news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتنقشه راهنقشه راهعکسعکسفيلمفيلم
1386/03/14

برگزاری مراسم سالگرد ارتحال بنیان‌گذار انقلاب(ره) با حضور رهبر انقلاب

ملت وفادار ایران درهجدهمین سالگرد رحلت خمینی، روح خدا با امام بزرگوار خود تجدید پیمان کرد. در اوج این قدرشناسی ملی، صدها هزار نفر از قشرهای مختلف ملت در حرم مطهر امام خمینی رضوان‌الله‌علیه، راه خمینی کبیر را تنها راه تحقق اهداف و آرمان‌های اسلامی و ملی اعلام کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دراین اجتماع عظیم و بسیار پرشور تأکید کردند: آینده‌ی ملت ایران در پرتو اتکاء به هویت حقیقی حرکت امام راحل عظیم‌الشأن -یعنی اسلامی بودن، مردمی بودن و نوآوری‌های متکی بر اسلام- بسیار درخشان‌تر از گذشته است.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که امام خمینی رحمة‌الله‌علیه و فکر و راه ایشان، کلمه‌ی طیبه‌ای است که به ملت اسلامی عظمت بخشید، تصریح کردند: نام امام بزرگوار، اندیشه‌ی نیکو و عمل صالح ایشان در ایران بزرگ و در فضای امت اسلامی و جامعه‌ی بشری روزبه‌روز زنده‌تر و تابناک‌تر خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای علت اقتدار و ماندگاری مردان الهی را ارتباط با خدا و کار برای خدا دانستند و افزودند: راز قدرت معنوی و رمز «عظمت و نفوذ» رو به افزایش امام خمینی رحمة‌الله‌علیه این است که آن شخصیت بزرگ در همه‌ی کارها فقط خدا را دید و در راه او مجاهدت کرد و خدا نیز همان‌گونه که در قرآن وعده داده است، همیشه با او بود.
ایشان افزودند: علت آرامش خاطر و تزلزل‌ناپذیری امام در همه‌ی لحظات به‌ویژه مقاطع سخت و حساس کشور و حتی در لحظه‌ی عروج به سوی پروردگار، همین ارتباط و اتصال با خدا بود.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این‌که حرکت در مسیر حق، ایستادگی در مقابل زورگویان و دستیابی به پیشرفت و استقلال، مستلزم پرداخت هزینه است، خاطرنشان کردند: امام رحمةالله‌علیه اعتماد عمومی مردم را به عنوان هزینه‌ی این راه پرداخت و خداوند نیز این هزینه را به صورت مضاعف به او بازگرداند، به گونه‌ای که جمعیت شرکت‌کننده در مراسم تشییع ایشان به‌مراتب از استقبال‌کنندگان از آن رهبر بزرگ بیشتر بود.
ایشان تنها راه دستیابی یک ملت را به اهداف و حقوق خود، بصیرت و ایستادگی آگاهانه برشمردند و خاطرنشان کردند: حقوق یک ملت با التماس به سلطه‌گران و عقب‌نشینی و نرمش در برابر آنان محقق نخواهد شد، چرا که حق را باید با تلاش و ایستادگی به دست آورد.
رهبر انقلاب اسلامی پایداری و مجاهدت ملت ایران را مهم‌ترین عامل ثبات و استحکام نظام و تحقق «استقلال و عزت ملی» دانستند و افزودند: بر اثر ایستادگی و بصیرت ملت ایران، زورگویان جهان به این نتیجه رسیده‌اند که «ایرانی» هر جا پای دفاع از حق و حقوقش به میان آید، هرگز از میدان خطر عقب‌نشینی نمی‌کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تداوم ایستادگی ملی را زمینه‌ساز احقاق حقوق مردم ایران در همه‌ی زمینه‌ها از جمله انرژی هسته‌ای دانستند و افزودند: رویّه‌ی ملت آزاد و مستقل ایران این نیست که برای دست‌یابی به انرژی هسته‌ای و دیگر حقوقش از قدرت‌های سلطه‌گر التماس و خواهش کند، چرا که این ملت بزرگ و جوانان برومندش خود را باور کرده‌اند و با تکیه بر تجربه‌های ۲۸ سال اخیر می‌دانند که با ایستادگی بصیرانه می‌توانند همه‌ی حقوق خود را به دست آورند.
رهبر انقلاب اسلامی ایجاد هویّتی جدید -یعنی جمهوری اسلامی- را در منطقه‌ی حساس خاور میانه از مهم‌ترین اقدامات امام راحل برشمردند و با تشریح و تحلیل روند تحکیم سلطه‌ی استکبار بر خاور میانه پس از جنگ دوم جهانی افزودند: ایران نیز در آن دوران سیاه، صددرصد تحت نفوذ و سلطه‌ی عمیق استکبار آمریکا بود و به همین علت، معجزه‌ی انقلاب اسلامی که به رهبری بی‌نظیر امام و همت ملت به وقوع پیوست، همه‌ی سلطه‌گران را غافلگیر کرد، اما افراد بابصیرت همان موقع دریافتند که مسیر منطقه با برافراشته شدن پرچم اسلام در ایران عوض شده است.
ایشان به تلاش‌های ناکام دشمنان برای از بین بردن جمهوری اسلامی اشاره کردند و افزودند: با وجود همه‌ی طرح‌ها و توطئه‌ها، هویت جدیدی که امام ایجاد کرد، امروز باثبات‌ترین نظام منطقه است و ملت ایران پرشورترین، مصمم‌ترین و با آبروترین ملت‌ها به شمار می‌آید و چهره‌ی درخشان جمهوری اسلامی و امام بزرگوار، روز‌به‌روز در میان توده‌های ملت‌های مسلمان و جوانان و روشنفکران جهان اسلام مقبول‌تر می‌شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای استمرار این روند و تداوم پیشرفت کشور را به ادامه‌ی وفاداری ملت و نخبگان به خطوط اصلی حرکت امام منوط دانستند و تأکید کردند: اسلامی بودن، مردمی‌بودن و برخورداری از ابتکار و نوآوری اسلامی، سه نقطه‌ی اصلی حرکت مبارک امام است که نباید هیچ‌گاه فراموش شود.
ایشان اسلامی بودن نظام را شاخص‌های فراتر از تعلق جمهوری اسلامی به یک مذهب دانستند و افزودند: جمهوری اسلامی از دل معارف شیعی به وجود آمده است، اما اسلامی بودن نظام به معنای اسلام فرامذهب و هویتی فرامذهبی است و نظام اسلامی هرگز شناسنامه‌ی‌ تک‌مذهبی برای خود قائل نبوده است و به همین علت است که امروز جوان سنّی فلسطینی همچون جوان شیعه‌ی لبنانی به جمهوری اسلامی چشم امید دوخته است و نظام اسلامی به همه‌ی اجزای پیکره‌ی عظیم امت اسلامی، احساس افتخار و عزت می‌بخشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تکیه و تعبّد به شرع مقدس را بُعد دیگری از هویت اسلامی نظام خواندند و خاطرنشان کردند: ما علاوه بر ارزش‌های اخلاقی، قواعد و همه‌ی نظام‌های اجتماعی و سیاسی خود را از کتاب و سنّت می‌گیریم و به آن افتخار می‌کنیم، چرا که معتقدیم فهم درست کتاب و سنّت و نگاه باز و مجتهدانه به این دو مقوله می‌تواند راه‌های بسیاری را برای تأمین نیازهای فردی و اجتماعی ملت‌ها ارائه کند.
ایشان شاخصه‌ی دوم جمهوری اسلامی را مردمی بودن آن بیان کردند و افزودند: در نظام اسلامی، رأی، اراده و خواست مردم به معنی واقعی کلمه، تعیین‌کننده است و تأمین نیازهای آنان هدف اساسی مسئولان به شمار می‌رود.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نگاه جامع نظام جمهوری اسلامی به نیازهای مادّی، معنوی و اخلاقی مردم خاطرنشان کردند: در نظام اسلامی علاوه بر توجه جدّی به نیازهای اقتصادی و امنیت عمومی مردم، امنیت اخلاقی و حفظ نظام خانواده نیز مورد توجه ویژه است.
رهبر انقلاب اسلامی اراده‌ی مردم را در چهارچوب دین خدا، تعیین‌کننده‌ی مطلق دانستند و افزودند: مردم‌سالاری دینی چهارچوب اصلی نظام جمهوری اسلامی و دربردارنده‌ی کرامت حقیقی انسان و تأمین‌کننده‌ی نیازهای عمومی مردم است.
ایشان در همین زمینه خاطرنشان کردند: نظام اسلامی، دموکراسی مبتنی بر مبانی غلط و شکست‌خورده لیبرال‌دموکراسی غرب را رد می‌کند، زیرا در ساختار استبدادی و دیکتاتوری نظام‌های غربی مردم هیچ نقشی ندارند و همه‌کاره‌ی واقعی، صاحبان سرمایه و زرسالاران هستند.
رهبر انقلاب اسلامی شاخصه‌ی سوم نظام جمهوری اسلامی را نوآوری متکی بر مبانی اسلام برشمردند و تأکید کردند: نخبگان سیاسی و فرهنگی کشور، اسلام ناب را آن‌چنان که از کتاب و سنت درک می‌شود، برای ذهن‌های مشتاق داخل و خارج از کشور بازگو کنند.
ایشان ادبیات سیاسی جمهوری اسلامی را دارای جذابیت فراوان خواندند و با اشاره به برکات فراوان نوآوری‌های اسلامی برای نظام افزودند: نباید برخی افراد به علت احساس حقارت یا شیفتگی در مقابل غرب، احکام و مبانی اسلام را با دیدگاه‌های غربی منطبق کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تلاش امپراطوری خبری و رسانه‌ای استکبار برای ارائه‌ی تصویری مخدوش و غلط از ملت ایران و نظام اسلامی افزودند: ایستادگی و پیروزی ملت ایران در برابر تهدیدها و چالش‌ها، حفظ اصول و جهت‌گیری‌های اصلی، پیشرفت‌های شگفت‌آور علمی و فناوری، پیشرفت در عرصه‌های مدیریت اجتماعی و سیاسی، افزوده‌شدن عزت بین‌المللی و الگو شدن برای ملت‌های مسلمان، تصویر واقعی ملت ایران است.
رهبر انقلاب اسلامی هویت برجسته‌ی جمهوری اسلامی را نتیجه‌ی پایمردی و رهبری امام خمینی رحمة‌الله‌علیه و همت ملت ایران دانستند و با اشاره به وظایف سنگین دولتمردان و مردم برای ادامه‌ی این مسیر پرافتخار افزودند: همان‌گونه که در ابتدای سال بیان شد، تلاش در جهت پیشرفت اقتصادی و علمی و همچنین مقابله با جنگ روانی دشمن برای ایجاد خلل در اتحاد ملی، سه محور اصلی است که باید مورد توجه جدّی مردم و مسئولان باشد.
ایشان با تأکید بر این‌که توجه به عدالت و تأمین آن مهم‌ترین خواسته‌ی مردم از دولتمردان است، افزودند: فعالان اقتصادی در بخش‌های مختلف از جمله سرمایه‌گذاری، نوآوری صنعتی و رشد بخش کشاورزی تلاش همه‌جانبه‌ای داشته باشند.
رهبر انقلاب اسلامی لزوم هوشیاری مردم در مقابل تلاش دشمن برای ایجاد اختلاف و دودسته‌گی را یادآور شدند و با اشاره به در‌پیش‌بودن انتخابات مجلس هشتم در اواخر سال جاری، خاطرنشان کردند: دشمن تلاش دارد با ایجاد چالش‌های انتخاباتی، میان مردم تفرقه بیندازند، اما ملت ایران با کمک خداوند، این انتخابات را وسیله‌ی دیگری برای رشد و عزت خود قرار خواهد داد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به توطئه‌ی بزرگ دشمنان برای به‌راه‌انداختن جنگ شیعه و سنّی، انسجام اسلامی را ضرورتی واقعی برشمردند و افزودند: دشمنان امت اسلامی یک گروه متعصب، متحجّر و بی‌خبر از حقایق عالم و معنویت را شکل داده‌اند تا میان مسلمانان، اختلاف و جنگ و خونریزی به راه بیفتد، اما بر اساس نظر علمای حقیقی اسلام، کسانی که دست خود را به خون مسلمانان آلوده می‌کنند، مرتکب گناهی نابخشودنی می‌شوند و این کار در واقع خروج از اسلام است.
ایشان با تأکید بر این‌که برادری ملت ایران با ملت‌های مسلمان یک برادری واقعی است، تأکید کردند: با وجود اختلاف‌های فکری و مذهبی میان مسلمانان، آنان باید در زیر پرچم لااله‌الاالله و محمد رسول‌الله، دست در دست یکدیگر در مقابله با دشمنان اسلام و امت اسلامی ایستادگی کنند.
رهبر انقلاب اسلامی آینده‌ی ملت ایران را بسیار درخشان‌تر از گذشته دانستند و خاطرنشان کردند: تا تحقق اهداف و آرمان‌ها، راهی طولانی در پیش داریم، اما ملت بزرگ ایران به برکت ایستادگی، روشن‌بینی و آگاهی ملی، این راه را با موفقیت‌های بیشتر طی خواهد کرد و با تداوم راه پرافتخار امام، آینده‌ی روشن خود را محقّق خواهد ساخت.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی