[ بازگشت ] | [ چـاپ ]

مربوط به :بیانات در دیدار مسئولان نظام - 1396/03/22
عنوان فیش :فروش نفت عراق توسط داعش زیر چشم آمریکایی‌ها بود
کلیدواژه(ها) : داعش, دخالت آمریکا در عراق, پشتیبانی آمریکا از جریان تکفیری, تاریخ دوران بعد از فروپاشی شوروی و سلطه آمریکا, تاریخ فعالیتها و مسئولیتهای آیت الله خامنه ای بعد
نوع(ها) : روایت تاریخی

متن فیش :
داعش را چه‌ کسی به وجود آورد؟ داعش را چه کسی تقویت کرد؟ امروز همین هم که ادّعا میکنند «ائتلاف علیه داعش»، دروغ است؛ همین هم دروغ است. بله، اینها با کنترل‌نشدگی داعش مخالفند؛ امّا داعشِ کنترل‌شده را که توی دست خودشان باشد میخواهند و اگر کسی بخواهد این پدیده را نابود کند و از بین ببرد، جدّاً جلویش می‌ایستند. می‌بینید، امروز هواپیماهای آمریکایی می‌آیند نیروهای نظامی سوریه را که با داعش یا چیزی شبیه داعش مواجهند، بمباران میکنند. عین همین قضیّه در عراق هم اتّفاق افتاد. نفت عراق را داعش میفروخت؛ اینجا یک مسئول دولتیِ مهمان -که اینجا مهمان ما بود؛ شخصیّت معروف بین‌المللی- به من گفت که تصویر کامیونهای داعشی که نفت را از منابع عراقی میدزدیدند و میبردند به فلان کشور میفروختند، زیر چشم آمریکایی‌ها بود،‌ [امّا] هیچ‌وقت آمریکایی‌ها یک دانه بمب روی سر اینها نینداختند، هیچ‌وقت ممانعت نکردند! جلوی چشم آنها این کار انجام میگرفت، ادّعا هم میکردند که با داعش مخالفند؛ درحالی‌که اگرچنانچه با کسی مخالف باشند، با این‌جور پشتیبانی او مخالفت خواهند کرد؛ [اینها] نه، کمک هم میکردند! خب اینها هستند که بی‌ثباتی را در این منطقه به وجود آورده‌اند

مربوط به :بیانات در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان - 1395/08/12
عنوان فیش : بحران غرب, دخالت‌های آمریکا, دخالت آمریکا در عراق, خاورمیانه, سیاستهای استعمارگران در خاورمیانه, سیاست‌های خاورمیانه‌ای آمریکا
کلیدواژه(ها) : بحران غرب, دخالت‌های آمریکا, دخالت آمریکا در عراق, خاورمیانه, سیاستهای استعمارگران در خاورمیانه, سیاست‌های خاورمیانه‌ای آمریکا
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
آمریکایی‌ها در قضیّه‌ی سوریه، عراق، لبنان و شمال آفریقا مانده‌اند، در قضیّه‌ی لیبی پا در گِل مانده‌اند، در قضیّه‌ی یمن خودشان را وارد قضیّه کرده‌اند [امّا] مانده‌اند؛ این وضع سیاسی بین‌المللی آمریکا است. بحران از این بالاتر؟

مربوط به :بیانات در دیدار مردم آذربایجان شرقی - 1393/11/29
عنوان فیش :کمک تسلیحاتی آمریکا به داعش
کلیدواژه(ها) : سیاهه‌‌ی جنایات امریکا, دخالت آمریکا در عراق, داعش, تاریخ آسیا و آفریقا, داعش
نوع(ها) : روایت تاریخی

متن فیش :
ملّت ایران و جمهوری‌اسلامی نشان داده است که اراده‌اش قوی است؛ در هر زمینه‌ای، در هر مسئله‌ای که به‌طور جدّی جمهوری‌اسلامی‌ایران وارد شد، نشان داد که اراده‌اش قوی است، عزمش راسخ است، میتواند کار کند. در همین قضیّه‌ی داعش، اینها ائتلاف تشکیل دادند؛ البتّه دروغ میگویند، مزوّرانه است؛ نامه نوشتند به وزارت خارجه‌ی ما که اگر شماها میگویید آمریکا از داعش حمایت میکند، نه، این دروغ است، ما حمایت نمیکنیم. خب، اندکی بعد از آن، عکسهای کمک تسلیحاتی آمریکا به داعش که در اختیار مجاهدین انقلابی بود، منتشر شد! میگویند، حرف میزنند، ادّعا میکنند، [امّا]خلاف میگویند، آن هم خلافی که به این روشنی و به این وضوح و به این زودی آشکار میشود. جمهوری اسلامی این‌جوری نیست؛ ما وقتی وارد بشویم، همان‌طور که امیرالمؤمنین فرمود که ما رعد و برق نخواهیم داشت، مگر آن‌وقتی که بارانی به دنبال آن باشد. ملّت ایران بدون تردید در آینده‌ای که آن آینده ان‌شاءالله خیلی دور نخواهد بود و شما جوانهای عزیز قطعاً آن آینده را مشاهده خواهید کرد، از همه جهت در قلّه‌های شرف و افتخار خواهد بود.

مربوط به :پیام در پی هتک‌ حرمت‌ حرمین‌ عسکریین‌ - 1386/03/24
عنوان فیش :پیام در پی هتک‌ حرمت‌ حرمین‌ عسکریین‌
کلیدواژه(ها) : تروریسم بین‌المللی, عراق, دخالت آمریکا در عراق
نوع(ها) : قرآن

متن فیش :
بسم‌ الله الرحمن الرحیم
انالله وانا الیه راجعون
دست تبهکار فتنه‌انگیزان بار دیگر خنجر زهرآلود خود را به پیکره‌ی امت اسلامی فرود آورد و مرتکب جنایتی فجیع شد.
حادثه‌ی انفجار در حرم سامراء و هتک حرمت مرقد مطهر امامین همامین عسکریین سلام‌الله علیهما نه فقط دل شیعیان جهان را خونین و عموم مسلمان را که به خاندان مکرم پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله عشق و ارادت می‌ورزند، غمگین و جریحه‌دار کرد، بلکه دنیای اسلام را در برابر توطئه‌ی هولناکی قرار داد که هدفش ایجاد جنگ داخلی در عراق و مشغول کردن ملت‌های مسلمانان به حوادث خونینی مذهبی و فرقه‌ئی است.
عاملان کوردل و سیه‌روی این جنایت بزرگ، چه بازماندگان کافرکیش رژیم بعث صدامی باشند و چه متحجران فریب‌خورده وهابی و سلفی، تردید نمی‌توان کرد که سرویس‌های جاسوسی اشغالگران و صهیونیست‌ها طراحان اصلی این نقشه‌ی پلیدند.
اشغالگران برای سست کردن پایه‌های دولت مردمی عراق و توجیه حضور نامشروع خود در آن کشور، میدان را برای تروریست‌ها و وحشت آفرین‌ها بازگزارده و میان برادران مسلمان آتش افروزی می‌کنند.
حرم مطهر عسکریین قرن‌ها در شهر سامراء و در میان مردم اهل تسنن محترم بود و هرگز کسی در هیچ دوره به ساحت مقدس آن اهانت روا نداشته بود.
اکنون در دوران سلطه‌ی اشغالگران این دومین بار است که چنین بی‌شرمانه و جنایتکارانه به آن جایگاه رفیع و قدسی تعرض می‌شود.
اشغالگران عراق نمی‌توانند از مسئولیت این جنایت بزرگ شانه خالی کنند.
برادران شیعه و سنی عراق به هوش باشند که در دام توطئه‌ی دشمن نیفتند.
مسلمانان در همه جای جهان بیش از گذشته باید مراقب سیاست تفرقه‌افکنی و جنگ‌افروزی دشمنان اسلام باشند.
امروز دشمنان در عراق، در فلسطین، در لبنان و در هر نقطه از جهان اسلام که بتوانند آتش‌افروزی می‌کنند و با بهانه‌های گوناگون مذهبی و قومی و حزبی و غیره مسلمانان را به صف آرائی در برابر یکدیگر و برادرکشی تحریک می‌نمایند. مسلمانان نباید به آن‌ها در این هدف ننگین و خطرناک کمک کنند.
علمای محترم اهل تسنن فاجعه‌ی سامراء را محکوم کنند و صریحا بیزاری خود را از مرتکبان آن ابراز نمایند و علمای محترم شیعه، پیروان اهل بیت علیهم السلام را به خویشتنداری دعوت کنند و همه ی علماء و بزرگان روحانی جهان اسلام پیروان خود را به همدلی با برادران خود و رعایت احساسات مذهبی هر فرقه سفارش نمایند.
اینجانب این مصیب بزرگ و سایر مصائب مسلمین را به حضرت بقیه الله ارواحنا فداه تسلیت عرض می‌کنم.
خداوند شر مستکبران ظالم و کافر را از سر ملت‌های مسلمان برطرف نماید.
والسلام علی عبادالله الصالحین
سید علی خامنه‌ای
24 خرداد ماه 1386
1 ) سوره مبارکه البقرة آیه 156
الَّذينَ إِذا أَصابَتهُم مُصيبَةٌ قالوا إِنّا لِلَّهِ وَإِنّا إِلَيهِ راجِعونَ
ترجمه :
آنها که هر گاه مصیبتی به ایشان می‌رسد، می‌گویند: «ما از آنِ خدائیم؛ و به سوی او بازمی‌گردیم!»


مربوط به :پیام تسلیت در پی هتک حرمت حرم مطهر حضرات عسکریین علیهماالسلام - 1384/12/03
عنوان فیش :پیام تسلیت در پی هتک حرمت حرم مطهر حضرات عسکریین علیهماالسلام
کلیدواژه(ها) : پیام تسلیت, عراق, دخالت آمریکا در عراق, تروریسم بین‌المللی
نوع(ها) : قرآن

متن فیش :
بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
دست تبهکار و به خون آلوده‌ی جنایتکاران سیه‌دل، امروز فاجعه‌ای بزرگ آفرید و در تجاوز به حریم مقدسات دینی، مرتکب گناهی دیگر شد.

حرم مطهر حضرت امام هادی و حضرت امام عسکری علیهماالسلام مورد اهانت و تخریب قرار گرفت و داغی سنگین بر دل شیعیان و همه‌ی مسلمانان ارادتمند به اهل بیت علیهم السلام نهاد. این جنایت که احتمالاً عوامل اجرایی آن از متعصبان متحجر و مزدوران بدبخت و غافل انتخاب شده اند، بی شک به وسیله ی تصمیم گیرانی توطئه گر و با نیات خبیث شیطانی طراحی شده است. این یک جنایت سیاسی است و سررشته‌ی آن را باید در سازمانهای اطلاعاتی اشغالگران عراق و صهیونیستها جستجو کرد. قدرتهای سلطه‌گر که اوضاع سیاسی و اجتماعی عراق را با هدفهای سیطره جویانه‌ی خود در تضاد می بینند، نقشه های شومی در سر می پرورانند که تشدید ناامنی و ایجاد اختلافهای مذهبی از جمله ی آنهاست.

جنایت امروز در سامراء، برگ دیگری بر پرونده‌ی سیه کاریهای اشغالگران عراق افزود. حرم مطهر حضرات عسکریین علیهماالسلام بار دیگر به همت عاشقانه‌ی ارادتمندان اهل بیت علیهم السلام، با شکوه‌تر از گذشته قامت خواهد افراشت ان‌شاءالله. ولی این جنایت بر پیشانی دشمنان اسلام و مسلمین لکه‌ی سیاه دیگری ثبت کرد که تا مدتهای مدید پاک نخواهد شد.

اینجانب ضمن تسلیت به ساحت پیامبر مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و به پیشگاه حضرت بقیه الله ارواحنا فداه، به خاطر این حادثه‌ی فاجعه بار، به عموم شیعیان در سراسر جهان و به همه‌ی مسلمانان غیور و آگاه و ارادتمندان به خاندان مطهر رسول خدا علیه و علیهم السلام، تسلیت عرض می کنم و یک هفته در کشور عزای عمومی اعلام می‌نمایم. لازم می‌دانم مؤکداً از مردم عزادار در ایران و عراق و سایر نقاط جهان درخواست کنم که از هرگونه عملی که به تعارض و دشمنی برادران مسلمان می انجامد جدا پرهیز کنند. یقیناً دستهایی در کار است که شیعیان را به تعرض به مساجد و مکانهای مورد احترام اهل سنت وادار کند. هرگونه اقدامی در این جهت کمک به مقاصد دشمنان اسلام و دشمنان ملتهای مسلمان و شرعاً حرام است.


والسلام علی عبادالله الصالحین
سیدعلی خامنه‌ای
3 / اسفند ماه / 1384
1 ) سوره مبارکه البقرة آیه 156
الَّذينَ إِذا أَصابَتهُم مُصيبَةٌ قالوا إِنّا لِلَّهِ وَإِنّا إِلَيهِ راجِعونَ
ترجمه :
آنها که هر گاه مصیبتی به ایشان می‌رسد، می‌گویند: «ما از آنِ خدائیم؛ و به سوی او بازمی‌گردیم!»


مربوط به :پیام به کنگره عظیم حج - 1384/10/19
عنوان فیش : صهیونیسم بین‌‏الملل, تروریسم بین‌المللی, تروریسم دولتی, دخالت آمریکا در عراق
کلیدواژه(ها) : صهیونیسم بین‌‏الملل, تروریسم بین‌المللی, تروریسم دولتی, دخالت آمریکا در عراق
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
داعیه‌ى مبارزه با خشنونت و تروریسم از کسانى که خود مروج تروریسم صهیونیستى و مرتکب خونین‌ترین خشونتها در عراق و افغانستان‌اند، نفرت‌آور است.

مربوط به :پیام تسلیت در پی حوادث خونین و تألم‌بار کاظمین - 1384/06/09
عنوان فیش :پیام تسلیت در پی حوادث خونین و تألم‌بار کاظمین
کلیدواژه(ها) : عراق, دخالت آمریکا در عراق, تروریسم بین‌المللی
نوع(ها) : قرآن

متن فیش :
بسم الله الرّحمن الرّحیم
انالله‌واناالیه راجعون
امروز صدها تن از عزیزترین برادران و خواهران ایمانی ما، از پیر و جوان و کودک، زن و مرد، در اجتماع عظیم مردمی که در ماتم شهادت مولای ما، حضرت امام موسی‌بن‌جعفر علیه السلام، در شهر مقدس کاظمین و بغداد مشغول عزاداری بودند، بر اثر حادثه‌ای خونبار به لقاءالله پیوستند و همه را داغدار و سوگوار کردند.

ملت عراق که هنوز خاطره انفجارهای گذشته در شهرهای کربلا و نجف توسط دست‌پروردگان دشمن را از یاد نبرده، اینک در شهر مقدس کاظمین نیز دستخوش حمله‌ی آتشین دهشت‌افکنان مزدور و سپس ضایعه‌ی ناشی از تهدید آنان میگردد.

به یقین اشغالگران عراق که به بهانه‌ی امنیت، حضور شوم خود را بر ملت عراق تحمیل کرده‌اند مسئول اصلی این گونه حوادث مصیبت‌باراند و باید پاسخگو باشند.

اینجانب با قلبی اندوهگین، این مصیبت را به پیشگاه مقدس حضرت بقیةالله‌الاعظم روحی فداه، و نیز به ملت بزرگ عراق و به مراجع معظّم و حوزه‌های علمیه و دولت مردمی عراق تسلیت میگویم و با تضرع و ابتهال از خدای متعال نصرت کامل را برای ملت عراق مسألت میکنم و از حضرتش میخواهم که قربانیان این حادثه‌ی تلخ را با مولایشان امام موسی‌بن‌جعفرالکاظم علیه السلام محشور فرماید و به مصدومین شفای عاجل و به همه‌ی مصیبت‌دیدگان صبر و شکیبایی و اجر وافر عنایت فرماید.

از ملت هوشیار و مؤمن عراق میخواهم که به رغم دشمنان و توطئه‌گران، وحدت و انسجام خود را حفظ نماید و دشمن را از دستیابی به هدف این نوع توطئه‌ها که ایجاد تفرقه در ملت عراق است، مأیوس گردانند. خداوند شر مستکبران بیگانه از عاطفه و مروت را از سر عراقیان و همه‌ی امت اسلامی زائل فرماید.
سیّدعلی خامنه‌ای
۸۴/۶/۹
1 ) سوره مبارکه البقرة آیه 156
الَّذينَ إِذا أَصابَتهُم مُصيبَةٌ قالوا إِنّا لِلَّهِ وَإِنّا إِلَيهِ راجِعونَ
ترجمه :
آنها که هر گاه مصیبتی به ایشان می‌رسد، می‌گویند: «ما از آنِ خدائیم؛ و به سوی او بازمی‌گردیم!»


مربوط به :پیام مهم ولی امر مسلمین خطاب به امت اسلامی در پی حادثه فلوجه - 1383/08/28
عنوان فیش :دولتهای مسلمان نباید نسبت به حوادث تروریستی دنیای اسلام بی توجه باشند
کلیدواژه(ها) : عراق, دخالت آمریکا در عراق, تروریسم, تروریسم بین‌المللی
نوع(ها) : حدیث

متن فیش :
2. بسم الله الرحمن الرحیم
امت اسلامی
حوادث مصیبت بار عراق اکنون به حدی رسیده است که جا دارد هر انسان مسلمان یا برخوردار از عواطف انسانی را بشدت مصیبت زده و نگران سازد.
کشتار کودکان و زنان و غیر نظامیان در تعداد هزاران، اعدام مجروحان، دستگیری افراد بی‌گناه، ویران کردن خانه‌ها و مساجد و عبادتگاهها، شکستن حریم خانواده‌ها که در مقیاس‌های شگفت‌آور در فلوجه صورت گرفته، خواب را از چشم‌ها و راحت را از دلها می‌زداید. اکنون پس از فلوجه سخن از تکرار فاجعه در موصل و سامرا و بعقوبه و شهرهای دیگر است و این همه جنایت فقط با این بهانه از سوی اشغالگران توجیه می شود که گروهی تروریست در میان مردم‌اند.
آیا وجود جمعی تروریست در میان مردم - اگر این ادعا که جدا مورد تردید است، راست باشد- مجوز کشتن بیگناهان و بیدرمان گذاشتن مجروحان و بدون آب و غذا رها کردن کودکان است؟
کسانی که لغو حکم اعدام برای جنایتکاران را از افتخارات خود می شمرند چگونه حاضرند اعدامهای دستجمعی بیگناهان را با خونسردی تماشا کنند؟
دولتهای اسلامی و عربی چگونه حاضرند نقش ناظر بی تفاوت ایفا کنند؟ ندای یا للمسلمین(1) خانواده‌ها و مردم از عراق به گوش میرسد، آیا این به دولتها و ملتها تکلیف نمی کند که حداقل در برابر این ظلم بزرگی که از سوی مستکبرین حربی بر جمعی مسلمان مظلوم می‌رود، حداقل صدا به اعتراض بلند کنند؟ اینجانب از امت اسلامی در هر یک از نقاط جهان بویژه از دولتها و مجامع و نخبگان مسلمان و عرب انتظار دارم که به وظیفه خود در این دورانی که برای امت اسلامی سرنوشت‌ساز است عمل کنند.

و لا حول و لا قوة الا بالله
سیدعلی خامنه‌ای
پنجم شوال 1425- مصادف با بیست و هشتم آبانماه 1383
1 )
الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏2، ص: 164؛
تهذيب الأحكام (تحقيق خرسان)، ج‏6، ص: 175
الجعفريات (الأشعثيات)، ص: 88؛

ِ عَنْ سُلَيْمَانَ بْنِ سَمَاعَةَ عَنْ عَمِّهِ عَاصِمٍ الْكُوزِيِّ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع أَنَّ النَّبِيَّ ص قَالَ: مَنْ أَصْبَحَ لَا يَهْتَمُّ بِأُمُورِ الْمُسْلِمِينَ فَلَيْسَ مِنْهُمْ وَ مَنْ سَمِعَ رَجُلًا يُنَادِي يَا لَلْمُسْلِمِينَ فَلَمْ يُجِبْهُ فَلَيْسَ بِمُسْلِمٍ.
ترجمه :
پيغمبر صلى اللّٰه عليه و آله فرمود: هر كه صبح كند و بامور مسلمين همت نگمارد. از آنها نيست، و هر كه بشنود مردى فرياد ميزند «مسلمانها بدادم برسيد» و جوابش نگويد مسلمان نيست.


مربوط به :پیام تسلیت در پی کشتار عزادران حسینی در عراق و پاکستان - 1382/12/13
عنوان فیش :پیام تسلیت در پی کشتار عزادران حسینی در عراق و پاکستان
کلیدواژه(ها) : عراق, پاکستان, تروریسم, دخالت آمریکا در عراق
نوع(ها) : قرآن

متن فیش :
بسم الله الرحمن الرحیم
انالله و انا الیه راجعون(1)
فاجعه ی خونین کربلا و کاظمین و مشابه آن در کویته ی پاکستان، عاشورای حسینی را به مشهد عاشقان اهل بیت (ع) بدل ساخت و دست جنایتکاری را که برانگیخته ی کینه و بغض از یکسو و جهل و تعصب از سوئی دیگر است، آشکار کرد. مظلومانی که در این حوادث به خاک و خون غلطیدند گناهشان این بود که با دلی سرشار از محبت حضرت سیدالشهدا (ع) در بزرگداشت شهیدی شرکت کردند که حیات و بقاء اسلام رهین قیام او و دین محمدی (س) مدیون خون مطهر اوست. شهیدی که دنیای اسلام در طول قرنهای متمادی از درس فراموش نشدنی او الهام گرفته و مظلومیت و شهادت او و یارانش در مهمترین مقاطع تاریخ، پرچم آزادگی را برافراشته است. مظلومانی که در روز عاشورای حسینی در کربلا و کاظمین و کویته به خون غلطیدند فدائیان راه اسلام و شهیدان عشق خاندان پیامبر عظم الشان صلی الله و علیه و آله اند.
فاجعه شهادت عزاداران عاشورا و هتک حرمت حرم مطهر کاظمین علیهما السلام از هر دسته ی تروریست جنایتکاری صادر شده باشد اشغالگران عراق در مسوولیت سنگین آن سهیم اند.
سیاستهایی که ایجاد فتنه های مذهبی میان فرق اسلامی، شیوه های شناخته شده ی آنها است نمی تواند خود را از ننگ این جنایت هولناک مبرا سازند. امروز عراق مظلوم در زیر چکمه ی نظامیان اشغالگر از تشکیل دولتی دلسوز و کارآمد محروم شده است. اشغالگران اگر بتوانند ثابت کنند که در طراحی این توطئه دخالت نداشته اند. هرگز نمی توانند مسوولیت ناشی از سهل انگاری خود را در حفظ امنیت عمومی این کشور انکار کنند. توصیه ی موکد این جانب به ملت مومن و غیور عراق آن است که اسیر ترفند دشمنان نشوند و خود را در دام اختلافات فرقه ئی گرفتار نسازند و همه با وحدت کلمه در زیر لوای مرجعیت دینی، احقاق حقوق طبیعی و انسانی خود را مطالبه کنند. نخبگان سیاسی و فرهنگی عراق، اخراج اشغالگران و تشکیل حکومت ملی براساس اسلام عزیز را با جدیت، وجهه ی همت خود سازند.
این جانب حادثه ی خونبار عاشورای حسینی در شهرهای مقدس کربلا و کاظمین و نیز در شهر کویته ی پاکستان را به حضرت بقیه الله اروحنا فداه و به سه ملت ایران و عراق و پاکستان تسلیت می گویم و صبر و اجر بازماندگان شهدای این حوادث و شفای عاجل مجروحان را از خداوند متعال مسئلت می نمایم.
سیدعلی خامنه ای
13/12/82
1 ) سوره مبارکه البقرة آیه 156
الَّذينَ إِذا أَصابَتهُم مُصيبَةٌ قالوا إِنّا لِلَّهِ وَإِنّا إِلَيهِ راجِعونَ
ترجمه :
آنها که هر گاه مصیبتی به ایشان می‌رسد، می‌گویند: «ما از آنِ خدائیم؛ و به سوی او بازمی‌گردیم!»