news/content
1392/02/16

دیدار دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در دیدار دست‌اندرکاران انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر و روستا، حضور پرشور و عمومی مردم در انتخابات ۲۴ خرداد را مصونیت‌بخش و تضمین‌کننده‌ی استمرار و پیشرفت کشور خواندند و بر پایبندی نهادهای نظارتی، مجریان و داوطلبان بر رعایت دقیق قانون در همه‌ی مراحل تأکید کردند.
ایشان همچنین با اشاره به حادثه‌ی تلخ و غم‌بار اهانت به مزار صحابی جلیل‌القدر پیامبر جناب حُجر بن عَدی تأکید کردند: مسلمانان به‌ویژه نخبگان و بزرگان علمی، سیاسی و دینی جهان اسلام باید وظیفه‌ی خود را در مقابل این تفکر پلید انجام دهند و مانع از گسترش آتش فتنه شوند.
رهبر انقلاب انتخابات را امانت بزرگ و ارزشمند ملی و اسلامی برشمردند و افزودند: شورای نگهبان، مجموعه‌های نظارتی و اجرایی و دستگاه‌های حفظ فضای امن و سالم انتخاباتی، امانت‌دار این امانت بزرگ هستند و کارهای مهم، باارزش و ماندگاری را بر عهده دارند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به نقش اساسی انتخابات در تجدید حیات کشور و نظام خاطرنشان کردند: حضور مردم در همه‌ی انتخاباتی که در ۳۴ سال اخیر برگزار شده، هر بار مجموعه‌ای از بلاها را از کشور دفع کرده و روح و نیروی تازه‌ای در کالبد کشور، ملت و انقلاب جاری ساخته است.
ایشان انتخابات ۲۴ خرداد را از برخی جهات از پاره‌ای از انتخابات گذشته مهم‌تر دانستند و افزودند: برگزاری همزمان دو انتخابات بسیار مهم ریاست‌جمهوری و شوراها، از جمله عوامل اهمیت فراوان انتخابات آتی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تشکیل شوراها را در همه‌ی روستاها و شهرهای کشور، تجلی حضور عینی و مستمرّ مردم در تصمیم‌گیری‌ها و کارها خواندند و به مسئولان، مردم و نخبگان توصیه کردند: توجه به انتخابات ریاست‌جمهوری، اهمیت انتخابات شوراها را از چشم آنها دور نکند.
رهبر انقلاب در تبیین ابعاد دیگر اهمیت فراوان انتخابات ۲۴ خرداد به امکانات، اختیارات و وظایف بسیار گسترده‌ی رئیس‌جمهور در قانون اساسی و دیگر قوانین اشاره کردند و افزودند: این جایگاه قانونی نشان می‌دهد انتخابات ریاست‌جمهوری فوق‌العاده مهم است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  امام خمینی رضوان‌الله‌علیه را مبتکر، طراح و مهندس بنای عظیم حضور نقش‌آفرین ملت در نظام اسلامی خواندند و با اشاره به اصرار و پیگیری قاطعانه‌ی امام برای برگزاری همه‌پرسی تعیین نظام و دیگر انتخابات خاطرنشان کردند: حضور و انتخاب تعیین‌کننده و جهت‌دهنده‌ی ملت در صحنه‌های مختلف، طبیعت جمهوری اسلامی است که بحمدالله این طبیعت جذاب و شوق‌انگیز تاکنون حفظ شده است.
ایشان با اشاره به برخی تلاش‌های بی‌نتیجه برای کمرنگ‌کردن حضور مردم در صحنه  خاطرنشان کردند: بعضی‌ها سعی کردند انتخابات بی‌رونق شود و یا در موعد مقرر برگزار نشود، اما به توفیق الهی ناکام ماندند و بعد از این هم راه به جایی نمی‌برند.
رهبر انقلاب حضور مردم در صحنه را عامل قوام جمهوری اسلامی برشمردند و افزودند: جمهوری اسلامی یعنی «حضور همگانی ملت و حرکت عمومی مردم به سمت آرمان‌ها و آرزوهای بزرگ و عملی»، و دشمن با درک همین نکته تلاش می‌کند حضور مردم را کمرنگ و بی‌رونق سازد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه افزودند: اقتدار جمهوری اسلامی به دل‌ها، عواطف، خرد، اندیشه، بصیرت و حضور مردم متکی است و اگر این پشتوانه‌ی قدرتمند نبود، سلطه‌گران خبیث جهان، نظامی با داعیه‌های جمهوری اسلامی را زنده نگذاشته بودند.
ایشان تأکید کردند: البته به فضل الهی و همت مردم عزیز، انشاءالله انتخاباتی که در پیش است، از بهترین و پرشورترین انتخابات خواهد بود.
رهبر انقلاب بخش دیگری از سخنانشان در دیدار با دست‌اندرکاران انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر و روستا را به تبیین اهمیت پایبندی به قانون در همه‌ی مراحل و همه‌ی شرایط اختصاص دادند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه با اشاره به تلاش همیشگی بیگانگان برای خنثی‌کردن آثار مبارک حضور ملت در پای صندوق‌های رأی افزودند: در سال ۸۸ نیز آنها کسانی را وادار کردند که بر خلاف قانون، عمل و توقع کنند تا شاید مردم تحریک شوند و در مقابل نظام قرار گیرند که به لطف الهی نتوانستند.
ایشان با اشاره به اقداماتی که در سال ۸۸ برای روشن‌شدن برخی ابهامات انجام شد، افزودند: کسانی که آن خسارات و هزینه‌ها را برای کشور و ملت به بار آوردند، از پذیرش قانون و عمل به راه‌های قانونی سر باز زدند که البته نظام با توجه به ماهیت مردمی خود بر آن مزاحمت‌ها فائق آمد.
رهبر انقلاب التزام کامل به قانون را راه اساسی جلوگیری از بروز مشکلات انتخاباتی دانستند و تأکید کردند: آحاد مردم در همه‌ی روستاها و شهرها به دنبال این باشند که هر کس هر حرفی می‌زند و هر توقعی دارد، فقط بر اساس قانون باشد.
ایشان همچنین با تأکید به مسئولان انتخاباتی برای عمل به مُرّ قانون افزودند: در همه‌ی مراحل  از جمله بررسی صلاحیت‌ها، برگزاری انتخابات، شمارش آراء، حفظ آراء و صندوق‌ها و دیگر مراحل، همه‌ی دست‌اندرکاران باید با امانت‌داری کامل، فقط بر اساس قانون عمل کنند که بحمدالله تاکنون همین جور بوده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این که یادگیری صبر و تحمل انقلابی، ضرورتی عمومی است، افزودند: البته نباید تعابیر غربی و مادی مثل برنده و بازنده را وارد مباحث انتخاباتی کرد، اما به هر حال در انتخابات به‌طور طبیعی انتظار عده‌ای درباره‌ی نامزد مورد نظرشان برآورده نمی‌شود که باید با رفتار درست، فقط بر مبنای قانون عمل کرد.
ایشان در تشریح ضرورت دقت در انتخابات ۲۴ خرداد به تأثیرگذاری مثبت یا منفی هر حرف یا اقدام منتخب ملت در اوضاع آتی کشور اشاره کردند و افزودند: باید تعهد، تدین، آمادگی، و توانایی‌ها را دقیق بسنجیم و طبق تشخیص عمل کنیم و بی‌تردید هرکس با نیت صادق و برای ادای وظیفه و برای آینده‌ی کشور وارد میدان شود، خدا نیز قلب او را هدایت خواهد کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بار دیگر انتخابات را حق و وظیفه‌ی مردم دانستند و افزودند: باید صلاحیت‌ها را در کنار هم و به صورت مجموعه‌ای مورد ملاحظه قرار داد و در انتخاب کسی که می‌خواهیم کلید اجرایی کشور را به دست او بسپاریم، ویژگی‌هایی نظیر کاری‌بودن، مردمی و ارزشی‌بودن را در نظر گرفت.
ایشان همچنین مقاوم‌بودن در مقابل دشمنان، برخورداری از تدبیر، پایبندی به قانون، توجه به طبقات مختلف مردم و درک مشکلات و دردهای مردم را از دیگر ویژگی‌های ضروری ریاست‌جمهوری برشمردند.
رهبر انقلاب رأی فردفرد مردم را تأثیرگذار در نتیجه‌ی انتخابات دانستند و تأکید کردند: کسی نگوید یک رأی من در سرنوشت انتخابات تأثیری ندارد، چرا که همین آراء فردی، درنهایت آراء میلیونی و سرنوشت انتخابات را رقم می‌زند.
رهبر انقلاب در پایان این بخش از سخنانشان تأکید کردند: ان‌شاءالله با حضور حداکثری مردم در انتخابات آتی، مصونیت، پیشرفت، و حرکت عمومی ایران به سمت اهداف والای ملت  شتاب خواهد گرفت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به حادثه‌ی تلخ و غم‌انگیز تخریب قبر صحابی جلیل‌القدر، جناب حجر بن عدی و اهانت به پیکر آن شخصیت بزرگوار اسلام تأکید کردند: آن‌چه که تلخی این حادثه را مضاعف می‌کند، وجود برخی افراد دارای افکار پلید، متحجر و عقب‌مانده در میان امت اسلامی است که تجلیل از بزرگان و برجستگان و چهره‌های نورانی صدر اسلام را شرک و کفر می‌دانند.
ایشان وجود چنین تفکر خرافی را یک مصیبت برای اسلام و مسلمانان دانستند و افزودند: این افراد کسانی هستند که گذشتگان آنها قبور ائمه‌ی اطهار را در بقیع ویران کردند و اگر قیام سراسری مسلمانان بر ضد آنان نبود، مرقد مطهر پیامبر اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله را نیز ویران می‌کردند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: چنین انسان‌های بداندیش که حضور در مزار بزرگان و طلب رحمت خداوند برای آنها و همچنین طلب رحمت کردن برای خود را شرک می‌پندارند، دارای تفکری باطل و روحیه‌ای پلید هستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: شرک آن است که افرادی آلت دست سیاست‌های سرویس‌های جاسوسی انگلیس و امریکا شوند و با اقدامات خود مسلمانان را غم‌دار کنند.
ایشان خاطرنشان کردند: این چگونه تفکری است که اطاعت و عبودیت و خاکساری در مقابل طواغیت زنده را شرک نمی‌داند، اما احترام به بزرگان را شرک می شمارد؟!
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: جریان تکفیری خبیث که از پشتیبانی‌های مالی و غیر مالی برخوردار است، امروز یک مصیبت واقعی برای اسلام به شمار می‌رود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به واکنش صحیح جامعه‌ی بزرگ شیعی به این حادثه افزودند: شیعیان وارد بازی دشمن که به دنبال تقویت آتش نزاع شیعه و سنّی است، نشدند و رشد فکری خود را نشان دادند.
ایشان واکنش برادران اهل سنت را نیز نشان‌دهنده‌ی آگاهی و بینش بالای آنان دانستند و تأکید کردند: واکنش مسلمانان به این حادثه‌ی تلخ و محکوم‌کردن این اقدام باید ادامه یابد، زیرا اگر بزرگان علمی، روشنفکران و نخبگان سیاسی امت اسلامی وظیفه‌ی خود را انجام ندهند، فتنه‌ها در این حد منحصر نخواهد ماند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: باید با استفاده از روش‌های سیاسی، فتواهای دینی و مقالات روشنفکران  و اقدامات نخبگان فکری و سیاسی، جلوی گسترش آتش این فتنه را گرفت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به آشکارشدن دست‌های پنهان دشمنان در این‌گونه اقدامات، افزودند: سازمان‌ها و شخصیت‌های بین‌المللی و سیاسیونی که در مقابل تخریب یک اثر باستانی عزا می‌گیرند، در قبال این اهانت آشکار سکوت کرده‌اند.
ایشان تأکید کردند: خداوند در کمینگاه است و قطعاً مکر الهی بر مکر دشمنان غالب خواهد شد و جریانی را که در صدد سنگ‌اندازی در راه اتحاد و پیشرفت امت اسلامی است، متوقف خواهد کرد.

در ابتدای این دیدار، آیت‌الله جنتی -دبیر شورای نگهبان- گزارشی از تشکیل هیأت‌های نظارت بر انتخابات و روند بررسی صلاحیت‌ها بیان کرد.
آقای محمدنجار -وزیر کشور- نیز با اشاره به همزمانی برگزاری انتخابات یازدهمین دوره‌ی ریاست‌جمهوری، چهارمین دوره‌ی شوراها و انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در برخی حوزه‌ها گفت: مقدمات اجرایی این انتخابات از ماه‌ها قبل تدارک دیده شده است.

لطفاً نظر خود را بنویسید:

*
پیامک‌های این دیدار
  • رهبر انقلاب: رسانه‌های دشمن از مدتی پیش برای دلسرد کردن مردم از انتخابات برنامه‌ریزی میکنند/اگر حضور مردم نباشد دشمنان به راحتی تهاجم خود را چندبرابر میکنند/حضور مردم به کشور و نظام اسلامی مصونیت میبخشد.
  • رهبرانقلاب دردیدار دست اندرکاران انتخابات:قانون را معیار قرار دهید/التزام به قانون راه اساسی جلوگیری از مشکلات در انتخابات است /آحاد مردم به دنبال این باشند هرکس هر حرف و توقعی دارد بر اساس قانون باشد.
  • رهبرانقلاب بااشاره به تخریب قبر حجربن عدی(س):اینکه درمیان مسلمانان کسانی با افکار عقب مانده خود تجلیل از صحابی پیامبر را شرک بدانند مصیبتی است/شرک این است که انسان ابزار دست سرویسهای جاسوسی شود/چنانچه محکومیت این حرکت ادامه پیدا نکند،این فتنه به همینجا منحصر نمیماند.
  • رهبرانقلاب:خیلیها در این سالها خواستند انتخابات را کمرنگ کنند یا زمان آن را به تعویق بیاندازند اما تاکنون نتوانسته اند و بعد از این هم به توفیق الهی نخواهند توانست.
  • رهبرانقلاب امروز دردیدار دست اندرکاران انتخابات:توجه به انتخابات ریاست جمهوری،اهمیت انتخابات شوراها را از چشم مردم و مسئولین دور نکند.
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی