1386/04/09

دیدار اعضای هیأت دولت و مدیران اجرایی کشور با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز در دیدار رئیس‌جمهور، اعضای هیأت دولت، استانداران و مدیران بخش‌های مختلف قوه‌ی مجریه در سراسر کشور در سخنان مهمی با اشاره به نقاط قوّت دولت نهم از جمله پایبندی به شعارها و ارزش‌های اصلی انقلاب اسلامی، شجاعت در عرصه‌ی سیاست داخلی و خارجی، پشتکار و انگیزه‌ی کاری قوی، حضور در سراسر کشور و نگاه نزدیک به مسائل و حضور نیروهای کاردان و کارآمد در عرصه‌ی اجرایی تصریح کردند: امروز کشور در همه‌ی عرصه‌ها در حال حرکت رو به جلوست و باید با برنامه‌ریزی، اولویت‌بندی، تدبیر همه‌جانبه و تلاش پیگیر و استفاده از جوانان بااستعداد و باانگیزه، مسیر پیشرفت مادی و معنوی کشور باقدرت و قوّت و در چهارچوب سند چشم‌انداز بیست‌ساله ادامه یابد.
رهبر انقلاب اسلامی برگزاری جلسه‌ای با حضور مسئولان بخش‌های گوناگون اجرایی را در نوع خود بی‌نظیر دانستند و با تأکید بر لزوم ادامه‌ی چنین نشست‌هایی، افزودند: شرایط کنونی کشور به لحاظ این‌که شعارهای اساسی انقلاب اسلامی محور برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌های دولت قرار گرفته، شرایطی استثنایی است و با انتخاب ملت ایران، دولتی بر سرکار آمده که گفتمان مفاهیم انقلاب، گفتمان غالب و رایج آن است.
ایشان با تأکید بر لزوم مغتنم‌شمردن این فرصت ارزشمند برای خدمت به مردم، خاطرنشان کردند: در سال‌های گذشته برخی افراد و حتی برخی مخلصان انقلاب، تصور می‌کردند شعارهای اصلی انقلاب اسلامی همچون سربلندی اسلام، عدالت، مبارزه با استکبار و تلاش برای رفع محرومیت، دیگر جایگاهی ندارند و دوران آن‌ها به پایان رسیده است و حتی برخی به این شعارها گستاخی و جسارت نیز کردند، اما به همّت مردم و روی کار آمدن دولت نهم، این شعارها و ارزش‌ها بار دیگر احیا شده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تسلّط طولانی حکومت‌های استبدادی قاجار و پهلوی بر کشور و مشکلات مزمنِ به‌جا‌مانده از آن دوران‌ها و احتمالاً برخی اشتباهات صورت‌گرفته‌ی بعد از انقلاب تأکید کردند: در چنین شرایطی که کشور از یک طرف به کار و تلاش خستگی‌ناپذیر احتیاج دارد و از طرف دیگر هم ظرفیت‌ها و استعدادهای فراوان و نیروهای بااخلاص و کارآمد برای خدمت به مردم وجود دارند، رفع مشکلات کشور نیازمند اقدامات شجاعانه و در عین حال مدبّرانه و برنامه‌ریزی‌شده است.
رهبر انقلاب اسلامی یکی از ویژگی‌های بارز دولت نهم را شجاعت در اقدام برشمردند و افزودند: مسأله‌ی بنزین از جمله‌ی این کارهاست که دولت، شجاعانه تصمیم‌گیری و اقدام کرد که البته باید با بررسی همه‌ی جوانب آن، اجرای این تصمیم ادامه یابد.
ایشان با اشاره به اختصاص ۴۰ هزار میلیارد تومان یارانه‌ی انرژی خاطرنشان کردند: اگر از این مبلغ گزاف به‌تدریج کاسته شود، قطعاً صرف مسائل مربوط به زندگی مردم، اشتغال، سرمایه‌گذاری‌های گوناگون و احداث مدرسه و جاده خواهد شد.
ایشان در همین خصوص افزودند: برخی انتقادها و ایرادهایی که بیان می‌شود، از روی دلسوزی است که با اطلاع‌رسانی صحیح و توضیح کامل نگرانی‌ها برطرف خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این‌که دولت نهم باید در خصوص اطلاع‌رسانی به مردم بیش از پیش تلاش کند، افزودند: دولت باید حتماً این نقص را برطرف کند و روابط عمومی‌های بخش‌های مختلف دولت باید فعال شوند و با استفاده از رسانه‌ی ملی و روزنامه‌ها، اقدامات مختلف را با زبانی تأثیرگذار و قابل فهم به اطلاع مردم برسانند.
رهبر انقلاب اسلامی برخی انتقادها و ایرادها را هم غیر دلسوزانه دانستند و خاطرنشان کردند: همواره افرادی وجود دارند که اگر کاری انجام شود، می‌گویند چرا انجام دادید و اگر انجام نشود، می‌گویند چرا انجام ندادید؟ که نباید برای این‌گونه سخنان و انتقادها اهمیتی قائل شد.
ایشان با اشاره به سفرهای استانی رئیس‌جمهور و هیأت دولت، این اقدام را بسیار برجسته، لازم و خوب ارزیابی کردند و افزودند: انسان تعجب می‌کند از برخی افراد که چگونه چنین اقدام خوب و ارزشمندی را زیر سؤال می‌برند. در حالی که با سفرهای استانی، دولت از نزدیک با حقایق و مشکلات نقاط مختلف کشور آشنا می‌شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فاصله‌ی میان آشنایی با واقعیات کشور از نزدیک و اطلاع از مشکلات از طریق گزارش‌های مکتوب را بسیار زیاد دانستند و تأکید کردند: این‌که در برخی از شهرها، مردم که تا آن زمان یک مدیرکل را هم ندیده بودند، از نزدیک با رئیس‌جمهور دیدار کنند، کار مهمی است. بنابراین باید این حرکت مبارک به‌درستی تا انتها ادامه یابد و نتایج آن را مردم لمس کنند.
رهبر انقلاب اسلامی بر لزوم اجرای دقیق همه‌ی مصوبات سفرهای استانی تأکید کردند و افزودند: مسئولان اجرایی اعمّ از استانداران، فرمانداران و مدیران بخش‌های گوناگون باید اجرای مصوبات را به طور جدی پیگیری کنند و اگر دولت در جایی احساس کند برخی مصوبات اجراشدنی نیست، به‌صراحت به مردم اعلام کند و دلایل آن بیان شود تا امید مردم به صداقت، پشتکار و توانایی مسئولان متزلزل نشود.
ایشان مسئولان استان‌ها و شهرهای مختلف را نیز به حضور در مناطق مختلف و دیدار نزدیک با مردم توصیه کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای وظیفه‌ی دولت اسلامی را علاوه بر تأمین نیازهای مادی مردم و حل مشکلات معیشتی، توجه به مسائل فرهنگی، اخلاقی و رشد علمی جامعه نیز دانستند و خاطرنشان کردند: دولت باید بسترهای لازم را برای جریان اندیشه‌ی صحیح و اخلاق فاضله در جامعه به وجود آورد و بر همین اساس باید وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از بخش‌های بسیار حساس در برنامه‌ریزی‌های کلان دولت محسوب شوند.
رهبر انقلاب اسلامی بازدارندگی جوان‌های کشورهای اسلامی را از مسائل جدی و حرکت در مسیر رشد علمی و سرگرم کردن آنان به مسائل بی‌ارزش مادی را از سیاست‌های رایج شبکه‌ی صهیونیستی دنیا و عوامل دولتی آن‌ها برشمردند و افزودند: مقابله با این برنامه‌ریزی، اگرچه کاری فرهنگی است، اما یک وظیفه و حرکت شجاعانه‌ی سیاسی است و از وظایف دولت به شمار می‌رود.
ایشان اجرای طرح امنیت اخلاقی و اجتماعی را در همین مسیر ارزیابی و تأکید کردند: اجرای این طرح بسیار مهم است و باید بدون توجه به جنجال‌ها به تکلیف عمل شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مبارزه با فساد اقتصادی را نیز از جمله وظایف مهم دولت برشمردند و خاطرنشان کردند: مبارزه با مفاسد اقتصادی در داخل دستگاه اجرایی، بسیار تأثیرگذارتر از اقدامات دستگاه قضایی است، زیرا وظیفه‌ی دولت و دستگاه اجرایی پیشگیری از فساد است.
ایشان لازمه‌ی مبارزه با فساد اقتصادی را سلامت نفس مجریان دانستند و افزودند: مبارزه با فساد نیازمند صلاح است و اگر ضعفی از این جهت وجود داشته باشد، مبارزه واقعی با فساد ممکن نخواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامی در نظر گرفتن سند چشم‌انداز بیست‌ساله را در همه‌ی برنامه‌ریزی‌ها ضروری برشمردند و تأکید کردند: ثبات در برنامه‌ریزی‌ها و جهت‌گیری‌ها شرط موفقیت و پیشرفت است و باید برنامه‌های پنج‌ساله در چهارچوب جهت‌گیری سند چشم‌انداز تنظیم و اجرا شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین از جمله نقاط قوّت دولت نهم را سیاست خارجی فعال و تأثیرگذار دانستند و خاطرنشان کردند: موضع جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌ی سیاست خارجی از ابتدا، موضع تهاجمی بوده است و تبدیل این سیاست به موضع تدافعی خطاست و متأسفانه این خطا گاه اتفاق افتاده است.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که موضع تهاجمی متفاوت با سیاست جنگ با دنیاست، تصریح کردند: موضع تهاجمی یعنی سیاست طلبکارانه، و جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از مسائل از دنیای امروز طلبکار است. جمهوری اسلامی ایران در قضیه‌ی سیاست‌های استکباری، در مسأله‌ی زن، در مسأله‌ی ایجاد جنگ‌های داخلی و تولید سلاح، در قضیه‌ی اشاعه‌‌‌ی سلاح‌های کشتار جمعی، در زمینه‌ی گسترش فرهنگ لااُبالی‌گری و اشاعه‌ی شهوت جنسی از دنیای به اصطلاح مدرن امروز سؤال دارد و طلبکار است.
ایشان چنین موضعی را مطالبات یک ملت زنده از دنیای خلافکاری که ترویج‌دهنده‌ی سیاست‌های غلط است، دانستند و خاطرنشان کردند: جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از مسائل، سیاست دفاعی ندارد، بلکه سیاست هجوم، سؤال و مطالبه دارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سیاست گستاخانه و غلط دنیای استکبار در تغییر موضوعات و خلاف واقع جلوه‌دادن آن‌ها افزودند: در شرایط کنونی در حالی که دولت امریکا در دنیای اسلام به‌شدت منفور است و به علت این نفرت و مخالفت عمومی، در بسیاری از مسائل منطقه -از جمله عراق- با شکست مواجه شده است، تلاش می‌کند این شکست و درماندگی را متوجه دیگران کند.
رهبر انقلاب اسلامی اتهامات اخیر آمریکا به ایران در خصوص مسائل عراق، فلسطین، لبنان و افغانستان را از جمله‌ی این تلاش‌ها دانستند و تأکید کردند: آمریکایی‌ها به جای آن‌که به علت اصلی مسأله -یعنی تنفر ملت‌های مسلمان و همکاری نکردنشان با آن‌ها- توجه کنند، صورت مسأله را تغییر می‌دهند و به جمهوری اسلامی ایران تهمت می‌زنند و این نشان می‌دهد که مسئولان بلندپایه‌ی یک قدرت بزرگ جهان در جهت‌گیری‌ها و باورهای خود دچار اشتباه شده و به گفتن حرف‌های بی‌پایه و اساس روی آورده‌اند.
ایشان در همین خصوص تصریح کردند: البته در نفرت دولت و ملت ایران از دولت امریکا شکی نیست، اما ریشه‌ی اصلی مشکلات کنونی امریکا در جای دیگر است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص مسأله‌ی انرژی هسته‌ای افزودند: ملت ایران آن‌چه را حق است، همان را باشجاعت پیگیری خواهد کرد و جنجال‌ها هم تأثیری در این مسأله نخواهد گذاشت.
ایشان خاطرنشان کردند: ملت ایران نشان داده است که با استقامت، وفادار و صادق در صحنه حضور دارد و اگر درست حرکت شود، ملت همراهی خواهد کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین مسئولان دولتی را از ورود به بگومگوهای متداول سیاسی و جناحی و تلف‌کردن وقت خود برحذر داشتند و خاطرنشان کردند: باید از فرصت کنونی که فرصت خدمتگزاری به مردم فراهم شده و در واقع سرنوشت کشور و همچنین دنیای اسلام در دست مجموعه‌ی کنونی قرار گرفته، کمال استفاده به عمل آید. ضمن آن‌که با نیت الهی و خدمت صادقانه به مردم ذخیره‌ای برای آخرت فراهم شود.
 
در آغاز این دیدار، آقای احمدی‌نژاد -رئیس‌جمهور- ضمن ارائه‌ی گزارشی از عملکرد دولت در یک سال و ده ماه گذشته، اجرای عدالت را محوری‌ترین شعار دولت نهم و عامل اصلی پیشرفت مادی و معنوی کشور دانست و تأکید کرد: دولت نهم در تلاش است تا اثبات کند که می‌توان کشور را بر اساس الگوی توسعه‌ی اسلامی و ایرانی ساخت.
رئیس‌جمهور با تشریح اقدامات دولت برای اجرای عدالت، افزود: هدایت عادلانه‌ی منابع و تسهیلات بانکی در مناطق مختلف کشور، کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی، اهتمام به صنایع کوچک و زودبازده در کنار توجه به صنایع متوسط و بزرگ، تلاش برای تأمین مسکن قشرهای نیازمند، کم‌کردن فاصله‌ی دریافتی کارکنان دولت، تلاش برای کاهش نرخ تورم، اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی و واگذاری سهام عدالت، حمایت از تولید و افزایش ثروت عمومی و حمایت از بخش کشاورزی، از جمله اقدامات دولت نهم بوده است.
آقای احمدی‌نژاد به افزایش سهم درآمدهای غیر نفتی، افزایش سهم هزینه‌های عمرانی دولت و تغییر موازنه‌ی صادرات به واردات اشاره و خاطرنشان کرد: مدیریت بر مصرف سوخت نیز از جمله اقدامات دولت است که بر همین اساس و در پی مصوبه‌ی مجلس شورای اسلامی، دولت سهمیه‌بندی بنزین را آغاز کرد که اگر این کار بزرگ به سرانجام برسد، ضمن میلیون‌ها لیتر صرفه‌جویی بنزین، ده‌ها میلیارد دلار نیز صرفه‌جویی خواهد شد و این مبلغ در مسیر سازندگی کشور و حل مشکلات مردم قرار خواهد گرفت.
رئیس‌جمهور با اشاره به سفرهای استانی هیأت دولت از جمله اهداف آن را تحقق شعار مهرورزی، ارتباط نزدیک مسئولان با مردم و ترویج فضای همدلی در کشور برشمرد و افزود: باید برای سازندگی کشور بر اساس الگوی توسعه‌ی ایرانی و اسلامی، ساختار برخی بخش‌ها از جمله سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، بانک‌ها و بیمه اصلاح شود که دولت اقدامات خود را در این خصوص آغاز کرده است.
رئیس‌جمهور سیاست خارجی دولت نهم را بر پایه‌ی عزت، حکمت و مصلحت دانست و با اشاره به مسأله‌ی هسته‌ای، خاطرنشان کرد: سیاست ایستادگیِ برحق ملت ایران و استیفای این حق بدون هیچ تزلزلی و بدون تأثیرپذیری از تهدیدها و جنگ روانی ادامه خواهد یافت.
آقای احمدی‌نژاد تصریح کرد: من باقاطعیت اعلام می‌کنم دولت بر اجرای این سیاست و ادامه‌ی این مسیر ایستاده است و لحظه‌ای کوتاه نخواهد آمد.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی