• ب
  • ب
  • ب
مرورگر شما توانایی چاپ متن با فونت درخواستی را ندارد!
1391/06/08
جنگ نیابتی واقعیت امروز بحران سوریه است

دیدار بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل متحد با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (چهارشنبه) در دیدار آقای بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل و هیأت همراه، با اشاره به سابقه‌ی تمدن و فرهنگ ایرانی خاطرنشان کردند: با توجه به جایگاه مهم و برتر ملت ایران در مسائل فرهنگی و تمدنی، جمهوری اسلامی ایران زمینه‌ی بسیار خوبی برای گسترش فرهنگ و تمدن انسانی برخاسته از اسلام دارد. ایشان در ادامه با اشاره به نگرانی‌های مشترک بشریت و از جمله موضوع خلع سلاح اتمی تأکید کردند: جمهوری اسلامی ایران بر موضع «خاورمیانه‌ی عاری از سلاح اتمی» اصرار دارد و سازمان ملل متحد باید در خصوص رفع نگرانی‌های موجود در زمینه‌ی سلاح اتمی تلاش جدی انجام دهد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تجهیز رژیم صهیونیستی به سلاح اتمی از جانب آمریکا و برخی قدرت‌های دیگر خاطرنشان کردند: این موضوع، خطر بزرگی برای منطقه است و از سازمان ملل متحد انتظار است که در این خصوص اقدامی انجام دهد.
ایشان افزودند: متأسفانه ترکیب سازمان ملل متحد معیوب است و زورگوترین قدرت‌های دنیا که دارای سلاح اتمی و سابقه‌ی استفاده از آن نیز هستند، بر شورای امنیت مسلط شده‌اند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سخنان دبیرکل سازمان ملل درباره‌ی سوریه و درخواست از جمهوری اسلامی ایران برای کمک به حل این بحران افزودند: مسئله‌ی سوریه مسئله‌ی بسیار تلخی است که نتیجه‌ی آن، قربانی شدن مردم بی‌گناه این کشور است.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: جمهوری اسلامی ایران بر اساس اعتقادات و آموزه‌های دینی خود، آماده‌ی هرگونه تلاش برای حل بحران سوریه است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: اما حل بحران سوریه یک شرط طبیعی دارد که عبارت است از جلوگیری از ارسال سلاح به گروه‌های بی‌مسئولیت داخل سوریه.
ایشان وضعیت کنونی سوریه را نتیجه‌ی ارسال سیل‌گونه‌ی سلاح از بیشتر مرزهای سوریه به داخل این کشور و برای گروه‌های مخالف دانستند و  افزودند: وجود سلاح در دست دولت سوریه طبیعی است، زیرا دولت سوریه مانند هر دولتی ارتش دارد.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: حقیقت تلخ در مورد سوریه این است که مجموعه‌ای از دولت‌ها، گروه‌های مخالف دولت سوریه را به جنگی نیابتی از طرف خودشان با دولت سوریه وادار کرده‌اند و این جنگ نیابتی، واقعیت امروز بحران سوریه است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: همین دولت‌هایی که جنگ نیابتی را در سوریه به راه انداخته‌اند، مانع از اجرای طرح آقای کوفی عنان نیز شدند و نگذاشتند این طرح به نتیجه برسد.
ایشان افزودند: تا زمانی که این نقشه‌ی بسیار خطرناک از طرف برخی دولت‌ها ‌در سوریه ادامه داشته باشد، وضعیت سوریه تغییری نخواهد کرد.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به صحبت‌های دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد موضوع هسته‌ای ایران اشاره کردند و افزودند: امریکایی‌ها اطلاع کامل دارند که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست و فقط به دنبال بهانه‌جویی هستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به همکاری‌های وسیع ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خاطرنشان کردند: آژانس بر اساس مقررات خود موظف است از لحاظ علمی و فنی به جمهوری اسلامی ایران کمک کند، اما آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نه‌تنها این کار را نکرده، بلکه دائماً کارشکنی می‌کند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اعتراف غربی‌ها مبنی بر تلاش برای ایجاد خرابکاری اینترنتی و فنی از طریق برخی بدافزارها از جمله استاکس‌نت افزودند: چرا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این خصوص موضع‌گیری نکرد؟
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به تهدید هسته‌ای ایران از جانب مقام درجه‌اول دولت آمریکا، ‌به آقای بان کی مون گفتند: توقع این بود که سازمان ملل سریعاً با این تهدید مقابله کند.
ایشان با تأکید مجدد در خصوص موضع جمهوری اسلامی ایران مبنی بر «ممنوعیت ساخت و به‌کارگیری سلاح اتمی» افزودند: این موضع بر اساس اعتقادات دینی و نه برای خوشامد امریکا و کشورهای غربی است.
رهبر انقلاب اسلامی سخنان خود را با یک اندرز خیرخواهانه به دبیرکل سازمان ملل پایان دادند و گفتند: در مورد موضوع «خلع سلاح اتمی» ملاحظه‌ی هیچ قدرتی را نکنید و از فرصتی که اکنون برای شما فراهم شده است، به‌درستی استفاده کنید.

در آغاز این دیدار آقای بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن تبریک ریاست ایران بر جنبش عدم تعهد، به نقش و جایگاه بسیار مهم و تأثیرگذار ایران در منطقه اشاره کرد و گفت: در خصوص سوریه من به عنوان دبیرکل سازمان ملل از جمهوری اسلامی ایران درخواست می‌کنم که با استفاده از نفوذ و قدرت خود،‌ زمینه‌ی حل بحران سوریه را فراهم کند.
آقای بان کی مون افزود: ما معتقدیم که باید ارسال سلاح به دولت سوریه و گروه‌های مخالف آن متوقف شود.
دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین با اظهار نگرانی از موضوع هسته‌ای ایران،‌ خواستار همکاری بیشتر ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و گروه 1 + 5 شد.