• ب
  • ب
  • ب
مرورگر شما توانایی چاپ متن با فونت درخواستی را ندارد!
1391/03/31

جامی ز خمخانه‌ی دل

استقبال بیش از شصت شاعر ایرانی از مطروحه رهبر انقلاب در کتاب «جامی ز خمخانه‌ی دل» منتشر شد.

مجموعه شعر شاعران آئینی که در استقبال از قصیده رهبر انقلاب سروده شده در قالب کتابی مستقل در آستانه روز بزرگداشت مقام جانباز چاپ و روانه بازار شد.

این کتاب شامل گزیده بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در بزرگداشت مقام جانباز و نیز اشعار بیش از شصت شاعر ایرانی از جمله: رضا اسماعیلی، علی انسانی، میلاد عرفان‌پور، علیرضا قزوه، ولی الله کلامی زنجانی، مصطفی محدثی خراسانی است که در پاسخ به مطروحه‌ی رهبر انقلاب و در پاسداشت مقام جانباز سروده شده است.

نسخه‌ی الکترونیکی: متن کامل کتاب «جامی ز خمخانه‌ی دل»

«جامی ز خمخانه‌ی دل» به همت حجت الاسلام جواد محمدزمانی از سوی انتشارات «نسیم انقلاب» وابسته به موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی منتشر شده است و قرار است در تجدید چاپ‌های آتی، اشعار تازه‌‌ای که پس از انتشار کتاب سروده می‌شود به آن اضافه گردد.

حجت‌الاسلام جواد محمدزمانی در مقدمه و در توضیح شکل‌گیری این کتاب نوشته است: «از دیر باز در محافل ادبی و انجمن‌های شعر، مقوله‌ای به نام «مطروحه» وجود داشته است. مطروحه، بیتی بوده که معمولاً بزرگ یک انجمن شعر در پایان محفل، مطرح میکرده و از شاعران میخواسته تا بر اساس همان بیت و در همان وزن و با همان ردیف و قافیه یا بر اساس آن مضمون، شعری بسرایند و در جلسه‌ی بعد در آن محفل بخوانند. این کار چند فایده داشته است؛ نخست آنکه شاعران انگیزه‌ای برای سرایش شعری تازه مییافتند. دوّم آنکه شاعران میزان توانایی خود را در آن قالب و با آن ردیف و قافیه درمییافتند و عیار کار را میسنجیدند و با توجّه به آثار دیگران، ضعف‌های اثر خود را دریافته و به تقویت شعر خود میپرداختند. سوم آنکه یادگار نیکویی از آن محافل برجای می‌ماند و هرگاه آن شعر خود را میخواندند، به یاد آن محفل میافتادند.»

این شاعر آئینی در ادامه نوشته است: «در دیدار شاعران آیینی با رهبر معظّم انقلاب، که روز چهارشنبه ۲۵ خرداد ماه ۹۰ برگزار شد، معظم له در رهنمودهایشان شاعران را به موضوع دفاع مقدّس و پاسداشت یاد شهیدان دعوت کردند و از مباحث مهم در این باره که کمتر به آن پرداخته شده، به مقوله‌ی «جانبازان شهید» اشاره فرمودند: «یکی از همین چیزهایی که مربوط به جنگ است و از چیزهایی است که ذهن من را مشغول میکند، این جانبازهایی هستند که بعد از مدّتی به شهادت میرسند. این خودش یک موضوع ویژه است. این غیر از شهیدی است که در جبهه شهید شده و درباره‌اش هم شعر گفته شده؛ این انسانی است که یک تجربه‌ای را گذرانده و رنجی را تحمّل کرده، آخرش هم شهید شده. بگردید موضوعات این‌جوری را پیدا کنید.» در پایان این دیدار، یکی از شاعران از حضرت آیت الله خامنه‌ای خواست که در این موضوع «مطروحه‌ای» را طرح فرمایند تا شاعران به استقبال آن، شعر بسرایند. ایشان نیز ساعتی پس از پایان محفل، مطروحه‌ای را اعلام و از شاعران آیینی خواستند تا بر اساس آن شعر بسرایند.

دبیر نخستین کنگره ملی شعر جانباز شهید در ادامه مقدمه خود افزوده است :«پس از انتشار مطروحه‌ی مقام معظّم رهبری، شور و شوق زائدالوصفی محافل ادبی را فراگرفت و شاعران فراوانی به استقبال آن رفتند. اینکه معظّم‌له در دیدار با شاعران آیینی و مذهبی که ماهیّت شعر آنان بیشتر مدح، مرثیه و مناجات است به این مهم اشاره فرمودند، نشان از آن دارد که حتّی شاعران مدیحه‌سرا، مرثیه‌گو و علاقه‌مند به عرصه‌ی شعر مناجات هم نباید از مسئله‌ی دفاع مقدس و موضوعات مرتبط با آن، و حوادث نو به نوی انقلاب غافل بمانند تا مبادا محافل مذهبی ما از یاد و خاطره‌ی حماسه‌‌سازان دفاع مقدّس خالی بماند. ابتکار معظّم له فصل تازه‌ای از شعر مقاومت را بر روی شاعران گشود.»

کتاب «جامی ز خمخانه‌ی دل» همزمان با نخستین کنگره ملی شعر شهید زنده  چهارشنبه سی و یکم خرداد ماه رونمایی می‌گردد. مراسم رونمایی از این کتاب ساعت ۱۶ در تالار محراب واقع در خیابان حضرت ولی عصر (عج)، تقاطع خیابان امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند نسخه‌ی الکترونیکی این کتاب را از این‌جا دریافت و مشاهده کرده و یا برای تهیه‌ی این کتاب با شماره تلفن‌های ۶۶۴۸۳۹۷۵-۰۲۱ و ۶۶۴۱۰۶۴۹-۰۲۱ تماس حاصل نمایند و یا به سایت book-khamenei.ir مراجعه نمایند.