00/ 10/ 29

صفحه اصلی

اخبار

بيانات

پيام‌ها و نامه‌ها

احکام واستفتائات

دروس

دیدگاه‌ها

آثار و کتب

خاطرات و حکايات

صوت و تصوير

ویژه نامه

زندگی نامه

امام خمينی

» جستجوی پيشرفته

 
با جوانان
 •  شما (جوانان) كارتان خيلى آسان‏تر از ماست. شماها خيلى زودتر و خيلى روشن‏تر پيام الهى را درك مى‏كنيد. خدا با شما حرف مى‏زند، به شما جواب مى‏دهد و شما اين جواب را در دل خودتان حسّ مى‏كنيد.

 بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار جمعى از دانشجويان مجروح در كوى دانشگاه 4/5/1378

 •  بعضى‏ها خيال مى‏كنند جوانها در مقابل گناه بى‏تابند. ولى من مى‏گويم كه جوان همچنان كه از قدرت جسمانى برخوردار است، از قدرت اراده هم برخوردار است.

سخنرانى رهبر معظم انقلاب و فرمانده كل قوا در ديدار بسيجيان و پرسنل سپاه پاسداران استان گيلان در ميدان صبحگاه لشكر 16 قدس 16/2/1380

 •  فطرت جوانها به دين و معنويات مأنوس است. قبل از اينكه من و شما بخواهيم آنها را با خدا آشنا كنيم، دلشان، باطنشان و نورانيت‏شان آنها را با خدا آشنا مى‏كند. ما فقط بايد مواظب باشيم كه خرابشان نكنيم.

 بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار با فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامى 18/12/77

 •  بعضى‏ها خيال مى‏كنند اجتناب از گناهان مربوط به پيرهاست، در حالى‏كه پيرها همچنان‏كه قواى جوانى‏شان ضعيف است، قواى روحى‏شان هم به همين نسبت دچار فتور و ضعف مى‏شود. قدرت تصميم‏گيرى و توان مقاومت و ايستادگى در جوان بيشتر است. اين يك امر جدّى و مهم است.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار گروه كثيرى از جوانان اراك 26/8/1379

 •  راه معنويت و صفا، كوچه بن‏بست نيست!

بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار با گروه كثيرى از جوانان استان اردبيل 5/5/1379

 • جوان، حق را آسان مى‏پذيرد... جوان راحت و صادقانه اعتراض مى‏كند و بى‏دغدغه و بدون هيچ‏گونه گرفتارى درونى اقدام مى‏كند... پذيرش آسان، اعتراض صادقانه و اقدام بى‏دغدغه را شما كنار هم بگذاريد، ببينيد چه حقيقت زيبايى به‏وجود مى‏آيد و چه كليدى براى حل مشكلات است.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار جوانان استان اصفهان 12/8/1380

 • جوان مايل است كه مفاهيم مذهبى براى او شرح داده بشود. امروز جوان مايل است دين خود را با استدلال و معرفت و روشن‏بينى به‏دست بياورد. اين يك مطالبه بجا و برحق است. اين مطالبه را خود دين به پيروان دين آموخته است.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار گروه كثيرى از جوانان اراك 26/8/1379

 • جوان به‏طور طبيعى طالب اصلاح است. البته من به تعبيرهاى رايج اصلاح‏طلب و محافظه‏كار و امثال اينها هيچ كارى ندارم. اصلاح‏طلبى به‏عنوان يك پُز سياسى مورد نظر من نيست... جوان اين‏گونه اصلاح‏طلب است: يعنى به‏طور طبيعى طالب عدالت، آزاديهاى مشروع و تحقّق آرمانهاى اسلامى است. حقايق و آرمانهاى اسلامى، او را به هيجان مى‏آورد و در او جاذبه ايجاد مى‏كند. تصويرى كه در ذهن او از سيماى اميرالمؤمنين عليه‏السلام نقش بسته، او را به هيجان مى‏آورد؛ نواقص موجود را با او تطبيق و مقايسه مى‏كند و طالب اصلاح مى‏شود. اين چيز بسيار برجسته‏اى است.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار جوانان استان اصفهان 12/8/1380

 • انسان بخصوص جوان، از زيبايى و زيباسازى خوشش مى‏آيد و دلش مى‏خواهد كه خودش هم زيبا باشد و اين عيبى هم ندارد؛ يك چيز طبيعى و قهرى است؛ در اسلام هم منع نشده است. آن چيزى كه منع شده، فتنه و فساد است.

ديدار صميمانه رهبر معظم انقلاب اسلامى با جوانان به مناسبت هفته‏ى جوان 7/2/1377

 • طبيعت جوان مقابله با زورگويى‏هاست. شما در هيچ جاى دنيا سراغ نداريد كه نهضتى از طرف جوانها به نفع بيگانگان درست شده باشد. هميشه در هر كجاى دنيا كه كه نهضت جوان درست شده عليه دخالت بيگانگان بوده است.

بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار تشكلهاى مختلف دانشجويى دانشگاههاى تهران 24/10/1377

 • هر جوانى دغدغه‏هايى شخصى دارد. نمى‏شود آن را منع كرد كه اين دغدغه‏ها را نداشته باش. جوان در درجه اول در فكر تحصيل و كار و اشتغال و آينده خود است. تأمين آينده و روشن شدن آينده براى او مهم است. تشكيل خانواده براى او مهم است. رسيدن به معرفت عملى در آن حد كه همت اوست براى او مهم است. ميل به هيجان و شادى براى او مطرح است. آن چيزهايى كه مربوط به حس زيبايى‏طلبى انسان است در جوان قوى است. آن چيزهايى كه مربوط به احساسات و عواطف انسانى است در جوان جوشان است. اما دغدغه‏هاى جوانها به اينها محدود نمى‏شود. جوان در مقابل مسائل اجتماع خود هم حساس است. در جامعه اگر تبعيض باشد، او آزرده مى‏شود و رنج مى‏برد... جوان آرمانى است. اگر در جامعه عدالت نباشد جوان ناراحت مى‏شود. اگر در جامعه فساد رايج بشود، جوانى كه آرزومند عزّت كشور خود است يقيناً آزرده مى‏شود. اگر در جايى پاى حماسه و شور ملى در ميان باشد، آنجا جاى حساسيت جوانهاست.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار گروه كثيرى از جوانان اراك 26/8/1379

 • من نمى‏گويم جوانها عبارات مستحبه، مثل دعا خواندن، تلاوت قرآن يا نمازهاى مستحبّى را زياد انجام بدهند. اما مى‏گويم همان مقدارى كه انجام مى‏دهند با توجّه باشد.

گفت و شنود صميمانه‏ى رهبر معظم انقلاب اسلامى با گروهى از جوانان و نوجوان (گروه كودك و نوجوان صدا و سيما، برنامه‏ى نيمرخ) 14/11/76

 • زندگى يك ساعت است! در دوران جوانى، انسان اين را حس نمى‏كند. ليكن وقتى زندگى را شناخت و سنين عمر قدرى بالا رفت، انسان مى‏فهمد كه زندگى ساعتى بيش نيست.

بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار با گروه كثيرى از دانش‏آموزان، دانشجويان و اقشار مختلف مردم به مناسبت يوم‏اللَّه سيزده‏ى آبان 14/8/1376

 •  ديندارى را بايد از صِرف يك ظواهر و تعبّدات ظاهرى، به يك ارتباط و جذبه و عشق و رابطه ويژه با خدا تبديل كرد... شما از حالا تمرين كنيد و نماز را با توجه به معناى آن بخوانيد.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار نمايندگان مجلس دانش‏آموزى 12/7/1380

 • اگر در يك جمله كوتاه از من بپرسند كه شما از جوان چه مى‏خواهيد، خواهم گفت: تحصيل،تهذيب و ورزش!

ديدار صميمانه رهبر معظم انقلاب اسلامى با جوانان به مناسبت هفته‏ى جوان 7/2/1377

 • براى جوانها ورزش كردن يك سرمايه‏اندوزى است. من اعتقاد دارم ورزش براى همه يك فريضه عمومى است. البته منظورم ورزش حرفه‏اى نيست. ورزش حرفه‏اى را هم رد نمى‏كنم اما توصيه نمى‏كنم كه همه جوانها سراغ ورزش حرفه‏اى بروند. ورزش براى سلامت و حفظ نشاط است.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار اعضاى اتحاديه‏هاى انجمنهاى اسلامى دانش‏آموزان و مسؤولان امور تربيتى سراسر كشور 8/12/1379

 • شما (جوانها) يك گنج هستيد. اين گنج را بايد استخراج كرد. چه كسى آن را استخراج مى‏كند؟ خود شما! اولين كسى كه در استخراج گنجينه وجود خود قدم مى‏گذارد و شروع به كاوش مى‏كند، خود انسان است.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار نمايندگان مجلس دانش‏آموزى 12/7/1380

 • ممكن است در جاهايى امكانات (براى درس خواندن) فراهم نباشد. آنچه كه من به شما توصيه مى‏كنم در مقام توجيه كمبودها نيست. اين را توجه داشته باشيد. آن‏جايى كه پاى داورى ميان مردم و مسؤولان برسد، من كسى نيستم كه بخواهم حق مردم را نديده بگيرم براى اينكه مسؤلى را راضى و خشنود كنم...

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار گروه كثيرى از جوانان اراك 26/8/1379

 • نياز عمده جوان، هويّت است. بايد هويت و هدف خودش را بشناسد. بايد بداند كيست و براى چه مى‏خواهد كار و تلاش كند. دشمن مى‏خواهد هويت جوان ايرانى را از او بگيرد. اهداف او را از بين ببرد، افقها را تيره كند، به او بگويد تو يك موجود حقير و محدود هستى، پيش من بيا تا تو را زير بال بگيرم!

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار جوانان و فرهنگيان در مصلاى رشت 12/2/1380

 • حق و تكليف دو روى يك سكّه‏اند. هيچ حقى بدون تكليف وجود ندارد. هر كس حقّى دارد و در قبال آن تكليفى هم بر عهده دارد. بنابراين، اين‏كه از حق بگوييد اما از تكليف نگوييد حرف بى‏محتوا و بى‏منطق است.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار جوانان استان اصفهان 12/8/1380

 • ملت ايران تجربه رابطه دوستانه با آمريكا را سالهاى متمادى - دهها سال - در اين كشور داشته است. اين كشور مأمن صهيونيستها و سرمايه‏داران آمريكايى شده بود كه به اينجا بيايند و خوش بگذرانند، نه اينكه به اينجا تكنولوژى بياورند، نه اينكه علم بياورند، نه اينكه سطح دانشگاههاى كشور را ارتقاء بدهند، نه اينكه جوانان اينجا را با معلومات و دانش تربيت كنند.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار با گروه كثيرى از دانشجويان و دانش‏آموزان به مناسبت سيزدهم آبان ماه در سالروز ميلاد امام على (ع) 12/8/1377

 • من مى‏گويم بجاى تملّق گفتن از جوانان، با آنها با صراحت و صداقت حرف بزنيد. مشكلات و امكانات را بگوييد؛ بعد هم در خدمت فراهم كردن امكانات و برداشتن مشكلات قرار بگيريد، آنگاه خود اين جوانها لشكر شما مى‏شوند و به شما كمك خواهند كرد تا مشكلات را برطرف كنيد. در روابط انسانى، جوان از هيچ چيز بيشتر از صداقت خوشش نمى‏آيد.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار جوانان و فرهنگيان در مصلاى رشت 12/2/1380

 • من معتقدم در قضاوت درباره جوانان نه بايد افراط كرد، نه بايد تفريط كرد. بعضى جوان را متهم مى‏كنند به لااباليگرى، من موافق نيستم. بعضى سعى مى‏كنند اين‏جور بگويند كه جوان ما هيچ خطايى ندارد، با اين هم موافق نيستم. با جوان بايستى صميمى و صادقانه سخن گفت.

بيانات مقام معظم رهبرى در اجتماع بزرگ مردم اراك 24/8/1379

 • من هميشه گفته‏ام و مى‏گويم بايد جوانهاى ما فهم سياسى و تحليل سياسى داشته باشند... امّا آن چيزى كه پايه اصلى است، سياست نيست، تقويت ايمان است.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار با اعضاى شوراى مركزى اتحاديه انجمن‏هاى اسلامى به همراه آيةالله جنتى، 12/6/75

 • بيكارى فاصله بين طبقات و فاصله بين فقير و غنى را روزبه‏روز بيشتر مى‏كند. عدّه‏اى را روزبه‏روز بيشتر به ته دره‏هاى فقر مى‏راند و در مقابل عده‏اى هم از راههاى گوناگون به‏طرف قله‏هاى ثروت پيش مى‏روند.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در خطبه‏هاى نماز جمعه‏ى تهران 28/2/1380

 • اگر ما براى كشور، عزّت و آبرو و رفاه و اقتدار جهانى و پيشرفتهاى علمى بخواهيم، بايد از طريق علم وارد بشويم.

متن كامل بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار با نخبگان علمى سراسر كشور 19/7/1378

 • ملّتى كه نمى‏تواند از خود دفاع بكند، در هيچيك از حوادث عالم و معادلات جهانى چيزى نصيبش نخواهد شد. ملّتى كه چشم به دست بيگانگان و دل به اميد كمك آنها دارد، در هنگام خطر نمى‏تواند از خود دفاع كند.

سخنرانى در جمع دانشجويان و فارغ‏التحصيلان دانشگاه علوم نظامى 14/7/1369

 • هر مسئول و مديرى كه وظيفه فرهنگى دارد، اگر كار فرهنگى خودش را در خدمت سياستهاى خطى و جناحى قرار دهد خيانت كرده است. هم آن كسانى كه خيال مى‏كنند نسل جوان فاسد شده اشتباه مى‏كنند و هم آن كسانى كه خيال مى‏كنند از جوان بايد استفاده سياسى كرد و به‏عنوان يك كالاى سياسى او را مصرف كرد اشتباه مى‏كنند.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار جوانان و فرهنگيان در مصلاى رشت 12/2/1380

 • متأسفانه جمعى به اين اشكال دچارند: هر جا كه كم مى‏آورند اسم جوان‏ها را مى‏آورند! هر جا درميمانند عنوان و تابلوى جوانها را بلند مى‏كنند! تملق‏گويى و اسطوره‏سازى از جوان، بدون اينكه واقعيت جوان و دغدغه جوان و كيفيّت حركت جوان و برنامه‏ريزى براى جوان به‏درستى مورد توجه باشد، يك اشكال است.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار جوانان و فرهنگيان در مصلاى رشت 12/2/1380

 • تعليم فقط اين نيست كه ما مجموعه‏اى از معلومات را در كاغذ بگذاريم و به دانش‏آموز بدهيم و بگوييم بخوان! بعد هم برهه‏اى از سال را معين كنيم تا بيايند امتحان بدهند. اين تعليم حقيقى نيست. تعليم بايد طورى باشد كه ذهن را بسازد، مغز را فعّال كند و در درجه اول، شوق به دانستن را در دل متعلّم ايجاد كند.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار جمعى از مديران و مسؤولان وزارت آموزش و پرورش 26/4/1381

 • اين بچه ماست. اين جوان ماست. هر سليقه سياسى هم كه داشته باشد هيچ فرقى نمى‏كند. اين سلايق گوناگون سياسى در مقابل هم هويت و شخصيتهاى جداگانه‏اى دارند، ولى در مقابل ما فرزندان، همه با هم برادرند.

بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار با ائمه‏ى جمعه‏ى سراسر كشور 30/2/1377

 • عزيزان من! «جوانى» است كه «پيرى» را شكل مى‏دهد.

بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار تعدادى از دانشجويان تشكلهاى اسلامى در مراسم افطارى شب بيست‏وسوم ماه رمضان 1/11/76

 • راه قُرب الهى از وسط همين ماديّات عبور مى‏كند، اما در ماديات متوقّف نمى‏شود. گناه بزرگ بشريّتى كه خود را در ماديات غرق كرده است اين نيست كه به دنيا پرداخته، گناه او اين است كه فراتر از خواستهاى مادى، ستاره درخشانى را هدف و سرمنزل بلندى را تصور نكرده است.

بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار با گروه كثيرى از جوانان استان اردبيل 5/5/1379

 • راه واقعى چيست؟ اين است كه جوان ايرانى تصميم بگيرد در زمين خودش، بذر خود را بپاشد. از اندوخته و ثروت فرهنگى خود استفاده كند، اراده خودش را به‏كار بگيرد، براى شخصيت و استقلال خود ارزش قائل شود، جامه عاريت نخواهد و دنبال تقليد و عاريه‏گيرى الگوهاى بيگانه نباشد.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار جوانان و فرهنگيان در مصلاى رشت 12/2/1380

 •  احساس مسؤوليت يعنى انسان‏ها همان‏طور كه به فكر زندگى، معيشت، اشتغال، ازدواج و هر چيز مربوط به خود است، نسبت به اهدافى كه از خود او فراتر است هم احساس مسؤوليت بكند. اهدافى كه به خود او محدود نمى‏شود، بلكه مربوط به مجموعه ملت، تاريخ و بشريت است.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار جوانان استان سيستان و بلوچستان 6/12/1381

 •  ... كج‏فهمى و محدودنگرى و تعصّبهاى بى‏معنا و جهالت در فهم و معرّفى دين از يك طرف؛ ولنگارى و روشنفكريهاى خيالى در مسايل دينى، بى‏اعتقادى به مبانى دينى و بى‏تقيّدى به ضوابط اسلامى هم از يك طرف، به تعبير شهيد مطهرى مثل دو تيغه قيچى است كه با هم رشته ديندارى جوان را مى‏بُرند.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار وزير آموزش و پرورش و مسؤولان امور تربيتى 7/12/1378

 • در روايات ما مكرّر آمده است كه خداى متعال در روز قيامت نمى‏گذارد هيچ انسانى قدم از قدم بردارد مگر اينكه درباره چهار چيز از او سؤال و مؤاخذه مى‏كند. يكى از آنها جوانى است. جوانى را چگونه و در كجا صرف كرديد؟

بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار با جمعى از دانشجويان بسيجى 25/9/77

 • اگر امروز در محاسبات مادّى و زرنگيهايى كه باب مردم دنياطلب است وارد شديد، مسير آينده به همان سمت ترسيم خواهد شد.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار اعضاى شوراى مركزى مؤسسه‏ى كفا 24/4/1380

 • عزيزان من! جوان يكى از مهمترين خوّاصش آرمان‏گرايى است. سعى كنيد اين آرمان‏گرايى را از دست ندهيد.

بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار جامعه‏ى اسلامى دانشجويان 17/8/1379

 • نبايد پول را عمده كرد. پول ارزش نيست. هدف درآوردن پول نيست. پول يك وسيله براى گذراندن زندگى است. پول خيلى كوچكتر از اين است كه هدف انسان بشود.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار جوانان و فرهنگيان در مصلاى رشت 12/2/1380

 
مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی - دفترحفظ ونشرآثارحضرت آيت الله العظمی سيدعلی خامنه ای (مدظله العالی)