نقشه‌ی راه


بر اساس اصل صد و ده قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اولین وظیفه‌ی ولی فقیه، تعیین سیاست‌های کلی نظام و پیگیری اجرای آن‌هاست. با توجه به میثاق ملی ایران اسلامی، هماهنگی در سطوح گوناگون فردی، گروهی، سازمانی و ملی با رهنمودهای ولی فقیه، امری شایسته است.

به همین خاطر باید فهم روشن و جمع‌بندی شده‌ای‌ از سخنان و رهنمودهای رهبری وجود داشته باشد و با بررسی و ارزیابی مسائل گوناگون، برنامه‌ریزی کرد. همچنین باید شاخص‌های روشنی نیز برای ارزیابی روند حرکت‌ها و پیشرفت در زمینه‌های گوناگون به‌دست آورد تا بتوان وظیفه‌ی شرعی و قانونی خود را نسبت به اسلام و کشور انجام داد.

نقشه‌ی راه، ابتدای حرکتی است که تلاش دارد با استفاده از روش‌های اجتهادی و علمی مبتنی بر منطق، مبحث الفاظ ازاصول فقه، زبان‌شناسی، نمایه‌سازی و تحلیل محتوا، این فهم روشن و جمع‌‌بندی شده را در موضوعات مختلف از میان سخنان و پیام‌های رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به‌دست آورده و پیش روی مخاطبان قرار دهد.

نقشه‌ی راه حوزه‌ی علمیه، جمع‌بندی محورهای کلی بیش از 15 سخنرانی و پیام مهم رهبر انقلاب است که در آن‌ها به بیان نیازمندی‌ها، کاستی‌ها و کمبودها و نیز برجستگی‌ها و توانایی‌های حوزه‌های علمیه‌ی امروز پرداخته‌‌اند. در این میان، آن دسته از موضوعات که نسبت به سایر مباحث، حجم بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند، در قالب‌ پیوست‌هایی از نمودار درختی، در صفحاتی جداگانه شرح داده شده‌‌اند.

 

محورهای سخنان رهبر انقلاب در جمع طلاب و روحانیون

 پیوست 1: درباره تبلیغ

 پیوست 2: درباره روحانیت

 پیوست 3: درباره ارتباط حوزه با نظام اسلامی و وحدت حوزه و دانشگاه

 پیوست 4: درباره تحول در حوزه علمیه