• ب
  • ب
  • ب
مرورگر شما توانایی چاپ متن با فونت درخواستی را ندارد!
1387/04/05

دیدار مسئولان دستگاه قضایی با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امروز در دیدار رئیس، مسئولان و جمعی از قضات، کارکنان دستگاه قضایی و خانواده‌های شهدای هفتم تیر، تلقی عمومی از قوه‌ی قضاییه به عنوان پناهگاه مظلومان را نقطه‌ی مطلوب و هدف اصلی برشمردند و با اشاره به نقش بسیار مهم و سنگین قوه‌ی قضاییه در اجرای عدالت تأکید کردند: مطالبه‌ی هفت سال پیش از سران قوا برای مبارزه‌ی جدی و قاطعانه با مفاسد اقتصادی همچنان به‌روز است.
در این دیدار که در آستانه‌ی سالروز شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی و هفتادودو تن از یاران ایشان در هفتم تیر ۱۳۶۰ برگزار شد، رهبر انقلاب اسلامی با گرامی‌داشت یاد و خاطره‌ی این شهدا، به خدمات مهم و کارهای بزرگ و زیربنایی انجام گرفته در قوه‌ی قضاییه اشاره کردند و افزودند: این اقدامات ارزشمند که در چهارچوب سیاست‌های کلی و برنامه‌ی دوم توسعه‌ی قوه‌ی قضاییه انجام گرفته است، باید باجدیت و تا نهایت کار ادامه یابد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هدف از اجرای این سیاست‌ها را رساندن قوه‌ی قضاییه به جایگاه شایسته‌ی خود در جامعه‌ی اسلامی دانستند و خاطرنشان کردند: این جایگاه شایسته، همان به‌وجود‌آمدن احساس عمومی مبنی بر مأمن‌بودن قوه‌ی قضاییه و اجرای عدالت در این قوه است.
ایشان با تأکید بر لزوم بهره‌گیری از عناصر مؤمن، کارآمد و عالِم قوه‌ی قضاییه برای رسیدن به نقطه‌ی مطلوب افزودند: ریاست جناب آقای هاشمی شاهرودی که شخصیتی عالِم، مجتهد، فاضل و مسلّط بر مبانی است و همچنین حضور شخصیت‌های برجسته در قوه‌ی قضاییه، فرصت مناسبی برای ارتقای این قوه و رساندن آن به جایگاه شایسته است.
رهبر انقلاب اسلامی ارزیابی مستمرّ در خصوص میزان حرکت و پیشرفت به سوی نقطه‌ی مطلوب را یکی از اولویت‌های مهم برشمردند و تأکید کردند: باید دائماً بررسی شود که چه میزان از اهداف سیاست‌های کلی قوه‌ی قضاییه تحقق یافته است و این بررسی مستمرّ باید شاخص و معیار حرکت باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تلاش پیگیر برای کاهش مدت‌زمان دادرسی‌ها را از دیگر اولویت‌های قوه‌ی قضاییه دانستند و خاطرنشان کردند: به عموم پرونده‌ها باید با‌سرعت، دقت و قاطعیت و به‌دور از جنجال رسیدگی شود.
ایشان با تأکید بر این‌که اتقان احکام و به حداقل رساندن نقض آن‌ها یکی دیگر از اولویت‌هاست، به موضوع زندان‌ها اشاره کردند و افزودند: پیگیری سیاست حبس‌زدایی، از کارهای خوب است، اما وجود زندان نیز یک واقعیت است که باید با مدیریت صحیح، زندان به آموزشگاه نیکی‌ها تبدیل شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مجموعه‌ی قوه‌ی قضاییه را مجموعه‌ای پیشرفته، قوی و منطقی دانستند و تأکید کردند: یکی از اولویت‌ها، استفاده از همه‌ی ظرفیت‌های قانونی این مجموعه به‌ویژه وزارت دادگستری است.
ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت مقابله‌ی قوای سه‌گانه با مفاسد اقتصادی و خشکاندن ریشه‌ی آن خاطرنشان کردند: مفاسد اقتصادی علاوه بر این‌که مانع از سرمایه‌گذاری سالم اقتصادی در جامعه می‌شود، زمینه‌ساز رواج مفاسد فرهنگی و اخلاقی نیز خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: اگرچه تاریخِ نامه و مطالبه از سران سه قوه برای مقابله با مفاسد اقتصادی مربوط به هفت سال پیش است، اما این مطالبه همیشه تاریخ روز دارد و مسئولان قوای سه‌گانه باید این مسأله را جدی بگیرند.
ایشان همچنین تقارن هفته‌ی قوه‌ی قضاییه را با ایام شهادت شهید مظلوم دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یاران ایشان را نکته‌ای درخور تأمل دانستند و افزودند: این تقارن بدین معناست که مسئولان باید همواره رشادت‌ها و فداکاری‌های شهدا را به یاد داشته باشند و فرصتِ خدمتگزاری را که به برکت این شهادت‌ها به وجود آمده است، قدر بدانند.
 
در آغاز این دیدار، آیت‌الله هاشمی شاهرودی -رئیس قوه‌ی قضاییه- ضمن گرامیداشت یاد و خاطره‌ی شهدای هفتم تیر، در گزارشی از عملکرد این قوه گفت: کوتاه‌شدن فرآیند دادرسی، کاهش ۲۵ درصدی ورودی پرونده‌ها، کاهش جمعیت کیفری، ارتقای سطح دانش قضایی، ارزشیابی مستمر قضات، ارتباط مستقیم مدیران دستگاه قضایی با مردم، استفاده وسیع از فناوری‌های جدید به‌ویژه فناوری اطلاعات و تشکیل محاکم اختصاصی به‌ویژه در زمینه مفاسد اقتصادی، زمین‌خواری و قاچاق کالا، از جمله اقدامات انجام شده در قوه‌ی قضاییه است.
رئیس قوه‌ی قضاییه، ورود بیش از ۸ میلیون پرونده در سال به محاکم قضایی را بسیار زیاد دانست و افزود: برای کاهش ورودی پرونده‌ها، باید ریشه‌های برخی جرایم و اختلاف‌ها شناسایی و برطرف شود که این امر نیازمند بهداشت حقوقی و قضایی در جامعه است.