news/content
1391/03/24

دیدار نمایندگان مجلس نهم با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار نمایندگان منتخب ملت در نهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی تأکید کردند: مجلس در عمل به وظایف مهم و اساسی خود، باید ضمن برخورداری از شاخص‌های یک مجلس زنده، پرتحرک و پرنشاط در ابعاد مختلف سیاسی، اخلاقی و مالی نیز ‌مجلسی سالم باشد.

ایشان احساس تکلیف، نیت خالصانه، توکل به پروردگار و تلاش برای کسب رضایت الهی را زمینه و شرط اصلی موفقیت‌آمیز بودن تلاش‌های مجلس و دیگر دستگاه‌ها خواندند و افزودند: اگر این نگاه و این روحیه حاکم شد، به برکت رحمت و یاری پروردگار راه‌ها گشوده و همه‌ی مشکلات حل خواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اتکال به قدرت لایزال الهی را رمز قدرت و پیشرفت جمهوری اسلامی دانستند و خاطرنشان کردند: نظام اسلامی در دنیای آشفته‌ی مادی، به دفاع از ارزش‌های الهی و انسانی برخاسته است و نمایندگان مجلس باید با درک عمیق این مسئله، تقویت ارتباط با پروردگار را راز حقیقی دستیابی به موفقیت بدانند.

ایشان دشمنی استکبار با جمهوری اسلامی را برخاسته از ذات غارتگر سلطه‌طلبان خواندند و افزودند: برخی با گوشه و کنایه می‌گویند دنیا را در مقابل نظام قرار ندهید، اما این سخنی از سر نیندیشیدن است، چرا که مطرح شدن داعیه‌ی حکومت دینی و مردم‌سالاری دینی، به طور طبیعی فرعون‌های جهانی را به مقابله با این نظام و این ملت برانگیخته است.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه‌ی سخنانشان مجلس را رکن اساسی نظام برشمردند و به تشریح دو خصوصیت لازم مجلس شورای اسلامی -یعنی زنده بودن و سالم بودن- پرداختند. ایشان افزودند: مجلس راکد و خمود با خروجی‌های نامناسب، مجلسی ناقص است و نمایندگان منتخب ملت باید با تحقق شاخص‌های یک مجلس زنده، نشاط و تحرک دستگاه قانون‌گذاری را عینیت دهند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای عمل به وظایف اساسی مجلس، یعنی تدوین قوانین خوب و نظارت صحیح را نشانه‌های بارز زنده بودن مجلس دانستند و افزودند: نمایندگان مجلس نهم با توجه به شاخص‌های یک قانون خوب و معیارهای نظارت صحیح، به وظایف خود عمل کنند.

ایشان در همین زمینه، نظارت‌های ناشی از نیت‌های نادرست، نظارت‌های جانبدارانه و ضد جانبدارانه و نیز نظارت‌هایی را که عمق‌یابی نمی‌کند، از جمله نظارت‌های نادرست دانستند و افزودند: این‌گونه کارها نشان خواهد داد مجلس به معنای حقیقی کلمه زنده نیست.

رهبر انقلاب اسلامی، حضور مفید و فعال در صحن علنی مجلس و کمیسیون‌ها را از دیگر نشانه‌های زنده بودن مجلس برشمردند و خاطرنشان کردند: حضور نامرتب و غیر مفید در جلسات و کمیسیون‌ها از جمله گرفتاری‌هایی است که مجلس نهم سعی کند آن را واقعاً برطرف نماید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حضور فعال در فضای سیاسی کشور و منطقه و جهان را از دیگر ضروریات یک مجلس زنده و پرنشاط برشمردند و افزودند: مجلس صحنه‌ی نمایانی از انقلاب، افکار عمومی و سیاست‌های کلان کشور است و باید در حوادث و مسائل داخلی و خارجی، مواضع مشخصی داشته باشد.

رهبر انقلاب با اشاره به حوادث و تحولات عمیق و پرشتاب منطقه افزودند: امروز در منطقه غوغایی است و در این منطقه‌ی مهم که قلب دنیا به شمار می‌رود، اوضاع عجیبی حاکم شده است.

ایشان خاطرنشان کردند: اگر نمایندگان مجلس درباره‌ی حوادث منطقه، در وقت مناسب، مواضع مناسبی بگیرند، حتماً در افکار عمومی ملت‌های منطقه و کشورهای مؤثر در تحولات منطقه تأثیرگذار خواهد بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه‌ی سخنانشان به تشریح دومین ویژگی ضروری مجلس، یعنی سالم بودن پرداختند. ایشان برخورداری مجلس و فردفرد نمایندگان مردم را از سلامت سیاسی، اخلاقی و مالی کاملاً ضروری برشمردند و افزودند: اگر گرایشی ولو کوچک در منافات با برخی اصول انقلاب در مجلس شکل بگیرد، این نشانه‌ی عدم سلامت سیاسی مجلس است.

رهبر انقلاب بی‌توجهی به دغدغه‌ی ضروری احساس وظیفه، بی‌مبالاتی درباره‌ی مسائل مالی را از دیگر نشانه‌های ناسالم بودن مجلس خواندند و افزودند: هیأت رئیسه و نمایندگان تلاش کنند مجلس نهم در زمینه‌ی کاهش هزینه‌های بیهوده الگو شود.

ایشان خاطرنشان کردند: البته در میان نمایندگان مجلس کسانی که در این زمینه‌ها به‌خوبی احتیاط و مراقبت می‌کنند کم نیستند و این واقعیت مهم و تحسین‌برانگیز نیازمند شکرگزاری است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تأکید چند سال قبل ایشان در زمینه‌ی خودنظارتی مجلس افزودند: البته در این مورد، قانونی هم تصویب شده و لازم است نمایندگان با خودنظارتی و مراقبت دائم از خود و دیگر نمایندگان، از سلامت مجلس صیانت کنند.

پرهیز از تعرض به آبروی دیگران از دیگر مسائلی بود که رهبر انقلاب اسلامی آن را از نشانه‌های مهم سلامت مجلس خواندند. ایشان به منتخبان ملت خاطرنشان کردند: متوجه باشید که شما از پشت بلندگویی ملی حرف می‌زنید و لازم است از تعرض به آبروی دیگران، بیان اتهاماتی که ثابت نشده است و طرح مسائل خصوصی افراد به‌شدت پرهیز کنید.

هیاهو و جنجال برخی نمایندگان هنگام حرف زدن دیگر نمایندگان و یا مسئولان دولتی، ‌انتقاد صریحی بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بیان کردند. رهبر انقلاب تأکید کردند: مجلس جای گفت‌وگوی حکیمانه و خردمندانه است و این مسئله با هیاهو هنگام حرف زدن دیگران کاملاً منافات دارد و این عادت بسیار بد و حیرت‌انگیز باید در مجلس شورای اسلامی ریشه‌کن شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای استقلال مجلس را مسئله‌ای بسیار مهم و از نشانه‌های سلامت نهاد قانون‌گذاری دانستند و خاطرنشان کردند: در همه‌ی دولت‌های گذشته و همه‌ی دوره‌های مجلس این تذکر داده شده است که نباید به اسم استقلال مجلس، درباره‌ی هر مسئله‌ای به دولت معترض شد، مجلس اگر نظر مخالفی دارد، می‌تواند با پرهیز از این‌گونه برخوردهای غیر مفید، در آن زمینه قانون بگذارند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین اتحاد و همدلی را مسئله و ضرورت مهم روز خواندند و افزودند: معنی این مسئله همسان بودن فکرها نیست و کسی از بیان اختلاف نظرها ابایی ندارد، اما باید کاملاً مشخص باشد که در عین اختلاف نظر و سلیقه، دست‌های مسئولان در دست یکدیگر است و همه با هم در مسیر اعتلای کشور و تحقق اهداف انقلاب‌ به پیش می‌روند.

رهبر انقلاب اسلامی دوییت و تفرقه را نشانه‌ی ضعف خواندند و افزودند: در زمینه‌ی اختلاف نظرها نیز مراجع حل اختلاف مشخصند و مراجعه به قانون یا نظر شورای نگهبان، تکلیف همگان را مشخص می‌کند و در هر حال باید اتحاد و همدلی مسئولان بروز بیابد.

ایشان در همین زمینه افزودند: البته همه‌ی دو سه طرف موجود از مذمت اختلاف سخن می‌گویند، اما در عمل نمونه‌های اختلاف، گاه دیده می‌شود که همه‌ی مسئولان و دستگاه‌ها در درون خود و در ارتباط با یکدیگر باید اتحاد و همدلی را حفظ و تقویت کنند. ایشان همچنین با تشکر از سخنان خوب و مفید آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی افزودند: امید واثق وجود دارد که مجلس با استقلال، آزادفکری، رعایت مصالح کشور، احساس شجاعت در مقابل دشمن و امید به آینده، فعالیت‌های خود را برنامه‌ریزی و پیگیری کند.

رهبر انقلاب در پایان سخنانشان، آینده‌ی روشن ملت و نظام را حقیقتی بشارت داده شده خواندند و با تجلیل از ایمان ملت و جوانان خوب کشور افزودند: به یاری پروردگار، محور حرکت عمومی کشور، تفکر و جهت‌گیری دینی و اسلامی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ابراز امیدواری کردند: به اذن الهی در این دهه که دهه‌ی پیشرفت و عدالت است، ایران به پیشرفت محسوسی دست یابد و در پایان دوره میزان چشمگیری از عدالت در کشور محقق شود.

در ابتدای این دیدار و پیش از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی، آقای دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ادوار مختلف قانون‌گذاری در ایران، دوران قانون‌گذاری پس از انقلاب اسلامی را شکوفاترین دوران پارلمانی کشور برشمرد و افزود: در این دوره با تصویب میزان قابل توجهی از قوانین و اتکاء به جنبه‌ی آزادی و مبانی دینی، حرکت رو به جلوی کشور رقم خورده است.

وی همچنین بر ضرورت تدوین نقشه‌ی راه مناسب برای تأمین منافع ملی و زمینه‌سازی برای آرامش پویا در کشور تأکید و رصد دائمی حوادث کشور و دفاع از حقوق ملی را از وظایف مجلس شورای اسلامی توصیف کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان گزارشی از ترکیب کمی و کیفی منتخبان این دوره مجلس شورای اسلامی، پایبندی به آرمان‌های انقلاب اسلامی و شجاعت در دفاع از حقوق ملت را از ویژگی‌های بارز نمایندگان مجلس شورای اسلامی دانست.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی