1394/09/08
«امروز، تروریسم درد مشترک ما و شما است»

نامه رهبر انقلاب اسلامی به عموم جوانان در کشورهای غربی‌

به عموم جوانان در کشورهای غربی‌
حوادث تلخی که تروریسم کور در فرانسه رقم زد، بار دیگر مرا به گفتگو با شما جوانان برانگیخت. برای من تأسّف‌بار است که چنین رویدادهایی بستر سخن را بسازد، امّا واقعیّت این است که اگر مسائل دردناک، زمینه‌ای برای چاره‌اندیشی و محملی برای همفکری فراهم نکند، خسارت دوچندان خواهد شد. رنج هر انسانی در هر نقطه از جهان، به‌خودی‌خود برای همنوعان اندوه‌بار است. منظره‌ی کودکی که در برابر دیدگان عزیزانش جان میدهد، مادری که شادی خانواده‌اش به عزا مبدّل میشود، شوهری که پیکر بی‌جان همسرش را شتابان به سویی میبرد، و یا تماشاگری که نمیداند تا لحظاتی دیگر آخرین پرده‌ی نمایش زندگی را خواهد دید، مناظری نیست که عواطف و احساسات انسانی را برنینگیزد. هرکس که از محبّت و انسانیّت بهره‌ای برده باشد، از دیدن این صحنه‌ها متأثّر و متألّم میشود؛ چه در فرانسه رخ دهد، چه در فلسطین و عراق و لبنان و سوریه. قطعاً یک‌ونیم میلیارد مسلمان همین احساس را دارند و از عاملان و مسبّبان این فجایع، منزجر و بیزارند. امّا مسئله این است که رنجهای امروز اگر مایه‌ی ساختن فردایی بهتر و ایمن‌تر نشود، فقط به خاطره‌هایی تلخ و بی‌ثمر فرو خواهد کاست. من ایمان دارم که تنها شما جوانهایید که با درس گرفتن از ناملایمات امروز، قادر خواهید بود راه‌هایی نو برای ساخت آینده بیابید و سدّ بیراهه‌هایی شوید که غرب را به نقطه‌ی کنونی رسانده است.

درست است که امروز تروریسم درد مشترک ما و شما است، امّا لازم است بدانید که ناامنی و اضطرابی که در حوادث اخیر تجربه کردید، با رنجی که مردم عراق، یمن، سوریه، و افغانستان طیّ سالهای متمادی تحمّل کرده‌اند دو تفاوت عمده دارد؛ نخست اینکه دنیای اسلام در ابعادی بمراتب وسیع‌تر، در حجمی انبوه‌تر و به مدّت بسیار طولانی‌تر قربانی وحشت‌افکنی و خشونت بوده است؛ و دوّم اینکه متأسّفانه این خشونتها همواره از طرف برخی از قدرتهای بزرگ به شیوه‌های گوناگون و به شکل مؤثّر حمایت شده است. امروز کمتر کسی از نقش ایالات متّحده‌ی آمریکا در ایجاد یا تقویت و تسلیح القاعده، طالبان و دنباله‌های شوم آنان بی‌اطّلاع است. در کنار این پشتیبانی مستقیم، حامیان آشکار و شناخته‌شده‌ی تروریسم تکفیری، علی‌رغم داشتن عقب‌مانده‌ترین نظامهای سیاسی، همواره در ردیف متّحدان غرب جای گرفته‌اند، و این در حالی است که پیشروترین و روشن‌ترین اندیشه‌های برخاسته از مردم‌سالاری‌های پویا در منطقه، بی‌رحمانه مورد سرکوب قرار گرفته است. برخورد دوگانه‌ی غرب با جنبش بیداری در جهان اسلام، نمونه‌ی گویایی از تضاد در سیاستهای غربی است.

چهره‌ی دیگر این تضاد، در پشتیبانی از تروریسم دولتی اسرائیل دیده میشود. مردم ستمدیده‌ی فلسطین بیش از شصت سال است که بدترین نوع تروریسم را تجربه میکنند. اگر مردم اروپا اکنون چند روزی در خانه‌های خود پناه میگیرند و از حضور در مجامع و مراکز پرجمعیّت پرهیز میکنند، یک خانواده‌ی فلسطینی ده‌ها سال است که حتّی در خانه‌ی خود از ماشین کشتار و تخریب رژیم صهیونیست در امان نیست. امروزه چه نوع خشونتی را میتوان از نظر شدّت قساوت با شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیست مقایسه کرد؟ این رژیم بدون اینکه هرگز به‌طور جدّی و مؤثّر مورد سرزنش متّحدان پرنفوذ خود و یا لااقل نهادهای بظاهر مستقلّ بین‌المللی قرار گیرد، هر روز خانه‌ی فلسطینیان را ویران و باغها و مزارعشان را نابود میکند، بی‌آنکه حتّی فرصت انتقال اسباب زندگی یا مجال جمع‌آوری محصول کشاورزی را به آنان بدهد؛ و همه‌ی اینها اغلب در برابر دیدگان وحشت‌زده و چشمان اشک‌بار زنان و کودکانی روی میدهد که شاهد ضرب و جرح اعضای خانواده‌ی خود و در مواردی انتقال آنها به شکنجه‌گاه‌های مخوفند. آیا در دنیای امروز، قساوت دیگری را در این حجم و ابعاد و با این تداوم زمانی می‌شناسید‌؟ به گلوله بستن بانویی در وسط خیابان فقط به جرم اعتراض به سربازِ تا دندان مسلّح، اگر تروریسم نیست پس چیست؟ این بربریّت چون توسّط نیروی نظامی یک دولت اشغالگر انجام میشود، نباید افراطی‌گری خوانده شود؟ یا شاید این تصاویر فقط به این علّت که شصت سال مکرّراً از صفحه‌ی تلویزیون‌ها دیده شده، دیگر نباید وجدان ما را تحریک کند.

لشکرکشی‌های سالهای اخیر به دنیای اسلام که خود قربانیان بی‌شماری داشت، نمونه‌ای دیگر از منطق متناقض غرب است. کشورهای مورد تهاجم، علاوه بر خسارتهای انسانی، زیرساخت‌های اقتصادی و صنعتی خود را از دست داده‌اند، حرکت آنها به سوی رشد و توسعه به توقّف یا کندی گراییده، و در مواردی ده‌ها سال به عقب برگشته‌اند؛ با وجود این، گستاخانه از آنان خواسته میشود که خود را ستمدیده ندانند. چگونه میتوان کشوری را به ویرانه تبدیل کرد و شهر و روستایش را به خاکستر نشاند، سپس به آنها گفت که لطفاً خود را ستمدیده ندانید! به جای دعوت به نفهمیدن و یا از یاد بردن فاجعه‌ها، آیا عذرخواهیِ صادقانه بهتر نیست؟ رنجی که در این سالها دنیای اسلام از دورویی و چهره‌آرایی مهاجمان کشیده است، کمتر از خسارتهای مادّی نیست.

جوانان عزیز! من امید دارم که شما در حال یا آینده، این ذهنیّت آلوده به تزویر را تغییر دهید؛ ذهنیّتی که هنرش پنهان کردن اهداف دور و آراستن اغراض موذیانه است. به نظر من نخستین مرحله در ایجاد امنیّت و آرامش، اصلاح این اندیشه‌ی خشونت‌زا است. تا زمانی که معیارهای دوگانه بر سیاست غرب مسلّط باشد، و تا وقتی که تروریسم در نگاه حامیان قدرتمندش به انواع خوب و بد تقسیم شود، و تا روزی که منافع دولتها بر ارزشهای انسانی و اخلاقی ترجیح داده شود، نباید ریشه‌های خشونت را در جای دیگر جستجو کرد.

متأسّفانه این ریشه‌ها طیّ سالیان متمادی، بتدریج در اعماق سیاستهای فرهنگی غرب نیز رسوخ کرده و یک هجوم نرم و خاموش را سامان داده است. بسیاری از کشورهای دنیا به فرهنگ بومی و ملّی خود افتخار میکنند، فرهنگهایی که در عین بالندگی و زایش، صدها سال جوامع بشری را بخوبی تغذیه کرده است؛ دنیای اسلام نیز از این امر مستثنا نبوده است. امّا در دوره‌ی معاصر، جهان غرب با بهره‌گیری از ابزارهای پیشرفته، بر شبیه‌سازی و همانندسازی فرهنگی جهان پافشاری میکند. من تحمیل فرهنگ غرب بر سایر ملّتها و کوچک شمردن فرهنگهای مستقل را یک خشونت خاموش و بسیار زیان‌بار تلقّی میکنم. تحقیر فرهنگهای غنی و اهانت به محترم‌ترین بخشهای آنها در حالی صورت میگیردکه فرهنگ جایگزین، به‌هیچ‌وجه از ظرفیّت جانشینی برخوردار نیست. به طور مثال، دو عنصر «پرخاشگری» و «بی‌بندوباری اخلاقی» که متأسّفانه به مؤلّفه‌های اصلی فرهنگ غربی تبدیل شده است، مقبولیّت و جایگاه آن را حتّی در خاستگاهش تنزّل داده است. اینک سؤال این است که اگر ما یک فرهنگ ستیزه‌جو، مبتذل و معناگریز را نخواهیم، گنهکاریم؟ اگر مانع سیل ویرانگری شویم که در قالب انواع محصولات شبه هنری به سوی جوانان ما روانه میشود، مقصّریم؟ من اهمّیّت و ارزش پیوندهای فرهنگی را انکار نمیکنم. این پیوندها هر گاه در شرایط طبیعی و با احترام به جامعه‌ی پذیرا صورت گرفته، رشد و بالندگی و غنا را به ارمغان آورده است. در مقابل، پیوندهای ناهمگون و تحمیلی، ناموفّق و خسارت‌بار بوده است. با کمال تأسّف باید بگویم که گروه‌های فرومایه‌ای مثل داعش، زاییده‌ی این‌گونه وصلتهای ناموفّق با فرهنگهای وارداتی است. اگر مشکل واقعاً عقیدتی بود، میبایست پیش از عصر استعمار نیز نظیر این پدیده‌ها در جهان اسلام مشاهده میشد، درحالی‌که تاریخ، خلاف آن را گواهی میدهد. مستندات مسلّم تاریخی بروشنی نشان میدهد که چگونه تلاقی استعمار با یک تفکّر افراطی و مطرود، آن‌هم در دل یک قبیله‌ی بدوی، بذر تندروی را در این منطقه کاشت. وگرنه چگونه ممکن است از یکی از اخلاقی‌ترین و انسانی‌ترین مکاتب دینی جهان که در متن بنیادینِ خود، گرفتن جان یک انسان را به مثابه‌ی کشتن همه‌ی بشریّت میداند، زباله‌ای مثل داعش بیرون بیاید؟

از طرف دیگر باید پرسید چرا کسانی که در اروپا متولّد شده‌اند و در همان محیط، پرورش فکری و روحی یافته‌اند، جذب این نوع گروه‌ها میشوند؟ آیا میتوان باور کرد که افراد با یکی دو سفر به مناطق جنگی، ناگهان آن‌قدر افراطی شوند که هم‌وطنان خود را گلوله‌باران کنند؟ قطعاً نباید تأثیر یک عمر تغذیه‌ی فرهنگی ناسالم در محیط آلوده و مولّد خشونت را فراموش کرد. باید در این زمینه تحلیلی جامع داشت، تحلیلی که آلودگی‌های پیدا و پنهان جامعه را بیابد. شاید نفرت عمیقی که طیّ سالهای شکوفایی صنعتی و اقتصادی، در اثر نابرابری‌ها و احیاناً تبعیض‌های قانونی و ساختاری در دل اقشاری از جوامع غربی کاشته شده، عقده‌هایی را ایجاد کرده که هر از چندی بیمارگونه به این صورت گشوده میشود.

به‌هرحال این شما هستید که باید لایه‌های ظاهری جامعه‌ی خود را بشکافید، گره‌ها و کینه‌ها را بیابید و بزدایید. شکافها را به جای تعمیق، باید ترمیم کرد. اشتباه بزرگ در مبارزه با تروریسم، واکنشهای عجولانه‌‌ای است که گسست‌های موجود را افزایش دهد. هر حرکت هیجانی و شتاب‌زده که جامعه‌ی مسلمان ساکن اروپا و آمریکا را که متشکّل از میلیون‌ها انسان فعّال و مسئولیّت‌پذیر است، در انزوا یا هراس و اضطراب قرار دهد و بیش از گذشته آنان را از حقوق اصلی‌شان محروم سازد و از صحنه‌ی اجتماع کنار گذارَد، نه تنها مشکل را حل نخواهد کرد بلکه فاصله‌ها را عمق، و کدورتها را وسعت خواهد داد. تدابیر سطحی و واکنشی ــ مخصوصاً اگر وجاهت قانونی بیابد ــ جز اینکه با افزایش قطب‌بندی‌های موجود، راه را بر بحرانهای آینده بگشاید، ثمر دیگری نخواهد داشت. طبق اخبار رسیده، در برخی از کشورهای اروپایی مقرّراتی وضع شده است که شهروندان را به جاسوسی علیه مسلمانان وامیدارد؛ این رفتارها ظالمانه است و همه میدانیم که ظلم، خواه‌ناخواه خاصیّت برگشت‌پذیری دارد. وانگهی مسلمانان، شایسته‌ی این ناسپاسی‌ها نیستند. دنیای باختر قرنها است که مسلمانان را بخوبی می‌شناسد؛ هم آن روز که غربیان در خاک اسلام میهمان شدند و به ثروت صاحبخانه چشم دوختند، و هم روز دیگر که میزبان بودند و از کار و فکر مسلمانان بهره جستند، اغلب جز مهربانی و شکیبایی ندیدند. بنابراین من از شما جوانان میخواهم که بر مبنای یک شناخت درست و با ژرف‌بینی و استفاده از تجربه‌های ناگوار، بنیانهای یک تعامل صحیح و شرافتمندانه را با جهان اسلام پی‌ریزی کنید. در این صورت، در آینده‌ای نه‌چندان دور خواهید دید بنایی که بر چنین شالوده‌ای استوار کرده‌اید، سایه‌ی اطمینان و اعتماد را بر سر معمارانش میگستراند، گرمای امنیّت و آرامش را به آنان هدیه میدهد، و فروغ امید به آینده‌ای روشن را بر صفحه‌ی گیتی میتاباند.
سیّدعلی خامنه‌ای
۸ آذر ۱۳۹۴

English | العربیة | Français | اردو | Türkçe | Español | Swahili | 日本語 | Русский

پیش از این نیز، رهبر انقلاب اسلامی در بهمن ماه سال گذشته در پی وقوع حوادث تروریستی در فرانسه و به تبع آن موج اسلام‌هراسی، نامه‌ای به جوانان اروپا و آمریکای شمالی نوشته بودند.

* جدول محورهای این نامه
مروری بر محورهای اصلی نامه‌ی رهبر انقلاب به جوانان کشورهای غربی
۱۳۹۴/۹/۸
۱ بستر سخن حوادث تلخی که تروریسم کور در فرانسه رقم زد، بار دیگر مرا به گفتگو با شما جوانان برانگیخت.
۲ موضوع اصلی:
تروریسم، درد مشترک
همفکری درباره درد مشترک تروریسم و چاره‌اندیشی برای آینده‌ای با امنیت بیشتر
۳ تفاوت تروریسم در غرب و دنیای اسلام ۱. دنیای اسلام در ابعادی وسیع‌تر، حجمی انبوه‌تر و طولانی‌تر قربانی تروریسم بوده است.
۲. تروریسم در دنیای اسلام همواره از طرف برخی قدرت‌های بزرگ حمایت شده است؛ مانند تقویت و تسلیح القاعده، طالبان و دنباله‌های شوم آنان توسط آمریکا
۴ تضاد سیاستهای غربی ۱. سرکوب پیشروترین اندیشه‌های برخاسته از مردم‌سالاری علی‌رغم اتحاد با عقب‌مانده‌ترین نظام‌های سیاسی در منطقه
۲. برخورد دوگانه‌ی غرب با جنبش بیداری در جهان اسلام
۳. پشتیبانی از رژیم صهیونیستی علیرغم کشتار و تخریب‌های تروریسم دولتی اسرائیل در فلسطین
۴. دعوت مسلمانان به اینکه خود را ستمدیده ندانند علی‌رغم لشکرکشی غربی‌ها به دنیای اسلام در سالهای اخیر
۵ نخستین مرحله‌ی ایجاد امنیت اصلاح اندیشه‌ی خشونت‌زای غربی
۶ ریشه‌های واقعی خشونت در غرب ۱. تسلط معیارهای دوگانه بر سیاستهای غرب
۲. تقسیم تروریسم به انواع خوب و بد
۳. ترجیح منافع دولتها بر ارزش‌های انسانی و اخلاقی
۷ نتایج پیوند ناهمگون و تحمیلی فرهنگها * خشونت خاموش و زیانبار بر اثر تحمیل فرهنگ غرب بر سایر ملتها
* تحقیر فرهنگ‌های غنی توسط غرب علی‌رغم فقدان ظرفیت جانشینی در * فرهنگ غرب و وجود دو مؤلفه «پرخاشگری» و «بی‌بند و باری اخلاقی» در آن
۸ مصادیق پیوند ناهمگون فرهنگها * کاشته شدن بذر تندروی در یک قبیله‌ی بدوی از زمان تلاقی استعمار با یک تفکر افراطی
* ایجاد گروه فرومایه‌ی داعش بر اثر وصلت ناموفق با فرهنگ‌های وارداتی
۹ علت جذب برخی اروپاییها به گروه‌های تروریستی * تغذیه فرهنگی ناسالم در محیط آلوده و خشونت‌زا در غرب
* کاشته شدن عقده‌هایی به‌خاطر نفرت عمیق حاصل از نابرابری‌ها و تبعیض در غرب و گشوده شدن بیمارگونه آن
۱۰ اشتباه بزرگ در مبارزه با تروریسم واکنشهای عجولانه، حرکات هیجانی و شتابزده و تدابیر سطحی
۱۱ پیامدهای واکنش عجولانه در مبارزه با تروریسم * افزایش گسست‌های موجود
* ایجاد انزوا، هراس و اضطراب در جامعه‌ی مسلمان اروپا و آمریکا
* محروم ساختن مسلمانان اروپا و آمریکا از حقوق اصلی‌شان
* گشودن راه بحران‌های آینده با افزایش قطب‌بندی موجود به‌خصوص با قانونی شدن تدابیر سطحی
۱۲ ضرورتهای پرهیز از رفتار ظالمانه با مسلمانان * ظلم خواه ناخواه خاصیّت برگشت‌پذیری دارد.
* مسلمانان شایستة این ناسپاسی‌ها نیستند.
۱۳ سابقه‌ی تعامل غرب و مسلمانان هم آن روز که غربیان در خاک اسلام میهمان شدند و به ثروت صاحبخانه چشم دوختند، و هم روز دیگر که میزبان بودند و از کار و فکر مسلمانان بهره جستند، اغلب جز مهربانی و شکیبایی ندیدند.
۱۴ راه رسیدن به آینده‌ای روشن و ایمن * این شما جوانان هستید که باید لایه‌های ظاهری جامعه‌ی خود را بشکافید، گره‌ها و کینه‌ها را بیابید و بزدایید.
* من از شما جوانان میخواهم که بر مبنای یک شناخت درست و با ژرف‌بینی و استفاده از تجربه‌های ناگوار، بنیانهای یک تعامل صحیح و شرافتمندانه را با جهان اسلام پی‌ریزی کنید.
دریافت جدول: عکس | PDF | جدول انگلیسی English

* واژگان کلیدی و نمودار درختی نامه

* اینفوگرافیک

http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/31558/C/13940908_0331558.jpg http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/31558/C/13940908_0131558.jpg
دریافت

لطفاً نظر خود را بنویسید:

*
نظرات مخاطبان : [ تعداد نظرات منتشره : 116 نظر ]
 • محمد ،
  1394-09-17 - 01:25

  لیسانس فیزیک :همیشه از اینکه رهبری فرزانه و ادیب و عاقل دارم به خود افتخار میکنم .از خدا ممنونم که من را در دوره ای افرید که رهبر ایشان باشد.من حالا میتوانم در میان جوانان فیزیک مولکولی اروپا با افتخار بگویم من ایرانیم و رهبرم ایشان ایت الله خامنه ایست .خداوندا نگهدار رهبر عزیزمان تا ظهور ولی خودت باش.
 • مجید ،
  1394-09-16 - 17:13

  با توجه به اسلام خواهی جوامع پیشرفته بعد از انقلاب ایران وداشتن برنامه وروش زندگی بر مبنای حیات طیبه برای بد جلوه دادن این دین رحمانی صا حبان قدرت وکسانی که ارامش دنیا با عث ورشکستگی کا رخانه های مهمات سازی انها میشود با قرار دادن پول وثروت دست نشاندگان خود وتجهیز گروهی که نه از اسلام ونه از انسا نیت بویی برده اند به دنیا اعلام کنند که این است اسلام 
 • روح اله ،
  1394-09-16 - 11:01

  به آقا افتخار میکنم
  آقا دوست داریم
 • ندای کوثر ،
  1394-09-16 - 02:38

  سلام. کاش ميشد در عمل فدای امام زمان و نایب بر حقش امام خامنه ای میشدم... آقای من امام زمان دعا کن برای ظهور ما 
 • بیژن دانش شهرکی ،
  1394-09-15 - 22:00

  بنام آفریننده خوبیها
  با تمام مشکلاتی که در کشورمان ، بدلایلی از قبیل تحریم، بی تجربگی بعضی از مدیران ، شکاف طبقاتی ایجاد شده ، تورم در کنار رکود اقتصادی و ........... باید به خود ببالیم که چنین انسان وارسته ، کامل و متبحر در شناخت همه جانبه دنیای کنونی همچون گوهری بی بدیل رهبری کشورمان را به عهده دارند و اگر مدیران بی غل و غش باشند و رو راست و درستکار ، انشاالله تا ده یا بیست سال آینده کشورمان یگانه خاورمیانه و حتی جهان می شود ، به امید پیروزی. 
  خدایا تمامی صالحان و خوبان را سالم و موفق بدار و همیشه دل دلسوزان جامعه را شاد بگردان ، خدایا رهبر فرهیخته مان را سلامت بدار ،
  انشاالله یک سایت برای اظهار نظر افراد عادی در مورد دیدگاهها و نظراتشان از طرف دفتر مقام عظمای ولایت باز شود تاهر کس از اقشار مختلف مردم بتواند نظر یا کاستی ها یا مشکلات را به دفتر رهبر که پدر معنوی ماست بفرستند ، ای خوب خوبان خدا نگهدارت باد.
  
 • حسین نخعی ،
  1394-09-15 - 18:55

  با سلام وخسته نباشید خدمت آقاو رهبر با بصیرت ملت ایران....(نائب بر حق)....
  فقط می تونم بگم لبیک یا خامنه ای...
 • امیر بیدی ،
  1394-09-15 - 17:41

  آقاجونم دوست دارم انشالله خدا حفظت کنه تمام دلخوشی ما جوون ها تو این شرایط سخت به وجود شماست 
  یا علی 
 • محمد جواد ،
  1394-09-15 - 16:24

  یک جان دارم ان هم فدای شما
 • ابوالفضل ،
  1394-09-15 - 15:38

  عشق فقط خامنه ای
 • طاهره ،
  1394-09-15 - 14:56

  ترجمه به زبان آلمانى ندارد. آيا قرار داده مي شود؟
  پاسخ KHAMENEI.IR :
  http://german.khamenei.ir/
 • سر خم می سلامت ،
  1394-09-15 - 14:46

  با سلام و درود فراوان به محضر امام خامنه ای عزیز(مدظله):
  این جماعت که ادعای صلح و سازش می کنند
  چون به خلوت می روند تولید داعش می کنند
  ظـاهـرا دم از حـقـوق نـوع انـسـان مـیزنـنـد
  در خفا ایـجـادخـونـریـزی و چـالـش مـیکـنـنـد
  از قـضـا چـنـدیـسـت مـغـز خـر تـنـاول کـرده انـد
  زاین سبب تسخیر ایران را شمـارش میکـنـنـد
  فـاش گـــویـم تـا بـدانـنـد ایـن بـدانـدیـشـان اگـر
  انـدکی در شـاخ خـود احـسـاس خـارش مـیکنند
  گـر عـلـی فـرمـان دهـد تـنـهـا نـه اعـضـای بـسـیـج
  در صـفـنـدحـتـی جوانانـی کـه مـو مـش می کـنـنـد
  فدائی سید علی: مالک آزاد - شهرستان باخرز 
 • 1394-09-15 - 12:55

  هیچ لینک و پیوندی خارجی به شبکه های اجتماعی ندارد.
  
 • منصور ،
  1394-09-15 - 10:27

  واقعا که امام خامنه ای نماینده امام زمان عج زمینه ظهور را حتی در سرزمین های که میخواهند نام امام زمان ما را از یاد ها محو کنند را فراهم میسازد کاری که این نامه در سراسر جهان انجام میدهد هزاران فیلم وکاریکاتور وتبلیغ علیه اسلام را خنثی میکند یادمان باشد که مردم کوفه اول مسلم نماینده امام حسین را تنها گذاشتند بعد خود امام حسین را وماباید اول نماینده امام زمان را یاری کنیم تا بعد توفیق یاری خود امام زمان عج راپیدا کنیم
 • حسین محمودی ،
  1394-09-15 - 09:55

  خدایا خدایا
   تا انقلاب مهدی ,
  از نهضت خمینی محافظت بفرما ,
  خامنه ای رهبر به لطف خود نگه دار,
   دیدار روی مهدی نصیب ما بگردان,
   آمین یا رب العالمین.
 • سرباز ی از کهگیلویه و بویراحمد ،
  1394-09-15 - 07:18

  جانم فدای تو آقا ، سید ما ، سرور ما ، با این نامه فهمیدم جنگ امروز ، جنگ بیداری امتهاست ، ما حراست از مرز خاکی می کنیم ، و چون تویی حاکمیت بر قلبها داری ، و با یک دست نوشته ای چنان جهان غرب را به تلاطم انداخته ای که غربیان تزلزل در حکومت و ایده هایشان را می بینند . جانم فدایت سید علی ، ان شاء الله عاقبت ما خون دادن در راه اعتلای نظام مقدس اسلامی برای برپایی جهانی اسلامی باشد . در لباس سربازی تا آخرین لحظه و آخرین قطره خون در پاسداری از ارزشهای اسلامی آماده ایم ، آماده ، جانم فدای تو آقا . 
 • 1394-09-14 - 17:12

  کیف کردم
 • علمی اجتماعی - شمیلا ،
  1394-09-10 - 13:37

  رهبر ما امام خامنه ای عشق ما ست ما عاشق رهبری و ولایت فقیه هستیم.
 • سید مهدی علوی ،
  1394-09-10 - 13:10

  خدا حفظشون کنه ... یقینا کلامی که از دل برآید بر دل نشیند.
 • سحر ،
  1394-09-10 - 10:29

  خداشکرهمچون رهبری دارم
 • امیر محمد خسروی ،
  1394-09-10 - 10:03

  با سلام و عرض خسته نباشید 
  خواهشمندم که مانند دفعه پیش نماهنگی مضمون سخنان حضرت اقا با صدایی رسا و خوب ،به چند زبان زنده دنیا ساخته شود تا از این نظر هم در رسانه های دنیا بازتابی بی نظیر پیدا کند. با تشکر از زحمات شما عزیزان .
 • عمار ،
  1394-09-10 - 09:33

  اللهم احفظ قائدنا الامام الخامنه ای
  سربازتم
 • اسکوئی ،
  1394-09-10 - 09:11

  رهبری که امتش را به بصیرت داشتن دعوت می کند خود در اوج قله بصیرت قرار دارد. باید برای سلامتی این رهبر دعا کرد و به دستوراتش سر سپرد.
 • محمد ،
  1394-09-10 - 08:55

  سلام علیکم خسته نباشید اگر بتوانید متن نامه را به زبان های زنده با صوت به شکلی زیبا قرائت کنید و یا به صورت پاکدست قرار دهید بسیار خوب است.
  در صورت امکان صوت متن نامه را روی فیلمی با مضمون جملات میکس کنید.
 • sdf b ،
  1394-09-10 - 08:48

  سلام این نامه دست چند نفر رسیده آیا میشه اماری ارایه دهید
 • اکبر ،
  1394-09-10 - 08:29

  سلام بر رهبر بصیر و بصیرت بخش
 • الهی راد ،
  1394-09-10 - 06:28

  خداوند متعال را سپاسگزاریم از عنایتش به خاطر وجود چنین رهبری مقتدر و بزرگوار که مقتدای همه مسلمانان و آزادی خواهان جهان است.
  لبیک یا خامنه ای (حفظه الله تعالی)
  اللهم عجل لولیک الفرج
 • اﻟﻤﻴﺮا ،
  1394-09-10 - 04:41

  ﺩﻭﺳﺘﺖ ﺩاﺭﻡ ﺭﻫﺒﺮ ﻋﺰﻳﺰﻡ
  ﺟﺎﻧﻢ ﻓﺪاﻱ ﺭﻫﺒﺮ
 • 1394-09-10 - 03:24

  احسنتم یا شیخنا و سیدنا روحی فداک 
 • مینو ،
  1394-09-10 - 01:52

  لبیک یا خامنه ای
 • زینب ،
  1394-09-10 - 01:51

  اللهم احفظ امامنا و قائدنا
 • حسين ،
  1394-09-10 - 01:23

  سلام خيلي خوب بود انشالله ريشه ظلم به انسان و انسانيت كنده بشه
  يا علي
 • محمدجواد - ب ،
  1394-09-10 - 01:15

  جانها فدایت سیدعلی . سایه ات روی سر تمام مسلمانان دنیا مستدام باد . روشنگری و افشای واقعیات - معرفی تروریسم و تروریست پرور- واخواهی از حق مظلوم - برائت از ظالم - اشاره تلویحی به یاران خبیث داعش درمنطقه -ارائه راهکار و چاره چالش - و درنهایت تهدید دشمن و... همه فقط طی چند خط نامه..................... الله اکبر پاینده رهبر  برچشم بد لعنت
 • علی(سرباز گمنام) ،
  1394-09-10 - 00:00

  بسم الله الرحمن الرحیم         لبیک یا خامنه ای -به امید ظهور منجی عالم بشریت هرکی این نظر رو خوند یه صلوات بفرسته -التماس دعا                         
 • راضيه دهنو ،
  1394-09-09 - 23:58

   "به نام خدا "
  رهبر
  عزيزم 
  دوست دارم .
   طبق فرمايشاتي كه در نامه داشتين .
  نظرم اين است ،
  كساني كه حقيقت رانمي بينند 
  به دنبال ايراد و بهانه مي گردند .
  
 • Mostafa ،
  1394-09-09 - 23:34

  من یک جوان افغانستانی هستم، سالهاست که آرزو دارم ملت افغانستان، امام خامنه ای را رهبر خود انتخاب کند تا از این نابسمانی ها رهایی بخشد.
 • مرتضی بوداق حکم اباد ،
  1394-09-09 - 23:05

  بسم الله الرحمن الرحیم 
  ماسربازشماییم وبانفسهای شما زنده ایم سلام گرم ماراپذیراباشید
  خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست   ای رهبر آزاده آماده ایم آماده
 • يك ايراني ،
  1394-09-09 - 22:47

  سلام.
  بايد بباليم و از خداوند شاكر باشيم برای داشتن چنين رهبر فرزانه ای.
  
  اي رهبر فرزانه ،منتظر يك فرمانيم...
 • بنده خدا ،
  1394-09-09 - 22:40

  بسم الله الرحمان الرحیم
  نمیدونم چرا وقتی نامه رو خوندم حس کردم به ظهور خیلی خیلی نزدیک شدیم....
  اللهم عجل لولیک الفرج
 • محمد ظهوری خسروشاهی ،
  1394-09-09 - 22:27

  سلام و عرض خسته نباشید به دست اندرکاران سایت پرمحتوا و خوب حضرت آقا . +++ لبیک یا خامنه ای +++
 • مهدی سلطانیان ،
  1394-09-09 - 22:24

  لبیک یا حسین.لبیک یا خامنه ای
 • علی ،
  1394-09-09 - 22:24

  ســـــــــــــلام
  الـــــلـــــهم احـــفـــــظ قائـــــدنـــــا الامــــــــام خــــــامـــــنـــــه ای
  یارب به علی و میثم تمارش
  یارب به حسین تشنه و انصارش
  هرکس که بد سیدعلی میخواهد
  بردار وجود نحسش از زمین ...
   اللـــــهم عجل لولیک الفرج واحفــــــــظ قائــــدنا الامام الخـــامنه ای
 • محمد ،
  1394-09-09 - 22:17

  واقعا مدبرانه و تاثیر گذار است  افتخار ایران داشتن چنین رهبر عزیزیه
 • جوانی از زنجان ،
  1394-09-09 - 22:12

  خدا را شکر که چنین رهبری دارم که در شجاعت و بصیرت بی نظیر است.خداوند شما را حفظ کند..
 • مصطفی راد ،
  1394-09-09 - 22:04

  واقعا این یک نشانه است که امام عصر(روحی‌فداه) ایران رو رها نمی‌کنه، وقتی در مایوس کننده‌ترین لحظات، زمانیکه فکر میکنم هیچ یار و یاوری بین اینهمه گرگ خونخوار نداریم و قدرت و ثروت و رسانه و...، همه وهمه در خدمت جبهه باطل هستند و درون امت اسلام، عفونتی مثل داعش، النصره، بوکوحرام و القاعده و غده سرطانی مثل آل سعود، خون میخورن و بزرگتر میشن، وقتی در ذهن کوچیک خودم فکر میکنم نور اسلام ناب، کم‌کم داره خاموش میشه، معجزه‌ای مثل سیدعلی، با یک سخنرانی، یک نامه، یا گاهی فقط با یک لبخند، دوباره امید رو به قلب غمگینم برمیگردونه و بهم یادآوری میکنه: ما صاحب داریم، امام داریم و اماممون مارو نگاه میکنه و هوامون رو داره، چون یکی مثل سیدعلی خامنه‌ای رو رهبرمون قرار داده.
 • زهرا ،
  1394-09-09 - 22:04

  شما فقط اشاره کنید زندگی مافدای یک اشاره ی شما
 • یونس ،
  1394-09-09 - 22:03

  لبیک یا خامنه ای.
  خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست.
 • حسین حافظی ،
  1394-09-09 - 21:57

  لبیک یاامام خامنه ای. به برکت اربعین حسینی نامه شما بدون شک تاثیر خود را بر همه جوانان جهان خواهد گذاشت. 
 • علی محمد حسنی. شهریار ،
  1394-09-09 - 21:50

  بنام خدا
  خوشحالی. خوشحال از اینکه امام ما اینچنین دلمشغول اسلام ناب است.راه آشکار ونورانی است.خدایا شکرت. خدایا نگهدارش باش. 
 • رضا ،
  1394-09-09 - 21:43

  رهبرم جانم فدایت.مولایم تمام افتخارمان به شما رهبر عزیز و ولی امر مسلمین است.رهبری شجاع و آگاه و مدیر و مدبر که اینگونه صادقانه با تمام جوانان صحبت میکند.رهبر عزیزم،بخدا قسم تنها آرزویم دیدن روی ماهت و بوسیدن دست پاکت است.چهره ماه و نورانیت همانند حضرت علی و امامان معصوم میدرخشد.خدایا شکرت که لیاقت داشتم رهبرم امام خامنه ای عزیز باشد.
 • میثم ،
  1394-09-09 - 21:40

  من یک شه وند ایرانی هستم وااین وباتمام وجود مینویسم هربار که رهبر پیامی میدهد آرومشی عجیب سراسر وجودمان را فرامیگیرد شما هم اگه دقت کنید به جز حقیقت چیزی در سخنان ایشان نیست
 • علی ،
  1394-09-09 - 21:27

  سلام به پیشوای آزادگان جهان
 • محدثه ،
  1394-09-09 - 21:26

  سلام ممنونم رهبرم. 
 • رضا پرهام فرد ،
  1394-09-09 - 20:45

  سلام و درود بر رهبر فرزانه انقلاب،آقای من بسیار عالی وتاثیر گذار بود،با تشکر از اقدام حکیمانه حضرتعالی.
 • جواد ،
  1394-09-09 - 20:30

  جانم فدای این رهبر بابا بخدا مسلمانان تروریست نیستند.
 • روزبان ،
  1394-09-09 - 20:09

  خطر بیخ گوش ماست که آقای ما خودش وارد شد. جانم فدای رهبر
 • شاهرخ عیسی پورکلخوران ،
  1394-09-09 - 19:23

  ازنظر این حقیرپیام رهبر عزیزحاوی مطالب بسیار مهم درشناخت فرهنگ اصیل اسلامی واستکبار جهانی ترورسیم پرورکه میخواهد از این طریق به اسلام ضربه زندموثر وقابل تامل است
 • سرباز ولایت در ماکو ،
  1394-09-09 - 18:46

  درود بر فرمانده معظم کل قوا و ولی امر مسلمین جهان حضرت امام خامنه ای 
 • yadekhak ،
  1394-09-09 - 18:37

  سلام علیکم.خداقوت ،کاش می شد نامه هایی ر که ارسال میکنیم ،ابتدا خودمون همراه با تصویر ببینیم ،بعد اقدام به ارسال کنیم.
 • امین ،
  1394-09-09 - 18:33

  آقا خیلی خیلی لذت بردم از نامه تون !! 
  خیلی خوبید شما !!!
 • مهدی ،
  1394-09-09 - 18:12

  الله اکبر از عظمت و مهربانی آقایمان....خدایا عمر او را تا نابودی همه ستمکاران عالم و هدایت همه مردم دنیا مستدام بدار...آقاجان ببخشا که هنوز یارای کمک به شما را پیدا نکرده ایم....
 • محسن جهانی راد ،
  1394-09-09 - 15:48

  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام علیکم 
  از نظر این حقیر ماها باید در ابعاد وسیع بستر انتقال پیام رهبری را به تمام جهانیان فراهم کنیم 
  چرا که پیام گرانقدر ایشان میتواند بسیاری از دیدگاه جهانیان را نسبت به اسلام تغییر دهدو یک صلح طلبی را در ذهن آیندگان ایجاد نماید تا چیزی تحت عنوان استکبار در دنیا نداشته باشیم راهبردی کردن این دید گاه در تمام عرصه وبرای همه افراد می تواند بستر آرامش را برای جهانیان به ارمغان بیاورد 
  لبیک یا خامنه ای 
 • شهاب ،
  1394-09-09 - 15:33

  سلام و عرض ادب و خدا قوّت.
  احتراماً به استحضار می رساند ، لینک مربوط به نمودار نامه ی آقا یعنی:
  http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/31550/940908-Letter4U-s.jpg
  اشکال داره و باز نمیشه.
  خدایا تا ظهور دولت یار
  گل پیغمبر ما را نگهدار
  پاسخ KHAMENEI.IR :
  سلام علیکم.
  پیوند مورد اشاره آزمایش شد و اشکالی در آن دیده نشد. مجددا تلاش نمایید.
 • 1394-09-09 - 15:14

  جانم آقا. سلام و لبیک ما را پذبرا باش
 • mrs.roshan ،
  1394-09-09 - 15:00

  با سلام
  سخنان بسیار خوبی بود خیلی لذت بردم ما همچنان در میدان خواهیم ماند 
  برای خدمت رسانی به اسلام 
  
 • رامین ،
  1394-09-09 - 14:44

  سلام علیکم
  لطفاً به منظور نشر در شبکه های اجتماعی و به طور کلی، شبکه های مجازی فرمت jpg یا هر فرمت عکس دیگری که صلاح می دانید (حجم کم در عین خوانا بودن و کیفیت مطلوب) برای نامه قرار دهید. چرا که فرمت pdf و نیز نوشتاری نامه فیلتر میشوند.
  
  التماس دعا
 • یعقوب مختاری ،
  1394-09-09 - 14:11

  درود بر رهبر عزیزمان
 • علی رستمی ،
  1394-09-09 - 13:41

  خدا سایه آقا را از سرمون کم نکنه
  لبیک یا خامنه ای
 • حسین ،
  1394-09-09 - 13:34

  السلام علیک یا سیدنا القائد امام خامنه ای
 • منتظر ،
  1394-09-09 - 13:09

  از اين نامه عجيب بوي ظهور استشمام مي شه
 • ایوب ،
  1394-09-09 - 12:56

  سلام ودرود خدا بر امام زمان (عج ) وشهدا ،امام شهدا وسلام بر رهبر عزیز وفهیم ایران وهمه ی آزادی خواهان جهان 
  
 • 1394-09-09 - 12:02

  من سرباز بسیار کوچکی هستم اگر قابل بدانید .... می خواستم بگویم فوق العاده بود رهبرم ..... فوق العاده ...... خدایا ما را شکر گذار این موهبت بگردان .... خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست
 • میثم سفید ،
  1394-09-09 - 11:48

  با سلام دوستان انقلابی بدانند که چه رهبر فرزانه ای داریم . قدر این گنجینه پر از ایمان و اخلاص و اقتدار و دلسوزی ایشان را باید دانست . 
 • 1394-09-09 - 11:31

  لبیک
  الهم عجل لولیک الفرج 
  خدا کنه این نامه که سراسر حق و حقیقت است به هر دلی که بویی از انسانیت برده تاثیر بگذاره و به زودی شاهد روی آوردن سیل جوانان از جای جای دنیا به سوی حقانیت مظلوم باشیم
   ان شااله تحقق می یابد
 • سید مجتبی حسینی ،
  1394-09-09 - 10:51

  با سلام انچه که رهبری معظم انقلاب همیشه از ما خواسته اند بصیرت است
  خدایا کمکمان کن رهبرمان ،اماممان و خواسته هایش را با بصیرت لبیک بگوییم
 • طلبه انقلابی ،
  1394-09-09 - 10:42

  درود بر امام خامنه ای
  و تشکر از کار خوب شما در انتشار و زمینه سازی نشر بیشتر و بهتر این نامه در سطح جهان
  لطفا هر چه میتوانید در این زمینه کار کنید و اگر بشود این نامه بصورت چاپ شده به فضای اربعین کربلا هم برسد
  یا حسین علیه السلام
 • حسین نصرتی ،
  1394-09-09 - 10:33

  سلام من یه پادکست آماده کردم چظور میتونم براتون بفرستم؟
  پاسخ KHAMENEI.IR :
  سلام علیکم. شما میتوانید آثار خود را به پست الکترونیک info@khamenei.ir ارسال نمایید.
 • 1394-09-09 - 09:55

  خدا قوت، زنده باشي رهبرم.
 • آذر پرویز ،
  1394-09-09 - 09:42

  همیشه به موقع وبا صلابت عمل میکنید درود بر رهبر انقلاب
 • حسین ،
  1394-09-09 - 09:41

  ما همان نسل جوانیم که ثابت کردیم
  در ره عشق جگر دار تر از هر مردیم
  هر زمان یاد خمینی به سر افتد ما را 
  دور سید علی خامنه ای می گردیم
  
  آقای گلم! جان من فدای تو...
 • 1394-09-09 - 09:10

  لطفا اگر امکان دارد از بازتاب این نامه گهربار در اروپا خبر بگذارید. یا علی
 • مهدی عنایت زاده ،
  1394-09-09 - 09:01

  بخشی از اینکه حاکمیت اسلام، محدود به سرزمین نیست، یعنی همین / به امید حاکمیت جهانی کامل
  خدا آقاجان ما رو حفظ بفرماید.
  «و السلام علیکم و رحمه الله»
 • حسین ،
  1394-09-09 - 07:16

  اللهم اید و انصر قائدنا الخامنه ای...
  
 • قنبر حسینی ،
  1394-09-09 - 06:15

  درود خدا برامام ومقتدای مان که دنیا منتظر شنیدن نطق گهربار ایشان است، تا جسم بی جان جهان را مسیحا گونه از مرگ برهاند.
 • علی طاهری ،
  1394-09-09 - 02:59

  باسلام 
  ما با داشتن رهبری چون شما خواهیم توانست به جهان حاکم شویم . 
  ان شالله به این زودی 
  آذربایجان جانباز خامنه ای دن ایرلماز 
 • فاطمه ،
  1394-09-09 - 02:30

  فقط باید بگم به داشتن چنین رهبر عالم وعادلی افتخار میکنم.
 • مدافعین حریم ولایت(مهــــــم) ،
  1394-09-08 - 22:57

  به نام خدا و با سلام خدمت عزیزان که در بروز رسانی سایت نقش ایفا میکنند.
  نامه حضرت آقا به زبان فارسی است فقط در سایت مرجع ما برای سخنان رهبر معظم فقط سایت ایشان است. 
  خواهشا هرچه هرچه سریع تر این نامه را به زبان ها دیگر نیز ترجمه کرده و هم متن و هم صوت و کلیپ در این مورد به زبان ها دیگر در دسترس ما قرار دهید که ما بتوانیم در نشر و رساندن نامه به اقشار گونان جوامع غربی نقش مهمی ایفا کرده باشیم. منتظر پیام شما هستیم .
  یاعلی 
  پاسخ KHAMENEI.IR :
  سلام علیکم. نامه به دیگر زبان ها ترجمه شده است. به آدرس khamenei.ir مراجعه کرده و زبان مورد نظر را انتخاب نمایید.
 • مهدی ضامنی ،
  1394-09-08 - 22:57

  با سلام و عرض تسلیت مصیبت عظیم امام حسین .عیله سلام. ما به داشتن ولی فرزانه چون شما به خود می بالیم واز خدا طول عمر شما و ظهور حضرت حجت را خواستاریم وبا امید که دلهای در جستجوی حقیقت در جهان بدان دست یابند چون قلوب جوانان به حقیقت تمایل بیشتری دارد تا دورغ خدا حفظ تان کند وسایه شمارا بر سر ما مستدام دارد 
 • امیر ،
  1394-09-08 - 22:52

  دست خدا بر سر ما.     خامنه ای رهبرما.    خدا حفظش کنه
 • m-s ،
  1394-09-08 - 22:44

  لبیک یا امام
 • محمد علی ،
  1394-09-08 - 22:39

   با سلام و خداقوت محضر رهبر فرزانه و اندیشمندمان ای کاش این احساس درد و دغدغه فرهنگی را سایر مسئولان فرهنگی کشورمان نیز داشتند و کاری می کردند. 
 • همایون ،
  1394-09-08 - 22:36

  این مقدمه دعوت جهانی حضرت صاحب الامر (ع) است. انشاالله
 • بهنام ،
  1394-09-08 - 22:22

  خونی که در رگ ماست 
  هدیه به رهبر ماست
  واقعا ستودنی است و نامه ای که اگر جهان درک کند بدون شک رهگشای مشکلاتشان خواهد بود. 
 • سرباز گمنام (شهرستان فردوس) ،
  1394-09-08 - 22:19

  الهم احفظ قائدنا مولانا الامام الخامنه ای
  **********************************
  خداوند وجود ذیجود سلاله ی پاک علوی حضرت آقا رو برامون حفظ کنه
  نامه ای بسیار بلیغ و شیوا با ادبیاتی منظوم و پدرانه که حقیقتا با خوندنش منقلب شدم ....
  *************************************
  بر جلوه ی خورشید خراسان صلوات
  بر خامنه ای رهبر ایران صلوات
  بر دشمن انقلاب و قرآن نفرین
  بر روح خمینی و و شهیدان صلوات 
 • نیوشا ،
  1394-09-08 - 22:17

  بسیار عالی. درود
 • محمدکاظم ،
  1394-09-08 - 22:12

  خداوند سبحان شما را که عزت مسلمین جهان هستید حفظ نماید و انشاءالله این پرچم به دست شما به دست صاحب اصلیش برسد . محمدکاظم
 • فاطمه ،
  1394-09-08 - 22:11

  فقط میتونم بگم اقای خامنه ای اسطوره ای هست که جهان باید به خاطر داشتنش به خودش افتخار کنه
 • حسین ،
  1394-09-08 - 22:04

  اللهم احفظ قائدنا الامام خامنه ای
  متاسفانه هیچ گروه یا جنبش خاصی نیست تا ما به طور مترکز و هدفمند به انتشار نامه ی اماممان اقدام کنیم. ای کاش همچین چیزی وجود داشت تا هر شخصی هر تخصصی که داره توو این راه به کار بگیره. ما که پای کاریم، ولی اگه به صورت گروهی و هدفمند اقدام بشه تاثیر بیشتری خواهد داشت.
 • میم صاد ،
  1394-09-08 - 22:00

  از عمق وجود به سید و مولایمان میبالیم
  آقا جان روح آزادی خواه جوانان عالم از پرتوی کلام شما روزی مستانه فریاد مرگ بر تمام سیاهی وظلم سر خواهند داد.
  اللهم احفظ سیدنا القائد
 • رضا ،
  1394-09-08 - 21:51

  متن کامل نامه را از تلویزیون شنیدم.بسیار عالی، شیوا، رسا، واقع بینانه، متفکرانه، ریزبینانه ودلسوزانه بود اما افسوس گوش شنوا و چشم بینا وجود ندارد
 • عبد رهبر ،
  1394-09-08 - 21:50

  خدا حفظت کند ای رهبر من خدا از عمرمن بگیرد و به عمر شما بیفزاید.
پیامک‌های این دیدار
 • رهبر انقلاب: من از شما جوانان میخواهم که بر مبنای یک شناخت درست و با ژرف‌بینی و استفاده از تجربه‌های ناگوار، بنیانهای یک تعامل صحیح و شرافتمندانه را با جهان اسلام پی‌ریزی کنید. در این صورت، بنایی که بر چنین شالوده‌ای استوار کرده‌اید، سایه‌ی اطمینان و اعتماد را بر سر معمارانش میگستراند.
 • رهبر انقلاب: اشتباه بزرگ در مبارزه با تروریسم، واکنشهای عجولانه‌ای است که گسستهای موجود را افزایش دهد. هر حرکت هیجانی و شتاب‌زده که جامعه‌ی مسلمان ساکن اروپا و آمریکا را در انزوا یا هراس و اضطراب قرار دهد و آنان را از حقوق اصلی‌شان محروم سازد، فاصله‌ها را عمق، و کدورتها را وسعت خواهد داد.
 • رهبر انقلاب: تحقیر فرهنگهای غنی و اهانت به محترم‌ترین بخشهای آنها در حالی صورت میگیرد که فرهنگ جایگزین، به‌هیچ‌وجه از ظرفیت جانشینی برخوردار نیست. «پرخاشگری» و «بی‌بند و باری اخلاقی» که متأسفانه به مؤلفه‌های اصلی فرهنگ غربی تبدیل شده، مقبولیت و جایگاه آن را حتی در خاستگاهش تنزل داده/ اینک سؤال این است که اگر ما یک فرهنگ ستیزه‌جو، مبتذل و معناگریز را نخواهیم، گنهکاریم؟
 • رهبر انقلاب: به نظر من نخستین مرحله در ایجاد امنیت و آرامش، اصلاح این اندیشه‌ی خشونت‌زا است. تا زمانی که معیارهای دوگانه بر سیاست غرب مسلط باشد، و تا وقتی که تروریسم در نگاه حامیان قدرتمندش به انواع خوب و بد تقسیم شود، و تا روزی که منافع دولتها بر ارزشهای انسانی و اخلاقی ترجیح داده شود، نباید ریشه‌های خشونت را در جای دیگر جستجو کرد.
 • رهبر انقلاب: اگر مردم اروپا اکنون چند روزی در خانه‌های خود پناه میگیرند و از حضور در مجامع و مراکز پرجمعیت پرهیز میکنند، یک خانواده‌ی فلسطینی ده‌ها سال است که حتی در خانه‌ی خود از ماشین کشتار و تخریب رژیم صهیونیست در امان نیست. امروزه چه نوع خشونتی را میتوان از نظر شدت قساوت با شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیست مقایسه کرد؟
 • رهبر انقلاب در نامه به جوانان غربی: حوادث تلخی که تروریسم کور در فرانسه رقم زد، بار دیگر مرا به گفتگو با شما جوانان برانگیخت. برای من تأسف‌بار است که چنین رویدادهایی بستر سخن را بسازد، اما اگر مسائل دردناک زمینه‌ای برای چاره‌اندیشی فراهم نکند، خسارت دوچندان خواهدشد.
 • حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پی حوادث اخیر تروریستی در فرانسه، نامه‌ی مهمی را خطاب به عموم جوانان در کشورهای غربی منتشر کردند.
آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی