1386/10/12

سخنرانی رهبر انقلاب در اجتماع باشکوه مردم یزد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اجتماع عظیم مردم یزد‌ با تشکر صمیمانه از ابراز احساسات گرم و پرشور آنان، اعتماد‌به‌نفس ملی را از عوامل اصلی توفیقات ملت ایران در میدان‌های مختلف خواندند و با اشاره به اهمیت فراوان انتخابات هشتمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی، حضور گسترده و همه‌جانبه‌ی مردم در این انتخابات، تلاش برای شناسایی و انتخاب نامزدهای اصلح و مراعات رفتار صحیح انتخاباتی و پرهیز از تخریب نامزدها را ضروری برشمردند.
ایشان انتخابات را مهم‌ترین مسأله‌ی ملت ایران در سال جاری و میدان بزرگی برای نشان دادن عزم و استقامت، رشد ملی و دانایی و بصیرت ملت ایران برشمردند و با اشاره به برخی تلاش‌های دشمنان برای مسدود شدن باب انتخابات در نظام جمهوری اسلامی افزودند: در پرتو اراده‌ی خداوند متعال، این تلاش دشمن به جایی نرسید و مردم با حضور خود در انتخابات مختلف به مردم‌سالاری دینی جلوه‌هایی پرشکوه بخشیدند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حضور همه‌جانبه و گسترده‌ی مردم را در انتخابات مجلس هشتم دارای کمال اهمیت دانستند و خاطرنشان کردند: مسأله‌ی دیگری که حائز اهمیت فراوان است، تلاش و دقت مردم برای شناخت نماینده‌ی اصلح است.
ایشان با اشاره به صلاحیت‌های متفاوت نامزدهایی که صلاحیت آن‌ها را شورای نگهبان اعلام می‌کند، افزودند: هنر مردم شهرهای مختلف کشور این است که از میان این نامزدها، بهترین افراد را از لحاظ ایمان، اخلاص، ‌ امانت، دینداری و آمادگی برای حضور در میدان‌های انقلاب انتخاب کنند و به کسانی رأی دهند که نسبت به نیازهای مردم، دردشناس‌ترین و دردمندترین افراد باشند.
رهبر انقلاب اسلامی انتخاب بهترین نامزدهای انتخاباتی با رأی مردم را زمینه‌ساز تشکیل مجلس مورد نیاز کشور خواندند و خاطرنشان کردند: در شناخت نامزدها نباید تبلیغات رنگین و متنوع و یا وعده‌های بزرگ و غیر عملی عمران و آبادانی را ملاک قرار داد، چرا که این‌گونه کارها وظیفه‌ی دولت است و وظیفه‌ی نماینده‌ی مجلس شناخت و تصویب قوانین مورد نیاز و مشخص‌کردن مسیر حرکت قوای مجریه و قضاییه است.
ایشان با توصیه‌ی مؤکد به نامزدهای انتخاباتی و علاقه‌مندان آن‌ها درباره‌ی پرهیز از هرگونه بداخلاقی، تخریب و تهمت افزودند: هتک آبرو و تخریب افراد در شبنامه‌ها، مطبوعات، پایگاه‌های اینترنتی و دیگر وسایل به هیچ ‌وجه صحیح و مصلحت نیست و اینجانب درخواست و اصرار می‌کنم که علاقه‌مندانِ نامزدها فقط به تبلیغ و تعریف از افراد مورد نظر خود بپردازند و از روش‌های تخریبی معمول در برخی کشورها به‌شدت پرهیز کنند.
ایشان در بخش دیگری از سخنانشان، اعتماد به نفس ملی را دارویی فکری و روحی دانستند و با تشریح نقش اعتماد به نفس ملت ایران در پیروزی انقلاب و میدان‌های مختلف افزودند:‌ ملت بزرگ ایران در مسیر تحقق آرمان اصلی خود یعنی ایجاد جامعه‌ای اسلامی قرار دارد و پیمودن این راه پرافتخار، بدون حفظ و تقویت اعتماد به نفس ملی ممکن نیست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تحقق کامل عدالت اجتماعی، رواج گسترده‌ی اخلاق اسلامی، شجاعت، عزت، اقتدار و برخورداری از مواهب زندگی را از شاخصه‌های اصلی جامعه‌ی اسلامی دانستند و افزودند: همه‌ی این شاخص‌ها در جامعه‌ای معنا و مفهوم واقعی می‌یابد که بهروزی و سعادت را در عبودیت خدا جست‌وجو کند و ملت مؤمن ایران از عمق جان خود، ‌ چنین آرمانی را دنبال می‌کند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به بحران‌های اخلاقی، ‌ جنسی، خانوادگی و اقتصادی لیبرال‌دموکراسی غرب، ‌ خاطرنشان کردند: این بحران‌ها نشان می‌دهد که پیشرفت علمی و مادی، آرزوها و آرمان‌های بشری را محقق نمی‌سازد و آرامش و سعادت حقیقی را به دنبال نمی‌آورد.
ایشان اراده و آرمان‌گرایی ملت ایران را زمینه‌ساز ایجاد نظامی متکی بر آراء و عواطف مردم برشمردند و افزودند: هیچ کشوری در منطقه از لحاظ اتکا به آرا و خواست‌های مردم به پای ایران نمی‌رسد، اما متأسفانه برخی به علت ملاحظات جناحی و سیاسی و برای دلخوشی دشمنان، مرتب منفی‌بافی می‌کنند و با وجود برگزاری انتخابات متعدد، آزاد و پرشور در کشور و حضور گرایش‌های مختلف در این انتخابات از نبود دموکراسی در ایران سخن می‌گویند.
ایشان مردم‌سالاری دینی را شیوه‌ای بدیع و تازه خواندند و با اشاره به چهارچوب‌های مختلف نظام‌های دموکراسی در جهان افزودند: ملت ایران به علت ایمان به پروردگار، چهارچوب دموکراسی خود را اسلام عزیز قرار داده است و مردم‌سالاری دینی و اسلامی را به جهان عرضه کرده است و ملت‌های مسلمان نیز به همین علت به چشم عظمت به ملت ایران نگاه می‌کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به هوچی‌گری تبلیغاتی دشمنان درباره‌ی مسائل مختلفی نظیر مردم‌سالاری دینی، موضوع زنان، سیاست خارجی، روابط ایران با قطب‌های قدرت جهان و مسائل دیگر افزودند: ملت بزرگ ایران، فریب این هوچی‌گری‌ها را نخورده و نخواهد خورد و با تقویت اعتماد به نفس ملی به سوی آینده‌ی درخشان خود حرکت می‌کند.
ایشان پیشرفت‌های بسیار چشمگیر علمی در بحث انرژی هسته‌ای و علوم نوین از جمله سلول‌های بنیادی و درمان برخی بیماری‌های صعب‌العلاج را از آثار مبارک اعتماد به نفس ملی خواندند و افزودند: ملت ایران با استعداد درخشان و اعتماد به نفس، همچنان در مسیر پیشرفت به پیش خواهد رفت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ابراز خرسندی از سفرهای استانی دولت، اجرای مصوبات این سفرها را ضروری و باارزش خواندند و افزودند:‌ حل مشکلات، کار آسانی نیست، اما مسئولان برای رفع موانع، بی‌وقفه در تلاشند و این سعی و تلاش امری با ارزش است.
ایشان اعتماد موجود میان ملت و مسئولان را اعتمادی عمیق برشمردند و خاطرنشان کردند: دشمن سعی می‌کند با متهم‌کردن و تضعیف قوای مختلف و دستگاه‌های گوناگون، مردم را دچار سردرگمی کند، اما ملت ایران هوشیار است و دلسوزی و تلاش مسئولان را درک می‌کند و به همین علت پیوند مردم و مسئولان گرم‌تر و مستحکم‌تر خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان، مردم استان یزد را بسیار صمیمی، مؤمن، باصفا، مبتکر، دارای پشتکار، نجیب، بااستعداد و سرشار از ایمان و باور دینی دانستند و با اشاره به برخورداری منطقه‌ی یزد از علما و شخصیت‌های بزرگ و سوابق تاریخی و درخشان «دینی، علمی و هنری این منطقه»، افتخارات فراوان مردم استان یزد در دوران پیروزی انقلاب اسلامی، ‌ دفاع مقدس و دیگر عرصه‌ها را یادآور شدند و افزودند: این‌ها بخشی از هویت و ریشه‌های تاریخی و شناسنامه‌ی مبارک مردم استان یزد است و مردم منطقه -به‌ویژه جوانان- باید این شناسنامه‌ی پرارزش را بشناسند و قدر بدانند.
 
پیش از سخنان رهبر معظم انقلاب، حجت‌الاسلام‌والمسلمین صدوقی -امام جمعه یزد و نماینده‌ی ولی‌فقیه در استان- با اشاره به ویژگی‌های مردم مؤمن و انقلابی این منطقه گفت: در سالی که رهبر انقلاب اسلامی آن را سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی نام‌گذاری کردند، مردم استان یزد در پرتو درک و هوشیاری همیشگی خود، به وظایف خویش در دفاع از آرمان‌های اسلام و انقلاب عمل می‌کنند و در انتخابات هشتمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی حضوری فعال خواهند داشت.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی