• ب
  • ب
  • ب
مرورگر شما توانایی چاپ متن با فونت درخواستی را ندارد!
1392/03/08

دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار رئیس، هیأت‌رئیسه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر این که مجلس در رأس امور، و قوه‌ی مجریه نیز در وسط میدان کارهای سنگین اجرایی است، رعایت قانون و تعامل دوطرفه و انصاف را در همکاری دولت و مجلس ضروری برشمردند و با اشاره به انتخابات یازدهمین دوره‌ی ریاست‌جمهوری گفتند: همه باید تلاش کنند تا انتخابات پرشور و با حضور عمومی مردم برگزار شود، زیرا اقتدار و استحکام نظام اسلامی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون بر مبنای حضور و پشتیبانی مردمی بوده است.
رهبر انقلاب اسلامی برگزاری پرشور انتخابات را زمینه‌ساز مصونیت، اقتدار، امنیت کشور و برطرف‌کننده‌ی تهدیدهای دشمنان خواندند و افزودند: نظام جمهوری اسلامی ایران، نظام ریشه‌دار است که ریشه‌ی آن مردم و پشتیبانی یکپارچه‌ی مردمی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پشتیبانی مردمی از نظام اسلامی را مایه‌ی عزت و برکت کشور و نظام و خود مردم دانستند و تأکید کردند: بر اساس این قاعده، انتخابات که مظهر حضور مردم است، باید پرشور برگزار شود.
ایشان با اشاره به وجود قوانین خوب و معقول در همه‌ی مراحل انتخابات و نبود بن‌بست در هیچ مرحله‌ای، خاطرنشان کردند: تاکنون نیز همه‌ی مراحل بر اساس روال قانونی انجام شده است و داوطلبان انتخابات نیز در مصاحبه‌های خود بر تمکین از قانون تأکید کردند و این تمکین را هم بعد از اعلام بررسی صلاحیت‌ها انجام دادند که باید از همه‌ی آنها به‌ویژه کسانی که احراز صلاحیت نشدند، تشکر و قدردانی کرد.
رهبر انقلاب اسلامی این رفتار را نشان‌دهنده‌ی ارجحیت و اهمیت قانون دانستند و افزودند: ممکن است ما از قانون هم ناراضی باشیم، اما تمکین ما در مقابل قانون، موجب فصل‌الخطاب شدن قانون می‌شود.
آگاهی و هوشیاری و بصیرت مردم در تشخیص کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری، نکته‌ی دیگری بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در موضوع انتخابات به آن اشاره کردند.
ایشان گفتند: با توجه به بالاتر بودن سطح آگاهی و بصیرت مردم ایران در مسائل سیاسی، از سطح متوسط جهانی و همچنین زمینه‌ای که برنامه‌های انتخاباتی صداوسیما برای تشخیص مردم فراهم کرده است، امکان بالایی برای تشخیص و رسیدن به نتیجه از میان داوطلبان انتخابات وجود دارد.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: ممکن است نتیجه‌ای که فرد به آن می‌رسد، درست و یا غلط باشد که این اشکالی ندارد، مهم آن است که با آگاهی و بصیرت، بر اساس تشخیص خود عمل کنیم که قطعاً شامل اجر خداوند نیز خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توصیه‌ای به داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری داشتند و گفتند: آقایان داوطلبی که در صداوسیما برنامه دارند، وظایف سنگینی بر عهده دارند و باید مراقب باشند که خدایی‌نکرده برای جلب توجه مردم، هر حرف خلاف واقعی را بر دهان نیاورند.
ایشان تأکید کردند: سخنان کاندیداها باید واقعی، صمیمی، متکی بر اطلاعات درست و صادقانه باشد.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری باید فقط واقعیت را به مردم بگویند؛ هم واقعیت اوضاع کشور و هم واقعیت در مورد خودشان.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: اگر صادقانه عمل شود، قطعاً خداوند کمک خواهد کرد و این کمک الهی نیز گاهی با دست‌یافتن به توفیق خدمت و مسئولیت است و گاهی هم با توفیق‌نیافتن برای خدمت در این مسئولیت است.
ایشان تأکید کردند: کاندیداها نباید برای جلب رأی مردم، به تخریب نامزدهای دیگر و همچنین تخریب واقعیات جامعه اقدام کنند.
رهبر انقلاب اسلامی بار دیگر به موضوع انتساب نظر رهبری در انتخابات به برخی افراد اشاره کردند و گفتند: این حرف‌ها همیشه بوده و واقعیت هم ندارد، زیرا کسی نمی‌داند که رهبری به چه فردی رأی خواهد داد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: رهبری نیز همانند بقیه‌ی مردم یک رأی بیشتر ندارد.
ایشان با اشاره به تبلیغات رسانه‌های بیگانه در خصوص رأی و نظر رهبری در انتخابات تأکید کردند: دشمنان بر اساس اهداف شناخته‌شده‌ی آنها، این تبلیغات را در دستور کار خود قرار داده‌اند، اما نظام اسلامی بدون توجه به این تبلیغات، و بر اساس هدف، راه و تدابیر مشخص، کار خود را انجام خواهد داد.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود، فرصت نمایندگی مجلس شورای اسلامی را فرصتی مغتنم برای خدمت در نظام اسلامی و در عین حال، مقطعی حساس و امتحان بزرگی در پیشگاه خداوند دانستند و افزودند: باید در این مقاطع حساس مراقب خود بود، زیرا اگر فرد مسئول، بتواند از این پیچ خطرناک به‌سلامت عبور کند، آن‌گاه در نزد خداوند موفق و سربلند خواهد بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حضور تخصص‌های متنوع در مجلس دهم را نشان‌دهنده‌ی ظرفیت بالای مجلس برای بررسی دقیق و کارشناسی طرح‌ها و لوایح دانستند و خاطرنشان کردند: از نظر مواضع سیاسی، مجلس در یک سال گذشته، موضع‌گیری‌های صحیح و بجایی داشته است.
ایشان رفتار و خلقیات نمایندگان در مجلس را بسیار مهم و تأثیرگذار در جامعه خواندند و افزودند: اگر در مجلس، عقل، فکر، طمأنینه، آرامش و محبت حکم‌فرما باشد، این ویژگی‌ها در جامعه نیز مشاهده خواهد شد و اگر خلاف آن نیز از مجلس منعکس شود، در رفتار مردم تأثیر خواهد گذاشت.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: اگر در مجلس، تقوا، امانت، اخلاق، احساس مسئولیت و نشاط کاری دیده شود، مردم را به نمایندگان خوشبین و نزدیک خواهد کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: رفتار نمایندگان قطعاً در تربیت جامعه و سوق دادن آن به سوی برخی ارزش‌ها یا ضد ارزش‌ها تأثیرگذار است.
ایشان با تأکید بر لزوم کار دقیق و کارشناسی نمایندگان در مورد طرح‌ها و لوایح افزودند: این موضوع، حق مردم بر دوش نمایندگان است. بنابراین دادن رأی ممتنع در طرح‌ها و لوایح قابل قبول نیست، زیرا اگر فرد نماینده‌ی صاحب تخصص در آن موضوع است، باید بر اساس اجتهاد خود عمل کند و اگر صاحب تخصص هم نیست، از متخصصان مشورت بگیرد.
رهبر انقلاب اسلامی با اظهار گلایه از حضور کم‌تعداد نمایندگان در برخی جلسات و خالی‌بودن صندلی‌ها تأکید کردند: نمایندگان باید در مجلس، هم حضور جسمانی و هم حضور ذهنی و قلبی داشته باشند و نسبت به طرح‌ها و لوایح اهتمام جدی نشان دهند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رعایت انصاف را یکی دیگر از نکات لازم برای نمایندگی مجلس برشمردند و خاطرنشان کردند: نمایندگان باید در مقابل همکاران خود و دولت و قوه‌ی قضاییه، انصاف را مراعات کنند، زیرا رعایت‌نکردن انصاف موجب اثرگذاری منفی آن در جامعه می‌شود.
ایشان به موضوع تعامل قوه‌ی مقننه و قوه‌ی مجریه نیز اشاره کردند و افزودند: قوای مقننه و مجریه هرکدام بر اساس قانون دارای محدوده و حق مشخصی هستند که باید این محدوده را حفظ کنند و با یکدیگر تعامل لازم را داشته باشند.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: تعامل دولت و مجلس، یک جاده‌ی دوطرفه است که باید از هر دو طرف مورد توجه قرار گیرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، وجود برخی اختلاف نظرهای کاری میان مجلس و دولت را طبیعی دانستند، اما گفتند: این اختلاف نظرهای طبیعی نباید تشدید و یا تبدیل به کدورت شود.
ایشان مجلس و دولت را به ملاحظه‌ی یکدیگر سفارش کردند و افزودند: مجلس باید بداند که دولت در وسط میدان کارهای سنگین اجرایی است و ملامت‌ها هم به طرف او است. بنابراین باید رعایت حال قوه‌ی مجریه شود.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: دولت هم باید رعایت حق عظیم مجلس در قانون را بکند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این‌که اساس همه‌ی کارها  قانون است و مجلس ریل‌گذار حرکت دولت است، گفتند: دولت باید بر روی همان ریلی که مجلس می‌گذارد، حرکت کند، اما مجلس هم باید ریلی بگذارد که دولت بتواند بر روی آن حرکت کند و در پیچ‌های خطرناک به دره سقوط نکند.
ایشان یک نکته‌ی دیگر را هم در خصوص مجلس متذکر شدند و افزودند: مجلس قطعاً در رأس امور است، اما این به معنای آن نیست که هر نماینده‌ای خود را در رأس امور بداند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: امروز وظیفه‌ی مهم همه‌ی ما، انجام کارها با نیت خالصانه و با جدیت و مجاهدت و احساس وظیفه است.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین در ابتدای بیانات خود، از تلاش‌های یک سال گذشته‌ی رئیس، هیأت‌رئیسه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکر کردند.

در ابتدای این دیدار آقای دکتر علی لاریجانی -رئیس مجلس شورای اسلامی- در خصوص عملکرد یک سال گذشته‌ی قوه‌ی مقننه گزارشی را بیان کرد.
رئیس مجلس  تلاش کمیسیون‌های مختلف در شفاف‌سازی بودجه‌ی سال ۹۲، حل مسائل معیشتی و تورم، کنترل نوسانات ارز، حمایت از تولید ملی و اقتصاد مقاومتی، توجه به کشاورزان و بازنشستگان و وضعیت سلامت، اعمال انضباط مالی و توجه ویژه به بخش نفت و گاز، نیرو و دفاع را از اقدامات مهم مجلس شورای اسلامی عنوان کرد.
آقای دکتر لاریجانی همچنین تصویب ۵۳ قانون از مجموع ۳۰۰ طرح و  لایحه‌ی مطرح‌شده در صحن مجلس، بهره‌گیری دیوان  محاسبات  از  روش‌های نوین نظارتی و ارتباط مستمر با مدیران دستگاه‌های مختلف، ارائه‌ی نظرات مشورتی از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و ورود مجلس در  کمک به دولت برای حل مشکلات اقتصادی را از دیگر اقدامات قوه‌ی مقننه در یک سال گذشته عنوان کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین انتخابات ۲۴ خرداد را به لحاظ شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی، بسیار حساس خواند و اظهار امیدواری کرد که حضور پرشور مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری، حماسه‌ی سیاسی بزرگی را رقم بزند.