.فاطمه‌ى زهرا (سلام‌الله عليها) يك شخصيت برجسته و بزرگ و طراز اول اسلامى است؛ در حقيقت يك شخصيت طراز اول در طول تاريخ بشر است

 

 

پس بدینسان خداوند متعال ایمان را وسیله پاکی شما از شرک، و نماز را برای دوری از کبر و نخوت! و زکوه را برای پاکی نفس و فزونی روزی، و روزه را برای استواری اخلاص، و حج را برای برپایی دین! قرار داد. عدل را برای آراستن و پیوستن دلها و اطاعت از ما را برای ایجاد نظم در ملت و امامت ما را برای ایمنی از تفرقه و جهاد را مایه عزّت اسلام و صبر و پایداری در برابر مشکلات را وسیله نیل به اجر الهی و امر بمعروف را برای مصلحت مردم و نیکی به پدر و مادر را وسیله حفظ و حراست از خشم خدا و صله رحم را موجب نموّ و خیر و برکت و قصاص را برای حفظ خونها و وفاء به نذر را برای رسیدن به مغفرت و آمرزش الهی پس ای مردم بطورشایسته از خدا پروا داشته باشید و اگر چنین کردید از دنیا نمی روید مگربا سربلندی و مسلمان واقعی، و در آنچه امر و نهی فرموده اطاعت کنید؛ چه این که از بندگان خدا فقط دانشمندان هستند که از مقام قدس الهی بیم دارند.

 

 

دلمان با فاطمه (س) است اما پنجمین روز هم سپری شد .
شب آخر است و آنها كه تب و تاب زندگی، توان حضور در لیالی قبل را ازشان گرفته بود، امشب را به عنوان آخرین فرصت تلقی می كردند.
نظم حرف اول را همچون دیگر شب ها می زد و
 ...

ادامه

به روایت تصویر

1     2

   

امشب کتاب عشق علی بسته می شود و این کودکانند که چه غریبانه ، از پس بلورهای اشک مادر را به خدا می سپارند:
در تشییع عمار ، مقداد ، عقیل ، زبیر، سلمان ، ابوذر و حذیفه و... بودند و فاطمه را در تاریکی شب و در سکوت دفن کردند.
در حین دفن امیر المومنین وقتی خواست فاطمه را داخل قبر کند خطاب به رسول خدا گفت: السلام علیک یا رسول الله عنی و عن ابتک النازله بک و السریعة اللحاق الیک ....
سلام بر تو ای رسولخدا ، سلامی از طرف من و دخترت که هم اکنون در جوارت فرود امده و شتابان به شما رسیده است !
...پس امانتی که به من سپرده بودی برگردانده شد و به صاحبش رسید. از این پس اندوه من جاودانه و شبهایم ، شب زنده داری است ، تا آن روز که خدا خانه زندگی تو را برای من برگزیند.
به زودی دخترت تو را آگاه خواهد ساخت که امت تو چگونه در ستمکاری بر او اجتماع کردند ، از فاطمه بپرس ، و احوال اندوهناک ما را از او خبر گیرکه هنوز روزگاری سپری نشده و یادتو فراموش نگشته است .

امام حسن مجتبى عليه‌الصّلاةوالسّلام مى‌گويد: شبى - شب جمعه‌اى - مادرم به عبادت ايستاد و تا صبح عبادت كرد. «حتى انفجرت عمود الصبح». تا وقتى كه طلوع فجر شد. مادر من از سر شب تا صبح مشغول عبادت بود و دعا و تضرع كرد. امام حسن، عليه‌الصّلاةوالسّلام، مى‌گويد - طبق روايت - شنيدم كه دائم مؤمنين و مؤمنات را دعا كرد؛ مردم را دعا كرد؛ براى مسائل عمومى دنياى اسلام دعا كرد. صبح كه شد گفتم: «يا اماه!»؛ «مادرم!» «لم لا تدعين لنفسك كما تدعين لغيرك(44)؛» «يك دعا براى خودت نكردى! يك شب تا صبح دعا، همه براى ديگران!؟» در جواب فرمود: «يا بنى، الجار ثم الدار(45)؛» «اول ديگران بعد خود ما!» اين، آن روحيه‌ى والاست.
بيانات در ديدار گروهى از زنان، به مناسبت فرخنده ميلاد حضرت زهرا(س) و «روز زن»  25/09/1371

 آرشیو مطالب
شب اول شب دوم شب سوم شب چهارم

»  برنامه مراسم عزاداری ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا علیها سلام

مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی - دفترحفظ ونشرآثارحضرت آيت الله العظمی سيدعلی خامنه ای (مدظله العالی)