• ب
  • ب
  • ب
مرورگر شما توانایی چاپ متن با فونت درخواستی را ندارد!
1370/02/06

انتصاب حجت‌الاسلام محمد محمدی ری‌شهری به نمایندگی ولىّ‌فقیه و سرپرستی حجاج ایرانی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی طی حکمی حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ محمد محمدی ری‌شهری را‌ به‌ سمت‌ نماینده خود و سرپرست حجاج‌ ایرانی‌ منصوب کردند.
متن کامل حکم مقام معظم رهبری به این شرح است:
 
بسم الله الرّحمن الرّحیم‌

جناب‌ حجة‌الاسلام‌ والمسلمین‌ آقای‌ حاج‌ شیخ‌ محمد محمدی‌ ری‌شهری ‌(دام بقائه‌)

بر آشنایان‌ معارف‌ اسلامی‌ پوشیده‌ نیست‌ که‌ فریضه‌ی‌ حج‌ بیت‌الله‌ از جمله‌ی ‌تکالیف‌ نادری‌ است‌ که‌ در آن‌ ابعاد متعدد و متنوع‌ مربوط به‌ زندگی‌ فردی‌ وسلوک جمعی‌، به‌ شکلی‌ باشکوه‌ و دارای‌ تأثیر عمیق‌ در تن‌ و جان‌ و اندیشه‌ ونیز در منش‌ و روش‌ آدمی‌ گنجانیده‌ شده‌ و درست‌ گزاردن‌ آن‌ می‌تواند او را به ‌توفیقات‌ بزرگی‌ در همه‌ی‌ عرصه‌های‌ مادی‌ و معنوی‌ نایل‌ سازد.

در این‌فریضه‌ی‌ بزرگ‌، سیر آفاق‌ با سیر انفس‌، ذکر و خشوع‌ و انابه‌ و استغفار با سعی ‌و حرکت‌ و وقوف‌ و برائت‌، اتحاد و رفق‌ و تراحم‌ مؤمنان‌ با هشدار و بیزاری‌ وپرهیز از کافران‌، «از سراب‌ خود رو برتافتن‌» با «در اقیانوس‌ جمع‌ فرو رفتن‌»،«درد خود را با طبیب‌القلوب‌ گفتن‌» با «طبیبانه‌ از درد مسلمین‌ جهان‌ پرسیدن» وخلاصه، سیاست‌ با دیانت‌ و دنیا با آخرت‌، همسنگ‌ و همعنان‌ گردیده‌اند. این‌تنوع‌ و پیچیدگی‌ همواره‌ ایجاب‌ کرده‌ است‌ که‌ به‌ منظور هرچه‌ بهتر و کاملتر برگزار شدن‌ حج‌، همه ‌ساله‌ هدایت‌ و زعامتی‌، خیل‌ حاجیان‌ بیت‌الله‌ را سرپرستی‌ کند و به‌ آنان‌ در سیراب‌ گشتن‌ از این‌ سرچشمه‌ی‌ فیض‌ الهی‌ یاری‌ رساند.

اکنون‌ که‌ حجاج‌ ایرانی‌ به‌ فضل‌ و توفیق‌ الهی‌ و تحت‌ عنایت‌ و به‌ برکت‌ دعای‌ حضرت‌ ولی‌الله‌الاعظم‌ روحی‌فداه‌ بار دیگر با رفع‌ موانع‌ توفیق‌ آن‌یافته‌ است‌ که‌ در این‌ میعاد عام‌ مسلمین‌ شرکت‌ کرده‌ لوای‌ حج‌ ابراهیمی‌ را برافرازد، جناب‌عالی‌ را که‌ از چهره‌های‌ سرافراز جمهوری‌ اسلامی‌ و دارای‌ مواقف‌ افتخار آمیز در طول‌ سالیان‌ گذشته‌ و همواره‌ کارگزاری‌ امین‌ و شجاع‌ و کارآمد برای‌ انقلاب‌ و پیشوای‌ عظیم‌ راحل‌ آن‌ بوده‌اید به‌ سمت‌ نماینده‌‌ خود و سرپرست‌ حجاج‌ محترم‌ ایران‌ منصوب‌ می‌کنم‌.

انتظار می‌رود که‌ حجاج‌ محترم ‌با راهنمایی‌ و ارشاد جناب‌عالی‌ فرصت‌ یابند به‌ برکت‌ مناسک و شعایر حج‌، دلهای‌ خود را در زلال‌ ذکر خدا تزکیه‌ و تطهیر کرده‌، در کنار آن‌ با شاهده‌ی ‌شکوه‌ جماعت‌ مسلمین‌ که‌ از اقطار میهن‌ بزرگ‌ اسلامی‌ به‌ طواف‌ کعبه ‌آمده‌اند، فکر و ذهن‌ خود را به‌ عظمت‌ اسلام‌ و مسلمین‌ متوجه‌ سازند و قدرتی‌ را که‌ خداوند در ید واحده‌‌ امت‌ اسلامی‌ به‌ ودیعه‌ نهاده‌ به‌ چشم ‌ببینند.

غفلت‌ مسلمانان‌ از این‌ نیروی‌ لایزال‌ همواره‌ موجب‌ آن‌ شده‌ است‌که‌ دشمنان‌ اسلام‌ و غارتگران‌ ثروتهای‌ مسلمین‌ بتوانند حیله‌گرانه‌ بر سرنوشت‌ ملتهای‌ اسلامی‌ تسلط یابند و در این‌ مقطع‌ زمان که ‌، دست‌ پلید اردوگاه‌ کفر و استکبار و در رأس‌ آن‌ رژیم‌ جبار و عنود امریکا در سرزمین های‌ اسلامی‌ با همین ‌وسیله‌ به‌ هر تصرف‌ دلخواه‌ خود دست‌ زده‌ در جان‌ و مال‌ مسلمین‌ دست‌ تطاول‌ گشوده‌ است‌.

در حج‌ باید تا سرحد توان‌ و امکان‌، پیوند برادری‌ با مسلمین‌ دیگر کشورها استحکام‌ یابد و ضمن‌ استفسار از مسایل‌ و حوادث‌ آنان‌، حقایق‌ مسلم ‌سیاسی‌ که‌ امروز در فضای‌ جمهوری‌ اسلامی‌ بر اکثر یا همه‌ی‌ مردم‌ آشکار است ‌به‌ آنان‌ انتقال‌ یابد و آیه‌ی‌ کریمه‌‌ «لیشهدوا منافع‌ لهم‌» تحقق‌ پذیرد.

مسلمین‌ به‌ اتحاد کلمه‌ ترغیب‌ و از کید دشمنان‌ برحذر داشته‌ شوند و تجارب‌ ملت‌ انقلابی‌ و فداکار ما برای‌ آنان‌ تشریح‌ گردد.

لازم‌ است‌ همه‌ی‌ دستورهای‌ حضرت‌ امام‌ خمینی‌ (قدّس‌الله‌نفسه‌الزکیه‌) را به‌ نمایندگانشان‌ در احکام‌ صادره ‌سرپرستی‌ در سالهای‌ گذشته‌ در مدنظر داشته‌ و دقیقا آنها را به‌ اجرا درآورید; و بر مسؤولان‌ حج‌ اعم‌ از مدیران‌ دولتی‌ و روحانیون‌ محترم‌ و رؤسای‌ کاروانها وهمه‌ی‌ حجاج‌ محترم‌ لازم‌ است‌ که‌ از راهنماییها و دستورات‌ جناب‌ عالی‌ پیروی ‌کنند.

با دعا برای‌ تعالی‌ درجات‌ روح‌ مطهر امام‌ عزیزمان‌ و ارواح‌ طیبه‌ی ‌شهدای‌ مظلوم‌ حج‌ و دیگر شهیدان‌ راه‌ حق‌، شما را به‌ خدا می‌سپارم‌ و توفیق‌شما و دیگر حجاج‌ محترم‌ را از خداوند مسألت‌ می‌کنم‌.
 
والسلام‌ علیکم‌ و رحمةالله‌
یازدهم‌ شوال‌ ۱۴۱۱   
۱۳۷۰/۲/۶         
علی‌ حسینی خامنه‌ای‌