news/content
1368/03/18

پیام به ملت شریف ایران در تجلیل از امام امت

بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم و به نستعین‌

ملت شریف و عزیز ایران، امت سرافراز و قهرمان، مردم آگاه و نستوه، برادران و خواهران هم‌میهن و مسلمان !

خبرگان منتخب مردم، در اجلاس فوق‌العاده‌ی خود که بلافاصله پس از اعلام مصیبت جانگداز فقدان رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(قدّس‌اللَّه‌نفسه‌الزّکیّه) برگزار کرد، این‌جانب را به رهبری نظام جمهوری اسلامی ایران برگزیده است. این، مسؤولیتی عظیم و امانتی گران و آزمایشی بزرگ است که فقط با تأییدات الهی و توجه و دعای حضرت ولیّ‌عصر(روحی‌فداه) و پشتیبانی و حمایت شما صاحبان اصلی انقلاب و کشور، می‌توان بر دوش گرفت و به سرمنزل رسانید و از آن سربلند بیرون آمد.

اکنون پس از رحلت رهبر فقید و عزیزمان، حضرت امام خمینی(قدّس‌سرّه)، همه‌ی ما گنجینه‌یی بس گرانبها از نمونه‌های رهبریِ بی‌نظیرِ آن بزرگمرد تاریخ و آن چهره‌ی استثنایی دوران معاصر، در اختیار داریم. امام خمینی، شخصیتی آن‌چنان بزرگ بود که در میان بزرگان و رهبران جهان و تاریخ، به جز انبیا و اولیای معصومین(علیهم‌السّلام)، به دشواری می‌توان کسی را با این ابعاد و این خصوصیات تصور کرد.

آن بزرگوار، قوّت ایمان را با عمل صالح، و اراده‌ی پولادین را با همت بلند، و شجاعت اخلاقی را با حزم و حکمت، و صراحت لهجه و بیان را با صدق و متانت، و صفای معنوی و روحانی را با هوشمندی و کیاست، و تقوا و ورع را با سرعت و قاطعیت، و ابهت و صلابت رهبری را با رقت و عطوفت و خلاصه بسی خصال نفیس و کمیاب را که مجموعه‌ی آن در قرنها و قرنها بندرت ممکن است در انسان بزرگی جمع شود، همه و همه را با هم داشت. الحق شخصیت آن عزیز یگانه، شخصیتی دست‌نیافتنی، و جایگاه والای انسانی او، جایگاهی دور از تصور و اساطیرگونه بود.

او، رهبر و پدر و معلم و مراد و محبوب ملت ایران و امید روشن همه‌ی مستضعفان جهان و بخصوص مسلمانان بود. او، عبد صالح و بنده‌ی خاضع خدا و نیایشگر گریان نیمه‌شبها و روح بزرگ زمان ما بود. او، الگوی کامل یک مسلمان و نمونه‌ی بارز یک رهبر اسلامی بود. او، به اسلام عزت بخشید و پرچم قرآن را در جهان به اهتزاز درآورد. و او، ملت ایران را از اسارت بیگانگان نجات داد و به آنان غرور و شخصیت و خودباوری بخشید. و او، صلای استقلال و آزادگی را در سراسر جهان سرداد و امید را در دلهای ملل تحت ستم جهان زنده کرد. و او، در عصری که همه‌ی دستهای قدرتمند سیاسی برای منزوی کردن دین و معنویت و ارزشهای اخلاقی تلاش می‌کردند، نظامی بر اساس دین و معنویت و ارزشهای اخلاقی پدید آورد و دولت و سیاستی اسلامی بنیان نهاد. و او، جمهوری اسلامی را ده سال در میان طوفانهای سهمگین و حوادث سرنوشت‌ساز، قدرتمندانه اداره و حراست و هدایت کرد و به نقطه‌یی مطمئن رسانید. ده سال رهبری او برای مردم و مدیران ما، یادگاری فراموش‌نشدنی و ذخیره‌یی بس گرانبهاست.

رهبری نظام جمهوری اسلامی، اکنون با این ذخیره‌ی ارجمند و تمام‌نشدنی، و نیز با آن تصویر والا و دست‌نیافتنی از شخصیت رهبر کبیرمان روبه‌روست.

نه این‌جانب که طلبه‌یی کوچک، با کاستیها و قصورهای فراوان است، و نه هیچ فرد دیگری در جمهوری اسلامی قادر نیست که به قله‌ی آن شخصیت ممتاز و استثنایی دست یابد و خود را با پدر و معمار انقلاب اسلامی و سازنده و پردازنده‌ی جمهوری اسلامی مقایسه کند. او، آن نخستین بود که دومین نداشت، و فاصله‌ی میان او و امثال این‌جانب، فاصله‌یی ژرف و ناپیمودنی است؛ لیکن اکنون این فرصت بزرگ و استثنایی برای امثال این‌جانب وجود دارد که از آن ذخیره‌ی بسیار گرانبها، همچون ودیعه‌یی الهی و الهامی معنوی، بهره‌مند گردیم.

این‌جانب که خود را شاگردی متواضع و فرزندی مطیع و مریدی دلباخته‌ی آن روح‌اللَّه می‌دانم، این توفیق را داشته‌ام که در تمام مدت ده سال و چند ماه پس از ورود رهبرکبیر به ایران، تا لحظه‌ی عروج آن روح ملکوتی، از آن سرچشمه‌ی فیاض سیراب شده و لحظه‌لحظه‌ی جریان مبارک آن هدایت الهی را با همه‌ی وجود خود لمس کنم. سخن و اشارت او، اندیشه و نصیحت او، دستور و توصیه‌ی او، و بالاخره عمل و رفتار او، عطیه‌های گوناگونی بود که سخاوتمندانه از آن قله‌ی مصفا می‌جوشید و معدودی از یاران او را که در دامنه بودند، پیوسته بهره‌مند می‌کرد.

درس او، تنها آن نبود که در حوزه‌ی علمیه از او فرا گرفتیم، یا در دوران شانزده‌ساله‌ی مبارزه از دور و نزدیک، به جان نیوشیدیم؛ بزرگترین و ماندگارترین درس او، آنها بود که در این ده سال، همچون آیات حکمت به جان و دل خریدیم و در لوح ضمیر ثبت کردیم. به کمک و اراده‌ی الهی، هیچ حادثه و هیچ انگیزه‌یی نخواهد توانست آن را که بخشی از وجود ماست، از ما جدا کند، و این‌جانب در مسؤولیت خطیر و جدید خود، ملتزم و متعهدم که موبه‌مو، آن درسهای الهی را به‌کار بندم.

اکنون که تکلیف خطیر و بار سنگین این امانت الهی، به وسیله‌ی خبرگان و برگزیدگان ملت، به این‌جانب محول شده است، لازم می‌دانم در این روزهای حساس و فراموش‌نشدنی، توجه همه‌ی آحاد ملت عزیز و مسؤولان کشور را به نکاتی جلب کنم:

1)دشمنان زخم‌خورده و کمین‌کرده‌ی انقلاب، سالها انتظار چنین روزهایی را کشیده‌اند و اکنون همچون خفاشانی که غروب خورشید را انتظار می‌برند، در صدد تحرکات خبیث و پلید خود می‌باشند. اگرچه طوفان احساسات مقدس ملت، که این روزها همچون آتشفشانی فضای کشور را گداخته، به بدخواهان و فتنه‌انگیزان داخلی و نیز به دشمنان کینه‌ورز خارجی، مجال هیچ‌گونه شرارت نخواهد داد و هر حرکتی بر علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی را، که ارزنده‌ترین میراث رهبرکبیر و فقید ماست، به آتش خواهد کشید، ولی حفظ آمادگی و هشیاری و حضور در صحنه و حساس بودن در برابر تحرکات مشکوک، امروز از جمله‌ی فرایض عمومی است.

استکبار جهانی از لحظه‌ی پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، هرگز سودای تضعیف، بلکه محو جمهوری اسلامی را از سر بیرون نکرده؛ همچنان که از هیچ اقدام ممکن و مقرون‌به‌صرفه نیز در این راه خودداری نورزیده است، و تا آنگاه که ملت و مسؤولان جمهوری اسلامی، پایبند به استقلال و عزت ملی و اصول اسلامی خود می‌باشند، این انگیزه را در خود نگاه خواهد داشت؛ منتها به فضل و مدد الهی و بنابر قوانین خلقت و تاریخ، در برابر عزم و اراده و آمادگی ملت، کاری از او ساخته نبوده و کید و مکر او به جایی نرسیده است و به خواست خداوند، همواره نیز همین‌گونه خواهد بود؛ ان‌شاءاللَّه.

لذا این‌جانب، از همه‌ی آحاد ملت و اقشار گوناگون می‌خواهم که حفظ آمادگی و هشیاری و توجه به توطئه‌های دشمنان را فریضه‌ی انقلابی خود بدانند و نیات پلید دشمنان را از موضعگیریهای سیاسی و تبلیغاتی جهانی آنان و نیز از شایعه‌پردازیها و ایجاد مضیقه‌های اقتصادی کشف کنند و بدانند که در صورت آمادگی و هشیاری، همه‌ی توطئه‌های دشمن خنثی می‌گردد و پیروزی از آنِ ملت ایران خواهد بود.

2)همان‌طور که رهبر کبیر و عزیز ما بارها تکرار می‌کردند و در وصیت‌نامه‌ی سیاسی، الهی خود نیز بر آن تأکید ورزیده‌اند، وحدت کلمه و وحدت صفوف ملت ما که رمز پیروزی انقلاب بود، رمز بقا و سلامت و تداوم آن نیز هست. تقسیم شدن ملت به گروهها و دسته‌های متعارض و عمده کردن اختلافات کم‌اهمیت و احساسات غیرمنطقی و به فراموشی سپردن اصول مهمی که میان همه‌ی ملت ما و لااقل میان اکثریت عظیمی از آنان مشترک است، و به فراموشی سپردن حضور دشمن و خطرات جبران‌ناپذیر ناشی از آن، بزرگترین فاجعه برای ملتی است که می‌خواهد حق تضییع‌شده‌ی خود را احیا کند و خود را از وابستگی به بیگانگان برهاند.

ما با راه درازی که به سوی آینده‌ی درخشان کشور و ملتمان در پیش داریم، و با دشمنان عنودی که مایلند به هر قیمت، ما را از پیمودن این راه و رسیدن به آن آینده مانع شوند، به حکم عقل و دین و تجربه، باید صفوف خود را مستحکم و یکپارچه کنیم و از اختلافات بپرهیزیم. دوگونگی سلیقه‌ها و حتّی بینشها، در هنگامی که اصول مشترکی همه‌ی ملت را به یکدیگر از بن و بنیاد پیوند می‌دهد، به‌هیچ‌وجه نباید به معارضه و جدال بینجامد.

در این دوران حساس که سیاستهای بیگانه از مدتها پیش به خود وعده داده بودند که در آن شاهد اختلافات شدیدی میان ملت ما باشند، برادران و خواهران عزیز هم‌میهن باید بیش از همیشه به حفظ وحدت و هماهنگی اهتمام ورزند و مانند گذشته، دشمنان اسلام و ایران را مأیوس کنند. شایسته است که علمای اعلام و ائمه‌ی محترم جمعه و گویندگان اسلامی و طلاب و دانشجویان عزیز و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و روشنفکران و نویسندگان و هنرمندان، این حقیقت والا را با هزار زبان برای همه روشن و همه را بدان ارشاد کنند.

3)از اوایل پیروزی انقلاب، یکی از توطئه‌های دشمنان که سعی می‌شد به وسیله‌ی عناصر خائن، در داخل کشور به مرحله‌ی اجرا درآید، به رکود کشیدن کارهای کشور و تعطیل حرکت و تولید و آفرینش و نوآوری علمی و عملی بود. خوشبختانه با هشدارهای مکرر حضرت امام(قدّس‌سرّه‌الشّریف) و هشیاری و آگاهی مردم، همواره این توطئه‌ی خباثت‌آمیز که به زیان هدفهای انقلاب و بر ضد آسایش و رفاه عموم است، خنثی می‌گردیده است.

در این برهه‌ی حساس که دشمنان بیش از همیشه به خرابکاری در نظام جمهوری اسلامی می‌اندیشند، لازم است که با هوشیاری عمومی ملت، این توطئه نیز خنثی گردد. امروز باید علی‌رغم خواست دشمن، چرخهای نظام جمهوری اسلامی، بهتر و روانتر از همیشه حرکت کند. باید روند تولید داخلی، اعم از تولیدات کشاورزی و صنعتی شتاب گیرد و دستگاههای اداری و دولتی و نهادهای انقلابی، حوزه‌های علمیه و دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی، مؤسسات فرهنگی و هنری، روند حرکت خودکفایی در ارتش و سپاه و سایر مراکز تولیدی، مراکز کسب و پیشه‌وری و دیگر بخشهای دولتی و غیردولتی که به نحوی در اداره‌ی امور کشور و تأمین نیازهای حال و آینده‌ی جامعه نقش دارند، با همتی بلندتر و انگیزه‌یی بیشتر از گذشته، به کار مشغول باشند.

این‌جانب از همه‌ی کسانی که در تنظیم و اداره‌ی امور جاری کشور نقشی بزرگ یا کوچک دارند؛ از کارگران و عناصر فنی، کشاورزان و روستاییان، مدیران و کارکنان دولتی، علمای اعلام و روحانیون محترم، دانشگاهیان و دانشجویان، کسبه و پیشه‌وران، نویسندگان و گویندگان و هنرمندان، نیروهای مسلح و قوای نظامی و انتظامی، مسؤولان نهادهای انقلابی و دیگران، صمیمانه درخواست می‌کنم که با توجه به این‌که امروز اهتمام دشمنان نسبت به ما مضاعف است، آنان نیز کار و تلاش خود را مضاعف کنند و در فضایی آکنده از صفا و خلوص و همکاری و هوشیاری، دشمنان را از تعرض به جمهوری اسلامی مأیوس کنند. مخصوصاً از دولت محترم و مجلس معظم شورای اسلامی که هریک به نحوی با برنامه‌ی پنجساله‌ی بازسازی کشور ارتباط دارند، می‌خواهم این مسأله را مشمول اهتمام شایسته‌ی خود بنمایند.

4)نیروهای مسلح، بیش از دیگر قشرها و مأموران نظام جمهوری اسلامی، لازم است به آمادگی و استعداد انسانی و ابزاری خود اهمیت دهند. اگرچه تجربه‌ی ده سال گذشته به همه‌ی دشمنان ما نشان داده است که تهاجم نظامی به ملت و کشور انقلابی ما، موجب خسران و سرافکندگی خود آن مهاجمان خواهد شد، با این حال، از آن‌جا که تعللهای زیاد در عمل به قطعنامه‌ی 598 از طرف مقابل دیده شده، فلذا با تأکید بر این‌که ما به‌طور قاطع طرفدار استقرار صلح باثبات و بادوام در منطقه می‌باشیم، ضروری است آمادگی و استعداد نیروهای نظامی به طور کامل حفظ شود. ارتش و سپاه، دو بازوی نیرومند نظامند و لازم است با تبادل همکاریها میان آن دو، روزبه‌روز بر توانایی و استعداد و قدرت آنها افزوده شود، و بسیج مستضعفین که همواره مایه‌ی مباهات بوده، باید تقویت گردد.

5)حضرات ائمه‌ی محترم جمعه و نمایندگان سیاسی و مالی حضرت امام(قدّس‌سرّه) در مراکز استان و شهرستانها و مراکز خارج کشور و دستگاههای دولتی و نهادهای انقلابی و ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و کمیته‌ی انقلاب اسلامی و ژاندارمری و شهربانی جمهوری اسلامی و هلال احمر و اوقاف و دبیرخانه‌ی مرکزی ائمه‌ی جمعه و مطبوعات و نمایندگان روحانی دانشگاهها، کلاً در مسؤولیتهای خود ابقا می‌گردند و لازم است به وظایف مقرره‌ی خود، با کمال اهتمام و دقت اشتغال داشته باشند.

از حضرات ائمه‌ی محترم جمعه - چه منصوبین به حکم حضرت امام(قدسّ‌سرّه الشّریف) و چه منصوبین دبیرخانه‌ی مرکزی ائمه‌ی جمعه - تقاضا می‌کنم که در این روزهای حساس و مهم، ضمن تسلیت به ملت عزیزمان که پدر مهربان خود را از دست داده‌اند و تشکر از این همه ابراز وفاداری و اخلاص، همگان را به حضور در صحنه و حفظ دستاوردهای انقلاب و وحدت کلمه دعوت، و به تقوا و توجه و توکل به خدا توصیه نمایند.

6)این‌جانب به‌طور ویژه به فرزندان شاهد و خانواده‌های معظم شهدا و اسرا و جانبازان و نیز به خود دلیرمردان اسیر، که هنوز رنج اسارت را تحمل می‌کنند و نیز به جانبازان عزیز که مورد عطوفت ویژه‌ی رهبر کبیرمان بودند، صمیمانه تسلیت عرض کرده و صبر و بردباری آنان را به خاطر فقدان پدر مهربان و رئوف و عالی‌قدرشان، از خداوند شکور و منان مسألت می‌نمایم. همچنین به همه‌ی ملت بزرگ و رشید و وفادارمان که حقیقتاً با ابراز وفاداری شورانگیز خود در این چند روز، انقلاب و اسلام را سرافراز، و روح بزرگ رهبرمان را شاد کردند، باهمه‌ی وجود تسلیت می‌گویم و به آنان عرض می‌کنم که شما ملت بزرگ، با این صفا و وفا و فداکاری، حقاً شایسته‌ی الطاف الهی هستید و امیدوارم مشمول برکات دایمی پروردگار و شاهد پیروزی نهایی و وصول به هدفهای متعالی رهبر فقید عزیزمان باشید.

7)وظیفه‌ی خود می‌دانم، احترام و قدردانی عمیق خود را نسبت به بیت معظم و خاندان جلیل رهبر کبیر و فقیدمان، بویژه یادگار عزیز و محبوب ایشان - جناب حجةالاسلام آقای حاج سیّد احمد خمینی - ابراز دارم. همه‌ی کسانی که به امام عزیزمان عشق و ارادت داشته‌اند، باید بدانند که سلامت و نشاط امام عزیز در طول سالهای متمادی، مدیون زحمات و تلاشهای فداکارانه‌ی فرزند گرامی ایشان است و اگر فعالیت دلسوزانه و هوشمندانه و مدیریت همراه با ابتکار ایشان در اداره‌ی محیط کار و زندگی حضرت امام نمی‌بود، شاید ما از مدتها پیش از نعمت وجود و حضور رهبر کبیرمان محروم می‌شدیم. این‌جانب ضمن تشکر و قدردانی فراوان از ایشان و عرض مجدد تسلیت به مناسبت این مصیبت عظیم و این غم جانکاه، از خدای متعال توفیقات روزافزون ایشان را مسألت می‌کنم.

همچنین وظیفه‌ی خود می‌دانم از برادران فداکار تیم پزشکی و پزشکان معالج و مراقب حضرت امام(قدّس‌سرّه)، چه آنان که در طول سالیان گذشته به‌طور مستمر و با تلاش اعجاب‌انگیز به مراقبت و درمان معظمٌ‌له اشتغال داشتند، و چه آنان که در عمل جراحی اخیر به صورت شبانه‌روزی و فارغ از استراحت و نیازهای شخصی، به درمان معظمٌ‌له پرداختند و همه‌ی دستیاران و کمک‌کارانشان، صمیمانه تشکر کنم.

در پایان لازم می‌دانم بر این نکته تأکید کنم که خلوص و وفاداری و عشق و ایمانی که شما ملت عزیز در این امتحان بزرگ الهی از خود نشان دادید، یکی از درخشانترین و ماندگارترین یادگارهای عظمت شما و رهبر کبیرتان خواهد بود. بحق باید گفت که امامی آن‌چنان را، امتی این‌چنین شایسته است. امید و اطمینان باید داشت که تأیید الهی شامل حال شما خواهد بود و بی‌شک پیروزی نهایی که عطیه‌ی الهی به مؤمنین مقاوم و متوکل است، با حفظ ایمان و روحیه‌ی مقاومت و توکل به آنان ارزانی خواهد شد.

انّه ولیّ التّوفیق - 18 خرداد 68 و چهارم ذیقعدةالحرام 1409 - سیّد علی خامنه‌ای‌

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی