news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتعکسعکسفيلمفيلم
1386/01/01

دیدار زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی همزمان با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای عصر امروز در اجتماع ده‌ها هزار نفر از زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی، ایجاد کشوری آزاد، مرفّه، سربلند و برخوردار از پیشرفت‌های علمی را خواست ملی ایرانیان دانستند و تأکید کردند: ایران برای دست‌یابی به دانش هسته‌ای طبق مقررات بین‌المللی عمل کرده است، اما اگر قرار باشد با ابزار شورای امنیت بی‌قانونی کنند و حق مسلّم ملت ایران را نادیده بگیرند، ما هم می‌توانیم بی‌قانونی کنیم و خواهیم کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تبریک عید نوروز و حلول ماه ربیع‌الأول، آغاز سال جدید را فرصتی برای تقویت عزم ملی دانستند و افزودند: ملت زنده و عزیز ایران برای استمرار موفقیت‌ها باید موقعیت درونی و جایگاه بین‌المللی خویش را بشناسد، چالش‌های پیش رو را درک کند و از خطوط اساسی مقابله با این چالش‌ها نیز آگاه باشد.
ایشان سربلندی ایران اسلامی و الگوشدن در میان ملت‌های مسلمان را هدف عمده‌ی ملت ایران برشمردند و خاطرنشان کردند: تحقق این هدف بزرگ نیازمند استقلال و عزت ملی، برخورداری از رفاه عمومی و عدالت اجتماعی و استفاده از همه‌ی ظرفیت‌های ملی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای استعداد، استقامت، غیرت دینی و ملی و عشق به میهن را از جمله ظرفیت‌های بی‌پایان ملت ایران برای تحقق اهداف بزرگ خویش خواندند و افزودند: اگرچه ملت ایران حدود ۲۰۰ سال بر اثر سلطه‌ی استکبار و زمام‌داران وابسته، عقب‌ نگه‌داشته‌ شده بود، اما تجربیات موفق علمی و سیاسی سه دهه‌ی اخیر نشان می‌دهد که ملت ایران قادر است به الگوی دیگر ملت‌ها تبدیل شود.
رهبر انقلاب اسلامی پیشرفت‌های جوانان و دانشمندان پرافتخار کشور در زمینه‌هایی همچون انرژی هسته‌ای، سلول‌های بنیادی، درمان ضایعات نخاعی و ده‌ها زمینه‌ی دیگر را باعث تحسین جهانیان برشمردند و افزودند: در میدان رقابت‌های سیاسی نیز موضع‌گیری مسئولان کشور در سطح منطقه و جهان، برجسته و شاخص است و ملت ایران توانسته است مفاهیمی همچون «مردم‌سالاری دینی» و «دین‌محوری در سیاست» را به فرهنگِ سیاست بین‌المللی وارد کند و مجموعه‌ی واقعیات سه دهه‌ی اخیر نشان می‌دهد که ملت ایران می‌تواند در میدان رقابت‌های «علمی، سیاسی، صنعتی، اقتصادی و فرهنگی جهانی» به موقعیت‌های چشمگیری دست یابد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای راه پیشِ روی ملت ایران را راهی درخشان، اما دارای فراز و نشیب دانستند و در تبیین چالش‌های پیش رو افزودند: ملت ایران با دو دشمن درونی و بیرونی روبروست که دشمن درونی یعنی خصلت‌های ناپسند نظیر تنبلی، نداشتن نشاط کاری، ناامیدی، بدبینی و نداشتن اعتمادبه‌نفس فردی و ملی خطرناک‌تر از دشمن بیرونی است و ملت باید با همه‌ی وجود با این میکروب‌ها و موریانه‌های ویران‌کننده مقابله کنند.
ایشان نظام سلطه‌ی بین‌المللی را دشمن بیرونی ملت ایران برشمردند و خاطرنشان کردند: شبکه‌ی صهیونیزم جهانی و دولت کنونی ایالات متحده‌ی امریکا سمبل دشمنان بیرونی ملت ایران به شمار می‌روند که البته دشمنی ناکام آن‌ها با این ملت از بعد از انقلاب شروع شده و همچنان ادامه دارد.
رهبر انقلاب اسلامی ستایش ملت‌ها از «مردم ایران و نظام جمهوری اسلامی» و اتهامات همزمان استکبار به این ملت را تناقض آشکار میان گرایش ملت‌های جهان و خواست سلطه‌گران برشمردند و افزودند: این رخنه‌ی فرسایشی، بنای لیبرال دموکراسی غرب را روزبه‌روز متزلزل‌تر خواهد کرد.
ایشان استقبال به‌یاد‌ماندنی ملت‌های مختلف -از جمله مردم کشورهای آمریکای لاتین- از رئیس‌جمهور اسلامی ایران و تظاهرات ضد آمریکایی مردم همین منطقه هنگام سفر اخیر رئیس‌جمهور آمریکا را نشانه‌ای از تناقض موجود میان نگاه ملت‌ها و مواضع دولت‌های استکباری برشمردند و افزودند: این واقعیات نشان می‌دهد که آبروی ملت ایران در میان ملت‌ها رو به افزایش است و لیبرال‌دموکراسی غربی و دولت امریکا، هر روز بی‌آبروتر می‌شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «جنگ روانی»، «جنگ اقتصادی» و «مقابله با پیشرفت و اقتدار علمی ملت ایران» را سه روش عمده‌ی دشمنان خواندند و افزودند: جنگ روانی مهم‌ترین برنامه‌ی دشمن به شمار می‌رود و مردم و مسئولان باید اهداف و روش‌های تحقق این برنامه‌ها را به‌خوبی بشناسند.
رهبر انقلاب اسلامی مرعوب‌کردن مسئولان و نخبگان، تضعیف اراده‌ی عمومی، تلقین مکرّر مطالب غیر واقعی برای تغییر درک مردم از واقعیات جامعه، تضعیف اعتماد‌به‌نفس مردم، سست کردن وحدت مردم و مسئولان و دامن زدن به اختلافات قومی، مذهبی، سیاسی و صنفی را از جمله اهداف جنگ روانی دشمنان دانستند و افزودند: دولت امریکا که مظهر حمایت از تروریسم، نقض حقوق بشر، فتنه‌گری و دخالت در امور دیگر کشورهاست، امروز با متهم کردن ایران به این‌گونه اقدامات درصدد است جای متهم و مدعی را عوض کند، اما همه می‌دانند که ملت‌ها از امریکایی‌ها طلب‌کار هستند و آن‌ها باید در جایگاه متهم در مقابل اقدامات خود پاسخ‌گو باشند.
ایشان ترساندن همسایگان جنوبی ایران را از دیگر اهداف جنگ روانی آمریکا خواندند و افزودند: این تلاش‌ها از اول انقلاب تاکنون ادامه داشته که برخی همسایگان ما در خلیج فارس آگاهانه این توطئه را درک کرده‌اند و برخی دیگر ممکن است در دام آن بیفتند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به آمادگی ایران برای انعقاد پیمان دفاعی مشترک با کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس، افزودند: ایران مانند تمام سال‌های پس از انقلاب دست دوستی خود را به سوی این همسایگان دراز کرده و معتقد است امنیت این منطقه‌ی مهم باید با همکاری کشورهای خلیج فارس تأمین شود.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه‌ی بحث خود درباره‌ی اهداف جنگ روانی دشمن در نصیحتی به عناصر سیاسی داخلی افزودند: صاحبان قلم و بیان، تریبون و جایگاه مراقب باشند، خواسته یا ناخواسته مقاصد دشمن را دنبال نکنند، چرا که امروز هرکسی مردم را به مسئولان و نظام و آینده بی‌اعتماد کند و به اختلافات دامن بزند، به دشمن کمک کرده است.
ایشان جنگ اقتصادی را دومین برنامه‌ی دشمن برای مقابله با ملت ایران ارزیابی کردند و افزودند: آن‌ها می‌خواهند ملت را در مضیقه قرار دهند، اما با ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ و تلاش مُجدّانه‌ی دولت برای اجرای این اصول، میدان برای تحرک و رونق اقتصادی و فعالیت عموم مردم و صاحب ثروت باز شده است و به همین علت، رویکرد دولت در سال جدید و یکی دو سال آینده باید رویکردی اقتصادی باشد.
 
رهبر انقلاب اسلامی مسئولان را به تشریح راه‌های مشارکت مردم در فعالیت‌های اقتصادی فراخواندند و افزودند: تولید ثروت از طریق قانونی در اسلام، کاری پسندیده است و باید با اجرای سیاست‌های اصل ۴۴، منابع درآمدی آحاد مردم به‌خصوص طبقات ضعیف متنوع بشود و گشایشی در زندگی مردم به وجود آید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تهدید دشمن مبنی بر تحریم ایران خاطرنشان کردند: ملت ایران در میان همین تحریم‌ها به انرژی هسته‌ای و پیشرفت و سازندگی دست یافته است. بنابراین این ملت را از تحریم نترسانید.
ایشان مخالفت با استفاده‌ی مردم ایران از انرژی هسته‌ای را نمونه‌ای از تلاش‌های دشمنان برای مقابله با پیشرفت علمی ایران خواندند و افزودند: مگر ملت ایران برای به دست آوردن انرژی هسته‌ای از سلطه‌گران اجازه خواسته بود که آن‌ها می‌گویند مخالفیم؟
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای انرژی هسته‌ای را یک نیاز و ضرورت برشمردند و با انتقاد از تعدادی که حرف دشمن را مبنی بر «بی‌نیازی ملت ایران به انرژی هسته‌ای» تکرار می‌کنند، افزودند: آیا به نظرِ این عده، مسئولان اجازه دارند با عقب‌نشینی از خواست ملت به نسل‌های آینده خیانت کنند و آینده‌ی کشور را به خطر بیندازند؟
رهبر انقلاب اسلامی دست‌یابی به انرژی هسته‌ای را کاری بزرگ‌تر از ملی‌شدن نفت دانستند و خاطرنشان کردند: تعدادی که حرف دشمن را تکرار می‌کنند، امروز در حالی که از ملی‌شدن صنعت نفت تمجید می‌کنند، اما همان حرف‌هایی را می‌زنند که مخالفان دکتر مصدق و آیت‌الله کاشانی هنگام ملی‌شدن صنعت نفت می‌زدند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به نظارت آژانس هسته‌ای بر تمامی فعالیت‌های ایران افزودند: همه‌ی فعالیت‌های ما قانونی بوده است، اما اگر بخواهند با هیاهو و جنجال از شورای امنیت استفاده‌ی ابزاری کنند و حق مسلّم ملت ایران را نادیده بگیرند و بی‌قانونی کنند، ما هم می‌توانیم بی‌قانونی کنیم و خواهیم کرد.
ایشان همچنین تأکید کردند: اگر بخواهند با تهدید و اِعمال زور و خشونت رفتار کنند، بدون تردید ملت و مسئولان ایران از همه‌ی ظرفیت‌های خود برای ضربه‌زدن به دشمنانِ متعرض استفاده خواهند کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش پایانی سخنانشان با اشاره به نام‌گذاری سال جدید به سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی، آحاد مردم را به تلاش برای تقویت وحدت و یکپارچگی توصیه کردند و افزودند: برای افزایش انسجام اسلامی نیز باید بر اصول مشترک ملت‌های مسلمان تکیه کنیم.
ایشان با توصیه به جوانان برای افزایش اعتماد‌به‌نفس فردی و ملی، خاطرنشان کردند: شما جوانان عزیز می‌توانید کارهای بسیار بزرگی انجام دهید و کشور را به اوج عزت و اعتلا برسانید.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به حمایت مستمرّ ایشان از دولت‌های قبلی و فعلی افزودند: حمایت خاص از دولت فعلی نیز متّکی بر دلایلی است که جایگاه مهم دولت در ساختار سیاسی، مسئولیت‌های سنگین قوه‌ی مجریه و جهت‌گیری اسلامی و انقلابی دولت نُهم از جمله‌ی آن‌هاست.
ایشان سخت‌کوشی، ارتباط با مردم، ذیّ ‌مردمی و تلاش برای عدالت اجتماعی را از دیگر دلایل حمایت از دولت خواندند و افزودند: البته این حمایت بی‌حساب و کتاب نیست و مبتنی بر توقعاتی است که خستگی‌ناپذیری، حفظ مردم‌زیستی، دوری از مخاصمات جناحی و عمل به برنامه‌هایی که به مردم گفته می‌شود، از جمله‌ی آن‌هاست.
 
در ابتدای این دیدار، آیت‌الله واعظ طبسی -نماینده‌ی ولی‌فقیه در استان و تولیت آستان قدس رضوی- ضمن عرض خیر مقدم به رهبر انقلاب اسلامی، از فعالیت‌های عمرانی آستان و پژوهشی حوزه‌ی علمیه‌ی خراسان گزارش داد و اعلام کرد: مسئولان استان ضمن هماهنگی و همکاری صمیمانه با یکدیگر برای تحقق شعار امسال یعنی اتحاد ملی و انسجام اسلامی تلاش خواهند کرد.

در این رابطه بخوانید :
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی