news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتعکسعکسفيلمفيلمصوتصوت
1386/08/02

مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشگاه‌های افسری ارتش در حضور فرمانده کل قوا

مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشگاه‌های افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران، امروز با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دانشگاه هوایی شهید ستاری برگزار شد.
در ابتدای این مراسم، فرمانده کل قوا، ضمن ادای احترام به مقام شامخ شهیدان از یگان‌های حاضر در میدان سان دیدند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این مراسم، از نیروهای مسلح به عنوان بازوان مستحکم ملت و کشور یاد و تأکید کردند: احساس امنیت و آسودگی خاطر زمینه‌ساز پیشرفت مادی و معنوی هر ملتی است و امروز ملت ایران به واسطه‌ی نیروهای مسلح قدرتمند و هوشیار خود از چنین احساس شکوهمند ملی برخوردار است.
فرمانده کل قوا با اشاره به تجربیات گرانبهای فرماندهان رشیدی که در دوران دفاع مقدس اثبات کردند تا آخرین قطره‌ی خون در راه کشور و اسلام ایستادگی می‌کنند، خاطرنشان کردند: همه‌ی نیروهای مسلح باید ادامه‌دهندگان مسیر این چهره‌های پرافتخار و صادق باشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ضمن تجلیل از شهید ستاری -بنیان‌گذار دانشگاه هوایی- لزوم افزایش بیش از پیش ظرفیت‌های علمی مراکز دانشگاهی نیروهای مسلح را مورد تأکید قرار دادند و افزودند: پژوهش، نوآوری، کارآزمودگی و انضباط کامل باید سرلوحه‌ی فعالیت‌های مراکز علمی نیروهای مسلح قرار گیرد.
ایشان در پایان تأکید کردند: تقویت روح ایمان و تقوا نیز باید در رأس همه‌ی این فعالیت‌ها باشد.
 
در ابتدای این مراسم، امیر سرلشکر صالحی -فرمانده کل ارتش- به فرمانده کل قوا خیر مقدم گفت و سرتیپ دوم شیخ حسنی -فرمانده دانشگاه هوایی شهید ستاری- گزارشی از فعالیت‌های علمی، آموزشی و فرهنگی این دانشگاه بیان کرد.
در این مراسم همچنین تعدادی از افسران، اساتید و دانشجویان منتخب، همسر سرلشکر خلبان شهید بابایی، جمعی از آزادگان و جانبازان نیروی هوایی جوایز و هدایای خود را از دست حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دریافت کردند و نمایندگان دانشجویان جدید نیز مفتخر به دریافت سردوشی شدند.
در پایان مراسم، یگان‌های حاضر در میدان از مقابل فرمانده کل قوا رژه رفتند و حرکات رزمایش میدانی نیز اجرا شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس در جمع نخبگان علمی ارتش، شوق به پیشرفت علمی، نوآوری و تحقیق و پژوهش و شکوفایی استعدادهای جوانان را یکی از برکات الهی و از جمله دستاوردهای انقلاب اسلامی برشمردند و تصریح کردند: عزت، استقلال و امنیت بلندمدت کشور از مسیر علم عبور می‌کند و این مسأله غیر قابل تردید است.
فرمانده کل قوا با اشاره به گرایش به خلاقیت و علم و فناوری در کشور به‌ویژه در نیروهای مسلح افزودند: تنها راه جبران عقب‌ماندگی علمی کشور، وجود اراده‌ی مستحکم برای پیشرفت واقعی در علم و فناوری است.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم استفاده از راه‌های میان‌بُر برای پیشرفت در زمینه‌ی علم و فناوری خاطرنشان کردند: برای پیشرفت علمی لازم نیست که فقط از همان مسیر کشورهای پیشرفته استفاده شود، بلکه نخبگان و جوانان بااستعداد کشور می‌توانند با استفاده از روش‌های متفاوت و بومی به نتایج درخشان و پیشرفت‌های شگرفی دست یابند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ضمن تأکید بر نگاه ویژه به تحقیقات علمی مرتبط با نیروهای مسلح به‌ویژه ارتش، لزوم ارتباط منسجم مراکز تحقیقاتی علمی ارتش و سپاه را خاطرنشان کردند.
 
پیش از سخنان فرمانده کل قوا، امیر سرلشکر صالحی -فرمانده کل ارتش- گزارشی از فعالیت‌های مراکز علمی و تحقیقاتی ارتش و دستاوردهای آن‌ها به‌ویژه در بخش‌های هوا-فضا، شناورهای سطحی و زیرسطحی، صنایع موشکی، جنگ الکترونیک و رادار و بهینه‌سازی تجهیزات ارائه کرد.
در این دیدار همچنین سرهنگ دوم پزشک کیوان مجیدزاده -متخصص در رشته‌ی ژنتیک-، سرگرد رضا خاکی -کارشناس ارشد مهندسی هوا-فضا-، ناخدا یکم الکترونیک مهندس امیر رستگاری، دکتر فریبا محسنی -مسئول مرکز فوق تخصصی غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی ارتش-، سرهنگ سیدرضا زواره‌ای -کارشناس ارشد مهندسی صنایع و دکتری مدیریت راهبردی- و سروان خلبان مسعود غلام‌زاده -رتبه‌ی ممتاز دوره‌های هوایی- به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص مسائل علمی و پژوهشی به‌ویژه در بخش دفاعی پرداختند. از جمله نکاتی که این افراد مورد تأکید قرار دادند، عبارت بود از:
• حمایت ویژه از ایده‌های مبتکرانه در فناوری‌های نوین
• ارتباط بیش از پیش مراکز علمی و تحقیقاتی نیروهای مسلح با دیگر مراکز علمی
• استفاده از دیدگاه‌های نخبگان علمی نیروهای مسلح در تدوین نقشه‌ی جامع علمی کشور
• استفاده از تاکتیک‌های جدید و بومی و طراحی تجهیزات بر اساس این تاکتیک‌ها
• توجه بیش از پیش به بودجه‌ی تحقیقاتی مراکز علمی نیروهای مسلح
• ایجاد بستر لازم برای ارتقای علمی نخبگان نیروهای مسلح

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی