news/content
1368/03/14

اطلاعیه سران قوا به مناسبت ارتحال حضرت امام خمینی(ره)

بسم الله الرحمن الرحیم
الدنیا فبعدک مظلمة و الاخرة بنورک مشرقة
دیشب خورشید فروزانی غروب کرد که گرمی بخش دل های خداجوی همگی مسلمانان جهان بود. دیشب پرفروغ‌ترین ستاره ملکوتی معاصر در عالم اسلام پس از مهدی موعود (عج) به محاق گرایید و اختری افول کرد که قلب تمامی مسلمین جهان با عشق او می طپید. دیشب فروغ تابناکی به خاموشی گرائید که روشنی بخش صدها میلیون مسلمان عاشق پاکباخته سراسر گیتی بود.
روح بزرگی به ملکوت اعلی پیوست که ارواح امت جهانی اسلام و شیفتگان این مکتب رهایی بخش از او گرمی و در پرتو عظمت آن روح الهی و ملکوتی نیرو می گرفتند و عشق و خلوص و عرفان و جهاد را می آموختند. دیشب شاخصترین چهره الهی پس از انبیاء و معصومین، قهرمان جهاد و مبارزه، مظهر عرفان و خلوص، تبلور زهد و تقوی، مصمم ترین چهره سازش ناپذیر در مقابل ظلم و شرک و بی عدالتی، الگوی منحصر به فردِ دست پرورده اسلام، از میان ما رخت بر بست و قلب طپنده امت جهانی اسلام از کار ایستاد. چگونه مرثیه این ماتم بزرگ و این تأثرانگیزترین حادثه غمبار را بسرائیم و چگونه قلم را یارای ترسیم خطوط این سوگنامه غم انگیزی است که تمامی مسلمین و مستضعفین و شیفتگان عدالت را در غمی جاودانه نشاند، و چگونه برخود بباورانیم که اینک امام ما در میان ما نیست؟ آیا باورکردنی است که خود ببینیم و بشنویم که جانمان می رود؟ بار گران این ثلمه عظیم کمر ما و امت اسلام را شکست و غم جانکاه فقدانش روحمان را فسرد و دلمان را ماتمکده کرد. امام محبوب دل ها، مراد اندیشه و معشوق خودباختگان الهی و امید همه ما بود و اینک او در میان ما نیست.
ملت قهرمان ایران اینک همه ما در ماتم عزیزمان و روحمان به سوگی اندوهبار و جانگزا نشسته ایم که این حق است و جز این را این غم بزرگ نمی طلبد اما آنچه تسکین آلام ما و شماست و موجب رضای روح الهی امام عزیزمان و خدایمان و به سرانجام رسانیدن راه امام به تحقق رساندن اندیشه او و استمرار قدرتمندانه آرمان های معظم له است - آرمانی که امام تمامی زندگی و تلاش و همت خود را مصروف تحقق آن نمود. یقیناً نشاط و رضای امام عزیزمان در محقق شدن آرمان های بزرگی است که معظم له تمامی زندگی خود راوقف آن کردند ملت غیور و صبور ایران خواست امام عزیزمان رسیدن به حاکمیت ارزشهای اسلامی بود فراموش نکرده ایم که حضرت امام بارها فرمودند که اسلام ومکتب بالاتر و برتر از من و ماهاست و مکرر تأکید می نمودند که ما همه باید فدائی اسلام باشیم و بارزترین مصداق من المومنین رجال صدقوا ما عاهدوالله علیه بود. اینک امام عزیزمان در میان ما نیست، اما راه امام در پیش روی ما و چراغ راه آینده ماست و مگر نه این است که محمد رسول خدا(ص) نیز به رحمت الهی پیوست و مگرنه این است که خداوند در مورد رسول گرامیش میفرماید: افان مات اوقتل انقلبتم علی اعقابکم؟
امام عزیمان وارث راه پیامبر عظیم الشأن اسلام بود و خود را فدوی این مکتب الهی می دانست و یقیناً با رفتن او از میان ما و پیوستنش به ملکوت اعلی همچون جد بزرگوارش محمد(ص) راه او هرگز نمرده و نخواهد مرد که این راه در میان قلوب همه مسلمین گشوده شده و جای دارد و امام عزیز مادر استمرار این راه، حیات جاویدان یافته است.
ملت عزیز و قهرمان ایران برشما فزندان امام، بر شما مومنین صدیق امام و بر شما امت ایثارگر و صبور او این سوگ بزرگ را تسلیت می گوئیم و با شما بر پیمودن راهش میثاق میبندیم که این تسلای همگی ماست.
می دانیم و می دانید که آرامش روح ملکوتی امام مترتب برپیمودن راه اوست پس هم عهد می شویم و با اماممان در این وداع آخر بیعت می کنیم که لحظه ای از پیمودن آن راه خدائی باز نایستیم. یقینا می دانیم صبر و بردباری و خویشتن داری ضرورت موفقیت پیمودن چنین راهی است و تحقق این آرمان که پرچمدارش امام عزیزمان بود متضمن استواری عزم صبر و بردباری در این مصیبت و تحمل آن است چه اینکه مرگ حق است «فاذا جاء اجلهم لایستأخرون ساعة و لایستقدمون» و در آن لحظه ای درنگ نیست و مشمول حال برگزیده ترین مخلوق خداوندیعنی رسول گرامیش نیز شد. آنچه ماندنی و باقی است آرمان ها و اصول مکتب الهی اسلامی است که منادی و احیاء‌گر آن در عصر حاضر امام عزیز ما بود. اگر پیغمبر و ائمه علیهم السلام با بقای مکتب و استمرار راهشان در تاریخ جاویدان شدند، یقینا امام عزیزمان نیز در تداوم نهضت جهانی اسلام و زنده مانده راهش باقی خواهد ماند. بیائیم اینگونه اماممان را در احیای همیشگی راهش زنده بداریم
ملت عزیز و سوگوار - شرف و افتخار اقتدار و سربلندی ایران اسلامی مدیون رهبری حضرت امام و حرکتی است که معظم له آنرا ترسیم و هدایت کردند و ما آنرا پیموده و می پیمائیم.
زنده نگهداشتن راه امام همچنان حضور در صحنه، هوشیاری و مراقبت همه را می طلبد. همگی شما واقفید که ایران اسلامی دشمنان زخم خورده زیادی داشته و دارد که لحظه ای از توطئه علیه آن باز نایستاده و نخواهندایستاد. دشمنان خارجی و داخلی این انقلاب بزرگ، این حماسه بی نظیر تاریخ معاصر، به دلیل ضربات مهلکی که از این انقلاب خورده اند همواره مترصد فرصت بوده و هستند تا در صورت امکان، انتقام خود را از این انقلاب الهی بگیرند. درزمان حیات امام عزیزمان دشمنان، این آروز را به اعتبار هدایت هوشمندانه و رهبری سازش ناپذیر امام و صفوف مستحکم و نفوذناپذیر شما پشت سر امام به گور برد. اینک زمان، هوشیاری بیشتر همه ما را می طلبد. صفوف خود را با قوت و انسجام سابق تحکیم نموده و تقویت نمائیم و با هوشیاری مراقب تحرکات و توطئه های احتمالی دشمنان باشیم. یقینا از اصلی ترین وصایای امام عزیزمان به ما این است که حصون انقلاب را هوشیارانه پاسدار و با چشم باز مراقب رخنه دشمنان در آن باشیم. نیروهای مسلح نیز با آمادگی صد در صد در کنار شما در صحنه حضور داشته و آماده هر نوع مقابله با تحرکات احتمالی دشمنان داخلی و خارجی می باشند.
ملت عزیز و قهرمان به یاری شما راه گذشته را با صلابت و در چارچوب رهنمودهای حضرت امام خواهیم پیمود و مطمئنیم که خداوند ما را نصرت می‌بخشد و به ما که قلبمان مالامال از عشق امام و اندیشه مان گره خورده با رهنمودهای امام است تفضل نموده و ما را یاری بخشیده، در رسیدن به آرمان آن اسوه کم نظیر اسلام مددمان خواهد رساند به شرطی که در میثاق خود با امام جاودانه بمانیم که خواهیم ماند.
مااز امروز در غم از دست دادن امام عزیزمان به سوگ نشسته و به مناسبت این ماتم بزرگ تا پایان این هفته را تعطیل رسمی در سراسر کشور و به مدت چهل روز عزای عمومی سراسری اعلام می کنیم. جا دارد تأکید کنیم کسبه و کلیه کسانی که عهده دارخدمات عمومی و اورژانسی هستند در این مدت آماده ارائه خدمت به مردم باشند و در تأمین نیازهای مردم لحظه ای کوتاهی ننمایند.
ضمناً چگونگی مراسم تشییع و عزاداری بوسیله دفتر حضرت امام به اطلاع عموم خواهد رسید.
امید آنکه راه پرصلابتی که امام عزیزمان در این برهه از تاریخ جهان گشوده و حماسه بزرگی که او خلق کرده به مدد ایمان و خلوص همت و تلاش مقاومت و صبر بردباری و هوشیاری مردم عزیز به انقلاب حضرت مهدی(عج) پیوند خورد که این مطلوب عزیزترین عزیزانمان امام امت بود. والسلام.
سیدعلی خامنه‌ای - اکبر هاشمی رفسنجانی -عبدالکریم موسوی اردبیلی - میرحسین موسوی.

آخرین‌ها
پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی