به مردم گفتیم احیانا اگر كسی هست كه با نظام اسلامی،دل صافی ندارد ولی برای آینده و منافع كشور اهمیت قائل است در انتخابات بیاید و این انتحابات نشان داد كسانیكه طرفدار نظام هم نیستند به نظام اعتماد دارند و میدانند جمهوری اسلامی از منافع و عزت كشور دفاع میكند
  آخرین‌ها
  پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی