• ب
  • ب
  • ب
مرورگر شما توانایی چاپ متن با فونت درخواستی را ندارد!
1379/06/19

پیام به‌ مناسبت‌ برگزاری‌ دهمین‌ اجلاس‌ سراسری‌ نماز

حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ به‌ مناسبت‌ برگزاری‌ دهمین‌ اجلاس‌ سراسری‌ نماز پیامی‌ را صادر فرمودند.

متن‌ این‌ پیام‌ که‌ صبح‌ امروز توسط حجت‌الاسلام‌ والمسلمین‌ قرائتی‌، قرائت‌ شد، بدین‌ شرح‌ است‌:

بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحیم‌

در میان‌ خصلتهای‌ نکوهیده‌ که‌ سلامت‌ جان‌ و راحت‌ زندگی‌ را با خطر و مانع‌ مواجه‌ می‌سازند، تکبر از پرآفت‌ترین‌ آنهاست‌. خودبرتربینی‌ و سرکشی‌ برخاسته‌ از آن‌، چه‌ بسیار حقیقتها را ناشناخته‌، و چه‌ راههای‌ فضیلت‌ را ناپیموده‌ می‌گذارد. و چه‌ کینه‌ها و خصومتهای‌ نابحق‌ و چه‌ زشتیها و ناهنجاریها که‌ پدید می‌آورد. آری‌ تکبر، حجاب‌ حقیقت‌، و خار راه‌ فضیلت‌، و دشمن‌ صفا و صداقت‌، و انگیزه‌ی‌ دشمنی‌ و شرارت‌ است‌. آحاد و جامعه‌های‌ بشری‌ از آغاز عمر خود تا کنون‌، ضایعات‌ بی‌شماری‌ را از کبر و خود پسندی‌ اقوام‌ و افراد، و سرکشیها و تعصبات‌ ناشی‌ از آن‌، تحمل‌ کرده‌اند و می‌کنند.

عبادات‌ اسلامی‌ و بیش‌ از همه‌ نماز، برای‌ زدودن‌ این‌ آفت‌ از جان‌ آدمیان‌، از جمله‌ درمانهای‌ مؤثر و کارامد می‌باشند.

نماز، آنگاه‌ که‌ با حال‌ و حضور و آداب‌، گزارده‌ شود روح‌ آدمی‌ را به‌ نیازمندی‌ ذاتی‌ وی‌ آشنا می‌سازد، و ریشه‌ کبر و تفاخر و جبروت‌ موهوم‌ را در درون‌ او می‌سوزاند. خشوع‌ در برابر پروردگار، نور بصیرت‌ را بر دل‌ او می‌تاباند و سایه‌ی‌ وهم‌آلود خود بزرگ‌بینی‌ را از آن‌ می‌زداید: فرض‌ الله‌ الایمان‌ تطهیرا من‌ الشرک‌ و الصلاه‌ تنزیها من‌ الکبر...

چه‌ نیکو است‌ به‌ سخن‌ پیشوای‌ پرهیزکاران‌ و امیر مؤمنان‌ (علیه‌ السلام‌) گوش‌ فرادهیم‌ و ستایش‌ نماز را در سالی‌ که‌ مزین‌ به‌ نام‌ والای‌ اوست‌، از بیان‌ ستوده‌ی‌ او بشنویم‌. در نهج‌ البلاغه‌ چنین‌ آمده‌ است‌. و عن‌ ذلک‌ ما حرس‌ الله‌ عباده‌ المؤمنین‌ بالصلوات‌ و الزکوات‌ و مجاهده‌ الصیام‌ فی‌ الایام‌ المفروضات‌، تسکینا لاطرافهم‌ و تخشیعا لابصارهم‌ و تذلیلا لنفوسهم‌ و تخفیضا لقلوبهم‌ و اذها با للخیلاء عنهم‌.. یعنی‌: خداوند بندگان‌ مؤمن‌ را با نمازها و زکاتها و روزه‌های‌ دشوار از کبر و خودبینی‌ محافظت‌ و حراست‌ می‌کند: به‌ پیکر آنان‌ آرامش‌ می‌بخشد، به‌ دیدگان‌ آنان‌ فروتنی‌ می‌دهد، نفس‌ آنان‌ را رام‌ می‌سازد، دلهای‌ آنان‌ را افتادگی‌ می‌آموزد، و خودپسندی‌ را از آنان‌ دور می‌کند.

در کشور اسلامی‌ ما همه‌ی‌ آحاد مردم‌، بویژه‌ بلندپایگان‌ علمی‌ و اجتماعی‌ و مالی‌، به‌ این‌ خصوصیات‌ نیازمندند. بلای‌ طغیان‌، و تجاوز، و زورگویی‌، و زیاده‌طلبی‌، و تحقیر دیگران‌، و نادیده‌ گرفتن‌ حق‌ صاحبان‌ حق‌، امروزه‌ بزرگترین‌ آفت‌ جوامع‌ بشری‌ و جامعه‌ی‌ جهانی‌ است‌ و علاج‌ این‌ همه‌، در این‌ بیان‌ والای‌ علوی‌ علیه‌ السلام‌ است‌.

توجه‌ به‌ این‌ واقعیتها، نقش‌ برجسته‌ی‌ نماز و نیایش‌ را در چشم‌ اهل‌ بصیرت‌ و انصاف‌ آشکار می‌سازد و اهتمام‌ به‌ ترویج‌ و تعریف‌ این‌ فریضه‌ی‌ پر راز و رمز را، بر دوش‌ آگاهان‌ جامعه‌ می‌نهد.

اینجانب‌ ضمن‌ سپاسگزاری‌ از شما که‌ به‌ کار نماز و معرفی‌ و اقامه‌ی‌ آن‌ پرداختهاید، بار دیگر بر توصیه‌هایی‌ که‌ در پیامهای‌ گذشته‌ کرده‌ام‌ تأکید می‌ورزم‌.

نسل‌ جوان‌ و نیک‌ نهاد کشور را به‌ قدردانی‌ از فرصت‌ نماز که‌ فرصت‌ شکفتگی‌ معنوی‌ و پالایش‌ روحی‌ است‌ فرامی‌خوانم‌، به‌ مسؤولان‌ فرهنگی‌ و رسانه‌یی‌ و همه‌ مبلغان‌ دینی‌ اهمیت‌ ترویج‌ این‌ فریضه‌ و نقش‌ بی‌همتای‌ آن‌ در پرورش‌ فضیلتها و زدودن‌ فسادها را یادآور می‌شوم‌. و از همه‌ی‌ خدمتگزاران‌ این‌ راه‌، و دلسوزان‌ امر نماز که‌ با قلم‌ و بیان‌ و مال‌ و آبرو و حضور خود، به‌ اقامه‌ی‌ نماز کمک‌ می‌کنند صمیمانه‌ تشکر می‌کنم‌. امید است‌ همگی‌ مشمول‌ رحمت‌ الهی‌ و دعای‌ حضرت‌ بقیه‌ الله‌ ارواحنا فداه‌ باشید.

والسلام‌ علیکم‌ و رحمه‌ الله‌