news/content
پیوندهای مرتبطعکسعکس
1391/06/10
توطئه‌ی قدرت‌ها برای ایجاد اختلاف قومی-مذهبی در جهان اسلام

دیدار بودی‌یانا معاون رئیس‌جمهور اندونزی با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در دیدار آقای بودیانو معاون رئیس‌جمهور اندونزی و هیأت همراه، با اشاره به آرمان‌های اصلی جنبش عدم تعهد و ظرفیت‌ها و امکانات بسیار بالای کشورهای عضو این جنبش تأکید کردند: هدف اصلی بنیانگذاران جنبش عدم تعهد، تشکیل یک نهاد تشریفاتی نبوده است، بلکه آنها به دنبال یک جنبش تأثیرگذار و زنده بودند و باید این هدف اکنون احیا شود.
ایشان افزودند: کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، از جمله کشورهایی همچون اندونزی که از بنیانگذاران آن می‌باشند، باید با همکاری یکدیگر و بالفعل کردن ظرفیت‌ها، در مسائل مهم بین‌المللی و منطقه‌ای حضور تأثیرگذار و نقش‌آفرینی داشته باشند.
رهبر انقلاب اسلامی استفاده از تجربیات و پیشرفت‌های کشورهای عضو جنبش عدم تعهد را یکی دیگر از زمینه‌های قابل اجرا در جنبش دانستند و خاطرنشان کردند: البته پیشرفت‌های کشورهای مستقل و اسلامی دشمنانی دارد که باید مراقب نقشه‌ها و توطئه‌های آنها بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ایجاد اختلاف و درگیری مذهبی به‌ویژه میان شیعه و سنی را یکی از توطئه‌های خطرناک خواندند و افزودند: این‌گونه اقدامات با حمایت برخی قدرت‌ها و به وسیله‌ی عناصری مزدور انجام می‌شود و نمونه‌های آن اکنون در افغانستان و پاکستان است.
ایشان خاطرنشان کردند: القاعده و طالبان با حمایت هم‌پیمانان امریکا در منطقه به وجود آمدند و امریکا نیز به بهانه‌ی مقابله با آنها، کشورهایی نظیر پاکستان و افغانستان را بمباران می کند، ولی هدف اصلی، سلطه بر این کشورها است.
رهبر انقلاب اسلامی با هشدار در خصوص مراقبت از وقوع توطئه‌ی خطرناک جنگ‌های قومی و مذهبی در اندونزی یا مصر و لیبی بر لزوم همکاری بیش از پیش کشورهای اسلامی تأکید کردند.

در این دیدار آقای بودیانو معاون رئیس‌جمهور اندونزی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری بسیار خوب اجلاس غیر متعهدها در تهران، زمینه‌ی همکاری‌های اقتصادی ایران و اندونزی را بسیار زیاد ارزیابی کرد و گفت: در مذاکرات انجام شده در تهران مقرر شد بخش خصوصی و بازرگانان دو کشور فعال‌تر شوند و راه‌های گسترش همکاری‌های اقتصادی را بررسی کنند.
وی همچنین ظرفیت‌های کشورهای عضو جنبش عدم تعهد را برای نقش‌آفرینی بیشتر و تأثیرگذارتر در مسائل بین‌المللی مهم خواند و در خصوص تنوع قومی و مذهبی در اندونزی گفت: دولت اندونزی همواره به دنبال ایجاد زمینه‌ی مناسب برای همزیستی مسالمت‌آمیز و یکپارچگی قومیت‌ها و مذاهب گوناگون در این کشور بوده است.
معاون رئیس‌جمهور اندونزی همچنین با اشاره به تخصص خود در زمینه‌ی اقتصاد، خطاب به رهبر انقلاب اسلامی افزود: من دیدگاه‌های جنابعالی را در خصوص اقتصاد مقاومتی مطالعه کرده‌ام و این دیدگاه‌ها بسیار جالب و جدید است.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی