news/content
پیوندهای مرتبطبياناتبياناتنقشه راهنقشه راهعکسعکسفيلمفيلم
1385/08/17

سخنرانی رهبر انقلاب در اجتماع پرشور مردم سمنان

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از استقبال پرشکوه و به‌یاد‌ماندنی مردم سمنان، در جمع ده‌ها هزار نفر از مردم متدین و پر‌شور این شهر در ورزشگاه تختی حضور یافتند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجتماع عظیم مردم سمنان و ضمن پاسخ به ابراز احساسات صمیمانه‌ی آن‌ها تأکید کردند: پیروزهای پی‌در‌پی ملت عظیم و بزرگوار ایران در مقابل توطئه‌های ۲۷ سال اخیر دشمنان، یک حادثه و اتفاق نیست، بلکه فرایندی منطقی و معقول است که در پرتو تلاش بی‌وقفه و کار متکی به ایمان خدا باقوّت ادامه خواهد یافت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سرعت‌بخشیدن به سازندگی همه‌جانبه‌ی کشور و پیگیری شعارهای عدالت‌طلبانه‌ی انقلاب را از اولویت‌های کاری مسئولان نظام اعلام کردند و افزودند: تحقق این اهداف بزرگ، تلاش فراوانی می‌طلبد که در دولت‌های قبلی آغاز شده و در دولت کنونی ادامه یافته است و ملت بزرگ و بافرهنگ ایران را از لحاظ شاخص‌های پیشرفت و توسعه به مرحله‌ی خوبی رسانده که البته این روند باید با تلاش بیشتر گسترده‌تر شود.
ایشان رویکرد مسئولان را منطبق با مبانی انقلاب خواندند و با اشاره به روحیه قوی و نگاه امیدوارانه ملت افزودند: درک حقوق هسته‌ای و پیگیری و پایداری بر این حق مسلم از نشانه‌های فهم تحسین‌برانگیز و روحیه و امیدواری ملی است، چرا که ملت ایران می‌داند برخورداری از انرژی هسته‌ای از شاخص‌های بزرگ پیشرفت جهانی است و جمهوری اسلامی ایران نیز قادر است بدون اعتنا به دیگران و بدون دست دراز کردن به سوی دیگر کشورها این حق مسلم ملت را تأمین کند.
ایشان با اشاره به جنجال آمریکایی‌ها مبنی بر مخالفت جهانی با حقوق هسته‌ای ایران اظهار داشتند: علاوه بر ملت‌ها، بیش از ۱۵۰ کشور در جنبش غیر متعهدها، سازمان کنفرانس اسلامی و مجموعه‌های دیگر، طرفدار بر هم خوردن انحصار جهانی انرژی هسته‌ای هستند و ملت ایران را به علت پایداری شجاعانه در راه احقاق حقوق هسته‌ای خود تحسین می‌کنند و این نشان می‌دهد که اکثریت قاطع جهان با تلاش چند کشور غربی در پایمال کردن حقوق ایران مخالفند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای استمرار روحیه‌ی قوی و تداوم امید ملی را زمینه‌ساز دست‌یابی ملت ایران به قله‌های پیشرفت و افتخار دانستند و با اشاره به ۲۷ سال دشمنی صهیونیسم جهانی و استکبار آمریکایی با انقلاب اسلامی و ملت ایران افزودند: بر خلاف تبلیغات و هیاهوی غربی‌ها، دشمنان ملت ایران -از جمله آمریکا- امروز موقعیتی به‌مراتب ضعیف‌تر از ده - پانزده سال قبل دارند که شکست آمریکایی‌ها در عراق، لبنان، فلسطین و افغانستان از جمله نشانه‌های این واقعیت است.
ایشان در تبیین موقعیت ضعیف آمریکایی‌ها در خاورمیانه خاطرنشان کردند: دولت آمریکا همه‌ی امکانات خود را به کار گرفت و حتی تشکیل دولت فلسطین را در ظاهر پذیرفت تا رژیم صهیونیستی از مواجهه با مردم فلسطین رهایی یابد، اما امروز دولتی در فلسطین روی کار آمده که دشمن صهیونیست را به رسمیت نمی‌شناسد و حاضر نیست با آن مذاکره کند که این امر حاکی از شکست صددرصد آمریکا در فلسطین است.
رهبر انقلاب اسلامی در تبیین و انفعال و موقعیت ضعیف آمریکا در مقابل مردم ایران به تلاش‌های پرهزینه و بی‌وقفه، اما ناکام دشمنان ملت برای روی‌گردان شدن مردم ایران از امام راحل عظیم‌الشأن، کمرنگ کردن ارزش‌های دینی، ترویج فساد اخلاقی در جامعه‌ی جوان کشور، نفوذ در دولت‌ها، فرقه‌گرایی و جنگ داخلی و متشنج کردن دانشگاه‌ها اشاره کردند و افزودند: هر کس درمی‌یابد که شکست‌های پی‌درپی و مستمر آمریکایی‌ها در مقابل ملت ایران و نظام اسلامی یک حادثه و اتفاق نیست؛ بلکه روندی معقول و متکی بر ایمان، هوشیاری، معرفت، شجاعت و زمان‌شناسی ملت بزرگ و رشید ایران است که همواره دشمنان اسلام و انقلاب را ناامید ساخته است و به فضل الهی از این پس نیز چنین خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامی در تشریح وفاداری ملت به آرمان‌های امام، علت محبوبیت مردمی رئیس‌جمهور را تکرار و پیگیری شعارهای امام خمینی رحمه‌الله‌علیه دانستند و افزودند: مردم در هر نقطه‌ی کشور به کسانی اعتماد می‌کنند که به دین، انقلاب و امام علاقه‌ی بیشتری داشته باشد و این واقعیت از دلایل محکم شکست آمریکا در کمرنگ‌کردن راه و آرمان امام در میان ملت ایران است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به استقبال ملت‌های جهان به‌ویژه ملت‌های مسلمان از اهداف و شعارهای انقلاب اسلامی افزودند: ملت ایران انقلاب خود را حقیقتاً صادر کرده و راه پرافتخار خود را با قدرت، نشاط، تلاش و تکیه بر نسل جوان، فرزانه و آگاه کشور ادامه می‌دهد و دنیای استکبار نیز مجبور به عقب‌نشینی در مقابل این ملت بزرگ است.
ایشان با تأکید بر لزوم درس‌آموزی از پیروزی‌های مستمر ملت ایران در مقابل استکبار افزودند: تأمل در این پیروزی‌ها نشان می‌دهد تلاش و کار متکی بر ایمان و امید، رمز موفقیت ملت است و همه‌ی قشرها اعم از جوانان، دانشجویان، کارگران، روحانیون، فعالان صنعتی و کشاورزی، صاحبان سرمایه و فعالان سیاسی و اجتماعی باید بر مبنای وظایف و مسئولیت‌های خود، کار و تلاش بی‌وقفه را دنبال کنند و با قدرشناسی وحدت ملی موجود در جامعه و حفظ و تقویت آن، حرکت عمومی کشور را به سمت اهداف انقلاب و مردم سرعت دهند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای عملکرد ملت ایران را موجب افشای بسیاری از شعارهای دروغین غرب از جمله در زمینه‌ی حقوق بشر، مبارزه با تروریسم و دموکراسی خواندند و خاطرنشان کردند: ملت ایران نشان داد که مردم‌سالاری دینی دموکراسی واقعی است، چرا که در این نوع مردم‌سالاری بر خلاف حزب‌بازی‌های جاری در غرب، این مردم هستند که با شناخت و تشخیص و رأی خود، مسئولان را سر کار می‌آورند و سرنوشت کشور را تعیین می‌کنند.
ایشان وحدت ملی، دینداری، نشاط ملی و به‌ویژه جوانان پرشور کشور را جزو نعمات بزرگ الهی برشمردند و افزودند: باید قدر این نعمت‌های الهی را دانست و از آن‌ها برای پیشرفت کشور بهره برد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دشمنان ملت ایران را به درس‌آموزی از تجربه‌ی ناکام مقابله با جمهوری اسلامی توصیه کردند و افزودند: سلطه‌گران جهانی باید این نکته را درک کنند که قرن بیست‌و‌یکم بر خلاف قرن ۱۹ و ۲۰، دوران شکسته‌شدن طلسم سیاست‌های استعماری و قرن معنویت، استقلال و بازگشت ملت‌ها به هویت و اصالت ملی است و هر قدرتی در مقابل این واقعیت بایستد، شکست خواهد خورد.
ایشان در همین زمینه افزودند: مردم آمریکا نیز مثل هر ملت دیگر حق دارند زندگی خوبی داشته باشند که این هدف باید با تلاش داخلی آن‌ها محقق شود و دولت این کشور خود را صاحب مناطق حساس جهان ازجمله خلیج فارس نداند.
 
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان به تبیین اهمیت انتخابات مجلس خبرگان و شوراها پرداختند. ایشان اصل حضور مردم در هر انتخابات را مهم دانستند و افزودند: انتخابات مجلس خبرگان در حقیقت نوعی پشتوانه و ذخیره‌سازی برای آینده‌ی ملت و کشور است و مجلس خبرگان باید همیشه آماده باشد و به همین علت انتخابات آن بسیار مهم است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، انتخابات شوراها را نیز به علت تأثیرگذاری شوراها در روند زندگی روزمره‌ی مردم شهرها و روستاها مهم برشمردند و افزودند: اگر در این انتخابات انسان‌های صالح، کارآمد، بانشاط، مؤمن، نجیب و امین به شوراها بروند، خیال مردم از لحاظ مسائل جاری و روزمره‌ی مردم راحت خواهد شد. بنابراین مردم باید با آراء خود به میدان انتخابات بیایند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در زمینه‌ی انتخابات، اتحاد موجود در کشور را مهم خواندند و با اشاره به لزوم افزایش ظرفیت تحمل طرف مقابل و پرهیز از بهانه‌گیری و طرح ایرادهای کوچک افزودند: این‌گونه برخوردها و ایرادگیری‌ها فضای سیاسی جامعه را نامطلوب می‌سازد و باید از آن پرهیز کرد.
ایشان در بخش دیگری از سخنانشان، تدوین و دانش‌پژوهی را دو شاخص اصلی مردم استان سمنان برشمردند و خاطرنشان کردند: مردم فهیم این استان، علاوه بر برخورداری تاریخی از فرهنگ غنی اسلامی-ایرانی از ویژگی‌هایی نظیر هوش و استعداد وافر، حضور در میدان‌های مختلف انقلاب، خلقیات نیکو و عمل صالح بهره‌مندند که این مسأله استان سمنان را جزو استان‌های پیشرو کشور درآورده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تشکر از استقبال گرم و احساسات پرشور مردم سمنان افزودند: هدف از سفر به استان‌های مختلف، آشنایی بیشتر با زیبایی‌های معنوی و افکار و عقاید مردم سراسر کشور، ابراز ارادت به آن‌ها و نیز جلب توجه مسئولان کشور به مسائل و مشکلات مناطق کشور است.
ایشان با ابراز خرسندی فراوان از سفرهای رئیس‌جمهور و هیأت دولت به استان‌های مختلف کشور افزودند: خوشبختانه در پرتو این سفرها، یکی از آرزوهای دیرینه‌ی رهبری -یعنی جلب توجه مسئولان به مسائل مناطق مختلف- برآورده شده است و نشاط و تحرک دولت روند تحقق اهداف نظام را سرعت بخشیده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به پیشرفت‌های استان سمنان پس از پیروزی انقلاب افزودند: این استان همچنان زمینه‌های فراوانی برای توسعه و آبادانی دارد که امیدواریم با استفاده از استعدادهای انسانی و طبیعی استان، روند پیشرفت آن روزبه‌روز سرعت بیشتری یابد.
 
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت‌الإسلام شاهچراغی -نماینده‌ی ولی فقیه در استان و امام جمعه‌ی سمنان- به ایشان خوش‌آمد گفت.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی