news/content
1381/12/06

دیدار دهها هزار تن‌ از جوانان‌ مؤمن‌ و پرشور زاهدان با رهبر انقلاب

دهها هزار تن‌ از جوانان‌ مؤمن‌ و پرشور زاهدان‌، صبح‌ امروز هنگام‌ دیدار با رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌، مصلای‌ این‌ شهر را با احساسات‌ بی‌ نظیر خود لبریز از شور و نشاط و طراوت‌ معنوی‌ ساختند.
حضرت‌ آیت‌‌الله‌ خامنه‌ای‌، در این‌ دیدار، وجود جوانان‌ پاک‌، با احساس‌ و دارای‌ نظر و اندیشه‌ را در استان‌ سیستان‌ و بلوچستان‌، نشانه‌ سرسبزی‌ و طراوت‌ معنوی‌ و افق‌ بسیار روشن‌ این‌ استان‌ برشمردند و افزودند: جوانان‌ سراسر کشور، با احساس‌ مسئولیت‌ آگاهانه‌، راه‌ طولانی‌ اما برخوردار از آینده‌ بسیار جذاب‌ را با همت‌، اراده‌ و چشمانی‌ باز طی‌ خواهند کرد.
ایشان‌ با تبیین‌ روشها و توطئه‌های‌ دشمنان‌، برای‌ جداکردن‌ جوانان‌ میهن‌ از اسلام‌ و انقلاب‌ خاطرنشان‌ کردند: جوانان‌ ایران‌ هوشیار، حساس‌، آگاه‌، حاضر در صحنه‌ و دارای‌ «فهم‌، فکر و مطالبات‌ آرمانی‌ و سیاسی‌ هستند» و ما به‌ این‌ مجموعه‌ بی‌ نظیر عشق‌ می‌ورزیم‌ و آنان‌ را کلید حل‌ مشکلات‌ کشور و امید آینده‌ روشن‌ ملت‌ می‌دانیم‌ اما دشمن‌ نیز این‌ حقایق‌ را فهمیده‌ است‌ و وجود جوانان‌ آگاه‌ و پرشور ایران‌ را مانع‌ تحقق‌ اهداف‌ خود می‌داند، بنابراین‌ از هیچ‌ تلاشی‌ برای‌ انحراف‌ و بی‌ اثر کردن‌ این‌ سرمایه‌ و ذخیره‌ عظیم‌ ملت‌ خودداری‌ نمی‌کند.
حضرت‌ آیت‌‌الله‌ خامنه‌ای‌ با اشاره‌ به‌ لزوم‌ احساس‌ وظیفه‌ جوانان‌ در قبال‌ کشور، ملت‌، انقلاب‌ و جامعه‌ بشری‌ افزودند: این‌ احساس‌ تعهد باید با شناخت‌ اهداف‌ و درک‌ موانع‌ راه‌ توأم‌ شود تا در پرتو احساس‌ مسئولیت‌ آگاهانه‌ جوانان‌، راه‌ دستیابی‌ ملت‌ و نظام‌ به‌ قله‌های‌ رفیع‌ عزت‌، افتخار و شرافت‌ طی‌ گردد.
مقام‌ معظم‌ رهبری‌، ایجاد انحرافات‌ اخلاقی‌ و فکری‌ در میان‌ جوانان‌ و سرگرم‌ کردن‌ آنان‌ به‌ غرائز جنسی‌ و مسائل‌ غفلت‌ زا را، سیاست‌ اصلی‌ مراکز قدرت‌ بین‌ المللی‌ و کمپانیهای‌ صهیونیستی‌ خواندند و خاطرنشان‌ کردند: مهمترین‌ مانع‌ تسلط اینگونه‌ مراکز بر منابع‌ و منافع‌ اقتصادی‌ کشورها، ملتها هستند؛ و بهترین‌ راه‌ زمین‌ گیر کردن‌ ملتها نیز منحرف‌ کردن‌ جوانان‌ آنان‌ است‌ و به‌ همین‌ علت‌ جهان‌، امروز شاهد ترویج‌ بی‌ حد و حصر فساد، فحشا و مواد مخدر در میان‌ جوانان‌ است‌.
ایشان‌، ایمان‌، اراده‌، روحیه‌ و اخلاق‌ جوانان‌ را آماج‌ توطئه‌های‌ پیچیده‌ و بسیار سنگین‌ دشمنان‌ خواندند و با اشاره‌ به‌ توصیه‌های‌ یکی‌ از مسئولان‌ اسرائیلی‌ به‌ امریکائیها برای‌ ترویج‌ فساد در میان‌ جوانان‌ ایرانی‌ افزودند: مراکز استکبار جهانی‌ حمایت‌ مردم‌ از نظام‌ اسلامی‌ را بزرگترین‌ مانع‌ تسلط دوباره‌ بر ایران‌ می‌دانند و برای‌ واگرایی‌ مردم‌ به‌ ویژه‌ جوانان‌ از هویت‌ اسلامی‌ ایرانی‌، فرهنگ‌ و دین‌ برنامه‌ وسیعی‌ تدارک‌ دیده‌اند.
حضرت‌ آیت‌‌الله‌ خامنه‌ای‌، سیاست‌ اندولسی‌ کردن‌ ایران‌ را سیاست‌ مشخص‌ مراکز قدرت‌ جهانی‌ و صهیونیزم‌ بین‌ الملل‌، در قبال‌ نظام‌ اسلامی‌ خواندند و تصریح‌ کردند: دشمن‌ علاوه‌ بر تلاش‌ برای‌ تسلط بر نفت‌ و دیگر منابع‌ ثروت‌ کشورهای‌ خاورمیانه‌، فرهنگ‌ اسلامی‌ را هدف‌ قرار داده‌ تا همچنان‌ که‌ با ترویج‌ فساد، کشور اسلامی‌ اندولس‌ را از داخل‌ تهی‌ و متلاشی‌ کرد، جوانان‌ ایران‌ اسلامی‌ را نیز به‌ فساد اخلاقی‌ و فکری‌ و فرهنگی‌ مبتلا کند و از این‌ طریق‌ نظام‌ اسلامی‌ یعنی‌ مرکز آگاهی‌ بخش‌ به‌ مسلمانان‌ و منبع‌ ترغیب‌ و تلاش‌ امت‌ اسلامی‌ به‌ احیای‌ هویت‌ و عظمت‌ جهان‌ اسلام‌ را، از سر راه‌ بردارد.
ایشان‌، با اشاره‌ به‌ چالش‌ جدی‌ فرهنگ‌ اسلامی‌ با ادعاها و ایده‌های‌ غربی‌ افزودند: فرهنگ‌ اسلامی‌، لیبرال‌ دمکراسی‌ غرب‌ را مورد تردید قرار داده‌ و ماهیت‌ دمکراسی‌ دروغین‌ آنها را افشا کرده‌ است‌، به‌ همین‌ لحاظ امریکائیها، کینه‌ شدیدی‌ از این‌ فرهنگ‌ تعالی‌ بخش‌ به‌ دل‌ گرفته‌اند.
رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌، ترویج‌ لیبرالیزم‌، شکاکیت‌ و تساهل‌ و تسامح‌ در قبال‌ ارزشها و عقاید را از روشهای‌ دشمنان‌ دانستند و افزودند: کسانی‌ که‌ برای‌ ایران‌ و جوامع‌ اسلامی‌ چنین‌ نسخه‌ هایی‌ را تجویز می‌کنند در مورد آنچه‌ ارزشهای‌ امریکائی‌ و غربی‌ می‌نامند کوچکترین‌ تساهلی‌ را قبول‌ ندارند و معتقدند همه‌ ملتها، حتی‌ به‌ زور باید از ایده‌های‌ آنها تبعیت‌ کنند.
حضرت‌ آیت‌‌الله‌ خامنه‌ای‌، ایستادگی‌ مردم‌ ایران‌ در برابر استبداد و دیکتاتوری‌ جهانی‌ را ناشی‌ از همت‌، توکل‌ و فرهنگ‌ اسلامی‌ ملت‌ برشمردند و افزودند: در مقابل‌ شعارهای‌ دروغین‌ امریکا در مورد دمکراسی‌ و آزادی‌، ملتها شعارهای‌ حقیقی‌ ملت‌ ایران‌، یعنی‌ آزادی‌ و آزادگی‌ و استقلال‌طلبی‌ را می‌پذیرند و تحت‌ تاثیر مواضع‌ نظام‌ اسلامی‌ در مورد فلسطین‌، افغانستان‌، حقوق‌ بشر و مسائل‌ دنیای‌ اسلام‌ قرار می‌گیرند و استکبار نیز به‌ همین‌ دلیل‌ از نظام‌ اسلامی‌، و ملت‌ ایران‌ به‌ شدت‌ بیمناک‌ است‌.
ایشان‌، مسئولیت‌ جوانان‌ را در قبال‌ توطئه‌های‌ دشمنان‌ سنگین‌ ارزیابی‌ کردند و افزودند: هر جوان‌ ایرانی‌ باید خود را امانت‌ خداوند و یک‌ ذخیره‌ ملی‌ بداند و با تقویت‌ ایمان‌ و اراده‌ خویش‌ از رخنه‌ و نفوذ فساد در تمامی‌ محیطهای‌ پیرامون‌ خود جلوگیری‌ کند.
مقام‌ معظم‌ رهبری‌، با دعوت‌ از جوانان‌ برای‌ مجاهدت‌ حقیقی‌ در میدانهای‌ علمی‌، اخلاقی‌، فرهنگی‌، سیاسی‌، تحقیقی‌ و تمامی‌ عرصه‌های‌ کار و تلاش‌ تاکید کردند: ملت‌ ما و جوانان‌ ما در میان‌ خود با مودت‌ و مهربانی‌ برخورد می‌کنند اما در جهادی‌ فی‌ سبیل‌ الله‌ با کسانی‌ که‌ با اسلام‌، ایران‌ یا ملیت‌ ایرانی‌؛ استقلال‌ کشور «و شرف‌ و عزت‌ و ارزشها و فرهنگ‌ این‌ ملت‌ دشمنی‌ می‌کنند» به‌ شدت‌ مقابله‌ خواهند کرد.
ایشان‌، افزودند: کسانی‌ که‌ جوانان‌ را به‌ دوری‌ از دین‌ سوق‌ می‌دهند، در اجتماع‌ اختلاف‌ ایجاد می‌کنند، آرمانهای‌ انقلاب‌ اسلامی‌ را دست‌ نیافتنی‌ جلوه‌ می‌دهند و نسبیت‌ و شکاکیت‌ را ترویج‌ می‌کنند جاده‌ صاف‌ کن‌ دشمن‌اند و خواسته‌ یا ناخواسته‌ اهداف‌ او را دنبال‌ می‌کنند.
رهبر معظم‌ انقلاب‌، علاوه‌ بر جوانان‌، مسئولیت‌ مسئولان‌ نظام‌ را نیز در خنثی‌ کردن‌ توطئه‌ دشمن‌ برای‌ ترویج‌ فساد و انحراف‌، بسیار سنگین‌ برشمردند و خاطرنشان‌ کردند: نظام‌ اسلامی‌ نمی‌تواند به‌ اخلاق‌ و فرهنگ‌ مردم‌ بی‌ اعتنا باشد، بنابراین‌ دستگاههای‌ فرهنگی‌ باید با حساسیت‌ بیشتری‌ وظایفشان‌ را در این‌ زمینه‌ انجام‌ دهند.
ایشان‌، جلب‌ توجه‌ بیشتر مسئولان‌ به‌ استان‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ را از جمله‌ اهداف‌ سفر به‌ این‌ استان‌ خواندند و با اشاره‌ به‌ طرحهای‌ دولت‌ برای‌ بهبود اوضاع‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ افزودند: امیدواریم‌ جهشی‌ در روند رسیدگی‌ به‌ مسائل‌ استان‌ صورت‌ گیرد و آثار اجرایی‌ این‌ برنامه‌ها در زمان‌ مشخص‌ و تعیین‌ شده‌ به‌ ظهور برسد.
حضرت‌ آیت‌‌الله‌ خامنه‌ای‌، همچنین‌ در پایان‌ سخنانشان‌ با یادآوری‌ نزدیک‌ بودن‌ دومین‌ دوره‌ انتخابات‌ شوراهای‌ شهر و روستا، به‌ توصیه‌های‌ مفصل‌ شان‌ در دوره‌ قبلی‌ انتخابات‌ شوراها اشاره‌ کردند و افزودند: تأکید کردیم‌ که‌ شوراها را به‌ محل‌ تسویه‌ حساب‌ جناحی‌ و حزبی‌ و باندی‌ تبدیل‌ نکنید البته‌ شوراها در برخی‌ شهرها کارهای‌ خوبی‌ کردند اما در برخی‌ شهرها خوب‌ عمل‌ نشد و علاوه‌ بر انجام‌ نشدن‌ وظایف‌ شوراها، برای‌ مردم‌ مشکلات‌ بیشتری‌ ایجاد شد.
ایشان‌، به‌ مردم‌ توصیه‌ کردند با چشمانی‌ باز کسانی‌ را انتخاب‌ کنید که‌ در درجه‌ اول‌ با ایمان‌ باشند و ضمن‌ کاردانی‌ و لیاقت‌، رأی‌ مردم‌ را امانت‌ بدانند و به‌ اعتماد مردم‌ پاسخ‌ صحیح‌ دهند.
رهبر معظم‌ انقلاب‌، خاطرنشان‌ کردند: متأسفانه‌ برخی‌ جناحها و گروهها و باندها جوری‌ عمل‌ کردند که‌ مردم‌ دیگر خیلی‌ به‌ آنها اعتماد نمی‌کنند که‌ این‌ هم‌ یک‌ ضایعه‌ است‌.
حضرت‌ آیت‌‌الله‌ خامنه‌ای‌، همچنین‌ به‌ مردم‌ توصیه‌ کردند پس‌ از انتخاب‌ اشخاص‌ مؤمن‌، با لیاقت‌ و امین‌، مراقب‌ عملکرد آنها نیز باشند.
در این‌ دیدار قبل‌ از سخنان‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌، آقایان‌ و خانمها جواد جامعی‌، نماینده‌ دانش‌آموزان‌ پسر استان‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ ـ مهتاب‌ اقدامی‌ نماینده‌ دانش‌آموزان‌ دختر استان‌ ـ مجتبی‌ مدرسی‌ نماینده‌ بسیج‌ دانشجویی‌ دانشگاههای‌ استان‌ ـ زهرا سپهری‌ دانشجوی‌ نمونه‌ و نفر اول‌ مسابقات‌ نهج‌ البلاغه‌ ـ حسن‌ سپاهی‌ نماینده‌ تشکلهای‌ غیردولتی‌ جوانان‌ استان‌ ـ مهدی‌ جهان‌ تیغ‌ نماینده‌ تشکلهای‌ دانشجویی‌ استان‌ و ایمان‌ بهاری‌ نماینده‌ شوراهای‌ دانشجویی‌ در سخنانی‌ ضمن‌ بیان‌ احساسات‌ جوانان‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ به‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ و اعلام‌ وفاداری‌ جوانان‌ استان‌ به‌ آرمانهای‌ انقلاب‌ اسلامی‌، کمبودها و نیازهای‌ علمی‌، پژوهشی‌، فرهنگی‌ و ورزشی‌ استان‌ را تشریح‌ کردند.
نمایندگان‌ جوانان‌ استان‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ با اشاره‌ به‌ استعدادهای‌ جوانان‌ این‌ منطقه‌، توجه‌ بیشتر مسئولان‌ به‌ جوانان‌، لزوم‌ ارتقاء جایگاه‌ دانشجویان‌ و نخبگان‌ در افکار عمومی‌، ارتقاء کیفی‌ نظام‌ آموزشی‌ دانشگاهها، توجه‌ مسئولان‌ به‌ وصیت‌‌نامه‌ حضرت‌ امام‌ خمینی‌ (رض‌)، پرهیز از سیاست‌‌زدگی‌ تشکلهای‌ دانشجویی‌ را مورد تأکید قرار دادند.

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی