1386/07/21

اقامه نماز عید سعید فطر به امامت رهبر معظم انقلاب

ملت مؤمن و بزرگ ایران امروز نماز عید سعید فطر را با شکوه و عظمت فراوان در سراسر کشور اقامه کرد و جشن بزرگ فطر را به جشن شکر و سرافرازی تبدیل ساخت. در اوج این شکوه معنوی و ملی، صدها هزار نفر از مردم موحّد و خداجوی تهران نماز فطر مبارک را به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مصلی امام خمینی اقامه کردند.
رهبر انقلاب اسلامی در خطبه‌های نماز فطر با تبریک این عید سعید به همه‌ی مسلمانان جهان و به‌ویژه ملت عزیز ایران، عید فطر را عید شکرگزاری نعمات و برکات ماه مبارک رمضان خواندند و افزودند: همه‌ی قشرهای ملت بزرگ ایران با هر سلیقه و گرایش و ظاهر در بهره‌برداری از ضیافةالله کارنامه‌ی درخشان و برجسته‌ای دارند و این همه توفیق عبادت و ذکر و خشوع حقیقتاً جای شکرگزاری دارد.
ایشان ایمان و اقبال قلبی ملت ایران را به دین و حقایق اسلامی نعمتی بزرگ و از برجستگی‌های درخشان این ملت دانستند و خاطرنشان کردند: باید درس‌های بزرگ رمضان را با تلاش و توکل به پروردگار حفظ کرد و این برکات را در طول زندگی جاری ساخت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ارتباط آسان و پیوند قلبی با حضرت محبوب را از جمله درس‌های عملی و دسته‌جمعی ملت ایران در ماه مبارک رمضان برشمردند و به مردم توصیه کردند: لذت شیرین و بزرگ راز و نیاز با خدا را با محکم‌کردن ارتباط قلبی با حضرت حق، همچنان در روح و جان خود زنده نگهدارید.
ایشان اتحاد ملی همه‌ی قشرها و سلایق گوناگون را حول محور «دین و توحید» از دیگر درس‌های بزرگ ماه مبارک رمضان دانستند و افزودند: یکپارچگی ملت ایران وحدتی دستوری نیست، بلکه ریشه و عقبه‌ای دینی دارد و در واقع این اعتقادات مذهبی است که با نزدیک‌کردن دل‌ها، همه را به سمت توجه به ذات باری‌تعالی جهت می‌دهد و اتحاد عمیق ملی را همراه می‌آورد که این درس و نعمت بزرگ را باید حفظ کرد.
رهبر انقلاب اسلامی سخت‌گرفتن بر خود و انفاق را سومین درس ملت ایران از ضیافةالله خواندند و افزودند: تحمل گرسنگی و تشنگی و همزمان انفاق به دیگران، درس لذت‌بخش و ضروری دیگری است که باید آن را در خود و در جامعه استمرار بخشید.
ایشان اسراف را یک عیب ملی خواندند و با انتقاد از مصرف‌گرایی در زمینه‌های مختلف تأکید کردند: میانه‌رویِ برگرفته از ماه رمضان را به صورت فرهنگ ملی دربیاوریم که در این صورت تهدیدات مکرر دشمن درباره‌ی تحریم نیز حتی در صورت اجرا شدن بی‌اثر خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامی در خطبه‌ی دوم نماز با سپاس فراوان از ملت ایران برای راهپیمایی عظیم روز قدس افزودند: این راهپیمایی عزت و عظمت ملی و جایگاه بلند جمهوری اسلامی ایران را آشکار ساخت و با آبروبخشیدن به ایران و ایرانی نشان داد که این ملت همچنان در صف مقدم دفاع از حق بزرگ امت اسلامی در مسأله‌ی فلسطین ایستاده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تلاش آمریکا و صهیونیست‌ها برای محصورکردن فلسطینی‌ها در بخش‌های محدودی از سرزمین‌های اشغالی یعنی نوار غزه و کرانه‌ی باختری رود اردن افزودند: دشمنان اسلام برای فراموش‌شدن مسأله‌ی فلسطین در افکار عمومی جهان تلاش فراوان می‌کنند، اما راهپیمایی ملت‌ها در روز جهانی قدس این توطئه‌ی بزرگ را خنثی می‌کند و به ملت مظلوم و تنهای فلسطین امید و دلگرمی می‌دهد.
ایشان از بین بردن انگیزه‌ی مقاومت در مردم فلسطین را هدف تمامی سیاست‌ها و اقدامات صهیونیست‌ها دانستند و با تجلیل از پایداری ملت فلسطین خاطرنشان کردند: فلسطینی‌ها و دولت حماس که از آراء آنان برخاسته است، با وجود همه‌ی فشارها محکم ایستاده‌اند و می‌دانند که فلسطین را ملت فلسطین باید نجات دهد و حمایت امت اسلامی از آن‌ها این استقامت و پایداری را افزایش می‌دهد.
ولیّ امر مسلمین با اشاره به تلاش دولت آمریکا برای برپایی یک کنفرانس به اصطلاح صلح دیگر -موسوم به کنفرانس پاییزی- افزودند: تاکنون هر اجتماعی به نام صلح برقرار شده، به ضرر مردم فلسطین بوده است. به همین علت ملت فلسطین کنفرانس پاییزی را نیز رد می‌کند. با این وصف دولت‌های دیگر چگونه می‌توانند در کنفرانسی شرکت کنند که ملت فلسطین آن را خدعه می‌داند؟
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به شکست سنگین رژیم صهیونیستی از حزب‌الله لبنان در سال گذشته، هدف اصلی از تلاش آمریکا برای برپایی کنفرانس پاییزی را نجات رژیم تضعیف‌شده‌ی صهیونیستی برشمردند و با دعوت از همه‌ی گروه‌های فلسطینی برای «وحدت و برادری و هوشیاری» تأکید کردند: دشمن در خانه‌ی شما در حال فتنه‌انگیزی است، مراقب باشید در مقابل یکدیگر قرار نگیرید.
رهبر انقلاب اسلامی مسأله‌ی عراق را یکی دیگر از مسائل رنج‌آور جهان اسلام دانستند و با اشاره به خودداری یا ناتوانی اشغالگران آمریکایی در ایجاد امنیت در عراق افزودند: اشغالگران حتی اجازه و امکان نمی‌دهند تا دولت مردمی عراق با جنایات ناشی از تروریسم کور مقابله کند و این واقعیت نشان می‌دهد تروریسم کور، مورد حمایت و تأیید اشغالگران است. بنابراین آمریکایی‌ها و دیگر اشغالگران در هر فاجعه‌ی انسانی، عمرانی و سیاسی که در عراق روی می‌دهد، مقصّر و مسئول اصلی هستند.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی