news/content
1392/02/21

دیدار جمعی از بانوان فرهیخته با رهبر انقلاب

در آستانه‌ی ماه مبارک رجب، صدها نفر از بانوان برجسته و فعال در بخش‌های دانشگاهی، حوزوی، مسائل خانواده و زنان، دستگاه‌های اجرایی، فعالیت‌های قرآنی، رسانه و سازمان‌های مردم‌نهاد، صبح امروز (شنبه) به مدت دو ساعت و نیم با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.
رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار، با تأکید بر لزوم طرح گفتمان اسلامی در مورد زن به صورت تهاجمی و طلبکارانه در عرصه‌ی بین‌المللی، «تقویت نهاد خانواده» و «احترام و تکریم زن در محیط خانه» را دو نیاز مهم و فوری جامعه دانستند و خاطرنشان کردند: زنان فعال و کارآمد در جبهه‌ی انقلاب اسلامی باید حضور خود را در صحنه‌ی دفاع از انقلاب نمایان‌تر و پررنگ‌تر کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به عقب‌ماندگی‌هایی که در خصوص انتقال مبانی فکری اسلام در خصوص زن به عرصه‌ی بین‌المللی وجود دارد، افزودند: کارهای خوبی به برکت نظام جمهوری اسلامی و نام امام خمینی رضوان‌الله‌علیه در خصوص مقوله‌ی زن انجام گرفته است، اما نیازمند کار بیشتر و تشکیل جبهه‌ای تهاجمی و مصون از تعرض دیگران هستیم.
ایشان با تأکید بر این که به‌هیچ‌وجه نباید در زمینه‌ی نهضت بیداری، در عرصه‌ی زنان تعلّل و توقفی وجود داشته باشد، خاطرنشان کردند: چرا باید با وجود گفتمان کامل و قانع‌کننده‌ی اسلام در مورد زن، در مقابل گفتمان غرب، در موضع انفعال قرار گرفت؟
رهبر انقلاب اسلامی گفتمان غرب در خصوص زن را گفتمانی کاملاً حساب‌شده و سیاسی خواندند و افزودند: اگرچه این گفتمان اکنون به‌ظاهر در نقطه‌ی اوج خود قرار دارد، اما مسیر گفتمان غرب در خصوص زن، به سمت سراشیبی سقوط، انحطاط و سرافکندگی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «مردواره»کردن زن و «التذاذ جنسی از زن» را دو بخش اصلی گفتمان غرب در خصوص زن برشمردند و گفتند: غربی‌ها به دنبال آن هستند که مشاغلی را که با وضعیت جسمی و فکری مردان سازگار است، به زن‌ها تعمیم و آن را به عنوان یک امتیاز و افتخار جلوه دهند.
ایشان با تأکید بر این که حضور زنان در مشاغل و مناصب اجرایی اشکالی ندارد، خاطرنشان کردند: آن بخشی که مورد اشکال و در واقع امتداد همان گفتمان غربی است، افتخارکردن به تعداد بالای زنان شاغل در مناصب اجرایی است.
رهبر انقلاب اسلامی در تبیین این موضوع افزودند: این که ما به حضور بالای زنان در مناصب اجرایی افتخار کنیم، دیدگاهی غلط و در واقع انفعال در برابر گفتمان غربی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: آن‌چه که باید مایه‌ی افتخار باشد، تعداد بالای زنان روشنفکر، فعال فرهنگی و سیاسی و مجاهد است.
ایشان با اشاره به نگاه یکسان اسلام به زن و مرد از لحاظ انسانی افزودند: از دیدگاه اسلام، هر یک از زن و مرد به لحاظ خلقت، ویژگی‌های خاصی دارند، اما از لحاظ حقوق انسانی و اجتماعی و ارزش‌های معنوی و سیر تکامل معنوی، هیچ تفاوتی ندارند.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: نگاه صحیح به زن، نگاهی است که او را در چهارچوب جنس خود و ارزش‌های تعالی‌دهنده‌ی آن بشناسد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  نگاه لذت‌جویانه به زن را یکی از بلاهای بزرگ خواندند و خاطرنشان کردند: اکنون برخی اندیشمندان غربی نیز در مورد این موضوع احساس خطر می‌کنند، زیرا قضایایی همچون همجنس‌گرایی نتیجه‌ی این نوع نگاه است که قطعاًٌ یکی از عوامل سقوط تمدن غرب نیز خواهد بود.
ایشان با تأکید بر لزوم هوشیاری در جامعه در قبال جاذبه‌های جنسی برای مردان و زنان افزودند: البته در کشور ما به دلیل موضوع حجاب، مصونیتی وجود دارد، اما باید در مورد حجاب و موضوع حدود معاشرت مرد و زن اهتمام جدی شود.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: به هیچ وجه نباید در مقابل گفتمان غرب در خصوص زن منفعل شد، بلکه باید گفتمان اسلام در مورد زن را به صورت تهاجمی و طلبکارانه مطرح کرد؛ از تهدیدهای غربی‌ها هم به‌هیچ‌وجه نباید ترسید.
ایشان کرامت زن، عزت زن و ظرافت فطری و کارکرد زن را از خصوصیات گفتمان زن در اسلام برشمردند و خاطرنشان کردند: خداوند متعال جنس زن را به گونه‌ای خلق کرده است که برخی امور عاطفی، تربیتی و حتی مدیریتی در خانه، فقط با ظرافت روحیه‌ی زنان، قابل انجام است.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه، «تقویت نهاد خانواده» و «تکریم و احترام زنان در خانه» را دو مسأله‌ی مهم و فوری در جامعه دانستند و تأکید کردند: باید در قوانین، خلقیات و سنت‌ها، شرایط به گونه‌ای فراهم شود که زنان در سطوح مختلف معاشرتی، جنسی، فکری و خانوادگی دچار ستم‌زدگی نباشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین خصوص افزودند: باید همواره همه‌ی اعضای خانواده با زنان با دیده‌ی تکریم و احترام رفتار کنند و باید فضای خانواده به گونه‌ای باشد که فرزندان دست مادران خود را ببوسند.
ایشان خاطرنشان کردند: اگر فرهنگ نگاه احترام‌آمیز به زنان نهادینه شود، بسیاری از مشکلات جامعه حل و از زنان رفع مظلومیت خواهد شد.
ایشان موضوعات ازدواج، پوشش، معاشرت، حمایت مالی و حقوقی از زنان، اشتغال زنان و حدود آن را از دیگر مقولاتی دانستند که باید مورد اهتمام قرار گیرد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به فعالیت‌های گسترده و متنوع در خصوص مسائل بانوان در کشور، یک پیشنهاد مطرح کردند و افزودند: باید تلاش شود تا این فعالیت‌ها، یک سیستم منسجم و هندسه‌ی عمومی صحیحی پیدا کنند و یک مرکز عالی و ثابت با کادرهای قوی و چشم‌انداز بلندمدت برای این منظور به‌وجود آید.
ایشان گفتند: در ذیل این مرکز عالی می‌تواند نهادها و بنیادهای مختلف تشکیل شوند و یک بانک اطلاعاتی قوی نیز از کارهای انجام‌گرفته به وجود آید.
رهبر انقلاب اسلامی یک نکته را به همه‌ی زنان فعال در جبهه‌ی دفاع از انقلاب اسلامی متذکر شدند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به حضور پررنگ و جدی زنان در شکل‌گیری انقلاب و مراحل مختلف بعد از آن افزودند: زنان فعال، کارآمد، عالِم، نویسنده و اندیشمند در جبهه‌ی دفاع از انقلاب اسلامی باید حضور جدی‌تر و نمایان‌تری در صحنه داشته باشند.
رهبر انقلاب اسلامی  همچنین به نقش صداوسیما در ارائه‌ی یک الگوی صحیح از زن مؤمن، فعال، مجاهد و باحجاب اشاره و خاطرنشان کردند: صداوسیما باید در این زمینه یک نقش صددرصدی ایفا کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: صداوسیما باید کاملاً در خدمت تفکر اسلامی از زن و ارائه‌ی خصوصیات یک زن اسلامی قرار گیرد.
ایشان در پایان تأکید کردند: ما در زمینه‌ی مسائل زنان در جمهوری اسلامی ایران پیشرفت داشتیم، ولی این پیشرفت‌ها متناسب با نیازها و توقعات مورد نظر اسلام نیست و باید تلاش بیش از پیشی انجام گیرد.

در ابتدای این دیدار، خانم‌ها خزعلی -رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان-، صفاتی -مسئول مؤسسه‌ی عالی اجتهاد-، خدیوی -رئیس دفتر امور زنان استانداری خراسان رضوی-، آیت‌اللهی -استاد و پژوهشگر حوزه و دانشگاه-، رهبر -رئیس فراکسیون زنان و خانواده در مجلس-، ناظم‌بکایی -استادیار گروه زیست‌شناسی دانشگاه الزهرا-، روح‌افزا -استاد دانشگاه- و مجتهدزاده -رئیس مرکز امور زنان و خانواده‌ی ریاست‌جمهوری-، به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص مسائل مربوط به زنان و خانواده در ابعاد داخلی و بین‌المللی پرداختند.
مهم‌ترین محورهای سخنان این خانم‌ها در این دیدار، عبارت بود از:
- ضرورت اهتمام به جایگاه نهاد خانواده و تقویت این نهاد بر اساس آموزه‌های دینی و قرآنی
- توجه جدی دستگاه‌های مسئول و رسانه‌ها به سیاست‌های تشویقی برای افزایش جمعیت
- بازنگری در نوشته‌های علوم انسانی و مرتبط با مطالعات زنان
- تشکیل شورای عالی فقه زنان و کارگروه‌های تخصصی آن
- طراحی الگوی تحقیقاتی خانواده‌ی پایدار و وظایف دستگاه‌های مرتبط با آن
- ضرورت اهتمام به ابعاد مختلف مسائل تربیتی کودکان در چهارچوب روش‌های تربیتی اسلام به دور از چهارچوب‌های غیر دینی کنوانسیون حقوق کودک
- نبود متولی خاص در کشور برای حقوق کودکان
- لزوم تدوین مجموعه‌ی فقه اطفال و ایجاد رشته‌ی مطالعات کودکان در دانشگاه‌ها
- اهمیت توجه ویژه به موضوع عفاف و حجاب در ابعاد مختلف و به‌دور از نگاه‌های سیاسی
- پیشنهاد عضویت زنان در مجمع تشخیص مصلحت نظام
- لزوم گسترش دانشگاه‌های ویژه‌ی بانوان
- تبیین علمی و حقوقی احکام مربوط به زنان در بخش ارث و حضانت در مجامع بین‌المللی
- استفاده از دیدگاه‌ها و توان اجرایی مشاوران امور زنان در دستگاه‌های مختلف

لطفاً نظر خود را بنویسید:

کدامنیتی : *
اعدادي را که مي بینيد ، وارد کنید
*
پیامک‌های این دیدار
  • رهبرانقلاب:باید کاری کنیم که فرزندان،حتما دست مادر را ببوسند. اسلام به دنبال این است/بچه ها باید مادر را تکریم کنند و این منافاتی با حالت خودمانی ارتباط بین مادر و فرزند ندارد.
  • رهبرانقلاب امروز دردیدار باجمعی از زنان فرهیخته بااشاره به حضور زنان در مشاغل مختلف مدیریتی:من منعی نسبت به این مسئله ندارم،آن چیزی که اشکال دارد، افتخار به این مسئله است/کشورما ناخواسته و ندانسته درمقابل گفتمان غرب که مشاغل مردانه را به سمت زن کشانده،دچار انفعال شده.
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی