• ب
  • ب
  • ب
مرورگر شما توانایی چاپ متن با فونت درخواستی را ندارد!
1388/02/24

دیدار سران و معتمدان عشایر و طوائف کردستان با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سومین روز از سفر به استان کردستان، عصر امروز در دیدار پرشور و صمیمی صدها نفر از سران، معتمدان و متنفذین عشایر و طوائف استان‌های کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه، عشایر را سربازانی پرافتخار و همیشه وفادار، اسلام و انقلاب و ایران و مرزدارانی غیور، مؤمن و سلحشور نامیدند و تأکید کردند: به فضل الهی، هوشیاری و بیداری مردم و مسئولان و کار و تلاش همگانی، آینده‌ای درخشان در انتظار ملت بزرگ ایران است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اجتماع سران و معتمدان عشایر سه استان غرب و شمال غربی کشور را حاوی این پیام مهم و روشن خواندند که ملت ایران افتخارات خود را با وحدت و اقدام شجاعانه و هوشیارانه به دست آورده و با همین شیوه این افتخارات را گسترش خواهد داد.
رهبر انقلاب اسلامی عشایر غیور منطقه‌ی کُردی را از نقش‌آفرینان برجسته‌ی روند پیروزی‌های ملت و نظام خواندند و افزودند: امام راحل عظیم‌الشأن با تیزبینی خاص خود عشایر را ذخائر انقلاب می‌دانستند و عشایر کشور به‌ویژه عشایر مناطق غرب و شمال غرب، این سخن امام خمینی رحمةالله‌علیه را با حضور درخشان در فراز و نشیب‌های سی سال اخیر به‌خوبی اثبات کرده‌اند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هوشیاری و فداکاری عشایر این مناطق را در ناکام گذاشتن توطئه‌ی بیگانگان در سال‌های اول انقلاب بسیار تعیین‌کننده و ارزشمند دانستند و خطاب به سران و معتمدان عشایر خاطرنشان کردند: ملت قدرشناس ایران و حافظه‌ی تاریخی انقلاب اسلامی حماسه‌های مرزداران غیور خود را از یاد نخواهد برد.
ایشان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران را مبدأ ایجاد تحول در جهان و آغاز نگاهی نو و حرکت جدید فکری بشر برشمردند و افزودند: اسلام و انقلاب اسلامی نسخه‌ی درمان دردها و رنج‌هایی است که ظلم و بی‌عدالتی و تبعیض ستمگران در طول تاریخ بر بشریت تحمیل کرده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای زورگویان جهان امروز را خطرناک‌تر از فرعون‌ها و ابوجهل‌های تاریخ دانستند، چرا که سلطه‌گران کنونی با ابزارهای پیشرفته‌ی زور و تزویر و فریب، از خود چهره‌ای انسان‌دوستانه و طرفدار حقوق بشر نشان می‌دهند.
ایشان ایستادگی جمهوری اسلامی ایران را در مقابل جبهه‌ی پیچیده و خطرناک زور و تزویر جهانی، فرصتی بزرگ برای ملت ایران خواندند و افزودند: ما فرزندان این آب و خاک، مفتخریم که پروردگار، شجره‌ی طیبه‌ی انقلاب اسلامی را با دست قدرت خود در این سرزمین غرس کرده و پرچم عدالت و انصاف و خردورزی و پیشرفت را در دستان این ملت به اهتزاز درآورده است.
ایشان امنیت را اساس پیشرفت و مسأله‌ی امروز منطقه دانستند و افزودند: عشایر قدرتمند که تا امروز با مسئولیت‌شناسی، به‌خوبی حافظ امنیت منطقه بوده‌اند، باید با تقویت توان خود، این احساس مسئولیت را به جوانان و فرزندان خویش منتقل کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دشمن زخم‌خورده و ناکام را مترصد فرصتی برای جبران شکست‌های خود دانستند و تأکید کردند: شرط مهم ادامه‌ی پیروزی در مقابل توطئه‌های دشمن، هوشیاری، بیداری و پرهیز از دل‌مشغولی به مسائل کوچک است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به همکاری کُردهای عراق با رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس افزودند: اعتماد متقابل و دلبستگی برادران کُرد در آن سوی مرز به ایران و انقلاب اسلامی محسوس است، اما دشمن بیکار ننشسته است و مدام در حال توطئه و نفوذ و رخنه است تا شاید با ایجاد اختلاف و یا از راه‌های دیگر ضربه‌ای بزند. بنابراین باید ضمن حفظ هوشیاری، آمادگی همه‌جانبه‌ی خود، از جمله آمادگی‌های روحی، سیاسی و فرهنگی را افزایش دهیم.
ایشان‌ امنیت بیشتر را زمینه‌سازِ کار، تولید، خدمات، عمران و پیشرفت بیشتر دانستند و خاطرنشان کردند: باید با استفاده از منابع طبیعی و انسانی ارزشمند و شکوفایی استعدادهای درخشان جوانان عشایر، روند توسعه و پیشرفت این منطقه شتاب بیشتری گیرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با استناد به تجربیات سه دهه‌ی اخیر، امیدواری فراوان و قطعی به آینده‌ی کشور را نگاهی واقع‌بینانه خواندند و با اشاره به جایگاه ایران اسلامی در منطقه و جهان و اقبال قلبی ملت‌ها به انقلاب اسلامی افزودند: آن‌چه داریم، از لطف و عنایت پروردگار است و لازم است با پرهیز کامل از غرور و حفظ اتحاد و صمیمیت متقابل مردم و مسئولان، حرکت به سوی آینده‌ی لبریز از امید و افتخار را ادامه دهیم.
 
در این دیدار، قبل از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، برخی حاضران سخنان کوتاهی بیان کردند که عبارت بودن از آقایان:
- دارا قادرخانزاده؛ از متنفذین استان کردستان، شهرستان بانه
- مام‌عزیز قادری؛ رئیس ایل قادری از استان آذربایجان غربی
- محسن معاذی؛ از متنفذین استان کرمانشاه، منطقه‌ی اورامانات، از شهرستان پاوه
- ابوالقاسم معمار؛ از متنفذین استان کردستان، شهرستان بیجار
- رحمان بهرام‌پور؛ از عشایر استان آذربایجان غربی، شهرستان سردشت
- سیامک زرزا؛ از خانواده‌های شهید عشایر از استان آذربایجان غربی، شهرستان اشنویه
- سید فاتح حسینی؛ از متنفذین استان کرمانشاه، شهرستان جوانرود
- عزیز منگوری کردستانی؛ از سران عشایر استان آذربایجان غربی، از پیرانشهر
سران و معتمدین و متنفذین عشایر استان‌های کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه در این دیدار و در سخنانی پرشور و لبریز وفاداری و غیرت، ضمن تجدید پیمان با آرمان‌های اسلام و انقلاب اسلامی، آمادگی کامل مرزنشینان غیور و دلاور را برای ادامه‌ی فداکاری و ایثار در دفاع از مرزهای ایران و در راه تحقق اهداف ملی و انقلابی اعلام کردند.
هوشیاری در مقابل فتنه‌ها و تحریکات بیگانگان برای ایجاد ناامنی یا اختلافات قومی و مذهبی، از دیگر محورهایی بود که سران و معتمدان عشایر غرب و شمال غرب کشور بر آن تأکید کردند.
در ابتدای این دیدار نیز سرتیپ محمودآبادی -فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا- از تلاش مجموعه‌ی دستگاه‌های دولتی برای رفع مشکلات عشایر و مرزنشینان گزارشی بیان کرد.