1368/05/24

انتصاب آیت‌الله محمد یزدی به سمت ریاست قوه قضائیه

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در حکمی آیت الله آقای حاج شیخ محمد یزدی را به ریاست قوه قضائیه منصوب کردند.
متن حکم مقام معظم رهبری به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم

آیةالله آقای حاج شیخ محمد یزدی دامت تأئیداته

با توجه به اصل یکصد و پنجاه و هفتم قانون اساسی و با معرفت و اعتقاد به شایستگی های علمی و عملی جنابعالی ، مسؤولیت خطیر و حساس و افتخار آمیز ریاست قوه قضائیه را به جنابعالی تفویض می کنم. برای جنابعالی روشن است که قوه قضائیه نبض دستگاه اداری و وضعیت عمومی کشور است. سلامت و استحکام، قاطعیت و انصاف، دلسوزی و پشتکار و بالاخره آمادگی و انتظام این دستگاه نشان دهنده و مستلزم وجود سلامت و امنیت وعدل و داد و حسن جریان امور در کشور و در دستگاه های اجرائی آن است و بعکس، ضعف و فساد و اختلال و کم کاری و بی نظمی در این دستگاه خبر دهنده از وجود فساد و ناامنی و بی عدالتی در جامعه است.

و این بدان جهت است که سلامت دستگاه قضاء ، همه ی دستگاه های دولتی و مردمی را به سلامت سوق می دهد و بیماری ناتوانی آن، راه را بر فساد عمومی باز می گذارد. قاطعیت و انصاف و سرعت عمل و رعایت ضوابط اسلامی، شرایط لازمی است که هر گاه وجود داشته باشد، دستگاه قضائی کشور را مأمن و ملجاء مظلومین و ضعفاء می سازد و در آنان امید بوجود می آورد. انتظار و امید اینجانب آن است که جنابعالی در ادامه ی ده سال تلاش و مجاهدتی که عناصر دلسوز و متعهد در قوه ی قضائیه مبذول داشته اند با توکل به خداوند و استمداد از فضل و مدد الهی و با اعمال قاطعیت و ابتکار، دستگاه قضائی را به شکل کاملا اسلامی و برخوردار از عدالت و انصاف کامل سازماندهی کرده و از عناصر مؤمن و عالم و متعهد در داخل یا خارج آن دستگاه استفاده بفرمائید و از همه ی علمای محترم و قضات شریف و عناصر مؤمن و غیور که به حفظ حقوق ضعفاء و مظلومین اهتمام می ورزند درخواست می کنم که دستگاه بسیارحساس قضاء را یاری داده و هر گونه کمکی که برای آنان مقدور است به کمال و کارائی روزافزون آن بنمایند.

اینجانب بر خود لازم می دانم که از خدمات و زحمات طاقت فرسای عالم جلیل القدر آیةالله آقای موسوی اردبیلی که در سال هائی دشوار و ممتد، ریاست شورای عالی قضائی را بر عهده داشته و با کوشش فراوان اقدامات اساسی و مهمی را پایه گذاری کرده اند صمیمانه تشکر کنم و همچنین از دیگر اعضای محترم شورای عالی قضائی که هر یک بنحوی به این دستگاه عظیم خدمت کرده اند سپاسگزاری نمایم.

توفیقات و تأییدات الهی را برای جنابعالی مسئلت می کنم.

سیدعلی خامنه ای

24/5/68

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی