• ب
  • ب
  • ب
مرورگر شما توانایی چاپ متن با فونت درخواستی را ندارد!
1388/03/11

دیدار اعضای ستاد برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  صبح امروز در دیدار اعضای ستاد برگزاری مراسم بیستمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی رحمةالله‌علیه، امام راحل عظیم‌الشأن را نماد اسلام و رمز استقلال، عزت و وحدت ملی خواندند و تأکید کردند: این مواریث گرانقدر امام را باید با همه‌ی وجود حفظ کرد و یاد امام را به عنوان موهبتی الهی، همواره زنده نگهداشت.
ایشان تجلی و درک ابعاد جدیدی از شخصیت امام را با وجود گذشت سال‌ها از رحلت آن بزرگوار، نشانه‌ی ظرفیت عظیم امام راحل دانستند و افزودند: معمار کبیر انقلاب اسلامی  از چنان اهلیّت، شایستگی و ظرفیتی برخوردار بود که پروردگار متعال، رحمت و اراده‌ی خود را از طریق او متجلی ساخت و امام را مهم‌ترین وسیله‌ی تحقق معجزه‌ی عظیم الهی یعنی پیروزی انقلاب اسلامی قرار داد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  در تبیین ابعاد وجودی امام خمینی به عنوان مظهر و رمز اتحاد ملی مردم ایران، خاطرنشان کردند: امام بزرگوار ما کانون درخشان وحدت قلبی، روحی و عملی ملت بود و حتی مخالفانش، در دل به او احترام می‌گذاشتند و عظمت امام را تصدیق و تحسین می‌کردند.
رهبر انقلاب اسلامی  اتکا، افتخار و اعتزاز امام به اسلام ناب را رمز تبدیل آن بزرگوار به نماد اسلام در ایران و جهان اسلام برشمردند و افزودند: با گذشت ۲۰ سال از رحلت آن عزیز، ملت ایران و ملت‌های مسلمان، همچنان امام را نماد اسلام می‌دانند و این حقیقتی انکارناپذیر است.
ایشان علاقه‌ی عمیق و قلبی ملت ایران به امام را باعث غلبه‌ی مستمر گفتمان امام بر گفتمان‌های دیگر دانستند و خاطرنشان کردند: فضای عمومی جامعه، سرشار یاد تعالی‌بخش و نشاط‌آفرین امام است و همه‌ی جریان‌های سیاسی، حتی کسانی که از لحاظ فکری، همه‌ی مبانی و زیرساخت‌های نظری امام را قبول ندارند، خود را پیرو و طرفدار امام معرفی می‌کنند، چرا که می‌دانند برای توده‌های عظیم ملت که نظام، متکی بر آرای آن‌هاست، طرفداری از امام یک ارزش محسوب می‌شود و این واقعیتی کاملاً تأمل برانگیز است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  اصول ثابت و مستحکم امام خمینی رحمةالله‌علیه را که از متن اسلام استخراج شده است، رمز حمایت ملت‌ها و روشنفکران جهان اسلام از امام خواندند و خاطرنشان کردند: امام بزرگوار بدون کوچک‌ترین رودربایستی با دیگران و بی‌اعتنا به اصطلاحات و مفاهیم روشنفکری شرق و غرب، اسلام ناب را به‌صراحت بیان و به آن اعتزاز و افتخار می‌کرد و ملت‌ها و روشنفکران سراسر جهان اسلام نیز به همین علت جذب آن شخصیت عظیم الهی شده‌اند.
رهبر انقلاب اسلامی  امام خمینی رضوان‌الله‌علیه را نماد حقیقی استقلال و عزت ملی برشمردند و افزودند: پروردگار حکیم، آن بنده‌ی صالح خود را به گونه‌ای آفریده و پرورش داده بود که بدون کوچک‌ترین احساس حقارت، در مقابل هجوم گردنکشان سیاسی جهان می‌ایستاد و در مقابل سیل تهمت‌هایی که اصول او را ارتجاعی و بنیادگرایی می‌خواندند، با افتخار و عزت کامل، از اسلام ناب دفاع می‌کرد و به همین دلیل، به نماد حقیقی عزت ملی مردم ایران تبدیل شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  با اشاره به تلاش صد ساله‌ی دشمنان برای القای احساس حقارت در ملت ایران خاطرنشان کردند: امام با نفَس عیسوی خود، این ملت را در مقابل زورگویان جهانی به ملتی سربلند و سرافراز مبدل ساخت و ملت قدرشناس ایران با درک عمیق این واقعیت، آن عزیز سفر کرده را نماد و رمز استقلال ملی خود می‌داند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  متحدشدن اقوام مختلف ایرانی، پیروان مذاهب گوناگون و جناح‌ها و جریان‌های سیاسی را حول محور امام، جلوه‌ای از ظرفیت وحدت‌بخش امام راحل برشمردند و تأکید کردند: عده‌ای در تلاشند این اتحاد پربرکت ملی را بر هم زنند. به همین علت، همین که در جایی وحدت ملی متجلی می‌شود، تلاش می‌کنند در جایی دیگر، با تحریک آدم‌های سطحی و مدیریت پشت صحنه‌ی برخی عناصر، وحدت ملی را خدشه‌دار کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  با اشاره به شرارتی که باعث فاجعه‌آفرینی در زاهدان شد، افزودند: پس از آن، دشمنان سعی می‌کردند اوضاع را به هم بریزند، اما همه باید با‌هوشیاری اجازه ندهند که آرزوهای مخالفان استقلال و پیشرفت کشور محقق شود که البته مردم به فضل الهی هوشیارند و بر اساس فهم ویژه‌ی خود عمل می‌کنند. ‌
ایشان‌ آحاد ملت را اعمّ از شیعه و سنّی، اقوام مختلف و جریان‌های گوناگون سیاسی و اجتماعی به حفظ و تحکیم وحدت ملی به عنوان میراث گرانقدر امام فراخواندند و تأکید کردند: در همه‌ی مسائل، از جمله انتخابات، باید بر مبانی مشترک، از جمله قانون اساسی تکیه کرد و با حفظ احترام یکدیگر و نگهداشتن حرمت اصول و مبانی، اجازه نداد برخی اختلاف نظرهای طبیعی، به زمینه‌ای برای خدشه به اتحاد ملی تبدیل شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  همچنین با تشکر صمیمانه از زحمات دست‌اندرکاران ستاد برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام و به‌ویژه آقای محمدعلی انصاری -رئیس این ستاد- خاطرنشان کردند: آحاد مردم قدرشناس ایران به مراسم ۱۴ خرداد احساس دلبستگی دارند و به گونه‌ای عمل شود که حضور مردم در این مراسم، سهل‌تر و راحت‌تر باشد.
 
در ابتدای این دیدار، آقای محمدعلی انصاری -رئیس ستاد برگزاری بیستمین سالگرد ارتحال امام خمینی- در گزارشی از نحوه‌ی برگزاری این مراسم گفت: با توجه به در پیش بودن دهمین دوره‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری، محور اصلی برنامه‌های فرهنگی امسال، تبیین اهمیت حضور مردم در صحنه‌ی سیاسی کشور از دیدگاه امام خمینی است. ضمن آن‌که اصلاح الگوی مصرف در سیره‌ی امام نیز استخراج و به صورت گسترده در اختیار مردم قرار داده خواهد شد.
آقای انصاری افزود: با همکاری بسیار خوب و شایسته‌ی همه‌ی دستگاه‌های اجرایی و دولتی، مراسم بیستمین سالگرد ارتحال امام خمینی به مراسم باشکوهی برای تجلی وحدت همه‌ی وفاداران امام و بیعت با آرمان‌های امام خمینی و خلف شایسته‌ی او -رهبر انقلاب اسلامی- تبدیل خواهد شد.