[ بازگشت ] | [ چـاپ ]

مربوط به :بیانات در دیدار مردم زنجان‌ - 1382/07/21
عنوان فیش : مردمسالاری دینی
کلیدواژه(ها) : مردمسالاری دینی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
این کشور، کشور اسلام و مردم است. نظام اسلامی، یعنی همان مردم‌سالاری دینی که بر این کشور حاکم است. هیچ احتیاجی نیست که امروز مردم کشورمان را به دنباله‌روی از نظام مردم‌سالاری توصیه کنیم. ما بعد از قرنهای متمادی که بر این کشور استبداد حاکم بود، به برکت اسلام و انقلاب اسلامی به مردم‌سالاری رسیده‌ایم؛ آن هم مردم‌سالاری با دین.


مربوط به :بیانات در دیدار مردم زنجان‌ - 1382/07/21
عنوان فیش : مفاسد اقتصادی
کلیدواژه(ها) : مفاسد اقتصادی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
ما مبارزه با فساد را مطرح کردیم و گفتیم فساد در دستگاههای اقتصادی و حکومتی موجب می‌شود منابع ثروت متعلّق به مردم از بین برود. به‌جای این‌که از مبارزه با فساد دفاع کنند، کسانی پیدا شدند که از امکانات حرف زدن با مردم استفاده کردند و به دفاع از مفسد پرداختند و مبارزه با فساد را وظیفه‌ی خودشان ندانستند! ایجاد اشتغال، رفع تورّم و تقویت ارزش پول ملی هم از مسائل مهمّ کشور است.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم زنجان‌ - 1382/07/21
عنوان فیش : نخبگان خطاکار
کلیدواژه(ها) : نخبگان خطاکار
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
یکی از مهمترین موانعِ پیشرفت این است که مسؤولان و نخبگان و قشرهایی که می‌توانند روی ذهنهای دیگران اثر بگذارند، در شناخت مشکلات مردم اشتباه کنند و خواسته‌های مردم را درست نفهمند یا خواسته‌های مردم را به نقاط کم‌ارزش و بی‌ارتباط با زندگی واقعی مردم ربط دهند؛ این چیز بسیار بدی است. باید نخبگان، مسؤولان، برجستگان و کسانی‌که می‌توانند روی افکار مردم به‌راحتی اثر بگذارند، به این نکته توجّه کنند.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم زنجان‌ - 1382/07/21
عنوان فیش : عزت ملی
کلیدواژه(ها) : عزت ملی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
تا دو روزِ دیگر اجلاس سران سازمان کنفرانس اسلامی در مالزی تشکیل می‏شود و رئیس‏جمهور عزیز ما هم به آنجا می‏رود و إن شاء اللّه خواهد درخشید. توقّع و انتظار ما از کشورهای اسلامی و از این کنفرانس این است که مرعوب اخم امریکا نشوند. در محیط رعب نمی‏شود تصمیم‏گیری کرد. سران کشورهای اسلامی اگر مرعوب امریکا باشند، نمی‏توانند دنبال مصالح خود حرکت کنند و طبق مصلحت تصمیم بگیرند. همه‏ی سعی امریکا این است که این‏ها را بترساند؛ همه‏ی سعی این‏ها هم باید این باشد که از امریکا نترسند. هم از چهره‏ی خشم‏آلود امریکا مرعوب نشوند، هم به چهره‏ی امریکا که در جاهایی لبخند منافقانه می‏زند، غرّه نشوند و بدانند که استکبار جز جهان‏خواری و سلطه‏ی بر منابع انسانی و حیاتی ملتها هدفی ندارد و برای او ملتها هیچ ارزشی ندارند. اگر ملتها و دولتهای اسلامی، اصلی را که ملت ایران با کمال عزّت و قدرت برای خود محترم شمرد، محترم بشمارند، استکبار نمی‏تواند هیچ کاری در این منطقه بکند. ملت ایران از زن و مرد و جوان و پیر، نشان دادند که پولادین و با عزم و اراده و ایمان هستند.
این مطلبی که شما گفته‏اید و در شعارنوشته‏های خودتان نوشته‏اید که:
زنجانِّلر قان وِرَر
انقلابا جان وِرر
کاملًا درست است. آن را تصدیق می‏کنیم و از بن دندان باور می‏کنیم و می‏دانیم که: «زنجانی قان وِرَر، اما عزّتنی، استقلالنی، اسلامنی ویرمز». این عزّت و قدرت معنوی و عزم ملت ایران است که ما امروز یک نمونه‏ی آن را در زنجان می‏بینیم.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم زنجان‌ - 1382/07/21
عنوان فیش : عزم ملی
کلیدواژه(ها) : عزم ملی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
توقّع و انتظار ما از کشورهای اسلامی و از این کنفرانس این است که مرعوب اخم امریکا نشوند. در محیط رعب نمی‏شود تصمیم‏گیری کرد. سران کشورهای اسلامی اگر مرعوب امریکا باشند، نمی‏توانند دنبال مصالح خود حرکت کنند و طبق مصلحت تصمیم بگیرند. همه‏ی سعی امریکا این است که این‏ها را بترساند؛ همه‏ی سعی این‏ها هم باید این باشد که از امریکا نترسند. هم از چهره‏ی خشم‏آلود امریکا مرعوب نشوند، هم به چهره‏ی امریکا که در جاهایی لبخند منافقانه می‏زند، غرّه نشوند و بدانند که استکبار جز جهان‏خواری و سلطه‏ی بر منابع انسانی و حیاتی ملتها هدفی ندارد و برای او ملتها هیچ ارزشی ندارند. اگر ملتها و دولتهای اسلامی، اصلی را که ملت ایران با کمال عزّت و قدرت برای خود محترم شمرد، محترم بشمارند، استکبار نمی‏تواند هیچ کاری در این منطقه بکند. ملت ایران از زن و مرد و جوان و پیر، نشان دادند که پولادین و با عزم و اراده و ایمان هستند. این مطلبی که شما گفته‏اید و در شعارنوشته‏های خودتان نوشته‏اید که:
زنجانِّلر قان وِرَر
انقلابا جان وِرر
کاملًا درست است. آن را تصدیق می‏کنیم و از بن دندان باور می‏کنیم و می‏دانیم که: «زنجانی قان وِرَر، اما عزّتنی، استقلالنی، اسلامنی ویرمز». این عزّت و قدرت معنوی و عزم ملت ایران است که ما امروز یک نمونه‏ی آن را در زنجان می‏بینیم.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم زنجان‌ - 1382/07/21
عنوان فیش : انتخابات مجلس شورای اسلامی
کلیدواژه(ها) : انتخابات مجلس شورای اسلامی
نوع(ها) : فیش موضوعی

متن فیش :
ما انتخاباتی در پیش داریم که اوّلین انتخابات در این کشور نیست؛ اما بعضی کسان طوری حرف می‌زنند که گویا برای اوّلین بار است که مردم این کشور می‌خواهند پای صندوق رأی بروند! مردمِ ما در بیست‌وپنج سال گذشته به‌طور متوسّط در هر سال یک‌بار به پای صندوقهای رأی رفته‌اند؛ استقبال کرده‌اند و آزادانه رأی داده‌اند و ان‌شاءاللَّه در این نوبت هم استقبال خواهند کرد؛ بخصوص اگر احساس کنند که نمایندگان آنها در مجلس شورای اسلامی به وظایف خود به‌درستی عمل می‌کنند و خواستها و نیازهای آنان را دنبال می‌کنند. اگر مردم این موضوع را مشاهده کنند، تشویق می‌شوند. گفته می‌شود زمینه‌ی شرکت مردم را فراهم کنید. این، زمینه‌ی شرکت مردم است. مردم اگر احساس کنند نمایندگان آنها دلسوزانه به مشکلاتشان توجّه دارند و تلاش می‌کنند، و اگر ببینند مسؤولان دولتی که برگزیده‌ی نمایندگان مجلسند، در مسؤولیتها و مدیریّتهای خود به‌طور جدّی کار می‌کنند، در انتخابات با شوق و رغبت شرکت می‌جویند؛ مردم ما امتحان داده‌اند.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم زنجان‌ - 1382/07/21
عنوان فیش : انتخابات
کلیدواژه(ها) : انتخابات
نوع(ها) : فیش موضوعی

متن فیش :
بعضی کسان طوری حرف می‌زنند که گویا برای اوّلین بار است که مردم این کشور می‌خواهند پای صندوق رأی بروند! مردمِ ما در بیست‌وپنج سال گذشته به‌طور متوسّط در هر سال یک‌بار به پای صندوقهای رأی رفته‌اند؛ استقبال کرده‌اند و آزادانه رأی داده‌اند و ان‌شاءاللَّه در این نوبت هم استقبال خواهند کرد؛ بخصوص اگر احساس کنند که نمایندگان آنها در مجلس شورای اسلامی به وظایف خود به‌درستی عمل می‌کنند و خواستها و نیازهای آنان را دنبال می‌کنند. اگر مردم این موضوع را مشاهده کنند، تشویق می‌شوند. گفته می‌شود زمینه‌ی شرکت مردم را فراهم کنید. این، زمینه‌ی شرکت مردم است. مردم اگر احساس کنند نمایندگان آنها دلسوزانه به مشکلاتشان توجّه دارند و تلاش می‌کنند، و اگر ببینند مسؤولان دولتی که برگزیده‌ی نمایندگان مجلسند، در مسؤولیتها و مدیریّتهای خود به‌طور جدّی کار می‌کنند، در انتخابات با شوق و رغبت شرکت می‌جویند؛ مردم ما امتحان داده‌اند.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم زنجان‌ - 1382/07/21
عنوان فیش : شیخ شهاب‌الدین سهروردی
کلیدواژه(ها) : شیخ شهاب‌الدین سهروردی
نوع(ها) : كتاب

متن فیش :
شما در تاریخ، برجستگان علمی و فرهنگی در فلسفه، فقه و ریاضی دارید که از این سرزمین برخاسته‏اند و یکی از معروفترین آنها «شیخ شهاب‏الدین سهروردی» - شیخ اشراق - است که به عنوان یک فیلسوف و متفکّر برجسته اسلامی، نام درخشانش در همه دایرةالمعارفهای دنیا ثبت شده است

مربوط به :بیانات در دیدار مردم زنجان‌ - 1382/07/21
عنوان فیش : حکیم هیدجی
کلیدواژه(ها) : حکیم هیدجی
نوع(ها) : كتاب

متن فیش :
ما در دوره‏های بعد هم شاهد بروز شخصیتهای برجسته علمیِ زیادی هستیم که بعضی را از نزدیک دیدیم و بعضی را نیز شنیدیم، که «حکیم هیدجی» - شاعر، فیلسوف و عارف زنجانی - یکی از برجستگان دوره‏های اخیر است

مربوط به :بیانات در دیدار مردم زنجان‌ - 1382/07/21
عنوان فیش : حضور مردم در صحنه
کلیدواژه(ها) : حضور مردم در صحنه
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
اوّلاً این عید مسعود و مبارک را - که میلاد نور و امید برای همه تاریخ طولانی و پُرفراز و نشیب اسلام است - به شما مردم عزیز تبریک عرض می‌کنم و این تصادف را که در این موقعیت، توفیق دست داد تا بتوانم به شهر و استان شما بیایم، به فال نیک می‌گیرم.

شهر زنجان را از دیرباز به عنوان یک شهر مؤمن و فرهنگی شناخته‌ام. از این شهر در دورانهای مختلف و از جمله در دوران انقلاب اسلامی نمونه‌ها و نشانه‌هایی بروز پیدا کرده که برای هر مجموعه انسانی مایه مباهات و افتخار است. اوّلاً در جریان انقلاب اسلامی، این شهر نقش ایفا کرد و پس از پیروزی انقلاب، در دوران دفاع مقدّس هم غوّاصان دریادلِ زنجانی در نیروهای مسلّح نقشهای برجسته‌ای ایفا کردند. در زمینه حضور سیاسی و انسانی در صحنه‌های انقلاب نیز استان زنجان دارای موقعیتهای برجسته است؛ یعنی متوسّط میزان حضور سراسری مردم کشور در مسائل حسّاس انقلاب - مثل انتخابات - پایین‌تر از حدّ حضور مردم زنجان است.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم زنجان‌ - 1382/07/21
عنوان فیش :افتخارات برجسته شهر زنجان در طول تاریخ
کلیدواژه(ها) : شیخ شهاب‌الدین سهروردی, زنجان
نوع(ها) : روایت تاریخی

متن فیش :
برای جوان زنجانی بسیار حائز اهمیت است كه بداند شهر و منطقه‌ی او از دیر باز منطقه‌ای فرهنگی و دارای رشد علمی و اخلاقی بوده است. شما در تاریخ، برجستگان علمی و فرهنگی در فلسفه، فقه و ریاضی دارید كه از این سرزمین برخاسته‌اند و یكی از معروفترین آنها «شیخ شهاب‌الدین سهروردی» - شیخ اشراق - است كه به عنوان یك فیلسوف و متفكّر برجسته‌ی اسلامی، نام درخشانش در همه‌ی دایرةالمعارفهای دنیا ثبت شده است. البته غیر از «شیخ اشراق» شخصیتهای برجسته‌ی متعدّد دیگری را نیز در زمینه‌های علمی و هنری از این استان و منطقه داشته‌اید كه می‌توانید نام آنها را به‌صورت برجسته در طومار معارف ایرانی و اسلامی مشاهده كنید.
معمولاً كسانی كه به استان زنجان مسافرت می‌كنند، وقتی آثار تاریخی این استان، مثل گنبد سلطانیه، بازار زیبا و بزرگ شهر زنجان و مساجد و مدارس معروف استان را ملاحظه می‌كنند، آنها را به‌عنوان پدیده‌ها و آثار تاریخی و باستانی می‌نگرند، كه البته درست هم هست؛ اما نكته‌ای كه در این آثار تاریخی وجود دارد، این است كه این آثار نشان‌دهنده‌ی اوج هنر معماری در میان این مردم در طول تاریخ گذشته است. اینها چیزهایی است كه گذشته‌ی تاریخی یك ملت را رنگ و رونق می‌بخشد و مردم می‌توانند گذشته، تاریخ و ریشه‌های خود را پیدا كنند.
در زمینه‌ی دانشهای دینی هم برجستگانی از این استان در دورانهای گذشته، بخصوص بعد از دوره‌ی صفویه وجود داشته‌اند. شهر زنجان در یك دوره‌ی طولانی، مهمترین حوزه‌ی علمیه‌ی تمام مناطق غرب ایران محسوب می‌شده است. در دوران مشروطه، عالم بزرگی مثل مرحوم «آخوند ملاقربانعلی» در زمینه‌ی فقه،در اوج علمی قرار داشت و علمای برجسته‌ی زمان خود را نسبت به مقام علمی‌اش خاضع كرد. البته ما در دوره‌های بعد هم شاهد بروز شخصیتهای برجسته‌ی علمیِ زیادی هستیم كه بعضی را از نزدیك دیدیم و بعضی را نیز شنیدیم، كه «حكیم هیدجی» - شاعر، فیلسوف و عارف زنجانی - یكی از برجستگان دوره‌های اخیر است.
در دوره‌ی جوانی ما در حوزه‌های علمیه، شخصیتهای برجسته‌ی علمی زنجان مایه‌ی افتخار شهرشان بودند. در نجف، مرحوم آیةاللَّه میرزا باقر زنجانی؛ در قم، مرحوم آیةاللَّه حاج سید احمد زنجانی و در تهران، مرحوم آیةاللَّه حاج میرزا محمود امام جمعه‌ی زنجانی، از بزرگان زنجان در شهرهای مختلف آن روز بودند. بحمداللَّه امروز هم شخصیتهای برجسته‌ی علمی زنجان، چه در حوزه‌های علمیه‌ی قم و مشهد و چه در محیطهای دانشگاهی، حضور دارند. مرحوم استاد «روزبه» یك شخصیت فرهنگیِ برجسته‌ی زنجانی بود كه منشأ خدمات بزرگ فرهنگی در كشور شد. خودِ ما در دوران تحصیل، دوستانی را كه از این خاك برخاسته بودند، می‌شناختیم كه بعضی در خود زنجان و بعضی در قم به مقامات عالی علمی دست یافته بودند. مقصود از این حرفها فقط تعریف و خوشامدگویی برای مردم زنجان نیست؛ بلكه مقصود این است كه جوان زنجانی، شجره‌نامه‌ی علمی و فرهنگی خود را بشناسد.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم زنجان‌ - 1382/07/21
عنوان فیش :نقش برجسته بازاریان و جوانان زنجان در عرصه های انقلاب اسلامی
کلیدواژه(ها) : تاریخ مبارزات و پیروزی انقلاب اسلامی, زنجان, حضور بازاریان زنجان در عرصه انقلاب
نوع(ها) : روایت تاریخی

متن فیش :
در دوره‌ی انقلاب، بازار زنجان خدمات باارزشی را به پیشرفت انقلاب در این منطقه كرد و بازاریهای زنجان و جوانان مؤمن در دوران دفاع مقدّس و دوران دفاع از ارزشهای جمهوری اسلامی، همواره در وسط صحنه حضور داشتند و مردم زنجان جایگاه برجسته‌ای را برای خود ثبت كردند كه تا امروز هم این هست و در آینده هم به فضل پروردگار خواهد بود.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم زنجان‌ - 1382/07/21
عنوان فیش : مشارکت مردم
کلیدواژه(ها) : مشارکت مردم
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
مردمِ ما در بیست و پنج سال گذشته به‌طور متوسّط در هر سال یك‌بار به پای صندوقهای رأی رفته‌اند؛ استقبال كرده‌اند و آزادانه رأی داده‌اند و إن شاء اللّه در این نوبت هم استقبال خواهند كرد؛ بخصوص اگر احساس كنند كه نمایندگان آن‌ها در مجلس شورای اسلامی به وظایف خود به‌درستی عمل می‌كنند و خواستها و نیازهای آنان را دنبال می‌كنند. اگر مردم این موضوع را مشاهده كنند، تشویق می‌شوند. گفته می‌شود زمینه‌ی شركت مردم را فراهم كنید. این، زمینه‌ی شركت مردم است. مردم اگر احساس كنند نمایندگان آن‌ها دلسوزانه به مشكلاتشان توجّه دارند و تلاش می‌كنند، و اگر ببینند مسئولان دولتی كه برگزیده‌ی نمایندگان مجلسند، در مسئولیتها و مدیریّتهای خود به‌طور جدّی كار می‌كنند، در انتخابات با شوق و رغبت شركت می‌جویند؛ مردم ما امتحان داده‌اند.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم زنجان‌ - 1382/07/21
عنوان فیش : قدرت تحلیل سیاسی
کلیدواژه(ها) : قدرت تحلیل سیاسی
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
در زمینه مسائل داخلی، همه حرف ما این است كه این ملت و این كشور با استعداد است. شعار نظام جمهوری اسلامی عدالت، اخلاق، تعالی و رشد انسانها و باز كردن گره‌های زندگی مردم است؛ ما باید در این جهت حركت كنیم. بعضی كسان از اوّلِ انقلاب نتوانستند این انقلاب و نظام را تحمّل كنند و هر وقت توانستند، سنگ‌اندازی كردند؛ ولی نظام اینها را تحمّل نمود و با اینها برخورد نكرد. البته اینها مجموعه بزرگی نیستند، بلكه مجموعه‌ای كوچك ولی پرمدّعا هستند كه صدایشان بلندتر است و با لحن طلبكارانه‌تری حرف می‌زنند و می‌خواهند نظام اسلامی را كه مشغول تلاش برای رسیدن به هدفهای بلند و سربلندی و ترقّی ملت ایران است، دائم با چالشها مواجه كنند. طبیعت اینها این است و این موضوع مربوط به امروز هم نیست؛ بلكه هر وقت نتوانسته‌اند با اسلام و نظام اسلامی كنار بیایند، به این شیوه متوسّل شده‌اند، كه در صدر اسلام هم نظایرش را دیده‌ایم. برای اینها تبلیغ، گفتن و نصیحت كردن بی‌فایده است و البته بودنشان هم برای نظام اسلامی ضرری ندارد؛ چون وقتی مردم آگاه هستند و حقایق را می‌دانند و قدرت تحلیل دارند، وجود این‌گونه افراد هیچ اشكالی ندارد. در زمان پیغمبر و امیرالمؤمنین علیهماالسّلام هم همیشه مخالفانی بودند. به‌هرحال، ما نمی‌خواهیم اصرار بورزیم؛ به قول مرحوم حكیم هیدجی:
اولماز اولا گل تیكان، تیكان گل‌
گرایسترن آغلا، ایسترن گل
وجود مخالفها و مخالفتها برای یك ملت آگاه و بیدار هیچ اهمیتی ندارد. آنچه مهمّ است، این است كه مردم و مسؤولان وحدتشان را حفظ كنند.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم زنجان‌ - 1382/07/21
عنوان فیش : سیاست‌های خاورمیانه‌ای آمریکا
کلیدواژه(ها) : سیاست‌های خاورمیانه‌ای آمریکا
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
درباره موضعِ نظام جمهوری اسلامی درخصوص مسائل و چالشهای بین‌المللی هم عرض می‌كنم همه حرف ما این است كه ایران اسلامی می‌خواهد مستقل بماند. ما استقلال را ارزان و آسان به‌دست نیاورده‌ایم؛ می‌خواهیم آن را حفظ كنیم. ما می‌خواهیم اختیار این ملت و كشور دست خود این ملت باشد، نه دست امریكا و مستكبران بین‌المللی. این نقطه، مقابل آن چیزی است كه امروز استكبار می‌خواهد. استكبار می‌خواهد بر این منطقه و بر ایران تسلّط پیدا كند. استكبار كه به دست ملت ایران از این كشور بیرون رانده شد، می‌خواهد برگردد؛ هدف امریكا این است. امروز استكبار نشان داده است كه نمی‌خواهد با ملتی كه برای استقلال و آزادی خود ارزش و ارج قائل است و حاضر نیست زیر بار آنها برود، كنار بیاید؛ این را شما می‌بینید. صریحاً گفته‌اند كه می‌خواهیم نقشه خاورمیانه را عوض كنیم؛ یعنی به‌طور كامل رژیمهای سرسپرده و دست‌نشانده در این منطقه وجود داشته باشند! برای چه؟ برای این‌كه امریكا به منافع خود برسد؛ برای این‌كه نفت امریكا تأمین شود؛ برای این‌كه اسرائیل تهدید نشود. به چه قیمتی؟ به قیمت از بین رفتن شرف، استقلال و همه ارزشهای ملتهای منطقه.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم زنجان‌ - 1382/07/21
عنوان فیش : مردمسالاری دینی, دستاوردهای انقلاب اسلامی, انقلاب اسلامی
کلیدواژه(ها) : مردمسالاری دینی, دستاوردهای انقلاب اسلامی, انقلاب اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
ما بعد از قرنهای متمادی كه بر این كشور استبداد حاكم بود، به بركت اسلام و انقلاب اسلامی به مردم‌سالاری رسیده‌ایم؛ آن هم مردم‌سالاری با دین.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم زنجان‌ - 1382/07/21
عنوان فیش : استکبار, هدف دشمن, نقشه دشمن, نفوذ دشمن, ایالات متحده امریکا
کلیدواژه(ها) : استکبار, هدف دشمن, نقشه دشمن, نفوذ دشمن, ایالات متحده امریکا
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
استكبار كه به دست ملت ايران از اين كشور بيرون رانده شد، مى‌خواهد برگردد؛ هدف امريكا اين است.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم زنجان‌ - 1382/07/21
عنوان فیش : بیداری, کارگزاران نظام, اختلاف‌افکنی, اختلاف سیاسی, اختلافات درونی, ایجاد اختلاف و تفرقه
کلیدواژه(ها) : بیداری, کارگزاران نظام, اختلاف‌افکنی, اختلاف سیاسی, اختلافات درونی, ایجاد اختلاف و تفرقه
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
توصيه‌ى موكد من به مسوولان اين است كه نگذارند در سطوح مديريتى نظام، دشمنان با ايادى خود اختلال و اختلاف ايجاد كنند.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم زنجان‌ - 1382/07/21
عنوان فیش : مردم, امت اسلامی, دولت‌های اسلامی, الگوی مقاومت, الگوگیری از انقلاب اسلامی
کلیدواژه(ها) : مردم, امت اسلامی, دولت‌های اسلامی, الگوی مقاومت, الگوگیری از انقلاب اسلامی
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
اگر ملتها و دولتهاى اسلامى، اصلى را كه ملت ايران با كمال عزت و قدرت براى خود محترم شمرد، محترم بشمارند، استكبار نمى‌تواند هيچ كارى در اين منطقه بكند.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم زنجان‌ - 1382/07/21
عنوان فیش : مردم, عزم ملی, اراده ملی, ایمان مردم
کلیدواژه(ها) : مردم, عزم ملی, اراده ملی, ایمان مردم
نوع(ها) : جمله‌های برگزیده

متن فیش :
ملت ايران از زن و مرد و جوان و پير، نشان دادند كه پولادين و با عزم و اراده و ايمان هستند.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم زنجان‌ - 1382/07/21
عنوان فیش : رفع مشکلات مردم
کلیدواژه(ها) : رفع مشکلات مردم
نوع(ها) : جستار

متن فیش :
یکی از هدفهای عمده ما از این سفرها این است که توجّه مسؤولان کشور را به مناطقی که سفر میکنیم و نقاط حسّاس و مهمی که در آن مناطق وجود دارد، جلب کنیم تا هم مشکلات و هم گره‌گشاییها را در خودِ آن مناطق مشاهده کنند. البته در همه مناطق کشور مشکلات وجود دارد؛ اما امکانات و کلید حلّ مشکلات هم در همان مناطق هست، که با همّت مسؤولان و  مردم و همدستی و همکاری آنها، بسیاری از این گره‌ها باز خواهد شد. این‌جا هم همین‌طور است. کسانی که مسؤولیتی به عهده دارند، باید به مسؤولیت خود در قبال این مردمِ مؤمن اهمیت بدهند و حقیقتاً دوره فعّالیت خود را دوره خدمت قرار دهند و برای مردم کار کنند. این موضوع، مخصوص این نقطه هم نیست؛ در همه‌جا باید همین‌طور باشد. در دو سه روز آینده، وزرای محترمِ مربوط به مسائل این استان به این‌جا میآیند و نقاط اساسیای که مورد مطالعه قرار گرفته است، برای آنها مطرح خواهد شد و وظایفی برعهده هر کدام قرار خواهد گرفت تا ان‌شاءاللَّه حرکتی جدّی برای استفاده از ظرفیّتهای باارزش این استان و حل مشکلات مردم شروع شود.
 
مسأله اساسی‌ای که امروز کشور و ملت ما به آن احتیاج دارد، این است که مسؤولان کشور در یک جبهه واحد، تلاش متّحد و هماهنگی را برای برطرف کردن مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم شروع کنند. البته گفتن این مطلب به این معنا نیست که  این کار شروع نشده است؛ نخیر، مسؤولان دولتی و قوای مختلف تلاش میکنند و حقّاً زحمت میکشند؛ اما باید موانعِ پیشرفت کارها را شناخت و آنها را از سر راه برداشت.
 
یکی از مهمترین موانعِ پیشرفت این است که مسؤولان و نخبگان و قشرهاییکه میتوانند روی ذهنهای دیگران اثر بگذارند، در شناخت مشکلات مردم اشتباه کنند و خواسته‌های مردم را درست نفهمند یا خواسته‌های مردم را به نقاط کم‌ارزش و بی‌ارتباط  با زندگی واقعی مردم ربط دهند؛ این چیز بسیار بدی است. باید نخبگان، مسؤولان، برجستگان و کسانیکه میتوانند روی افکار مردم به‌راحتی اثر بگذارند، به این نکته توجّه کنند.
 
من در روزهای قبل از آمدن به زنجان، دو نظرخواهی را از مردم زنجان مطالعه کردم. یک نظرخواهی را مسؤولان خودِ استان انجام داده و از مردم پرسیده بودند که اگر فلانی به زنجان بیاید، حرف و خواسته شما از دولت و مسؤولان چیست و میخواهید چه چیزی را به رهبری منتقل کنید؟ یک نظرخواهی هم از مرکز - تهران - انجام گرفت. با این‌که این نظرخواهیها را دو دستگاه بی‌ارتباط با هم انجام داده بودند، عجیب این است که نتایج آن بسیار به هم نزدیک است و بلکه در عمده‌ترین موارد، یکی است. وقتی از مردم میپرسند مشکل اصلی شما چیست، میگویند مشکل اصلی بیکاری، گرانی و مشکل معیشتی است. این نشان‌دهنده تشخیص درستی است که در سال گذشته و سال قبل از آن داده شد و به مسؤولان گفته شد که روی موضوع ایجاد اشتغال و برطرف کردن مشکلات معیشتی مردم کار کنید؛ مردم این را انتظار دارند. البته این مشکل، مخصوص  زنجان نیست؛ بلکه در همه نقاط دیگر که مردم حرف و نظر خود را درباره مهمترین خواسته‌هایشان مطرح کرده‌اند، همین مطالب را گفته‌اند. در زمینه مسائل داخلی، نیازهای مردم این موضوعات است و مردم آن را از مسؤولان میخواهند. البته عدّه‌ای هم پیدا میشوند که شعارهای سیاسىِ جنجالىِ بیمحتوا را جایگزین این مسائل میکنند.

مربوط به :بیانات در دیدار مردم زنجان‌ - 1382/07/21
عنوان فیش : صبر
کلیدواژه(ها) : صبر
نوع(ها) : فیش موضوعی

متن فیش :
امروز میبینید که امریکا در عراق و افغانستان دچار چه مشکلاتی است؛ رژیم صهیونیستی هم در یکی از سخت‌ترین دوره‌های حیات نامبارک خود به‌سر می‌برد. جوانان و مردم بیدفاع و بیسلاح و مظلوم و همان دختر و پسر شهادت‌طلب و خانواده‌های تحمّل‌کننده و صبر کننده بر تلخیها و سختیها ...، توانسته‌اند این رژیم را بیچاره کنند.